Βαλκάνια με μοτο

Προτάσεις και απορίες για εκδρομές...μάθετε οτι θέλετε για τους μελλοντικούς σας προορισμούς.
Απάντηση
MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Βαλκάνια με μοτο

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

Καλησπέρα, εχω κανει κάποια ταξιδάκια στα Βαλκανια με το μηχανακι μου, σε Βουλγαριά, Ρουμανία και σε κάποιες από τις πρώην γιουγκοσλαβικές χώρες,αλλά δεν έχω μπει σε Αλβανια, Βοσνία- Ερζαγοβίνη και Μαυροβούνιο. Από γενικές πληροφοριες ακουω για το ομορφο των τοπιων αλλα και το δυσκολο και επικινδυνο των δρομων-οδηγων. Εχει καποιος να μου δωσει πληροφοριες ή/ και φωτογραφιες ως δειγμα; κ κυριως για Αλβανια.
Α'ι' κεν νοτ αδερ! Α'ι' ντου νοτ φαητ χερ!

Άβαταρ μέλους
fazeremalo
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Τετ 07 Οκτ 2009, 00:55
Model: -
Τοποθεσία: λαρισα
Επικοινωνία:

Re: Βαλκάνια με μοτο

Δημοσίευση από fazeremalo »

φιλε καλησπερα.....μπορω να σου δωσω πληροφοριες και δειγμα φωτο απο νοτια αλβανια....καθως ειμαι απο κει....χειμαρρα συγκεκριμενα......τεταρτη φευγω με το φαζερρακι........εχω παει πολλες φορες...δρομοι καινουριοι σε καλη κατασταση με πολλες στροφες και πανεμορφα τοπια....οδηγοι αρκετα επικινδυνοι ..... αλλα δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα....δεν πουλας τσαμπουκα πουθενα γιατι εινια αναποδοι ολοι σχεδον :wink: και δεν σε πειραζει κανεις στα νοτια παραθαλασσια μερη...βορεια δεν ξερω δεν εχς παει ποτε ..........αλλα θα παω καποια στιγμη....
οτι θες στειλε μου ... :/abwave::)
nothing is impossible... live your moto-life!!

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Re: Βαλκάνια με μοτο

Δημοσίευση από douris7 »

φιλαρακι τα πραγματα εχουν ως εξης μια και γυρισα πριν μια βδομαδα.
παμε λοιπον μια μια τις χωρες που θες , βοσνια ερζεγοβηνη απλα σχεδον τελεια η δρομοι σε πολυ καλη κατασταση με ομορφα τοπια η οδηγοι
μια χαρα μονο στα δυτικα ειναι λιγο μονοτονες η διαδρομες (και ζεστη ) με κλειστα ματια σου λεω να την επισκεφτεις αααα ειναι και φτηνα
μαυροβουνιο μια απο τα ιδια με βοσνια αλλα προσοχη στα μπλοκα εκανα φετος 7000χλμ και οσα μπλοκα δεν συναντησα τα ειδα μαυροβουνιο
εχουν παντου εκει που δεν το περιμενεις και ειναι και αυστηρη με τα ορια
αλβανια χαος δηλ οντως στα νοτια κανενα προβλημα και ευχαριστη ανθρωποι στα βορεια(ειδικα τον δρομο απο τιρανα για σκοδρα) ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ απο τους οδηγους και οτι φανταστει ο εγκεφαλος ,το οδικο τους δικτυο ειναι πραγματικα σε ενα μεγαλο εργοταξιο αυτην την στιγμη.
νους χανια και σωματι στρινγκ

MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Re: Βαλκάνια με μοτο

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

Παιδια ευχαριστώ παρα πολύ! μου επιβεβαιωθηκαν οι φοβοι για Αλβανιά (3 στα 3 μαζί κ με προφορικη κουβεντα Varaderακια) αλλα σίγουρα το επομενο Βοσνια, Μαυροβουνιο, Νοτυμπροβνικ, Κροατια. Αν κ Αλβανια θα σφιξω τα δοντια κ θα παω μια βολτα στο Βουθρωτο (Butrind, Αλβανιστί), απεναντι απο την Κερκυρα.
Α'ι' κεν νοτ αδερ! Α'ι' ντου νοτ φαητ χερ!

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Βαλκάνια με μοτο

Δημοσίευση από InversionOfControl »

o douris ειναι εγκυρη πηγη και πολυταξιδεμενος :)
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Re: Βαλκάνια με μοτο

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

Kwsths έγραψε:o douris ειναι εγκυρη πηγη και πολυταξιδεμενος :)
Ωραιος!! Παντα σε 2 ροδες!!
Α'ι' κεν νοτ αδερ! Α'ι' ντου νοτ φαητ χερ!

Άβαταρ μέλους
nionios
Δημοσιεύσεις: 1144
Εγγραφή: Δευ 23 Μαρ 2009, 13:42
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Charming N.California
Επικοινωνία:

Re: Βαλκάνια με μοτο

Δημοσίευση από nionios »

MALLIAS 0+ έγραψε:..
ilias :?: Is that you :?: :?:
:shock: :o :mrgreen:
Και ρωτάει ο τροχύλιας
-Ήντα γινε?Πραμααααα του απαντάει ο καργιάτζουλας.....

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Re: Βαλκάνια με μοτο

Δημοσίευση από HEO »

Κατα την δικη μου γνωμη οι δρομοι ειναι μια χαρα, και σε αλβανια αλλα και στις πρωην γιουγκοσλαυικες δημοκρατιες. Μιλωντας βεβαια για το κυριο δικτυο και οχι για μικρους επαρχιακους δρομους που εχουν προβληματα.

Τα σημεια προσοχης για μενα ειναι

- κινηση που τον Αυγουστο ειναι πολυ μεγαλη, και στην Αλβανια λογω επιατροφης μεταναστων για διακοπες αλλα και στις γιουγκοσλαυικες δημοκρατιες για τον ιδιο λογο αλλα και για τουρισμο.

-οι υποδομες των νοσοκομειων που ειδικα στην αλβανια ειναι αθλιες, τουλαχιστον αυτο ειδα με τα ματια μου. Ο Θεος να σε φυλαει αν παθεις κατι εκει......
Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή
Παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξιδιωτικές προτάσεις-απορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης