ταξιδι κωνσταντινουπολη

Προτάσεις και απορίες για εκδρομές...μάθετε οτι θέλετε για τους μελλοντικούς σας προορισμούς.
Απάντηση
musicman
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Πέμ 21 Μάιος 2009, 20:55
Επικοινωνία:

ταξιδι κωνσταντινουπολη

Δημοσίευση από musicman »

Λοιπών σκέφτομαι να οργανώσω ένα ταξίδι με την μηχανή για Κωνσταντινούπολη είμαι από Κομοτηνή και η απόσταση από εδώ είναι κάπου στα 350 400 χμ με πολύ καλό οδόστρωμα αλλά με απασχολούν κάποια πράγματα καθότι δεν έχω βγει ποτέ εξωτερικό
καταρχήν δεν ξέρω καλά αγγλικά σκέφτομαι για ταχύρυθμα καποια στιγμη ομως δεν προλαβαινω μεχρι το ταξιδι να γινω εξπερ! όμως ελπίζω να γνωρίζει κανείς συνταξιδιώτης μου αν βρω :mrgreen:, παρολαυτα ξέρω κάτι λίγα τούρκικα λόγο δουλείας όπως έχω και 2 φίλους που μένουν μόνιμα στην πόλη ε και λιγα αγγλικα με κανα λεξικο :mrgreen: .
1) καταρχήν με απασχολεί το Θέμα ασφάλειας της μηχανής από λουκέτα έχω μια κλειδαριά που την αγόρασα 25 εύρω από το μοτομαρκετ με χοντρο ατσαλι πρεπει να ειναι, αλλά δεν ξέρω αν αρκεί .
Εικόνα

2) θα ήθελα να πληροφορίες για τι να επισκεφτώ Αγια σοφία κτλ .
3) Αν αρκεί πράσινη κάρτα για να φτάσεις μέχρι Κωνσταντινούπολη για 3 μέρες περίπου
4)Κάποιο καλούτσικο ξενοδοχείο με παρκινγκ .
5) ελπίζω να βρω ταξιδιάρηδες να μπούμε στην πόλη γιατί είμαι σχετικά νέος με το τουρινγκ και ποσο μαλλων σε μια πολη 10 000 000 :shock:
6) περίπου πόσο βενζίνες να υπολογίζω και πόσο είναι το λίτρο στην Τουρκία έχω μια φοβία ότι είναι πολύ ακριβότεροι από Ελλάδα
7) έχω ακούσει ότι στην Κωνσταντινούπολη είναι οι χειρότεροι οδηγοί ever κάνουν ότι τους καπνίσει και άμα γίνει καμία στραβή φοβάμαι ότι δεν θα βγάλω άκρη δυστυχώς .
8) Με τον ιο Η1Ν1 τι παιζει σαν πολλα κρουσματα εχουν εκει περα μηπως δεν ειναι καταλληλος καιρος για τετοιο ταξιδι ?

για δωστε τα φωτα σας γενικα το εχει κανει κανεις αυτο το ταξιδι ?

υ.γ οτι μαθαινω θα το κανω edit
9 )Oλα τα Ελληνικα group μενουν σε ξενοδοχεια στην πλατεία Ταξίμ
10) Τα πρωτα 80 χμ ειναι πολυ κακο οδοστρωμα
11) επησεις δεν μιλανε αγγλικα καθολου (ισως στα πρωτα μερη καισανη κτλ )
12) καλυτερα να μπουμε με λιρες παρα με ευρω μειωνουμε την περιπτωση να μας πιασουν τον κολο :mrgreen:
13) στις ταμπελες η Ελλαδα αναγραφεται σαν Yunanistan και η Αλεξανδρουπολη GUMULUCKU
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος musicman την Πέμ 26 Νοέμ 2009, 16:58, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
araps
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ 27 Ιουν 2008, 23:25
Model: -
Τοποθεσία: ΣΑΛΟΝΙΚΑ
Επικοινωνία:

Re: ταξιδι κωνσταντινουπολη

Δημοσίευση από araps »

οσο αφορα την πρασινη καρτα την βγαζεις δωρεαν και ειναι μηναια 'η τριμηνου απ'οσο ξερω.
και κατι ακομα που δεν το γωριζουν αρκετοι και την πατανε...
για να μπεις στην Τουρκια με οχημα πρεπει ο ιδιοκτητης του οχηματος να ειναι παρον 'η να εχεις καποια εξουσιοδοτηση απο τον ιδιοκτητη που να την αναγνωριζει το ξενο κρατος,,, αμα δηλαδη η μοτο δεν ειναι στο ονομα σου δεν θα σε αφησουν να μπεις στην χωρα..
καλο ταξιδι να εχεις!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: ταξιδι κωνσταντινουπολη

Δημοσίευση από jskf16 »

puntix έγραψε: καταρχήν δεν ξέρω καλά αγγλικά ....
ειναι ενα θεμα , αλλα κοντα στα παραλια και κατα μηκος τους μη νομιζεις ξερουν ελληνικα καλυτερα και απο εσενα! :mrgreen: μη ξεχνας η νοηματικη το χαρτι και ο στυλος ειναι μεγαλα εργαλεια! :wink:
puntix έγραψε:1) καταρχήν με απασχολεί το Θέμα ασφάλειας της μηχανής από λουκέτα έχω μια κλειδαριά που την αγόρασα 25 εύρω από το μοτομαρκετ με χοντρο ατσαλι
+ ενας συναγερμος οσο να ναι ειναι αλλιως , αν και εξω τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα , μια διαμονη με κλειστο παρκινγκ θα ειναι καλη λυση . επισης!

puntix έγραψε:6) περίπου πόσο βενζίνες να υπολογίζω και πόσο είναι το λίτρο στην Τουρκία έχω μια φοβία ότι είναι πολύ ακριβότεροι από Ελλάδα
1,60 η αμόλυβδη (kursunsuz) 95 οκτανίων
puntix έγραψε:7) έχω ακούσει ότι στην Κωνσταντινούπολη είναι οι χειρότεροι οδηγοί ever κάνουν ότι τους καπνίσει και άμα γίνει καμία στραβή φοβάμαι ότι δεν θα βγάλω άκρη δυστυχώς .
οχι οσο εδω :mrgreen:
puntix έγραψε:8) Με τον ιο Η1Ν1 τι παιζει σαν πολλα κρουσματα εχουν εκει περα μηπως δεν ειναι καταλληλος καιρος για τετοιο ταξιδι ?
Θα πας στο υγεινομικο της περιοχης σου , για να ενημερωθεις ακριβεστερα! Οσο και στο ταμειο στο οποιο ανηκεις ΙΚΑ ΤΕΒΕ ....οπου εισαι , για να ρωτησεις τι χρειαζεσαι :?: για να εχεις υγειονονικη περιθαλψη!

ριξε και μια ματια εδω....αν θες
:wink:
χρησιμα sites
motoadventures.wordpress.com-about Turkey
lonelyplanet.com-Turkey
tourismturkey.org

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ!

Άβαταρ μέλους
ManolisMRC
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ 16 Δεκ 2005, 00:52
Model: -
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: ταξιδι κωνσταντινουπολη

Δημοσίευση από ManolisMRC »

Καλησπέρα,
δεν γνωρίζω αν τελικά πήγες την Κων/πολη... Αν όχι, θα μπορούσα να σου γράψω και εγώ 2-3 πράγματα.
Την Κων/πολη επισκέφτηκα το 2008 (καποιες πληροφοριες δες το motoridersclub.com...

Σε γενικές γραμμές καλό θα ηταν να μεινεις στην περιοχη Sultanahmet οπου ειναι τα περισσοτερο αξιοθεατα και ξενοδοχεια. Μπορεις να επισκεφτεις πολλα με τα ποδια χωρις να χρησιμοποιησεις την μοτοσικλετα. Οι τιμες των ξενοδοχειων δεν ειναι τοσο χαμηλες (τα περισσοτερο ειναι πανω απο 60-70€).


Άβαταρ μέλους
captain
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Παρ 18 Σεπ 2009, 14:33
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: ταξιδι κωνσταντινουπολη

Δημοσίευση από captain »

αν η Ελλαδα λεγετε yuneκατι η τουρκια πως λεγετε στα τουρκικα? iousoufistan?

καλα να περασεις


Άβαταρ μέλους
spiroslfc
Δημοσιεύσεις: 609
Εγγραφή: Παρ 02 Μάιος 2008, 00:39
Model: -
Τοποθεσία: Αγ.αναργυροι
Επικοινωνία:

Re: ταξιδι κωνσταντινουπολη

Δημοσίευση από spiroslfc »

πηγαν πριν 2-3 χρονια με αυτοκινητο συγγενης μου οικογενιακως και μου ειπε ειναι πολυ φιλικοι εκει με εμας πολυ εξυπηρετικοι σε βοηθανε οτι θες,απο οδηγηση εκει ειναι λιγο οποιος προλαβει να περασει τη διασταυρωση,προσεχε σε αυτο,και προσεχε απο θεμα κλοπης πραγματα πορτοφολια κ.τ.λ.περισοτερα δε ξερω. :/abwave::)
Ολα ειναι δρόμος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξιδιωτικές προτάσεις-απορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες