ΚΤΕΟ Αττικης 2014

Αρχείο παλαιοτέρων συζητήσεων
Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

ΚΤΕΟ Αττικης 2014

Δημοσίευση από dimitrisfz »

Από τεχνικό έλεγχο πρέπει να περάσουν τα οχήματά τους οι κάτοχοι δικύκλων που δεν έχουν περάσει ΚΤΕΟ, με πρώτη άδεια κυκλοφορίας από 1/1/2007 μέχρι 31/12/2009, ανεξαρτήτως κυβισμού, στην άδεια κυκλοφορίας των οποίων αναγράφεται ως διεύθυνση κατοικίας ή ως έδρα της επιχείρησης η Περιφέρεια Αττικής.

Βάσει απόφασης του περιφερειάρχη Αττικής, Γ. Σγουρού, καλούνται:

- Από 1/1/2014 έως 30/4/2014 όλα τα δίκυκλα που ταξινομήθηκαν (ημερομηνία 1ης άδειας κυκλοφορίας) από 1/1/2007 έως και 31/12/2007 στην Περιφέρεια Αττικής (πρώην νομαρχίες Αθηνών, Πειραιώς, Ανατολικής Αττικής, Δυτικής Αττικής) ή σε άλλη περιοχή της χώρας και σήμερα έχουν άδεια κυκλοφορίας που έχει εκδοθεί στην Περιφέρεια Αττικής και δεν έχουν υποστεί τεχνικό έλεγχο.

- Από 1/5/2014 έως 31/8/2014 όλα τα δίκυκλα που ταξινομήθηκαν από 1/1/2008 έως και 31/12/2008

- Από 1/9/2014 έως 31/12/2014 όλα τα δίκυκλα που ταξινομήθηκαν από 1/1/2009 έως και 31/12/2009


Στη σχετική ανακοίνωση διευκρινίζεται επίσης ότι τα δίκυκλα που έχουν ταξινομηθεί από 1/1/2010 και μετά υποχρεούνται να προσέλθουν για τεχνικό έλεγχο μετά από τέσσερα έτη από την ημερομηνία έκδοσης της πρώτης άδειας κυκλοφορίας με προθεσμία από τρεις εβδομάδες πριν έως και μία εβδομάδα μετά την ημερομηνία αυτή.

Επίσης, οι ανάριθμες μεταχειρισμένες δίκυκλες μοτοσικλέτες που προέρχονται από χώρες του εξωτερικού, για να τους χορηγηθεί άδεια κυκλοφορίας, θα πρέπει πρώτα να εφοδιαστούν με δελτίο τεχνικού ελέγχου από ΚΤΕΟ.

Όσον αφορά στα δίκυκλα που έχουν αντικαταστήσει ή θα αντικαταστήσουν τον αριθμό κυκλοφορίας τους, υποχρεούνται να προσέλθουν για τεχνικό έλεγχο σύμφωνα με τον πρώτο αριθμό κυκλοφορίας, που τους είχε χορηγηθεί.

Τα εκπαιδευτικά δίκυκλα υπόκεινται σε ετήσιο περιοδικό έλεγχο. Δίκυκλα με έδρα ή διεύθυνση κατοικίας ιδιοκτήτη που ανήκει σε άλλη Περιφέρεια της χώρας, στην οποία έχει εκδοθεί πρόγραμμα πρόσκλησης τους για τεχνικό έλεγχο και τα οποία κυκλοφορούν στην Περιφέρεια Αττικής υποβάλλονται σε τεχνικό έλεγχο σύμφωνα με το πρόγραμμα πρόσκλησης της Περιφέρειας στην οποία ανήκει η έδρα τους.

Όσα δίκυκλα όφειλαν πριν την ημερομηνία ταξινόμησής τους στην Περιφέρεια Αττικής να έχουν ήδη προσκομιστεί για τεχνικό έλεγχο σύμφωνα με την πρόσκληση της προηγούμενης έδρας τους και δεν προσήλθαν θα ελέγχονται ως εκπρόθεσμα.

Ο κάτοχος οχήματος ο οποίος δεν το προσκομίζει για τον έλεγχο εντός της καθοριζόμενης προθεσμίας τιμωρείται σύμφωνα με το άρθρο 86 του ΚΟΚ και υπόκειται σε πρόσθετο ειδικό τέλος.

Πηγή: Ναυτεμπορικη
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
Chrisks
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τετ 19 Απρ 2006, 12:03
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΚΤΕΟ Αττικης 2014

Δημοσίευση από Chrisks »

Πέρασα το FZ1 μου του 2007 την προηγούμενη Τετάρτη, Mr. KTEO στου Ρέντη, με 10€. Ελεύθερη akrapovic, ούτε καυσαέρια ούτε θόρυβο... μόνο φρένα κοιτάνε.

Άβαταρ μέλους
Arhs
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: Πέμ 11 Φεβ 2010, 01:57
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: ΚΤΕΟ Αττικης 2014

Δημοσίευση από Arhs »

Για την ακριβεια δεν κοιτανε τιποτα εκει περασα κ γω το παπι μου...εξατμισεις καθρεπτες λαστιχα αμορτισερ δεν παιζουν κανενα ρολο και αν βρε αδερφε δεν εχεις καθρεπτες σου κοτσαρει αυτοσ εκει εναν δικο τους ισα ισα για τα ματια του κοσμου κ εφυγες ετοιμο το μαγικο χαρτι +:Brick wall=+:](*,)
Αυτοι ειμαστε για αυτο δεν προκειται να αλλαξει τιποτα :/abwave::) :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: ΚΤΕΟ Αττικης 2014

Δημοσίευση από Jericho »

Εγώ που πέρασα μηχανάκι του 2007 πριν 2 χρόνια και είχα δώσει και 25 € είμαι μαλ...κας να υποθέσω.

Αλλά έτσι είναι, το μπ@#$λο, σπίτι δεν γίνεται.

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: ΚΤΕΟ Αττικης 2014

Δημοσίευση από leras »

τι να πω εγω που περασα το fz6 με μπουκαλα πλυμηρισμενη στο λαδι
και αυτοκινητο με τσιμουχα στροφαλου να χανει σαν τρελη,ψυγειο να αφριζει και καμενη φλατζα κεφαλης
και μου δωσανε και δωρα!!!!!!! :D :D :D :D
killed by death !!!!!!!!!

The Great
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: Τετ 04 Οκτ 2006, 14:48
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Aθηνα-Αιγαλεω
Επικοινωνία:

Re: ΚΤΕΟ Αττικης 2014

Δημοσίευση από The Great »

Περασα κ το δικο μου πριν καμια εβδομαδα... με ενα 10ρικακι...
Οντως..μονο τα φρενα κοιτανε-δοκιμαζουνε..
Το αστειο-περιεργο της υποθεσης...
Ρωτησα κ για ενα σκουτερ παλιο που εχω....
10€ το Κτεο.... και 44€ το προστιμο!!!! :shock:
Αν ειναι δυνατον....!!! Αναλογικοτητα..μηδεν!!!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΚΤΕΟ Αττικης 2014

Δημοσίευση από SoR_gr »

τα παραλογα του ελλαδισταν ρε παιδιά...τι να λέμε τώρα...
και πολλά που είναι τα 10 ευρώ...όσο για τα πρόστιμα... τι να πει κανείς...


για τι άλλο....

πχ θες να αγορασεις ανταλλακτικά πχ μοτέρ/πλαίσιο με χαρτιά , για να τα χρησιμοποιήσεις εσύ σαν ανταλλακτικά για το μηχανακι σου. ασχετα αν ως μεταχειρισμένα ειναι μόνο το πλαίσιο , πρέπει να παει να περασει κτέο για μεταβίβαση!!!! δλδ ενα πλαίσιο μόνο του , με χαρτιά, δεν μπορεί να μεταβιβαστεί διότι δεν έχει περάσει κτέο !!!αν πας σε κτέο θέλουν να έχουν την πινακίδα πάνω 2 ρόδες να τσουλάει και ένα μοτερ πάνω (να αντιστοιχεί στην άδεια σου...) και ας ειναι με tyre up πανω...θα πληρώσεις πρόστιμο επειδη σαν ανταλλακτικό μπορεί ναναι χρονολογιας 2006- , το πιθανότερο να σε κοψουν και να εχεις περιθώριο 1 μήνα να κάνεις μεταβίβαση....
συνέβει σε γνωστό μου και η εναλλακτική που του πρότειναν ήταν να παρει το πλαίσιο με 2 ρόδες και ενα μοτερ σε κτεο....

επίσης τα μοτοποδήλατα (50αρια μηχανακια ) με άδεια τροχαίας έχω την εντύπωση οτι δεν περνάνε κτεο (ακόμα...)

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

ΚΤΕΟ - Εξατμιση

Δημοσίευση από fazernick »

Με την Acrapa θα περασω το ΚΤΕΟ???Εχω δει σε ιδια με την δικη μου και σιγαστηρα ,για τα ματια του κοσμου :)

Aν εχει κανενας να μου δωσει να την βαλω για μια μερα και να την ξαναδωσω ..

Άβαταρ μέλους
thanos8527
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιουν 2010, 21:45
Model: -
Επικοινωνία:

ΚΤΕΟ και φλασάκια..

Δημοσίευση από thanos8527 »

Καλημέρα σας!
Ήρθε η ώρα να περάσω κτεο το μηχανάκι...(κανονικά έπρεπε νωρίτερα,αλλά τώρα το θυμήθηκα..).Το θέμα μου είναι το εξής....Το φτερό της πινακίδας το έχω βγάλει και έχω βάλει αναδιπλούμενη βάση,η οποία ήταν χωρίς φλασάκια.Αντ' αυτών έχω βάλει ταινίες led στο πάνω μέρος της πινακίδας,τα οποία λειτουργούν κανονικά και δεν κρύβουν τον αριθμό ή κάτι τέτοιο.Θα έχω θέμα βάση νομοθεσίας ή περνάνε?

Άβαταρ μέλους
bill_ex
Moderator
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Παρ 25 Ιουν 2010, 19:34
Model: FZ1
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: ΚΤΕΟ Αττικης 2014

Δημοσίευση από bill_ex »

Το δικό μου έχει τα φλάς μέσα στο πίσω φανάρι και πέρασε κανονικά ΚΤΕΟ οπότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα
Ο φλώρος (Carduelis Chloris) είναι ένα μεγαλόσωμο με αγέρωχο παράστημα στρουθιόμορφο πουλί που ανήκει στην οικογένεια των σπιζών. Είναι ένα ιδιαίτερα αγαπητό πουλί λόγω του εύηχου και γεμάτου τρίλιες κελαηδήματός του.

Άβαταρ μέλους
Vlasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Πέμ 10 Σεπ 2009, 16:13
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ
Επικοινωνία:

Re: ΚΤΕΟ Αττικης 2014

Δημοσίευση από Vlasis »

Σημερα περασα την μηχανη μου autovision στο νεο φαληρο, 20 ευρωπουλα και δωρα 1 πολυεργαλειο,1 φωσφοριζε γιλεκο και 1 αδιαβροχο αναγκης. Εκεινο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι η μηχανη ελεχθηκε κανονικα κανονικα σε ολα τα σταδια μεχρι και στη ραμπα ψηλα την σηκωσαν αλλα ολα ενταξει, σε αριστη κατασταση μου ειπαν. Σωκρατη ακους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :/abwave::)

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: ΚΤΕΟ Αττικης 2014

Δημοσίευση από Solomon »

Φίλε η autovision είναι γνωστή "κόφτρα" στο χώρο των κτεο . Δε το χει σε τίποτα να μη σε περάσει κ να σου πει φτιαξτο κ έλα για επανελεγχο.
Αν ο θεσμός του κτεο μοτοσυκλέτων ήταν εξ αρχής πιο σοβαρός ίσως να την προτιμουσα. Είναι η πιο ακριβή αλλά κάνει ουσιαστικό έλεγχο. Μιας όμως κ είναι όπως είναι τα πράγματα δίνω τον παρά μου στον ... (το έγραψα αλλά το εσβησα μετα για λόγους δυσφήμισης ή διαφήμισης όπως το πάρει κανείς! 8) ) ο οποίος περνάει άνετα κ σταγερ του ελληνικού στρατού!

Βεβαια αν ήταν να αγοράσω μοτοσυκλετα κ ήταν περασμένη στην autovion θα ήταν ένα συν..

Άβαταρ μέλους
m-power
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Τρί 25 Ιαν 2005, 11:51
Model: Other
Model year: 2015
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΚΤΕΟ Αττικης 2014

Δημοσίευση από m-power »

Ήρθε η ώρα να ξαναπάω το Caponord για κτεο που είναι ποιο φθηνά ή και να έχουν και τίποτα δώρα?
Aprilia Caponord 1200 '15

Άβαταρ μέλους
Thanasis_FZ1
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Σάβ 04 Φεβ 2012, 14:34
Model: FZ1
Τοποθεσία: Αστερισμος της Ανδρομεδας
Επικοινωνία:

Re: ΚΤΕΟ Αττικης 2014

Δημοσίευση από Thanasis_FZ1 »

Πηγαινε Περαμα η Λαυριο στο καρναγιο κ περνα το! Πες να σου κοιταξουν κ την προπελα... <>, απο δωρα σωσιβια,φωτοβολιδες...τετοια πραγματα :D
Χορος Ρουμπα κ ελια Θρουμπα!!

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: ΚΤΕΟ Αττικης 2014

Δημοσίευση από ilias »

Σταμάτησε να πειράζεις το παναη μωρη μουστάρδα..
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αρχείο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης