Β.Ευβοια...

Προτάσεις και απορίες για εκδρομές...μάθετε οτι θέλετε για τους μελλοντικούς σας προορισμούς.
DeusEx
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τρί 26 Μάιος 2009, 23:44
Επικοινωνία:

Β.Ευβοια...

Δημοσίευση από DeusEx »

Χαιρετω την παρεα! Χρειαζομαι αλλη μια φορα την πολυτιμη συμβουλη απο τους γνωστες...

Λεω να παω σαββατο β.ευβοια κ να γυρισω κυριακη με την κοπελα μου. Που αξιζει να μεινω? φθηνα κ καλα αν γινεται με λιγη γραφικοτητα, πρασινο και παραλια εννοειται γιατι θα χτυπησει 40αρες :mrgreen:

Απο ευβοια εχω φτασει μεχρι αγ. γιαννη ρωσο με γρηγορους ρυθμους... Τωρα θελω να παω εντελως χαλαρα, με μπαγκαζιερα και τανκ μπαγκ και να απολαυσω τα αγνωστα μερη της...

Τιμη για ξενοδοχειο, γυρω στα 40ε-50ε μεγιστο...
Κανενα γραφικο χωριουδακι με παραλια κ ταβερνακια φθηνα για θαλασσινα?

Γενικα, οποιαδηποτε πληροφορια, ακομα και για την διαδρομη, στασεις κτλ ειναι καλοδεχουμενη.

Παω στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα! Αλλα με πολυ διαθεση και περιπετεια ...

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Β.Ευβοια...

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

το Πευκι ειναι πολυ ωραιο και φτηνο!!!
αν πηγαινες το αλλο ΣΚ θα πηγαιναμε παρεα!!!!

ριξε μια ματια εδω.. αριστερα εχει λινκ με ξενοδοχεια
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα


Πάνος

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Β.Ευβοια...

Δημοσίευση από Theod »

ΠΣΚ (για την ακρίβεια ξεκινάω σε 2 ώρες +:Dancing=+:\:D/ ) θα είμαι Πευκί... :/abwave::)

DeusEx
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τρί 26 Μάιος 2009, 23:44
Επικοινωνία:

Re: Β.Ευβοια...

Δημοσίευση από DeusEx »

Πευκη, ωραια φαινεται! Εγω θα ξεκινησω αυριο το πρωι, για να μην πιασουν ζεστες...

Για Ελληνικα τι λετε? Πηγε ενας φιλος κ μου ειπε οτι ηταν παρα πολυ ομορφα...

Σε ξενοδοχειο θα μεινεις Theod? Πως λεγεται κ ποσο παει το εκει το δωματιο?

Άβαταρ μέλους
Alex
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιαν 2005, 19:36
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιουπολη-Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Β.Ευβοια...

Δημοσίευση από Alex »

και Αγ.αννα ειναι ομορφα
Yamaha R1-Scott voltage-?

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Β.Ευβοια...

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

καλα να περασετε παιδες!!!!!! :/abwave::)
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα


Πάνος

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: Β.Ευβοια...

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

να πας οπωσδηποτε για καφε στις καματριαδες,στο κεντρο ιππασιας...στον Τάσο,για καφεδακι απογευμα και μεχρι την δυση του ηλιου ειναι καταπληκτικα...
για τσιπουρακι σωστο και μεζεδακι φινο θα πας στους Ωρεούς,ενα παραλιακο χωριουδακι μεταξυ Ιστιαίας και Νέου Πύργου...
αν κινηθεις στην ευρύτερη περιοχή,να πας για μπάνιο στο Τσοκαίτη,μια παραλια με 2 καντίνες μεταξύ ιστιαίας και Ωρεών(απο τον παραλιακο δρόμο που ξεκινάει στο τέρμα του δρόμου τών Ωραιών...οι ξαπλωστρες ειναι φρι...οπως και σε ολη την περιοχη αλλωστε...
αν θες ροκαδικο μπαράκι με τζαμπα ποτά να πας στο ΑΖΑ μεσα στην Ιστιαία,το έχει ο Χύμος,και αν ρωτήσεις καποιον ντοπιο να του πεις να σου πει που είναι το μαγαζι του Χύμου,ετσι τα ξερουν τα μαγαζια εκει...
αν παλι θελεις διασκεδαση κονσερβας τυπου μεγαλο κλαμπ και κατσε καλα να πας στο BAZZAR στο Νεο Πυργο πανω στην παραλια...δεν θα το χασεις με τιποτα...ειναι το μονο μαγαζι τετοιου στυλ που υπαρχει στην Β.Ευβοια...
γενικα εχει πολλα μερη να δεις και να πας,και με μονο δυο μερες στον χρονο που εχεις να διαθεσεις θα περιοριστουν στα βασικα...
εχει και παρα μα παρα πολλες καβαντζες για ελευθερο καμπινγκ αλλα αν δεν ξερεις το μερος δεν μπορω να σε κατατοπισω επακριβως,μιας και τα σημαδια που βαζω εγω για τα μερη τα καταλαβαινω μονο εγω...(ρωτα και τον λυον που προσπαθουσε να δει το σημαδι μου)....
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Β.Ευβοια...

Δημοσίευση από Theod »

DeusEx έγραψε:Σε ξενοδοχειο θα μεινεις Theod? Πως λεγεται κ ποσο παει το εκει το δωματιο?
Soory για την καθυστέρηση αλλά τώρα το είδα...
Τέσπα.. Ελπίζω να πήγες και να πέρασες καλά. Εγώ μόλις γύρισα από Πευκί. Για δωμάτιο και τιμές δεν μπορώ να σου πω πολλά γιατί διαθέτω εξοχικό εκεί οπότε δεν ασχολούμαι με ενοικιαζόμενα...Θα είμαι πάλι εκεί το επόμενο ΣΚ και αυτή την φορά θα κάτσω μια εβδομάδα λόγω αδείας...Με το τουτού και οικογενειακά όμως... :/abwave::)

DeusEx
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τρί 26 Μάιος 2009, 23:44
Επικοινωνία:

Re: Β.Ευβοια...

Δημοσίευση από DeusEx »

Τωρα το ειδα το αναλυτικοτατο ποστ σου CHRISMORBID... θα το εχω στα υποψιν γιατι παιζει το επομενο ΣΚ να ξαναπεταχτω μια βολτα, αυτη την φορα μονοκαβαλος...

Χθες το βραδυ γυρισα.

Σαββατο πρωι ξεκινησα, κατα τις 10.30 με την κοπελια... εγω τα βασικα, ενα μαγιο, μια πετσετα, σαγιοναρες και φορτιστη.
Η μπαγκαζιερα 44 λιτρων γεμισε ασφυκτικα με πιστολακι, βουρτσες, καλλυντικα, βραδινα παπουτσια, φορεματα κτλ κτλ.

Σταση Χαλκιδα για καφεδακι.Συνεχεια για Αγ.Γιαννη Ρωσο, σταση για να αναψουμε ενα κερακι, και για φαγητο.
Αγ. Αννα που πηγαμε να τσεκαρουμε για δωματιο, ξενερωσαμε λιγο με την παραλια κ φυγαμε, ενω το μερος ηταν ωραιο γενικα.
Συνεχεια για Ελληνικα, οπου κ μειναμε, σε ενα πολυ ωραιο ξενοδοχειο με τρομερη θεα στο νησακι του Αγ.Νικολαου (πας κ κολυμπωντας), με 40ε
Το βραδυ φαγαμε στο ταβερνακι. Ωραια φαγητα κ φρεσκος μπακαλιαρος (αν κ τον χρεωσε 17,5ε τα 500γραμμαρια), το λευκο κρασι που δοκιμασα παντως δεν μ αρεσε καθολου (τοπικο αποτι ειπε η σερβοτορα).

Κυριακη, αποφασισαμε να κανουμε ενα μικρο τουρνέ. Ανεβηκαμε προς τα επανω, σταση στην Πευκι για ξεκουραση (πολυς αερας, και η παραλια μου φανηκε ψιλομετρια), ιστιαια και μετα προχωρισαμε προς τα κατω παλι. Καπου στην καρδια της Ευβοια ειδαμε μια πινακιδα που ελεγε προς καταρακτες! Πηγαμε προς τα εκει και ειδαμε ενα φανταστικο τοπιο! Καταρακτης, λιμνουλα,πρασινο και δροσια... Φανταστικο σημειο. Ο δρομος για να φτασεις εκει ομως (απο την ιστιαια κ μετα) ηταν απαραδεκτος εως επικινδυνος, αλλα η ταλαιπωρια σε αποζημιωνε.

Συνεχισαμε προς Αγ.Γιαννη ρωσο, οπου σταματησαμε σε ενα ψητοπωλειο. Το μερος ηταν φανταστικο, διπλα στο ποταμακι, και κατω απο την σκια των πλατανιων. Τα σουβλακια που φαγαμε ηταν ακριβως το αντιθετο. Πιο αθλια σουβλακια δεν εχω ξαναφαει. Κυριως λιπος ηταν, κ αν ησουν τυχερος κανα δυο κομματακια κρεας. Πεινουσα ομως κ τα εφαγα. Τουλαχιστον η χωριατικη ηταν καλη.Επιστροφη...

Σταση σε ενα φιλαρακι στα ψαχνα για σοδες :mrgreen: κ αλλη μια στην χαλκιδα για παγωτο. Η χαλκιδα ηταν αδεια, και μου εκανε μεγαλη εντυπωση γιατι καλα καλα δεν ειχε νυχτωσει.

Στην εθνικη καθως γυρνουσαμε ειχε παρα πολυ κινηση κ ολοι πηγαινανε σαν τα ζαλισμενα κοτοπουλα.. οτι ναναι κανανε, πολυ επικινδυνα.

Ευτυχως απο το κινημα "Δεν πληρωνω" ειχαν σηκωσει τις μπαρες, να'ναι καλα τα παιδια...

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Β.Ευβοια...

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

μπραβο παιδες που περασατε καλα!!!!!!
@ DeusEx
καποιες αναποδιες παντα τυχαινουν.....
καλο ειναι, να ειναι μονο τετοιες!!!!!
αν λες για την ταβερνα πανω στον δρομο για Αθηνα, που εχει απεναντι κι ενα βενζιναδικο..
καποτε ηταν καλο μαγαζι..... δυστυχως τα τελευταια χρονια δεν αξιζει...

αυτο το ΣΚ θα ανεβω Ωρεους φιλοξενουμενος!!!
δεν ξερω ακομα αν θα φυγω απο Παρασκευη απογευμα ή Σαββατο πρωι...
ελπιζω να βρεθουμε... αν το θελετε βεβαια!!! :D
6948489102 Πανος
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα


Πάνος

Άβαταρ μέλους
Spirtoulis
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Πέμ 06 Μάιος 2010, 15:58
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Β.Ευβοια...

Δημοσίευση από Spirtoulis »

Αυτοί οι καταρράκτες που λες που ακριβώς είναι ξέρει κανείς??? :D
__________________________________________________________
http://www.youtube.com/watch?v=HQWkJyjw ... ture=share

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Β.Ευβοια...

Δημοσίευση από Theod »

Είναι οι καταράκτες του Δρυμώνα.... Μετά την Αγ. Άννα (το χωριό όχι την παραλία) ακολουθείς κανονικά τον δρόμο για Β. Εύβοια. Πριν τους Παπάδες υπάρχει διασταύρωση στα αριστερά προς Κερασιά, Ιστιαία. Στρίβεις και μετά από λίγα χιλιόμετρα ακολουθώντας σχετική ταμπέλα φθάνεις στους καταράκτες του Δρυμώνα...Εθνικό πάρκο μέσ το πράσινο. Κατεβαίνεις τα ξύλινα σκαλάκια και τους βλέπεις μπροστά σου. Τέτοια εποχή όμως μην περιμένεις τίποτα μπόλικο νερό...

Μπορείς να πας και ανάποδα ακολουθώντας την διαδρομή Προκόπι, Λίμνη, Ροβιές, Όσιο Λουκά κλπ :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Alex
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιαν 2005, 19:36
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιουπολη-Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Β.Ευβοια...

Δημοσίευση από Alex »

Theod έγραψε:Είναι οι καταράκτες του Δρυμώνα.... Μετά την Αγ. Άννα (το χωριό όχι την παραλία) ακολουθείς κανονικά τον δρόμο για Β. Εύβοια. Πριν τους Παπάδες υπάρχει διασταύρωση στα αριστερά προς Κερασιά, Ιστιαία. Στρίβεις και μετά από λίγα χιλιόμετρα ακολουθώντας σχετική ταμπέλα φθάνεις στους καταράκτες του Δρυμώνα...Εθνικό πάρκο μέσ το πράσινο. Κατεβαίνεις τα ξύλινα σκαλάκια και τους βλέπεις μπροστά σου. Τέτοια εποχή όμως μην περιμένεις τίποτα μπόλικο νερό...

Μπορείς να πας και ανάποδα ακολουθώντας την διαδρομή Προκόπι, Λίμνη, Ροβιές, Όσιο Λουκά κλπ :/abwave::)

μαλλον θα παμε για ενα καφε με την πρωτη ευκαιρια
Yamaha R1-Scott voltage-?

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Β.Ευβοια...

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

δεν πατε Σαββατο πρωι..... να ειμαστε κι εμεις που θα παμε λιγο παραπερα????
και μετα τον καφε φευγουμε!!!! :D
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα


Πάνος

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: Β.Ευβοια...

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

εχουμε παει εκδρομη με το κλαμπ στους καταρρακτες περυσι...ημασταν καμια 25αρια μηχανακια...
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξιδιωτικές προτάσεις-απορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης