Ο SoR_gr και οι μικρές απορίες του

Αρχείο παλαιοτέρων συζητήσεων
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Ο SoR_gr και οι μικρές απορίες του

Δημοσίευση από SoR_gr »

καλημέρα συμφορουμιτες.. γενικότερα μου δημιουργούνται διάφορες απορίες για τα καθημερινά συμβάντα αλλά και για πράγματα που τα αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι στην καθημερινότητα τους.
με αφορμή ενα ατύχημα που εγινε στην κηφισίας λοιπόν μπήκα στο τρυπάκι να εκφράσω τις απορίες μου <>3

εχουμε και λέμε...
διαβάσεις τύπου όπως στην κηφισίας (κοντα Αλεξάνδρας , εκεί στα carefour) πως είναι δυνατόν να υπάρχουν;;;;
Το λέω με την εννοια οτι δεν υπάρχει φανάρι εκει και οι πεζοί βγαίνοντας απο το σουπερ μαρκετ αλλά και απο μετρό κλπ (γενικά άπειροι πεζοί) περνάνε οποτε θέλουν...αρα εχουν και προτεραιότητα...
εγω εσυ αυτός ο άλλος δλδ ενα πλήθος κόσμου... που ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ανεβοκατεβαίνει μια κηφισίας επι 1 ωρα (Μ.Ο. για να πας απο Μαρούσι-Παγκρατι με το αμαξι τις ώρες που πηγαινω εγώ) προφανώς έχει ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να ειναι προσεκτικός..αλλα απο περιεργεια να παει καποιος και να κάτσει 15 λεπτα σε εκείνο το σημείο και να παρατηρήσει τους πεζούν , τα μηχανακια , τα αυτοκίνητα... πραγματικα ειναι θαυμα που δεν γίνονται παραπάνω ατυχηματα..
το θέμα είναι οτι και οι πεζοί μανουριάζουν πολλές φορές και έχουν άδικο.. ή τελοςπαντων οχι πάντα δίκιο... πόσες φορες σε φαναρι στρίψατε δεξια-αριστερα ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΟ και το αντίστοιχο ΠΕΖΟΦΑΝΑΡΟ ήταν πράσινο, παραχωρήσατε προτεραιότητα σε πεζούς και σας αγριοκοίταξαν ή σας εβρισαν επειδη "εμεις εχουμε πράσινο!!!δεν το βλέπεις;;;;;"


θα μου πείτε ειναι θέμα παιδείας...αλλα το έβγαλα απο μέσα μου.
νασαι καλα ψυχολόγε-fazerclub.eu

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Ο SoR_gr και οι μικρές απορίες του

Δημοσίευση από InversionOfControl »

πρασινο και συ και ο πεζος.. εχει προτεραιοτητα ο πεζος.
αν αναβοσβηνει το πρασινο του πεζου, εχεις εσυ προτερατοτητα αλλα το αξιωμα
ο πεζος εχει προτεραιοτητα παντου (κοκκινο,πρασινο,μπλε σε διαβασεις και μη) ισχυει σε περιπτωση
τροχαιου.
Διαβαση εχει προτεραιοτητα ο πεζος ειτε με φαναρι ειτε χωρις...εχει διαγραμμιση/πινακιδα?
αν δεν εχει δεν ειναι διαβαση, εχεις προτεραιοτητα αλλα αν τον πατησεις την @#$σες :)

πρωτη φορα βγηκες στο δρομο ?
οτι θελει κανει ο καθενας, ανεξαρτητα με το οχημα/τροπο που κυκλοφορει.
που να δεις με τα ποδηλατα τι γινεται...
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ο SoR_gr και οι μικρές απορίες του

Δημοσίευση από SoR_gr »

η διαβαση εχει διαγραμμιση αλλά στο συγκεκριμένο σημείο είναι απαραδεκτο να μην εχει φαναρι... :{}

δεν βλέπω τους πεζους σαν εχθρούς..ισα ισα ... εγω οκ παω στη δουλεία μου με το μηχανακι ή με οχημα δικό μου..ο πεζός εχει το μανικι να αλλάξει και 123123123 ΜΜΜ μέχρι να φτάσει. αλλα ρε γμτ... καθε φορα συνουσιαζωσταυριζω και εκτός απο όοοολα αυτά που αναφέρεις και εσύ βάλε και τα προσωπικα προβλήματα του καθένα και μετά πάει λέγοντας..ακρη δεν βγάζεις... <>60

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Ο SoR_gr και οι μικρές απορίες του

Δημοσίευση από dimitrisfz »

οντως το σκεπτικο διαβασης εκει ειναι ακυρο.....κανονικα επρεπε να εχει πεζογεφυρα.

ακομα και σταματημενα να ειναι τα αυτοκινητα οι πεζοι περνανε, αλλα κατεβαινουν και μηχανακια ενδιαμεσα και θελει πολυ προσοχη απο ολους.
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Ο SoR_gr και οι μικρές απορίες του

Δημοσίευση από InversionOfControl »

Πεζογεφυρα θα μπει αφου σκοτωθει καποιος οπως εγινε στην κηφισιας με τη μαθητρια η στο σταυρο.
Τι το ψαχνετε? την προηγουμενη βδομαδα ολοι εκραζαν τον οδηγο του smart (οχι αδικα φυσικα) αλλα κανενας
δεν ασχοληθηκε με το γεγονος οτι το περιπτερο ειχε κλεισμενο ολο το πεζοδρομιο σχεδον...αν συνεχιζε να περπαταει
στο πεζοδρομιο, η κοπελα θα ζουσε.
Το γιατι ο δημος αφηνει να κλεινουν πεζοδρομια τα μαγαζια, τα περιπτερα και οι καφετεριες ειναι μαλλον γνωστο.
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Ο SoR_gr και οι μικρές απορίες του

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

Μεγαλη προσοχη παιδια μεσα στην πολη...
δυστυχως ο κοσμος δεν προκειται να αποδεχτει τα δικυκλα και παντα θα εχει κατι αρνητικο να πει...
φταινε βεβαια καποιοι που συμπεριφερονται εντελως καγκουριστικα, αλλα ακομα κι αυτο που κανουμε, να περναμε αναμεσα απο τα πιο αργα απο εμας αυτοκινητα, το βρισκουν παραλογο...
οπως σου ειπαν πιο πανω, να ευχεσαι να μη σου τυχει με πεζο...
ουτε με αμαξι βεβαια, γιατι το ιδιο επικινδυνο και χειροτερα ειναι, αλλα δεν προκειται να αποζημιωθεις και στο 100%

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ο SoR_gr και οι μικρές απορίες του

Δημοσίευση από SoR_gr »

εχω και τους σχολικούς τροχονόμους που βλέπουν ενα παιδάκι να φτάνει στη διάβαση και πεταγονται μες την μέση να σταματήσουν την κυκλοφορία σε 10 οχήματα για να περάσει ενα 12χρονο ενώ το φαναρι του δείχνει κόκκινο....
αυτοί τι εκπαιδευσή έχουν;με τι κριτήρια σταματάνε τους πάντες;
ο κανονικός τροχονόμος (που και παλι με αυτούς εχω πρόβλημα γιατί πάντα εχει κίνηση :lol: :lol: :lol: ) δεχεται εντολές απο κάποιον τουλαχιστον ο οποιος είναι αρμόδιος για αυτό το πράγμα...


πως μετα το παιδάκι να μην μεγαλώσει με την νοοτροπια "και πεζός να ειμαι περνάω όποτε γουστάρω"

:evil: :evil: :evil: :evil:

δεν λεω..κριμα ειναι να τραυματιστεί ο οποιοσδήποτε...ειτε "οι αλλοι" ειτε "εγω" (οπου στο εγώ μπορείτε να βάλετε και τον εαυτό σας.

μπορει να πεσεις προσπαθώντας να αποφύγεις εναν μεθυσμένο που περπατάει οπως ναναι και παει να περασει δρόμο , μπορεί να σου πεταχτεί κάποιος κ.ο.κ. στην καλύτερη να μην τραυματιστεί κανείς και να έχεις 100-500-1000-2000 ευρώ ζημιά στο όχημα σου... εκεί;;;; τι γίνεται;

δυστυχώς για το σμαρτ που προαναφέρθηκες...πραγματικά κρίμα... ας βάλουμε ολοι τραγουδακι τον πλιάτσικα αν θα μπορούσα τον κόσμο να άλλαζα γιατί τπτ δεν γίνεται...

The Great
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: Τετ 04 Οκτ 2006, 14:48
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Aθηνα-Αιγαλεω
Επικοινωνία:

Re: Ο SoR_gr και οι μικρές απορίες του

Δημοσίευση από The Great »

Καλα.. μην τα ισοπεδωνουμε και ολα..
ΟΚ.. ο πεζος εχει προταιρεοτητα.. αλλα οχι παντα!!! Οταν πηγαινει απο εκει που πρεπει... διαβασεις..φαναρια κλπ...
Ακομα κ στην Αγγλια-Λονδινο που ειναι πολυ μπροστα οι ανθρωποι σε τετοια θεματα... αμα πας να περασεις απο διαβαση-διαγραμμιση..οκ.. 8α σταματησουν(ακομα κ χωρις να υπαρχει φαναρι), ΑΛΛΑ... αμα πας να περασεις απο ασχετο σημειο... δεν κοβουν με την καμια....!!!! ΠΑΘΩΝ!!! :lol:

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ο SoR_gr και οι μικρές απορίες του

Δημοσίευση από Solomon »

Σωστός ο great για τους Λονδρέζους όμως εδώ είναι Βαλκάνια που λέγαμε παλαιότερα.
Αλλά για τους σχολικούς τροχονόμους θα συμφωνήσω. Μηδέν παιδεία κ επειδή ως πρώην δημ.αστ. ειχα κάνει πολλάκις αυτή τη δουλειά (να περνάω παιδακια το δρόμο) τα ίδια τα πιτσιρίκια απαιτούσαν να διακοπει η κυκλοφορία την στιγμή που ήθελαν .
Κ για να ρίξω κ λίγο λάδι στη φωτιά <>1
ξέρετε ότι η μαστιγα με τους ποδηλάτες που κινούνται στο δρόμο όπως θέλουν κ σφάζουν κάθε κόκκινο, ο κοκ τους αντιμετωπιζει ως πεζους...

Άβαταρ μέλους
fazeremalo
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Τετ 07 Οκτ 2009, 00:55
Model: -
Τοποθεσία: λαρισα
Επικοινωνία:

Re: Ο SoR_gr και οι μικρές απορίες του

Δημοσίευση από fazeremalo »

παιδιά να υπάρχει πράσινο και για πεζούς και για οχήματα Α-Π-Ο-Κ-Λ-ΕΙ-Ε-Τ-ΑΙ το πιθανό είναι όταν είναι πράσινο γι απεζούς αναβοσβήνει πορτοκαλί βελάκι για τα οχήματα οπότε παραχωρεί το όχημα προτεραιότητα σε οτιδήποτε κινείται......
τώρα για τις διαβάσεις βάση ΚΟΚ δεν υπάρχει πουθενά ελάττωμα ...απλά εμείς δεν έχουμε οδηγική παιδεία...
στην κηφισίας ως κατοικημένη περιοχή το ανώτατο όριο ταχύτητας είναι τα 50κμ οπότε εφόσον πρόκειται για δρόμο πόλεως παραχωρείς κανονικότατα προτεραιότητα εφόσον υπάρχει διάβαση και με πινακίδα και με διαγραμμίσεις...
όσο για εμάς με τα μηχανάκια είμαστε παράνομοι βάση ΚΟΚ να κυκλοφορούμε ανάμεσα από τα αυτοκίνητα..
οπότε πρέπει να προσέχουμε γιατί ''πέρνουμε'' όλο το φταίξιμο σε περίπτωση ατυχήματος....
:/abwave::) :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Thanasis_FZ1
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Σάβ 04 Φεβ 2012, 14:34
Model: FZ1
Τοποθεσία: Αστερισμος της Ανδρομεδας
Επικοινωνία:

Re: Ο SoR_gr και οι μικρές απορίες του

Δημοσίευση από Thanasis_FZ1 »

Τιποτα δεν αποκλειεται στο Ελλαδισταν! Παμπολλες φορες εχω πετυχει πρασινο για πεζους κ αυτοκινητα ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ!! Συγκεκριμενα σημερα στροφη δεξια Ηρωων Πολυτεχνειου κ 2ας Μεραρχιας στον Πειραια! Βεβαια εκει αφηνεις τα προβατα...εεε συγγνωμη τους πεζους εννοω :lol: να περασουν κ μετα περνας εσυ.
Χορος Ρουμπα κ ελια Θρουμπα!!

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ο SoR_gr και οι μικρές απορίες του

Δημοσίευση από GrDreamer »

Θανάση σίγουρα έχεις πορτοκαλί που αναβοσβείνει για αυτούς που κατευθύνονται δεξιά και πρέπει να παραχωρείς προτεραιότητα στους πεζούς.

Άβαταρ μέλους
Thanasis_FZ1
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Σάβ 04 Φεβ 2012, 14:34
Model: FZ1
Τοποθεσία: Αστερισμος της Ανδρομεδας
Επικοινωνία:

Re: Ο SoR_gr και οι μικρές απορίες του

Δημοσίευση από Thanasis_FZ1 »

ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΤΑΠΡΑΣΙΝΟ ειναι σα χορτο του βουνου κ δεν εχει παλλομενο δεξια! Καθε μερα περναω απο κει!
Χορος Ρουμπα κ ελια Θρουμπα!!

Άβαταρ μέλους
lefteris489
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Παρ 02 Δεκ 2011, 18:50
Model: Tiger
Model year: 2012
Επικοινωνία:

Re: Ο SoR_gr και οι μικρές απορίες του

Δημοσίευση από lefteris489 »

Παιδιά γίνεται να έχετε και οι δύο πράσινο απλά το πράσινο του πεζού αναβοσβήνει και τότε προτεραιότητα έχουν τα οχήματα.... :/abwave::)
Κοίτα εκεί που θες να πας.....αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς....

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ο SoR_gr και οι μικρές απορίες του

Δημοσίευση από SoR_gr »

οι ποδηλάτες σίγουρα θεωρούνται πεζοί; ποιος πεζός μπορεί να πάει με 20-40χλμ ;;; ο μπολτ;;;;

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αρχείο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης