Ατύχημα με μεθυσμένο

Αρχείο παλαιοτέρων συζητήσεων
Άβαταρ μέλους
stathis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2006, 22:16
Model: -
Επικοινωνία:

Ατύχημα με μεθυσμένο

Δημοσίευση από stathis »

Λοιπόν ,έχω το μηχανάκι δεμένο με αλυσίδα σε ένα μεταλλικό π που έχουν οι κάδοι των σκουπιδιών δεξιά –αριστερά , το σημείο αυτό είναι μοναδικό γιατί δεν ενοχλεί! κανέναν το τεράστιο παπάκη .Ακριβώς από πίσω χθες το βράδυ σταθμεύει ένας για λίγο και μετά από μερικά δευτερόλεπτα ακούγεται το μεγάλο μπαμ! Δεν δεινω σημασία ώσπου κτυπάει επίμονα το θυροτηλέφωνο και απαντώντας, ο τύπος μου λέει , «έλα κάτω γιατί σου κτύπησα το μηχανάκι», πανικός και τα σχετικά, γιατί είναι εργαλείο της δουλείας και αν πάθει κάτι ,κόπηκα.! Κατεβαίνω και βλέπω το soupra -pundo τι να πεις και τι να κανείς! Πριν μου πει οτιδήποτε ο τύπος μύριζε ουίσκι προς μεγάλη μου έκπληξη μου λέει «εγώ στο κανα» απ την μια ήθελα να βρίσω απ την άλλη ευχαριστούσα την τύχη μου που με περίμενε . για να μην περιγράφω άλλο ο τύπος είχε ξανά τρακάρει μεθυσμένος και με παρότρυνε να μην επιμείνω να του κάνει αλκοτέστ η τροχαία την οποία είχα καλέσει ώστε να το σημείωση στο χάρτη που συμπληρώνουν αλλά και ούτε στην φροντίδα ατυχήματος που ήρθε και αυτή , για το λόγο του ότι , και εδώ είναι το τραγικό και λες πόσο εκτεθειμένος είναι οποιαδήποτε στο δρόμο, η ασφαλιστική του δεν θα αναγνώριζε το ατύχημα λόγο μέθης με αποτέλεσμα να μην θεωρείται νυμφαλιος για οδήγηση! Άρα δεν αναγνωρίζει οποιαδήποτε θετική δήλωση κάνει ο πελάτης της! Τέλος πάντων δεν αναφέρθηκε πουθενά ότι ήταν μεθυσμένος. Σήμερα που πείρα την ασφαλιστική μου μου επιβεβαίωσε τα παραπάνω όπως και ο μάστορας που το πήγα για φτιάξιμο και συγκεκριμένα μου είπαν ότι αναγκαστικά θα πήγαινα δικάστηκα εναντίον του με αμφίβολο το πότε και αν θα έπαιρνα λεφτά. δηλαδή τι γίνεται βγαίνω μεθάω κουρεύω κόσμο και την γλιτώνω και με παράτησε και η γκόμενα αφού μου φάγε όλα τα λεφτά και όλα καλά. Τι γίνεται ρε πστ μου!, τι να πω…!

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ατύχημα με μεθυσμένο

Δημοσίευση από Solomon »

Δυστυχως φιλε ειναι ακριβως οπως τα λες..κ σε τελικη θεωρω οτι πολυ σωστα επραξες στην περιπτωση σου(μιας κι ο ιδιος ειναι προθυμος να αναλαβει τις ευθυνες του)

Βεβαια τι θα γινοταν σε περιπτωση που υπηρχε τραυματισμος ειναι others pope evangel!


Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: Ατύχημα με μεθυσμένο

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

typhoon έγραψε: ειναι others pope evangel!
Έγραψες!!! +:Applause=+:=D>

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Re: Ατύχημα με μεθυσμένο

Δημοσίευση από HEO »

κανεις λαθος....τρακαρα το 2007 με μεθυσμενο...ειχε γινει αλκοοτεστ απο τροχαια και βρεθηκε πανω απο το οριο...

η ασφαλιστικη εταιρεια με αποζημειωσε και μαλιστα πολυ καλα.....

:/abwave::)
Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή
Παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή

IRINEOS
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Δευ 09 Φεβ 2009, 20:16
Model: -
Τοποθεσία: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Επικοινωνία:

Re: Ατύχημα με μεθυσμένο

Δημοσίευση από IRINEOS »

HEO έγραψε:κανεις λαθος....τρακαρα το 2007 με μεθυσμενο...ειχε γινει αλκοοτεστ απο τροχαια και βρεθηκε πανω απο το οριο...

η ασφαλιστικη εταιρεια με αποζημειωσε και μαλιστα πολυ καλα.....

:/abwave::)
πολύ σωστά τα λέει ο Γεράσιμος +:Applause=+:=D>
η ασφαλιστική εταιρεία είναι υποχρεωμένη να αποζημιώσει τον αναίτιο οδηγό ανεξάρτητα αν ο ασφαλισμένος της είναι υπό την επηρρεια αλκοόλ η ναρκωτικών ουσιών.
Στη συνέχεια αξιώνει το ποσό που κατέβαλλε έντοκα από τον ασφαλισμένο της.
Δεν ξέρω +:Think=+::-k ποιά είναι η ασφαλιστική σου εταιρεία αλλά μήπως πρέπει να ψαχτείς λιγάκι; :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
nionios
Δημοσιεύσεις: 1144
Εγγραφή: Δευ 23 Μαρ 2009, 13:42
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Charming N.California
Επικοινωνία:

Re: Ατύχημα με μεθυσμένο

Δημοσίευση από nionios »

Ετσι, η ασφαλιστικη,δεν αποζημιωνει ''εσενα''
οταν δεν φταις σε καποιο τροχαιο οταν σου κανουν αλκοτεστ και σε βρουν πιωμενο..
Και ρωτάει ο τροχύλιας
-Ήντα γινε?Πραμααααα του απαντάει ο καργιάτζουλας.....

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Ατύχημα με μεθυσμένο

Δημοσίευση από InversionOfControl »

Το χειροτερο ειναι οτι χωρις επιπτωσεις (τραβηγματα σε δικαστηρια, αφαιρεση διπλωματος κλπ) ο τυπος
θα ξαναοδηγησει μεθυσμενος. Καθαρισε με μερικα ευρω και ολα καλα...
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 680
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Ατύχημα με μεθυσμένο

Δημοσίευση από manos_mas »

HEO έγραψε:κανεις λαθος....τρακαρα το 2007 με μεθυσμενο...ειχε γινει αλκοοτεστ απο τροχαια και βρεθηκε πανω απο το οριο...

η ασφαλιστικη εταιρεια με αποζημειωσε και μαλιστα πολυ καλα.....

:/abwave::)
ΣΩΣΤΑ... η ασφαλιστικη εταιρεια εχει υποχρεωση να αποζημιωσει τις ζημιες προς τριτους και μετα αν θελει μπορει να διεκδικησει τα λεφτα που πληρωσε απο τον ιδιο τον ασφαλιζομενο
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Άβαταρ μέλους
stathis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2006, 22:16
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Ατύχημα με μεθυσμένο

Δημοσίευση από stathis »

Τι να πω , μου το είπαν από την ασφαλιστική ,αυτός που το πήγα για φτιάξιμο και σήμερα σε ένα φίλο που είχε παρομιο θέμα , ξέρω γω, βασικά όλοι μου λέγον ότι θα πάς ιδιωτικά δικαστικά εναντίον και αν πάρεις λεφτά.

Το ότι η ασφαλιστική μπορεί να με κάλυψη και μετά να τα διεκδίκηση από τον άλλον εννοείτε, αλλά με την σημερινή οικονομική κατάσταση τι θα προτιμούσε να κάνει, αγωγή στον πελάτη της να ξοδέψει χρήμα μέχρι να βγει απόφαση και αν πάρει στο τέλος λεφτά ή να μην ασχοληθεί καν και να μην πλήρωση τίποτα , δεν νομίζω να σκέφτονται την αποζημίωση από το προσωπικό τους συμφέρον!

Έτσι ίσως να δικαιολογείται αυτά που μου είπαν και άλλο τι ίσχυε το 2007 και κάτσε μετά να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 680
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Ατύχημα με μεθυσμένο

Δημοσίευση από manos_mas »

Οι ασφα-ΛΗΣΤΙΚΕΣ δεν σου λενε αυτο που ειναι νομιμο , αλλα αυτο που τις συμφερει.
Ειναι τα αρχιλαμογια του κερατα. οποτε με τον καιρο εχει περασει στο μυαλο των πολιτων απο στομα σε στομα οτι αυτο ειναι το νομιμο. ανοιξε το δικο σου συμβολαιο και διαβασε τους ορους του συμβολαιου σου ( ψιλα γραμματα ) . Πες μου αν βρεις καπου να λεει οτι δεν υποχρεουτε να αποζημιωσει ζημιες σε τριτους που θα προκαλεσεις εσυ , αν εμπλακεις σε ατυχημα υπο την επηρεια αλκοολ. ( ΣΤΙΣ ΕΞΑΙΡΑΙΣΕΙΣ του συμβολαιου )
Προσεξε .... οχι δικες σου ζημιες αλλα σε ΤΡΙΤΟΥΣ.
Το εχουμε ξαναπει ... μπορεις να διεκδικησεις πολλα πραγματα απο τις ασφαληστικες ( μεχρι και την τελευταια δραχμη που σου κοστισε ενα ατυχημα. ΠΧ μπουφαν , κρανη , αλλες υλικες ζημιες , κοστος μετακινησης μεχρι να επισκευαστει το οχημα ) . τα δικαιουσαι και μπορεις να τα παρεις . Το κακο ειναι οτι καμια ασφαληστικη δεν θα στα δωσει αμεσως και θα πρεπει να τα διεκδικησεις δικαστικα. Το 95% των παθοντων το αποφευγουν γιατι ως γνωστων τετοιες υποθεσεις , με τις αναβολες , παιρνουν 3-4 χρονια τα τελεσηδικησουν. και μεχρι τοτε δεν εχεις παρει φραγκο ουτε καν για αυτα που αποδεχεται η ασφαληστικη . οποτε οι περισσοτεροι επιλεγουν τον δρομο της ελληνικης παροιμιας " καλλιο 5 και στο χερι ..." . οποτε μετα απο τοσο καιρο εχει περασει η αντιληψη οτι δεν δικαιουσαι τπτ παραπανω απο τις υλικες ζημιες. Εχω φιλο που εχει DAS νομικη προστασια και σε καθε περιπτωση το κυνηγαει μεχρι δεκαρας.
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Άβαταρ μέλους
stathis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2006, 22:16
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Ατύχημα με μεθυσμένο

Δημοσίευση από stathis »

Καλά, αυτό που έκανα κατά την καταγραφή του ατυχήματος, δεν το έγραψα για να υποδείξω τι πρέπει να κάνει κάποιας σε τέτοιες περιπτώσεις , ξέρω ότι έκανα λάθος και ότι έπρεπε να τον δώσω στεγνά τον τύπο. Όσον αφορά το τι μπορείς να διεκδικήσεις από την ασφαλιστική έχει τύχη να κάτσω να διαβάσω λίγα από τα ψηλά γράμματα. Αλλά από όλα αυτά που καταλήγουμε , ότι μπορείς να πας λίγο κόντρα στο σύστημα αν έχεις άφθονο χρόνο υπομονή και χρήματα και εγώ επειδή δεν έχω τίποτα από αυτά αναγκαστικά διάλεξα το «σύντομο» δρόμο , γιατί για μενα, κάθε μέρα χωρίς το μηχανάκι είναι χαμένος οικονομικά χρόνος

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ατύχημα με μεθυσμένο

Δημοσίευση από Solomon »

Πες μου αν βρεις καπου να λεει οτι δεν υποχρεουτε να αποζημιωσει ζημιες σε τριτους που θα προκαλεσεις εσυ , αν εμπλακεις σε ατυχημα υπο την επηρεια αλκοολ. ( ΣΤΙΣ ΕΞΑΙΡΑΙΣΕΙΣ του συμβολαιου )
Προσεξε .... οχι δικες σου ζημιες αλλα σε ΤΡΙΤΟΥΣ.
Interlife ασφαλιστική
Αρθρο 13,παράγραφος 7
Εικόνα
Εικόνα

επειδή δεν φαίνεται πολύ καλά αντιγράφω
Ανεξαρτήτως απο το εάν υφίσταται αιτιώδης συνάφεια και εκτός εάν ρητά και ειδικά συμφωνήθηκε με το ασφαλιστήριο το αντίθετο αποκλείονται απο την ασφάλιση ζημιές που προξενήθηκαν άμεσα ή έμμεσα απο:
7.Εάν κατά το ατύχημα ο οδηγός του αυτοκινήτου ευρίσκεται υπό την επίδραση οινοπνεύματος ή τοξικών ουσιών, κατά την έννοια και τις προϋποθέσεις του άρθρου 42 του Κ.Ο.Κ


Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι όταν είσαι υπο την επήρεια αλκοόλ είσαι πρακτικά ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ. Τις δικές σου ζημιές η ασφαλιστική έτσι κι αλλιώς δεν σου τις καλύπτει εκτός και εάν έχεις κάνει μικτή.

Αλλά και στην περίπτωση της αστικής ευθύνης (ζημιες σε τριτους που θα προκαλεσεις εσυ , αν εμπλακεις σε ατυχημα υπο την επηρεια αλκοολ) πάλι σε αφήνει ξεκρέμαστο. Αποκλείεσαι απο την ασφάλιση σου λέει.

Οπότε επιμένω ότι πολύ σοφά έπραξε ο φίλος στη προκειμένη περίπτωση.
Δυστυχώς - πολύ δυστυχώς δεν πρόκειται περί αστικού μύθου(urban legend) η όλη υπόθεση που έχουν δημιουργήσει οι ασφαλιστικές απο στόμα σε στόμα , προκειμένου να μην αποζημιώνουν.
Είναι πραγματικότητα και όπως πολλά πράγματα σε αυτό τον τόπο είναι κομμένο και ραμμένο για να βολεύει τις ίδιες

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Re: Ατύχημα με μεθυσμένο

Δημοσίευση από HEO »

λοιπον....χωρις να θελω να παρω κανεναν στο λαιμο μου....

ειχα βαλει δικηγορο οταν ειχα το ατυχημα....και το συζητησαμε πολλες φορες καθωτι ανησυχουσα απο την τροπη που μπορει να παρει η υποθεση...

"δεν υπαρχει περιπτωση να μην με καλυψει η ασφαλεια"....ετσι μου ειπε....ο ορος που μπαινει και η φημη που υπαρχει εχει μπει μονο και μονο για να μπορει η ασφαλιστικη να διακδικησει τα λεφτα της απο τον μεθυσμενο.....

και μαλιστα μου ειπε οτι η ασφαλεια (ατλαντικη ενωση) ηταν τοσο γεναιοδωρη προς εμενα....αποζημειωση τραυματισμου (εσπασα το ποδι μου) + ζημιες μοτοσυκλετας και εξοπλισμου ....επειδη θα τα επερνε απο τον ασφαλιζομενο....

πραγματι μετα απο κανενα χρονο αφου πηρα τα λεφτα μου με πηρε τηλεφωνο η κορη του μπαρμπα που με χτυπησε....ειχαμε μια μικρη επαφη και ειχαμε ανταλλάξει τηλεφωνα .....και μου ζητησε πληροφοριες σχετικα τις κινησεις μου καθως και τηλεφωνο του δικηγορου μου για να εχει προσβαση στον φακελο της υποθεσης....η εταιρεια ειχε κινηθει εναντιον του μπαρμπα ζητωντας τα λεφτα που μου εδωσε.....

αυτα.... :/abwave::)
Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή
Παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 680
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Ατύχημα με μεθυσμένο

Δημοσίευση από manos_mas »

συμφωνω με τον ΗΕΟ. Ο ορος μπαινει για να μην εχει αξιωσεις ο ασφαλιζομενος μετα ...
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αρχείο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες