Aθηνα - Ελατη (Τρικαλων) Διαδρομη??

Προτάσεις και απορίες για εκδρομές...μάθετε οτι θέλετε για τους μελλοντικούς σας προορισμούς.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Aθηνα - Ελατη (Τρικαλων) Διαδρομη??

Δημοσίευση από dimitrisfz »

Το Σαββατο θα κανω ταξιδι στην Ελατη Τρικαλων με αμαξι και εχω βρει δυο διαδρομες.

1) Συντομη χιλιομετρικα διαδρομη μεσω Λαμιας - Καρδιτσα - Τρικαλα - Ελατη. Συνολο 332χλμ
Περιλαμβανει 150χλμ περιπου στο παραπανω κομματι.

2) Πιο μακρυνη διαδρομη μεσω Λαρισας - Τρικαλα - Ελατη. Συνολο 419χλμ.
Περιλαμβανει 90χλμ περιπου στο παραπανω κομματι.

Λογω ασχημων καιρικων συνθηκων και μπλοκων αγροτων, οι εχοντες κανει τις διαδρομες αυτες, ποια διαδρομη προτεινετε να ακολουθησω???

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις!!! :/abwave::) :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
johnmiry
Δημοσιεύσεις: 407
Εγγραφή: Τρί 20 Μάιος 2008, 19:31
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Kavala
Επικοινωνία:

Re: Aθηνα - Ελατη (Τρικαλων) Δαιδρομη??

Δημοσίευση από johnmiry »

Δημήτρη η πρώτη διαδρομή είναι πολύ πιο σύντομη από τη δεύτερη.....

Υπάρχουν βέβαια κάποια σημεία όπου μπορεί να συναντήσεις λίγα χιονια κοντα στο Δομοκό,
αλλά δε νομίζω να μην δεν τα καθαρίζουν και η διαδρομή είναι λίγο "σφιχτή"....

Από την άλλη, τα μπλόκα που θα συναντήσεις είναι τα περισσότερα κάτω από Λαμία,
Ριτσώνα, Κάστρο, Αλαμάνα και ένα πιο πάνω στις Μικροθήβες... Αυτά ίσχυαν την Πέμπτη
που ανέβηκα εγώ..., από τότε τα περισσότερα μπλόκα έχουν ανοιξει... Σε κάθε περίπτωση
πάρε τηλ. στο γραφείο τύπου τη Τροχαίας και θα σου πούν που έχει τι....(το τηλ το δινει το 100)
Αλλά πάλι όπως και να 'χει η κυκλοφωρία διεξάγεται από παρακαμπτηρίους....

Ελπίζω να βοήθησα...... :mrgreen: :/abwave::)
Η ελευθερία είναι κάτι που πεθαίνει αν δεν το χρησιμοποιείς.
Ακριβώς σαν τη μοτοσυκλέτα...(Β.Κ.)
FZ1 SA..................... :vader: ................. </>5 </>5

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Aθηνα - Ελατη (Τρικαλων) Δαιδρομη??

Δημοσίευση από Frezas »

Δημητρη εννοειται απο Λαμια ειναι πιο γρηγορα. Εχω κανει και τις 2 διαδρομες. Απο Λαρισσα πολυ περισσοτερη ωρα. Οσο για τα μπλοκα νομιζω οτι εχουν ανοιξει ολα. Μονο στο προμαχωνα εχουν μεινει τρακτερ, αλλα ρωτα κιολας.
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Aθηνα - Ελατη (Τρικαλων) Δαιδρομη??

Δημοσίευση από koulis »

κομπαρε :mrgreen: εννοειται οτι θα προτιμησεις την διαδρομη απο δομοκο-καρδιτσα-τρικαλα
μεσω λαρισσας ειναι καποια διαφορα κ δεν εχει κ τοσο ενδιαφερον οδηγικα...
τωρα εαν θες λιγο περιπετεια(δεν ξερω εαν θα το θελει κ το amore :lol: )
υπαρχει η εξης διαδρομη λαμια-καστρι(χωριο που ειναι στο δρομο για καρπενησι...εκει κάνεις δεξια...εχει ταμπελες)-γραμμενη-τριλοφο-περιβολι-αναβρα-κεδρος-καρδιτσα-τρικαλα
η διαδρομη ειναι πολυυυυ ομορφημε καλο στροφιλικι απλα σε καποια σημεια θελει προσοχη(ειδικα ενα πεταλο που στην μεση του εχει μια λακουβα 2Χ3 μετρα κ βαθος 25 ποντους σιγουρα...περασα προσφατα)
βεβαια κ αυτη η διαδρομη σε βγαζει λιγο απο την πορεια κ θες κανα μισαωρο ισως κ λιγο παραπανω
απο καρδιτσα κ μετα δεν εχω υποψιν κατι...κατσε μπας κ δει ο jo.da που τα ξερει πιο καλα απο κει κ πανω :wink:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Aθηνα - Ελατη (Τρικαλων) Δαιδρομη??

Δημοσίευση από dimitrisfz »

Ευχαριστω παιδες για τις απαντησεις.
Επειδη θα ειμαστε 6 ατομα, με ενδιαφερει η δυσκολια της διαδρομης.
Σιγουρα χιλιομετρικα ειναι πιο κοντα απο Λαμια, αλλα θα ειναι ευκολοπροσβασιμη η διαδρομη (χιονια, παγο κτλ)?
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Aθηνα - Ελατη (Τρικαλων) Δαιδρομη??

Δημοσίευση από koulis »

σε ενδιαφερει η δυσκολια της διαδρομης?δλδ την θες να ειναι δυσκολη? :roll:
γιατι τοτε σε βολευει αυτη που σου ειπα κ εαν θες ακοοομη πιο δυσκολη τοτε συνεχιζεις μετα το καστρι
κ μετα τον αγ.γεωργιο τυμφρηστου κανεις δεξια προς φουρνα-ρεντινα-σμοκοβο-κεδρο-καρδιτσα κ ουτω καθεξης...τωρα με τα χιονια θα σου ερθει κουτι :lol:
περα απο την πλακα μεχρι κ τρικαλα δεν θα βρεις ιχνος χιονιου...προσφατα πηγα μεχρι ν.μοναστηρι κ δεν ειχε τπτ απολυτως...λογικα ανηφοριζοντας προς ελατη κ παλι ααααν θα βρεις χιονια :wink: :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Aθηνα - Ελατη (Τρικαλων) Δαιδρομη??

Δημοσίευση από dimitrisfz »

οχι βρε πελοκουμπαρε..... ισα ισα που θελω την πιο ευκολη διαδρομη για να μην τρομαξουν!!!!!! :mrgreen: :mrgreen:
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Aθηνα - Ελατη (Τρικαλων) Δαιδρομη??

Δημοσίευση από Jo.Da. »

1) θα ανέβαζα χάρτες αλλά γράφω από pc (σ)vista και μου έρχεται να το σπάσω...

2) η διαδρομή που λέει ο κυριάκος για μετά τη Λαμία τα σπαέι...πρέπει να κάποια χρονιά (προπερσυ?) να την είχαν και στο 36ωρο...αφού βγείτε Ανάβρα ακολουθείται πινακίδες για Καρδίτσα.
koulis έγραψε: υπαρχει η εξης διαδρομη λαμια-καστρι(χωριο που ειναι στο δρομο για καρπενησι...εκει κάνεις δεξια...εχει ταμπελες)-γραμμενη-τριλοφο-περιβολι-αναβρα-κεδρος-καρδιτσα-τρικαλα
η διαδρομη ειναι πολυυυυ ομορφημε καλο στροφιλικι απλα σε καποια σημεια θελει προσοχη(ειδικα ενα πεταλο που στην μεση του εχει μια λακουβα 2Χ3 μετρα κ βαθος 25 ποντους σιγουρα...περασα προσφατα)
αν θέλετε πιο γρήγορα πράγματα ανεβαίνεται προς Δομοκό σιρκουιτ,νεο μοναστήρι, σοφάδες, καρδίτσα... χιόνια δεν έχει, απλά να προσέχετε σε ανήλια σημεία...ξεκούραση και καφέ αν χρειαστείτε λογικά στο zoo farm είναι πάνω στο δρόμο...
3) για μετά την καρδίτσα προτείνω να πάτε ελάτη από την παρακάτω διαδρομή...καρδίτσα, φανάρι, καππά, μουζάκι, πύλη τρικάλων, ελάτη...να πιείτε καφέ λίγο μετά την πύλη...έχει 2 καφέ δίπλα στο ποτάμι με θέα το παραδοσιακό
τοξωτό γεφύρι...για να βγείς στο δρόμο προς Φανάρι παίρνεις των περιφερειακό που πάει για Τρίκαλα και μόλις φτάσεις στο σηματοδότη που πάει για τρίκαλα δεξιά εσύπας απέναντι εκεί που βρίσκεται η αστυφυλάκων...ακολουεθείς αυτό το δρόμο μέχρι που σε βγάζει σε έναν κεντρικό, αριστερά μπαίνεις καρδίτσα...εσύ πάς δεξιά, καβαλάς τις γραμμές του τραίνου και μετά όλο ευθεία...αν αυτά σου ακούγονται πολύπλοκα μπαίνεις μέσα στην καρδίτσα και πας ρωτώντας για Φανάρι-Μουζάκι (αυτή η λύση πιστεύω θα σε ταλαιπωρήσει πιο πολύ)...

4) Καλά να περάσετε...κρίμα που είμαι εκτός νομού ...θα περάσω το ΣΚΔ με τη δις joda...θα χαιρόμουνα πολύ να σας ξεναγήσω στα μέρη μου...στέλνω με πμ το κινητό μου για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία χρειαστείς... :/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

mpatsoyios
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ 02 Αύγ 2009, 14:27
Επικοινωνία:

Re: Aθηνα - Ελατη (Τρικαλων) Δαιδρομη??

Δημοσίευση από mpatsoyios »

και εγω ελατη ημουν φιλε μου το πσκδ που μας περασε?που εμενες?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξιδιωτικές προτάσεις-απορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης