διπλωμα τροχαίας

Αρχείο παλαιοτέρων συζητήσεων
Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

διπλωμα τροχαίας

Δημοσίευση από SoR_gr »

Μιας και είμαι κάτοχος...το παραθέτω και για τυχόν ενδιαφερόμενους.




Οι κάτοχοι διπλώματος οδήγησης μοτοποδηλάτου, οι οποίες χορηγήθηκαν από τις Υπηρεσίες Τροχαίας της Ελληνικής Αστυνομίας, εντός διετίας από τη θέση σε ισχύ του Π.Δ51/2012 (δηλαδή μέχρι 18-01-2015) πρέπει να καταθέσουν τις παραπάνω άδειες οδήγησης στις αρμόδιες Υπηρεσίες Μεταφορών και Επικοινωνιών προς αντικατάστασή τους με νέο έντυπο με την υποβολή μόνο του παραβόλου της εκτύπωσής του.

Σύμφωνα με το dikaiologitika.gr, οι άδειες οδήγησης μοτοποδηλάτου που έχουν χορηγηθεί από τα Τμήματα Τροχαίας της Ελληνικής Αστυνομίας πρέπει να αντικατασταθούν με τα νέα έντυπα αδειών που χορηγούνται πλέον από την Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών.

Η προθεσμία για την αντικατάσταση των αδειών οδήγησης είναι μέχρι τις 18-01-2015.

Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να προσκομίσουν τα δικαιολογητικά τους είτε στην κατά τόπους Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών της Περιφέρειάς τους, είτε στα κατά τόπους ΚΕΠ. Η υποχρέωση αυτή ισχύει και για όσους κατέχουν άδεια οδήγησης αυτοκινήτου είτε όχι.

Για την αποφυγή καθυστερήσεων που πιθανόν να υπάρξουν λόγω μεγάλης προσέλευσης πολιτών τις τελευταίες ημέρες λήξης της προθεσμίας, παρακαλούνται οι πολίτες να προσέρχονται έγκαιρα για να καταθέσουν σχετική αίτηση στην Υπηρεσία, ώστε να ζητηθεί ο σχετικός φάκελος από την Τροχαία, ώστε στην συνέχεια να ακολουθήσει η διαδικασία έκδοσης της νέας άδειας οδήγησης.

Τα δικαιολογητικά που προβλέπονται και υποβάλλονται είναι:

· Αίτηση - Υπεύθυνη Δήλωση

· Φωτοτυπία άδειας μοτοποδηλάτου

· Αντίγραφο Δελτίου Ταυτότητας

· Φωτογραφία τύπου διαβατηρίου

Υπενθυμίζεται ακόμη ότι μετά τη λήξη της προθεσμίας οι Άδειες Οδήγησης που χορηγήθηκαν από την Τροχαία δεν θα έχουν ισχύ και όσοι οδηγοί δεν τις αντικαταστήσουν με τις νέες άδειες οδήγησης κινδυνεύουν να τους επιβληθούν τα πρόστιμα που προβλέπονται από τις διατάξεις του άρθρου 95 του Κ.Ο.Κ.


Πηγή: http://www.patrisnews.com/nea-enimerosi ... a-odigisis



με μπερδεύει το " Οι κάτοχοι διπλώματος οδήγησης μοτοποδηλάτου, οι οποίες χορηγήθηκαν από τις Υπηρεσίες Τροχαίας της Ελληνικής Αστυνομίας, εντός διετίας από τη θέση σε ισχύ του Π.Δ51/2012 (δηλαδή μέχρι 18-01-2015) "

δηλαδή εγω που το έχω απο το 2006, θα πρέπει να πάω να το αλλάξω; ή πρέπει όσοι το πήραν 2012-2014? λεω να παω σε ενα κεπ αυριο να ρωτήσω....

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: διπλωμα τροχαίας

Δημοσίευση από jskf16 »

Μοτοποδηλατο = 50άρι /50cc = το δίπλωμα από την τροχαία

Το δίπλωμα για «μοτοποδήλατο» (50άρι μηχανάκι) εχει φυγει από την τροχαία και γινεται πλέον στις σχολές οδηγών.

Αυτα τα διπλωματα που βγηκαν (αν θυμαμαι καλα) μεχρι 18/1/2013 κανονικα εχουν ληξη , τωρα εβαλαν τη διετια να πιασουν και αυτα :roll:

Οποτε,οσοι εχουν διπλωμα για 50αρι πανε στο μηχανολογικο ή διευθυνση μεταφορων ή ΚΕΠ (θα αργησουν εκει) να συγχωνευτει με το διπλωμα του αυτοκινητου τους προφανως.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: διπλωμα τροχαίας

Δημοσίευση από SoR_gr »

Πηγα κ ρωτησα. Θελουν 2 φωτο,παραβολο 30ε, το διπλωμα αυτοκ. Για να το ενσωματωσουν.

Απλα κραταω το 50αρι κ δν κανω τπτ...

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: διπλωμα τροχαίας

Δημοσίευση από dimitrisfz »

να κανω μια χαζη ερωτηση?

ολοι οσοι εχουν μοτοσυκλετα (απο 125cc και πανω) εχουν το αντιστοιχο διπλωμα και καποιοι ισως εχουν και το πρασινο βιβλιαρακι του 50αριου.

αφου με το διπλωμα της μοτοσυκλετας οδηγουμε και 50αρι μηχανακι, ποιος ο λογος να ενσωματωσουμε το διπλωμα του 50αριου στο διπλωμα μας? :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: διπλωμα τροχαίας

Δημοσίευση από SoR_gr »

Προσωπικα, εχω το απεριοριστο κ του 50αριου. Καθημερινα χρησιμοποιω 50αρι οχημα για τα πηγαινε ελα.
Μια φορα ενεπλακησα σε τρακαρισμα κ εδωσα του 50αριου τα στοιχεια. Επισης αν τυχον μου παρουν το διπλωμα απο καποια παραβαση (πχ κινητο) θα υπαρχει διπλωμα να με καλυπτει για τις καθημερινες μετακινησεις με το 50αρακι

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: διπλωμα τροχαίας

Δημοσίευση από jskf16 »

+:Shame on you=+:[-X πρωτον δεν ισχυει του 50αριου** και να το κρατησεις το ειπαμε αυτο , επισης σου ειπαν οτι σου ειπα :wink: οσο αναφορα τη συγχωνευση , ακομα οταν βγαλεις μεγαλου κυβισμου διπλωμα οπως της μηχανης , του 50αριου επιστρεφεται , ποιος το ξερει* ? Ελα ντε :mrgreen: , οταν σου χρεωθει παραβαση οπου αποβλεπει στην αφαιρεση του διπλωματος σου κλαφτα , ο κωδικας λεει οτι η παραβαση χρεωνεται και ισχυει για ολες τις κατηγοριες του διπλωματος.Ειδικα τωρα που θα συγχωνευτουν.

*το λεει και το διπλωμα καπου , και υπογραφεις οτι δεν εισαι κατοχος αλλου διπλωματος.

**στο 50αρι εχει/ειχε αρμοδιοτητες η τροχαια , ενω στις υπολοιπες κατηγοριες το συγκοινωνιων.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: διπλωμα τροχαίας

Δημοσίευση από Solomon »

Φίλε σορ αυτό το τελευταίο δεν ισχύει.Οταν σε παράβαση σου στερούν τα στοιχεία κυκλοφορίας , ήτοι άδεια και δίπλωμα, στην ουσία σου απαγορεύεται να οδηγήσεις αφενός το συγκεκριμένο όχημα (άδεια κυκλοφορίας) αφετέρου κανένα άλλο όχημα(πχ του κολητου σου). Το ότι σε ενδεχόμενο έλεγχο θα το παίξεις πάπια και θα δείξεις το πράσινο ισχύει ,αλλά σε περίπτωση ατυχήματος που θα το ψάξουν (οι ασφαλιστικές κυρίως) θα βρεθείς εκτεθειμένος

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: διπλωμα τροχαίας

Δημοσίευση από SoR_gr »

Κρίμα... τσάμπα τα 64€ που είχα δώσει κάποτε για να το βγάλω τότε... <>3

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: διπλωμα τροχαίας

Δημοσίευση από jskf16 »

Δε θα το παιξει παπια αν δειξει το πρασινο , γιατι ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!.

Το τσαμπα ειναι σχετικο αν εισαι πανω απο 21 και το βγαλεις ναι ειναι κουταμαρα , αν εισαι ομως 16 δε μπορεις να κανεις αλλιως!

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: διπλωμα τροχαίας

Δημοσίευση από Tigrisss »

τωρα αμα πω τη γνώμη μου, θα μου πειτε οτι το φορουμ ειναι ιστότοπος πληροφόρησης. +:Brick wall=+:](*,)
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: διπλωμα τροχαίας

Δημοσίευση από SoR_gr »

@jskf16 , για την περίπτωση μου (αδεια οδήγησης μοτοποδηλατου-αυτοκινήτου-απεριόριστου μοτο) νταξει , απλα είπαμε μιας και βγήκε αυτή η απόφαση , τι μπορούμε να "κρατήσουμε".
Ρώτησα στο ΚΕΠ , για όσους δεν έχουν δίπλωμα αυτοκινήτου και έχουν μόνο 50αριού τι κάνουμε;

Σε ερώτηση στο ΚΕΠ δεν γνώριζαν. γνώμη μου μαλλον θα ισχύουν κάτι απο τα παρακάτω:
α) ισχυέι το πρασινο-πορτοκαλί δίπλωμα
β) προσκομίζουν τα 30ε-παραβολα-φωτο κλπ έτσι ώστε να βγει καρτούλα που θα δείχνει μόνο οτι καλύπτει το 50αρι.


@Tigrisss , ποιο το πρόβλημα σου έτσι ώστε διστάζεις να πεις την γνώμη σου;
είναι ένα θέμα το οποίο σε αφορά ή δεν σε αφορά;

αν σε αφορά και εν μέρει λύθηκε, η γνώμη σου καλοδεχούμενη. Απο εκεί και πέρα θα κρίνουν άλλοι αν θα παραμείνει κάτι στο φόρουμ.
αν δεν σε αφορά μπορείς απλά να μην απαντήσεις κάτι
αν σε κουράζει που κάτι νέο δεν σε αφορά και το βλέπεις, μπορείς να το παραβλέψεις.


:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: διπλωμα τροχαίας

Δημοσίευση από Tigrisss »

μου θυμίζει μια περίπτωση που σιγουρα θυμούνται οι παλιότεροι, απο καποιον (δε θυμάμαι ποιον) που δεν έκανε ασφάλεια στο μηχανάκι του, επειδη είχε γνωστό που, σε περιπτωση που γινόταν ατυχημα και σκότωνε καποιον, θα του την έκανε μετά... +:Brick wall=+:](*,)
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: διπλωμα τροχαίας

Δημοσίευση από SoR_gr »

για την ασφάλεια είναι τελείως διαφορετικό. (δεν τέθηκε θέμα "εχω γνωστό στο υπουργείο και βγάζει το δίπλωμα ανα πάσα στιγμή")
στην περίπτωση του διπλώματος, υπάρχει και του 50αριου και το απεριόριστο της μοτο.


σχετικά με τα λεγόμενα σου "τωρα αμα πω τη γνώμη μου" δεδομένου οτι δεν τοποθετήθηκες σχετικά με το θέμα του 50αριού όπως έκαναν jskf16,Solomon,Dimitris ή κάποιος άλλος, ερμηνεύω την απάντηση σου λίγο ειρωνική.Στο χωριό μου λένε , οτι οταν δεν έχω κάτι "καλό" να πω ας μην μιλάω καθόλου.
το "καλό" ή το "κακό" κρίνεται απο το επιχείρημα του καθένα...

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: διπλωμα τροχαίας

Δημοσίευση από dimitrisfz »

Θα παρακαλεσω να συνεχισετε την κουβεντα σας σε πμ.



sor , μαλλον δεν εχεις καταλαβει οτι στα σοβαρα θεματα του φορουμ, δεν γινεται να ρωτει καποιος "πως θα κανω λαμογια" και να περιμενει να λαβει επικροτηση απο ανθρωπους που σεβονται το φορουμ.

για αυτο σε ρωτησα ποιος ο λογος να βαλει καποιος το διπλωμα του 50αριου μεσα στο διπλωμα του, απο τη στιγμη που εχει διπλωμα μοτοσυκλετας.

στο θεμα τωρα, η λογικη λεει οτι αν καποιος θελει να κρατησει το διπλωμα του 50ριου και εχει διπλωμα αυτοκινητου / μηχανης θα το βαλει μεσα, οποτε θα σταματησουν να κινουνται καποιοι με βαση τη πρακτικη "εχω διπλωμα 50αριου και αν μου παρουν το διπλωμα θα κινουμε με το 50αρι".

Αν καποιος δεν εχει καθολου διπλωμα, θα το αντικαταστησουν με το καινουργιο (καρτα) με την κατηγορια του 50αριου, οποτε απλα θα αλλαξει εμφανιση το διπλωμα.
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: διπλωμα τροχαίας

Δημοσίευση από SoR_gr »

Δημήτρη, θεωρω πως το θέμα του τόπικ έχει μοτοσυκλετικό χαρακτήρα και δημοσίευσα τι διάβασα με την πηγή και όλα τα στοιχεία για όποιον τον αφορούν μαζί με το ψάξε-ρώτα στο ΚΕΠ. απο εκει και πέρα γίνεται κουβέντα πάνω σε αυτό το αντικείμενο.

Λαμογιά-διευκόλυνση-λύση δες το όπως θέλεις. Σεβομαι τους κανονες και τηρώ την σοβαρότητα του φόρουμ. Δεν προσπαθώ να πάρω καμία επικρότηση για τις πράξεις μου.

Σεβομαι τις απαντήσεις που υπήρξαν επιχειρήματα όπως και της δικής σου.

Σε παρόμοια θέματα που θα λαμβάνω ειρωνικη συμπεριφορά θα απαντάω αντίστοιχα.

no hard feelings , διαμορφώστε την συζήτηση όπως πρέπει.

:mrgreen:

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αρχείο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες