Cine Προτασεις....

Αρχείο παλαιοτέρων συζητήσεων
Άβαταρ μέλους
vaskar
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 12:54
Model: -
Τοποθεσία: ΠΥΛΟΣ
Επικοινωνία:

MR. NOBODY - Cine Προταση

Δημοσίευση από vaskar »

Την ειδα την ταινία σήμερα και έπαθα πλάκα. Σας την προτείνω ανεπιφύλακτα.

Κριτική απο άλλα φορουμς & sites.

Τον ίδιο καιρό που είδα το A Team, είδα και το Mr. Nobody. Και παρότι απολαμβάνω να γράφω hating άρθρα για χαζοταινίες, απολαμβάνω περισσότερο να γράφω ψευτο-κουλτουριάρικα άρθρα για εξαιρετικές ταινίες. Οπότε είπα να γράψω ένα άρθρο σχετικά με το πόσο καλό ήταν το Mr. Nobody. Θα ήταν αρκετά δύσκολο να μιλήσω για αυτήν την ταινία χωρίς ένα κάρο spoilers, γι’ αυτό προειδοποιώ. Εάν θέλεις φύγε τώρα, αλλιώς κράτα την σιωπή σου για πάντα.

Ο Jared Leto εκτός από το ότι είναι περίπτωση Benjamin Button, καταπληκτικός τραγουδιστής και κομματάκι emo, έχει και την ιδιαιτερότητα να διαλέγει καμένες ταινίες για να πρωταγωνιστεί. Όταν διάβασα την υπόθεση αυτής της ταινίας είπα στον εαυτό μου «Α, μια ωραία εξπρεσιονιστική ταινία για να ευχαριστηθώ σκέψη και ταυτόχρονα να γουστάρω φουτουρισμό». Δε περίμενα όμως να ανατιναχθεί το μυαλό μου σαν piñata που την χτύπησαν πυροτεχνήματα.

Το Mr. Nobody έχει αρκετές δόσεις υπαρξισμού οι οποίες αφενός θυμίζουν Beckett και αφετέρου συνδυάζονται με την θεωρία των χορδών για να φέρει ένα τεράστιο ερωτηματικό πάνω από το κεφάλι σου. Τι είναι η ύπαρξη; Τι είναι ο Θεός; Είναι το μέλλον, το παρόν και το παρελθόν μια ευθεία, αδιαπέραστη γραμμή; Ή μήπως η σχέση που υπάρχει μεταξύ τους δε μπορεί να εξηγηθεί με την έννοια του χρόνου όπως την ξέρουμε και καθορίζεται από το νου και μόνο;
Η θεωρία των χορδών –μεταξύ άλλων- διαπραγματεύεται την ιδέα των 10 διαστάσεων από τις οποίες εμείς γνωρίζουμε μόνο τις 4, επειδή ζούμε σε ένα σύμπαν που –μετά το Big Bang- κατασκευάστηκε πάνω σε αυτές. Σε άλλα παράλληλα σύμπαντα, μπορεί να υπάρχουν περισσότερες διαστάσεις, ή και λιγότερες. Ή ακόμα, μπορεί να υπάρχουν αυτές οι 4, να υπάρχει ένας παρόμοιος κόσμος, να υπάρχεις εσύ και να τα έχεις με εκείνη την τύπισσα από το πανεπιστήμιο που πάντα ήθελες, αλλά ποτέ δεν της μίλησες. Και καταλαβαίνεις που το πάω, και κυρίως, που το πάει η ταινία.



Παρά το φαινομενικά βαρύ περιεχόμενό της, η ταινία είναι πολύ ευχάριστη και ελαφριά με δόσεις αρρωστημένου χιούμορ, και πολύ καλή κινηματογραφία. Δίνει πολύ ρεαλιστικά την αντιμετώπιση του χρόνου από το νου. Παρουσιάζει την πραγματικότητα (και την ευθύτητα αυτής της πραγματικότητας) ως κάτι σχετικό, κάτι που δεν έχει τόσο να κάνει με τις ίδιες τις πράξεις μας, αλλά με την σκέψη του που θα οδηγήσουν αυτές. Και το καλύτερο είναι, ότι μέσα σε όλο αυτό το υπαρξιστικό χάος προσφέρει ρομαντισμό.

Επιστήμη, προβληματισμός, έρωτας, χρόνος, παιδικές αναμνήσεις, απεριόριστες πιθανότητες, ανικανότητα να αποφασίσεις, και ένας κύκλος που οδηγεί από το Big Bang στο Big Crunch και πάλι πίσω. Εκεί που μπαίνει το αστείο, είναι η τοποθεσία του Nemo Nobody (ή όπως εγώ θα τον αποκαλούσα, Anybody) σε ένα όχι και πολύ μακρινό μέλλον (2092), όπου είναι ο τελευταίος θνητός σε μια ανθρωπότητα που έχει γίνει αθάνατη (και δε κάνει και σεξ πια).



Το μεγαλύτερο αστείο, είναι αυτό ακριβώς που σου αφήνει σαν αίσθηση. Ότι όλη σου η ζωή μπορεί να μην είναι τίποτα παρά εσύ, 10 χρονών, στο κρεβάτι σου να κοιτάς το ταβάνι με τα χαζόφωσφοριζέ αστεράκια και να λες «όταν μεγαλώσω θα γίνω γιατρός». Βέβαια, σου δίνει την αίσθηση της κυκλικότητας (κάτι που είναι πάντα καθησυχαστικό), αλλά ταυτόχρονα σου λέει ότι πότε και πως θα ζήσεις και θα πεθάνεις είναι ένα αστείο που επιλέγεις να πεις εσύ.

Και τελοσπάντων, αν η υπερβολική κουλτούρα σου κάθεται στο στομάχι, παίζει και η Diane Kruger στην ταινία. Προσωπικά, θα σε πρόσταζα να την δεις. Ακόμα και αν δε σε πείθει το σενάριο, ακόμα και αν δε σε πείθει η μελαχρινή στην ταινία Diane, τότε μπορείς να βασιστείς στο διασκεδαστικό στοιχείο της ταινίας, που με ωραία κινηματογραφία και φωτογραφία, καθώς και με πολύ καλές ερμηνείες όλων των χαρακτήρων (ειδική αναφορά στον φανταστικότατο Phys Ifans) θα σου προσφέρει μια έξυπνη ερωτική ιστορία.


Να σημειώσω οτι δεν γουσταρω κουλτουριάρικες ταινίες.
καλο απογευμα

Εικόνα


Link
Η απουσία αισθητή.

Άβαταρ μέλους
stathis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2006, 22:16
Model: -
Επικοινωνία:

Re: MR. NOBODY - Cine Προταση

Δημοσίευση από stathis »

Χμμ, και σκεφτόμουν να ανοίξουμε μια ενότητα για ταινίες ,(γνώμες κλπ) μιας και ασχολείται πολύς κόσμος. Καλή αρχή… :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
ghost
Δημοσιεύσεις: 730
Εγγραφή: Τετ 11 Φεβ 2009, 16:35
Επικοινωνία:

Re: MR. NOBODY - Cine Προταση

Δημοσίευση από ghost »

:oeoeoe:
για αλλη μια φορα σε βρισκω σωστο,
ο τυπος ειναι τραγουδιστης των 30 seconds to mars το συγκροτημα ειναι απιστευτο και τα live τους μοναδικα ειδα μια φορα και επαθα πλακα,
σου προτεινω περα απο το κομματι που σου αφιερωνω να δεις και
την ταινια ΧΑΜΕΝΕΣ ΑΓΑΠΕΣ(AMORES PERROS) πραγματικα θα παθεις πλακα..............πιστεψεμε :/abwave::)

Link
«ΑΠΟΣΚΟΤΗΣΟΝ ΜΟΥ»,«φύγε από μπροστά μου, να μη μου κρύβεις τον ήλιο» ή «μη μου στερείς αυτό που δεν μπορείς να μου δώσεις».

Άβαταρ μέλους
vaskar
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 12:54
Model: -
Τοποθεσία: ΠΥΛΟΣ
Επικοινωνία:

Re: MR. NOBODY - Cine Προταση

Δημοσίευση από vaskar »

και σκεψου οτι έχω καμμια βδομαδα που πετυχα το παρακάτω και ψιλοκολλησα χωρις να τους ξερω


Link



ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΗ ΛΕΣΧΗ (ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΑ ΘΑ ΓΝΩΡΙΣΩ, ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ).
Η απουσία αισθητή.

Άβαταρ μέλους
ghost
Δημοσιεύσεις: 730
Εγγραφή: Τετ 11 Φεβ 2009, 16:35
Επικοινωνία:

Re: MR. NOBODY - Cine Προταση

Δημοσίευση από ghost »

φιλε vaskar τι θα γινοταν αν δε χρειαζομαστε να επιλεξουμε................ +:Think=+::-k
τι θα γινοταν αν οντως ο χρονος μπορουσε να γυρισει αναποδα........... +:Think=+::-k
ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΦΙΛΕ

Link

μαλλον θα επρεπε να δουν πολλοι εδω μεσα την ταινια ισως τους κανει καλο............................ :/abwave::)
«ΑΠΟΣΚΟΤΗΣΟΝ ΜΟΥ»,«φύγε από μπροστά μου, να μη μου κρύβεις τον ήλιο» ή «μη μου στερείς αυτό που δεν μπορείς να μου δώσεις».

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Cine Προτασεις....

Δημοσίευση από Vallinor »

Επειδη πλεον με την οικονομικη κριση εχω λιωσει στις ταινιες σκεφτηκα να κανω ενα Θεματακι για να βαζουμε τις αγαπημενες μας ταινιες.... Ξεκιναω με 2 που ειδα τωρα τελευταια.....
Μια αληθινη ιστορια με ενα σκυλο..... (εσκασα στο κλαμα.... πειτε με Gay δεν με νοιαζει αλλα με τα ζωα εχω ενα ιδιαιτερο δεσιμο)
Hachiko A dog's story....

Link

Και μια ακομα οπου μαρεσε πολυ με αρκετη δοση φαντασιας
the airbender

Link


Περιμενω τις δικες σας :)
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
ghost
Δημοσιεύσεις: 730
Εγγραφή: Τετ 11 Φεβ 2009, 16:35
Επικοινωνία:

Re: Cine Προτασεις....

Δημοσίευση από ghost »

ειχα βαλει και ενα ποστ παλαιοτερα με το hatchiko αλλα παιδια για πολυ κλαμααααααααααααααααααααααα :( </->/s2 </->/s2
για να δειτε ολα τα καινουργια τρειλερ ταινιων βαλτε quicktime player kαι μετα μπειτε στο apple trailers θα παθετε πλακα εχει ολα τα καινουργια τρειλερ που βγαινουν :/abwave::) :mrgreen:
«ΑΠΟΣΚΟΤΗΣΟΝ ΜΟΥ»,«φύγε από μπροστά μου, να μη μου κρύβεις τον ήλιο» ή «μη μου στερείς αυτό που δεν μπορείς να μου δώσεις».

Άβαταρ μέλους
sakill
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Παρ 10 Απρ 2009, 03:14
Model: -
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Cine Προτασεις....

Δημοσίευση από sakill »

Hatchiko,πολυ ωραια ταινια,αληθεια αγαπανε τοσο πολυ αυτα τα σκυλια???
"Πότε θα μάθω να πλαγιάζω καλά..?? "

Stroumfakias power ®

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: Cine Προτασεις....

Δημοσίευση από Vallinor »

H αληθινη ιστορια λεει οτι περιμενε 9 χρονια καθε μερα.... αρα ναι αγαπανε :) Τα σκυλια το μονο που θελουν ειναι αγαπη και ολα τα αλλα τα βρισκουν μονα τους :)
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
pavlaras1
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 03:00
Model: MT09
Επικοινωνία:

Re: Cine Προτασεις....

Δημοσίευση από pavlaras1 »

Αυτην την ιστορια με τον σκυλο την ξερω και εγω και νομιζω οτι αυτο ειχε γινει στην Ιαπωνια πριν παραπολλα χρονια.
Εχουν κανει και αγαλμα το σκυλο για την αφοσιωση τους προς το αφεντικο του ως προτυπο σκυλου.
Επισης εχω δει ολα τα κινουμενα σχεδια απο την σειρα The Last AirBender και ειναι παραπολυ ωραια και ακομη καλυτερη θα ειναι η ταινια ειδικα με τα 3D εφε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pavlaras1 την Κυρ 17 Οκτ 2010, 01:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: Cine Προτασεις....

Δημοσίευση από Vallinor »

Η κανονικη ιστορια εγινε στην Ιαπωνια και ο σκυλος απεβιωσε το 1935. Οσο για το airbender βγαινει και σε κινουμενα σχεδια?
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: Cine Προτασεις....

Δημοσίευση από Vallinor »

Σημερα λεω να δω αυτη την ταινια ......την εχει δει κανενας?

Link
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: Cine Προτασεις....

Δημοσίευση από Vallinor »

Μολις ειδα το το

Link


Aληθινη ιστορια με εναν Ιρλανδο μαφιοζο... παρα πολυ καλη ταινια . Δειτε την και δεν θα χασετε
Live for nothing or die for something??

antonis_FR
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Παρ 18 Απρ 2008, 13:35
Model: -
Τοποθεσία: Kallithea-Athens
Επικοινωνία:

Re: Cine Προτασεις....

Δημοσίευση από antonis_FR »

Όντως το Kill the Irishman είναι φανταστικο εργακι!
Να το δείτε!
Εικόνα


Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αρχείο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες