Καταγγελίες σε βενζινάδικα

Αρχείο παλαιοτέρων συζητήσεων
Άβαταρ μέλους
kokopete
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2012, 00:31
Model: FZ6
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Καταγγελίες σε βενζινάδικα

Δημοσίευση από kokopete »

Σήμερα, 3 συνεχόμενα βενζινάδικα δε με εξυπηρέτησαν με κάρτα. Γιατί κατά ένα μαγικό τρόπο έχει μπλοκάρει το "σύστημα". Έψαξα τον υπεύθυνο του κάθε καταστήματος και είπα σε όλους ότι έχουν 2 επιλογές:

Ή βάζουμε την κάρτα να δούμε αν έχει μπλοκάρει, ή τους κάνω καταγγελία. Όλοι διάλεξαν το δεύτερο, για να ξέρετε το τηλέφωνο είναι 1520.

Ένας από αυτούς μάλιστα είχε ξηλώσει εντελώς το μηχάνημα από το ταμείο και κρέμονταν τα καλώδια.
BMW F650 CS
Yamaha Fz6
Aprilia Caponord 1000 ETV

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Καταγγελίες σε βενζινάδικα

Δημοσίευση από jskf16 »

Μετά από καταγγελίες που έφτασαν στην κυβέρνηση σήμερα το πρωί για μη αποδεκτές συναλλαγές αγοραπωλησίας μέσω πιστωτικών και χρεωστικών καρτών από πρατηριούχους πετρελαιοειδών, κυβερνητικές πηγές ανέφεραν πως υπήρξε επικοινωνία με τις εταιρείες πετρελαιοειδών MOTOR OIL, ΕΛΠΕ και AEGEAN OIL, οι οποίες διαβεβαίωσαν ότι οι συναλλαγές μέσω πιστωτικών και χρεωστικών καρτών συνεχίζονται ομαλά μεταξύ διυλιστηρίων, πρατηριούχων και καταναλωτών.

Ειδικά για τον τομέα των πετρελαιοειδών, κυβερνητικές πηγές παραπέμπουν στην ανακοίνωση που εκδόθηκε σήμερα σύμφωνα με την οποία «η Διοίκηση των εταιρειών ΕΚΟ και ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΥΣΙΜΑ του Ομίλου ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ ανακοινώνει ότι όλα τα ιδιολειτουργούμενα, ελεγχόμενα, καθώς και τα πρατήρια τρίτων που φέρουν τα σήματα ΕΚΟ & ΒΡ, και τα οποία είναι συμβεβλημένα με το τραπεζικό σύστημα, αποδέχονται πιστωτικές, χρεωστικές και κάρτες στόλου των καταναλωτών.


πηγη.

Άβαταρ μέλους
kokopete
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2012, 00:31
Model: FZ6
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Καταγγελίες σε βενζινάδικα

Δημοσίευση από kokopete »

Δηλαδή αν πάω σε ΕΚΟ & ΒΡ θα με εξυπηρετήσουν ?
BMW F650 CS
Yamaha Fz6
Aprilia Caponord 1000 ETV

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: Καταγγελίες σε βενζινάδικα

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

η Διοίκηση των εταιρειών ΕΚΟ και ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΥΣΙΜΑ του Ομίλου ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ ανακοινώνει ότι όλα τα ιδιολειτουργούμενα, ελεγχόμενα, καθώς και τα πρατήρια τρίτων που φέρουν τα σήματα ΕΚΟ & ΒΡ, και τα οποία είναι συμβεβλημένα με το τραπεζικό σύστημα, αποδέχονται πιστωτικές, χρεωστικές και κάρτες στόλου των καταναλωτών.


ολα οσα εχουν το μηχανημα με τις καρτες ουσιαστικα...

εγω σημερα πληρωσα με καρτα κανονικοτατα σε αβιν...
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

Άβαταρ μέλους
H Mikri LouLou
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Τετ 30 Νοέμ 2011, 17:41
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Το Εξωτικό...Μενίδι
Επικοινωνία:

Re: Καταγγελίες σε βενζινάδικα

Δημοσίευση από H Mikri LouLou »

Κάπου άκουσα πάντως ότι ειδικά αυτή την εβδομάδα, καλό είναι όλες οι συναλλαγές σε πρατήρια να γίνονται με μετρητό για τον λόγο ότι είναι κλειστές οι τράπεζες και δεν μπορούν να εισπραχθούν από τους πρατηριούχους τα αντίστοιχα ποσά. +:Shame on you=+:[-X
Ο κόσμος όλος 1000 κυβικά..........FZ 1

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Καταγγελίες σε βενζινάδικα

Δημοσίευση από Frezas »

εχθες δυστυχως στη φουρια μου δεχτηκα να πληρωσω μετρητα ενω παντα πληρωνω καρτα.....ΑΛΛΑ δεν επρεπε να τον ρωτησω....επρεπε να βαλω και μετα να του πω δεν εχω μετρητα, μονο καρτα.....τι θα εκανε σε αυτη τη περιπτωση....με το ποσο να ειναι 50 ευρω...??
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ElessarGR
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 473
Εγγραφή: Τετ 15 Δεκ 2010, 01:36
Model: FZ8
Model year: 2011
Τοποθεσία: Dublin Some times
Επικοινωνία:

Re: Καταγγελίες σε βενζινάδικα

Δημοσίευση από ElessarGR »

Frezas έγραψε:τι θα εκανε σε αυτη τη περιπτωση....
Έχω ακούσει ότι η αντλία μπορεί να ρουφήξει κιόλας. Οπότε εάν ισχύει μάλλον θα σου έβγαζε την βενζίνη που σου έβαλε.
ElessarGR here!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Καταγγελίες σε βενζινάδικα

Δημοσίευση από jskf16 »

Πολυ το συζηταμε :mrgreen: , βαζεις πληρωνεις απλο! Ολα τα αλλα ειναι και παρανομα και μπουρδες καποιων πρατηριουχων , κανουν λες και θα πληρωσουν τα ΕΛΠΕ (ας πουμε) 50.000 στο χερι +:Brick wall=+:](*,)

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: Καταγγελίες σε βενζινάδικα

Δημοσίευση από Tigrisss »

να δω πραγματικά τι θα κάνατε εσείς, αν ειχατε μαγαζί και δεν ξέρατε αν θα ανοιξουν οι τράπεζες και υπό ποιο καθεστώς. Να δω αν θα παίρνατε κάρτες.


το ξέρετε οτι για να φυγουν τα βυτια απο τα διυλιστήρια χτες, πηγαίναν ανθρωποι απο ολη την Ελλαδα με τα αυτοκινητα τους για να πληρωνουν ντουκου στα ΕΛΠΕ?

μαλλον όχι...

λιγο υπομονη θέλει απο όλους μας, το λογικό ειναι να ταλαιπωρηθουμε 10-15 μερες.
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Καταγγελίες σε βενζινάδικα

Δημοσίευση από jskf16 »

Αυτοι ηταν οι χωριατες που δεν εχουν καμια επαφη με τα ηλεκτρονικα και θελουν συνοδεια για να μεταφερουν δια χειρος τεραστια ποσα , και μετα κλαινε οταν τους τη πεσουν +:Brick wall=+:](*,) .Ολα η αγορα με καρτες κινειται τωρα!

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Καταγγελίες σε βενζινάδικα

Δημοσίευση από Frezas »

Tigrisss έγραψε:να δω πραγματικά τι θα κάνατε εσείς, αν ειχατε μαγαζί και δεν ξέρατε αν θα ανοιξουν οι τράπεζες και υπό ποιο καθεστώς. Να δω αν θα παίρνατε κάρτες.
Εγω που ΕΧΩ μαγαζι, και ΔΕΝ εχω συστημα με καρτες, αυτες τις μερες κανω ΔΩΡΕΑΝ γυμναστικη στο κοσμο που δεν εχει ρευστο, για να μη του γ@μησω και εγω τη ψυχολογια τελειως...και τον διωξω απο το μαγαζι μου... και μιλαμε για Ψυχικο που πιθανοτατα οι περισσοτεροι εχουν χρηματοκιβωτιο σπιτι με μερικες χιλιαδες ευρω, αλλα και παλι ερχονται και μου κλαιγονται...

Ο καθε επιχειρηματιας κανει τις επιλογες του και κρινεται απο αυτες...:/abwave::)
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Καταγγελίες σε βενζινάδικα

Δημοσίευση από manos_mas »

εδω και χρονια για τα καυσιμα ισχυει οτι δεν φορτωνεται το βυτιο αν πρωτα δεν εχει καταβληθει το ποσο ηλεκτρονικα. Δηλαδη να προπληρωθουν τα καυσιμα .
Αυτα που γινοντουσαν παλια με μετρητα στα βυτια ισως ισχυουν σε κανενα κατσικοχωρι ακομα αλλα οχι στην πλειοψηφια .
Απλα η αγνοια του τι προκειται να γινει μετατρεπεται σε φοβος και ο φοβος σε πανικο με αποτελεσμα τις σπασμοδικες κινησεις

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: Καταγγελίες σε βενζινάδικα

Δημοσίευση από Tigrisss »

καλά κάνεις.
και ο αδερφος μου που εχει φροντιστηριο κανει μαθημα τσαμπα, γιατί ΠΡΟΦΑΝΩΣ δε μπορει να διώξει κανεναν απο το μαγαζί του.

εγω ειπα για τις κάρτες.

Σε άμεση συναλλαγη πάρε - δωσε (οχι μηνιαιας -ετησιας συνδρομης), δε θα επαιρνες κάρτα.

τώρα οσον αφορα αυτο που ειπα για τα καυσιμα, το σιγουρο ειναι οτι δεν αφορα μονο το κατσικοχωρια. εννοειται οτι δεν ειναι η πλειοψηφια, αλλά συμβαινει. οσοι κανουν ηλεκτρονικες συναλλαγες μεσω του καταστηματος της τραπεζας (και οχι μεσω internet banking) δεν ειναι λίγοι. τοσα χρονια σε κατάστηματα της Αθήνας, το ξέρω...
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Καταγγελίες σε βενζινάδικα

Δημοσίευση από jskf16 »

Frezas έγραψε: Ο καθε επιχειρηματιας κανει τις επιλογες του και κρινεται απο αυτες...:/abwave::)
Ακριβως , δεν υπαρχει 1 στο εκατομμυριο να μην εξυπηρετησεις το πελατη σου και να τον διωξεις δε το συζηταμε καθολου αυτο , ειτε αυτος ειναι πελατης-πελατης ειτε ενας απλος πελατης.Ειτε δεν εχει να πληρωσει , ειτε σε πληρωσει με καρτα , ειτε...ειτε...ειτε...

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Καταγγελίες σε βενζινάδικα

Δημοσίευση από Jericho »

Στις συναλλαγές μεταξύ επιτηδευματιών πάνω από 500 € είναι παράνομη η χρήση μετρητών εδώ και καιρό. Όλα τα άλλα είναι οδοντόκρεμες.

Απλά κλασσικά, βρέθηκαν λαμόγια που άδραξαν την ευκαιρία να στοκάρουν μετρητά. Εδώ υπάρχουν βενζινάδικα που έχουν γεμίσει 3-4 φορές από εχθές και υπάρχουν και άλλοι που άδειασαν την πρώτη φορά και μετά κατέβασαν ρολά.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αρχείο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης