3d printing

Αρχείο παλαιοτέρων συζητήσεων
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

3d printing

Δημοσίευση από InversionOfControl »

Η "τρισδιατατη εκτυπωση" δειχνει πως θα φερει τα πανω κατω σε αρκετους τομεις οπως ιατρικη, βιομηχανια κλπ.

Τι ειναι το "3d printing" ? Οι συσκευες εκτυπωσεις λειτουργουν παρομοια με τους παραδοσιακους εκτυπωτες
μονο που αντι για εικονες/κειμενα σε χαρτι, δημιουργουν "προϊοντα" τυπωνοντας πολλα στρωματα πολυμερων
και μετάλλων το ενα πανω στο αλλο.

Πολλα εχουν αρχισει να γραφονται γι αυτη την τεχνολογια, που αξιζει να διαβασετε.

Ορισμενα ενδιαφεροντα video:


Link



Link
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: 3d printing

Δημοσίευση από Jericho »

Πρακτικά και μια φρέζα CNC, 3D εκτυπωτής είναι, έστω και στο πιο αφηρημένο της έννοιας.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι σε μερικά χρόνια από τώρα που θα ωριμάσει η τεχνολογία, θα βρει αρκετές χρήσεις. Ήδη στην ιατρική "τυπώνουν" σκελετούς - χωροδικτυώματα από πολυμερές που πάνω τους αναπτύσσεται κανονικά ιστός.
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

Άβαταρ μέλους
Tassos
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Δευ 04 Ιούλ 2005, 04:12
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: 3d printing

Δημοσίευση από Tassos »

Η τρισδιάστατη εκτύπωση (υλοποίηση) θα είναι τεράστιο τεχνολογικό άλμα.
Μόνο η ιατρική; Στην βιομηχανία δηλαδή έχετε φανταστεί τι θα γίνει;

Για παράδειγμα, μου έσπασε το ferring ή ένα πλαστικό της μηχανής;
Κάνω downloading τον κώδικα, βάζω τον πηλό/πρόπλασμα/υλικό στο μηχάνημα, και σε λίγο χρόνο, το έχω έτοιμο, στο γραφείο μου. Ετοιμοπαράδοτο, φρέσκο-φουρνισμένο!

Αν το επιτρέψουν τα μεγάλα μαύρα λαμόγια με τη γαμψή μύτη, θα αλλάξει γρήγορα ο χάρτης της παγκόσμιας οικονομίας. Θα επιβάλλουν copyrights και άλλες π@π@ριες, σίγουρα.

Βέβαια υπάρχουν και οι λυτρωτές που λεγονται hackers..
Μάλλον οι προσπάθεις αστυνόμευσης, θα έχουν την ίδια τύχη που είχε η μουσική βιομηχανία (του κWλου)

Άβαταρ μέλους
fz1_again
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 28 Οκτ 2012, 20:01
Model: FZ1
Επικοινωνία:

Re: 3d printing

Δημοσίευση από fz1_again »

Απίστευτο!!!
Το τελευταίο μέρος που περίμενα να διαβάσω για 3d Printing ήταν εδώ μέσα! Η τρισδιάστατη εκτύπωση βιοϋλικών αλλά και άλλων αντικειμένων είναι το θέμα του διδακτορικού μου αυτή την στιγμή στο πανεπιστήμιο του Πειραιά. Έχουμε την τύχη να διαθέτουμε έναν αρκετά καλό 3D printer o οποίος τυπώνει πλαστικό ABS. Σχεδιάζουμε σε ένα πρόγραμμα (AutoCad ή ProEngineer κλπ) το αντικείμενο και σε λίγα λεπτά το "τυπώνουμε" και το έχουμε τρισδιάστατο μπροστά μας. Ουσιαστικά η κεφαλή του εκτυπωτή τραβάει το πλαστικό και το φτανει στους 270 βαθμούς. Τότε το αφήνει ("εκτυπώνει") σε προκαθορισμένες θέσεις σε μία πλατφόρμα όπου κρυώνει κ στερεοποιείται αμέσως. Αυτό συνεχίζεται για πολλές στρώσεις (layers) μέχρι το αντικείμενο που εκτυπώνει να αποκτήσει το επιθυμητό ύψος. Οι στρώσεις αυτές είναι πολύ λεπτές (0,25 - 0,5 mm) με αποτέλεσμα να μήν είναι εύκολα ορατές όταν περιεργάζεσαι το αντικείμενο στο τέλος.

Αξίζει να σημειωθεί οτι υπάρχουν και αντίστoιχοι 3D Printers που εκτυπώνουν μεταλλικά αντικείμενα. Είναι τελείως διαφορετικό απο μία φρέζα CNC καθώς εκεί έχεις ένα κομμάτι υλικού και η φρέζα πάει γύρω-γύρω και αφαιρεί υλικό μέχρι να φτιάξει το αντικείμενο ενώ εδώ το χτίζεις στρωματικά!

Λέγεται οτι στο μέλλον δεν θα υπάρχουν μηχανουργεία αλλά θα πηγαίνεις στον "Πριντερά" της γειτονιάς σου και θα του δίνεις το αντικείμενο που έχει χαλάσει ή έχεις φανταστεί κι αυτός θα σου το εκτυπώνει σε λίγα λεπτά.
Ο συμπαθής (?) Αμερικανός παρουσιαστής Jay Leno έχει έναν τετοιο printer στο γκαράζ του. Προφανώς και δεν κάθεται να σχεδιάσει εξαρτήματα όπως εγώ, αλλά τα βάζει σε έναν 3D Scanner, τα σκανάρει και εκτυπώνει απευθείας αντίγραφα τους. Δείτε το, έχει ενδιαφέρον:

http://www.jaylenosgarage.com/extras/ar ... d-parts-1/

Εγώ απο την άλλη σκέφτομαι να σχεδιάσω και να εκτυπώσω μανιτάρια για το Fazerακι, θα σας ενημερώσω όταν έχω νέα.

Άβαταρ μέλους
Tassos
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Δευ 04 Ιούλ 2005, 04:12
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: 3d printing

Δημοσίευση από Tassos »

Eπανάσταση φίλε.

Πως μπορείς να βρεις όμως την σύνθεση του πλαστικού υλικού που έχει το μανιτάρι Fazer για παράδειγμα;
Για να φτιάξεις μανιτάρι ίδιας αντοχής με το 3D Printer

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αρχείο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες