Οι ταχυτητες του ίντερνετ

Αρχείο παλαιοτέρων συζητήσεων
Κλειδωμένο
Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Οι ταχυτητες του ίντερνετ

Δημοσίευση από Solomon »

Έτσι για την κουβέντα
Greek Internet

πόσο πίσω είμαστε ακόμη τελικά... (Αν το δεις μισοάδειο)
Ή πόσο μπροστά (από την Αλβανία κ την μπουργκινα φασο) αν το δεις μισογεματο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitrisfz την Τετ 04 Φεβ 2015, 10:14, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Λόγος: link!!

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Οι ταχυτητες του ίντερνετ

Δημοσίευση από Jericho »

Υποδομή για FFTH - Fiber To The Home, υπάρχει σε γενικές γραμμές.

Εδώ και κοντά δεκαετία έχουν τοποθετηθεί παντού οπτικές ίνες, το πρόβλημα είναι ότι είναι απλά θαμμένες και σχεδόν κανείς δεν "πέφτει" πάνω σε αυτές, εκτός από τα εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Στην Ελλάδα του 2015, ακόμα περιμένεις 15-20 μέρες για να σου κάνουν μια νέα σύνδεση, τι λέμε τώρα...

Άβαταρ μέλους
savvas
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2006, 20:12
Model: FZ1
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Re: Οι ταχυτητες του ίντερνετ

Δημοσίευση από savvas »

Διαβασα το αρθρο που εδωσε ο φιλος Solomon, και δεν παραξενευτηκα για τα χαλια μας.
Εδω στο νησι που ειμαι, πληρωνεις για εως 24mbps και στη καλυτερη περιπτωση κλειδωνεις γυρω στα 5mbps και κατω!!! (μεσω ορο)
Απο το κεντρο του ΟΤΕ απεχω οδικος 1,7χλμ με το κοντερ μετρημενο (παπι και αυτοκινητο), αλλα συμφωνα με τα στατιστικα του ρουτερ μου, και τα στοιχεια/λεγομενα του υπαλληλου του ΟΤΕ, το σπαγγετι-καλωδιο εχει διαδρομη 3,5χλμ.
Απειρες προσπαθειες μου με το DMT tool για πειραγμα στο SNR, δεν μπορει να κρατησει τα 8mbps και μετα απο λιγο με ριχνει στα 6,7 με 7,3mbps.
Αν ειχα 9,5mbps, που λεει ως μεση ταχυτητα στην Ελλαδα, θα εκανα τουμπες!
Περα απο την Αττικη, το ιντερνετ ειναι για κλαματα.

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Οι ταχυτητες του ίντερνετ

Δημοσίευση από InversionOfControl »

Ολη η Ελλαδα ετσι ειναι Σαββα.
Παλληνη με το ζορι κλειδωνει στα 4. Αγια παρασκευη στα 6-7 σε καποιες περιοχες σε αλλες εχω δει και 14-15.
Σε περιοχες προς Νεα Μακρη κανεις αιτηση για γραμμη και δεν ερχεται οχι σε 15 μερες, αλλα ουτε σε 2 χρονια.
Υπαρχει κοσμος που εχει κανει αιτηση το 2012 και περιμενει ακομα.
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
ElessarGR
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 473
Εγγραφή: Τετ 15 Δεκ 2010, 01:36
Model: FZ8
Model year: 2011
Τοποθεσία: Dublin Some times
Επικοινωνία:

Re: Οι ταχυτητες του ίντερνετ

Δημοσίευση από ElessarGR »

καλημέρα σε όλους,

Ναι το είδα και εγώ αυτό το άρθρο.
Στην γλυφάδα τα όρια του DSLAM είναι μικρά και αυτό ο πιο πολύς κόσμος πετυχαίνει καλύτερη ταχύτητα.
Επίσης είναι μια περιοχή που το DSLAM έχει αρκετά καλά μηχανήματα λόγο "ρευστότητας χρημάτων" στην περιοχή από διάφορες εταιρίες και πρόσωπα.

@jericho
FTTH δεν υπάρχει.
Έκτος εάν αναφέρεσαι σε 4 περιοχές που υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα (Σέρρες, Θεσσαλονίκη ,Νέα σμύρνη,δεν θυμάμαι την 4η περιοχή).

Οι οπτικές ίνες που αναφέρεσαι είναι διασυνδέσεις ανάμεσα στα DSLAM και όχι ανάμεσα σε σπίτια/περιοχές.
Όταν λένε οι εταιρίες "ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών" εννοούν ότι δεν νοικιάζουν γραμμές από τον ΟΤΕ για να ενώσουν DSLAMs που έχει ο κάθε ISP.

@savvas
Στο Μοσχάτο που βρίσκομαι εγώ αλλά και σε πολλές ακόμα περιοχές αττικής το internet είναι για ..... (κλάματα).
πχ από τα "ΕΩΣ" 24 κλειδώνω στα 5.



Γενική πληροφορία,
υποτίθεται ότι έως το 2020 πρέπει τα σπίτια να μπορούν να συνδεθούν και να έχουν >30Mbps up/down & 50% >100Mbps σύμφωνα με τηνΕΕ. Γι'αυτό και βλέπετε τα τελευταία χρόνια πολλή έντονη κινητικότητα στον χώρο του VDSL και την αναβάθμιση τον υπαίθριων καμπινών του ΟΤΕ.
ElessarGR here!

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Οι ταχυτητες του ίντερνετ

Δημοσίευση από Jericho »

Υπάρχει ήδη εδώ και μια 4ετία στρωμένο δίκτυο οπτικών ινών πανελλαδικά σχεδόν.

Είπα ότι υπάρχει η υποδομή για FTTH ή έστω σε πολλά μικρά κεντρικά spots με mini DSLAMs. Δεν είπα ότι λειτουργεί FTTH στην Ελλάδα.

Προσωπικά έχω οπτική θαμμένη που τερματίζει ακριβώς έξω απο το σπίτι μου - όταν ρώτησα τους τότε τεχνικούς - συνεργείο που την πέρναγαν, μου είπαν "απλά το έργο εκτελούμε".

Επίσης υπάρχει το δίκτυο του ΕΔΕΤ, 1 GBps διασύνδεση από το 2005-2006 που πάνω πέφτουν μόνο τα πανεπιστήμια και πολύ αμφιβάλλω αν μπήκαν τελικά και όλες οι δημόσιες υπηρεσίες.

Για να μην μιλήσουμε για το θέμα των "μαύρων" οπτικών ινών που όταν ζητήθηκαν από φορείς, ο ΟΤΕ έκανε το "κουνέλι".

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Οι ταχυτητες του ίντερνετ

Δημοσίευση από koulis »

δεν νομιζω να βρισκεται κανεις σας ποιο κοντα απο οτι εγω σε κεντρικη μοναδα ΟΤΕ μιας κ απο αυτον παιρνουν ολες οι εταιρειες "γραμμη" :wink: μολις 50 μετρα αποσταση με χωριζουν :mrgreen: τωρα το τι ταχυτητα πιανω ειναι αλλου παπα ευαγγελιο μιας κ ο υπολογιστης σερνεται λογω παλαιοτητας δλδ με λιγα λογια ειναι σε αποσυρση αλλα λογω χρηματων δεν τον αποσυρω πριν μου το βγαλει σε μνμ ο ιδιος στην οθονη :lol:

Άβαταρ μέλους
m-power
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Τρί 25 Ιαν 2005, 11:51
Model: Other
Model year: 2015
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Οι ταχυτητες του ίντερνετ

Δημοσίευση από m-power »

εγώ πάντως που είμαι δυο τετράγωνα από το DLSM στους Αμπελόκηπους πιάνω 18 !
είχα πρόβλημα και είχε πέσει στα 14 και είχα πολλές αποσυνδέσεις και πήρα την forthnet και μου είπαν οτι "βλέπουν" βραχυκύκλωμα
τελικά ήταν το σταθερό τηλέφωνο που όταν το αποσύνδεσα ξαναείδα 18.
για κοιτάξτε αν είναι η καλωδίωση και οι συσκευές είναι οκ

@jericho
δουλεύω στο Πολυτεχνείο και έχουμε σύνδεση προς τα έξω 10Gbit με το ΕΔΕΤ έχουμε 1Gbit
στο pc στο γραφείο έχω 100mbit και προσεχώς 1000mbit

όσο για τις οπτικές ίνες που χρησιμοποιούμε έχουν περαστεί με εξοδα του πολυτεχνειου
και τις έχουμε που πριν καν έχουμε μόντεμ σπίτι για να συνδεόμαστε με το CERN και τα υπόλοιπα πανεπιστήμια στον κόσμο για ερευνητικό σκοπό.
Aprilia Caponord 1200 '15

Άβαταρ μέλους
Sub1911
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Παρ 21 Νοέμ 2008, 15:10
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αμμόχωστος
Επικοινωνία:

Re: Οι ταχυτητες του ίντερνετ

Δημοσίευση από Sub1911 »

Δεν ξέρω παίδες τι συμβαίνει στην Ελλάδα.
Για τη Κύπρο λέει το δημοσίευμα 8,7.Πάντως εγώ πληρώνω για 30ρα γραμμή και έχω 30 επιβεβαιωμένα, άντε μερικές φορές 28-29 Mbps..
Δεν ξέρω και πόσο ρόλο παίζει από ποιον server κάνει ο καθένας τη μέτρηση του.Αυτό που θέλω να πω σίγουρα δεν πρόκειται για σωστή μέτρηση εάν βρίσκομαι Αθήνα και κάνω test από server της vodafone από Θεσσαλονίκη.Σωστά?

Άβαταρ μέλους
m-power
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Τρί 25 Ιαν 2005, 11:51
Model: Other
Model year: 2015
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Οι ταχυτητες του ίντερνετ

Δημοσίευση από m-power »

στο γραφείο είχαμε μια μικρή αναβάθμιση

Εικόνα
1000mbit είναι αλλά το όριο είναι η ταχύτητα των σκληρών δίσκων.
Aprilia Caponord 1200 '15

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Οι ταχυτητες του ίντερνετ

Δημοσίευση από InversionOfControl »

μουρατε σε εχω <>3 :lol:

Εικόνα

απο τη δουλεια <>63
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Οι ταχυτητες του ίντερνετ

Δημοσίευση από Solomon »

*** παναγή στη Νασα δουλεύεις!!!! :shock:

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αρχείο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες