Πάτρα circuit ???

Οι συναντήσεις μας στην πίστα και στα track days
Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Πάτρα circuit ???

Δημοσίευση από ilias »

Μέσα στον Οκτώβριο παίρνει την έγκριση της Βουλής!



Εικόνα

Είναι μια μεγάλη ιστορία η πίστα της Πάτρας στην Χαλανδρίτσα, η οποία κυρίως λόγω μη πολιτικής βούλησης, όλα τα προηγούμενα χρόνια, έμενε στο παρασκήνιο.

Εδώ και δύο χρόνια οι προσπάθειες των ανθρώπων της Πάτρας, φαίνεται ότι φθάνουν σε αίσιο τέλος. Ο Πλάτωνας Μαρλαφέκας, μέλος του ΔΣ μας είχε ειδοποιήσει πριν λίγες μέρες για τις ευχάριστες εξελίξεις και τώρα έρχεται και το επίσημο έγγραφο να επιβεβαιώσει του λόγου το αληθές.

Το έγγραφο είναι του Υπουργείου Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας, Μεταφορών, Υποδομών και Δικτύων, με τίτλο "Υπουργικές αποφάσεις για υλοποίηση μεγάλων έργων" και αναφέρει:

Στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας, που ανακοίνωσε στις 7 Σεπτεμβρίου, για την άμεση επανεξέταση των μεγάλων έργων (άνω των 50 εκ. Ευρώ) του Αναπτυξιακού Νόμου που είχαν καθυστερήσει σημαντικά, ο Υφυπουργός Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων Νότης Μηταράκης, υπέγραψε τις σχετικές αποφάσεις ένταξης τριών έργων που θα σταλούν για έγκριση από τη Βουλή.

Συγκεκριμένα, οι υπουργικές αποφάσεις αφορούν:
Την υπαγωγή στις διατάξεις του Ν.3299/2004 της υπό σύσταση επιχείρησης «KAVALA FLOAT GLASS A.E.» για την ίδρυση μονάδας κατασκευής υαλοπινάκων στη ΒΙ.ΠΕ. Καβάλας συνολικού προϋπολογισμού 97,5 εκ. Ευρώ. Το ύψος της επιχορήγησης ανέρχεται στα 29,25 εκ Ευρώ.

Την υπαγωγή στις διατάξεις του Ν.3299/2004 της επιχείρησης «ΑΝΩΝΥΜΗ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΗΛΙΟΣ ΑΕ» για την ίδρυση συνεδριακού κέντρου, εκσυγχρονισμό ξενοδοχειακών εγκαταστάσεων, επέκταση ξενοδοχειακών εγκαταστάσεων των Μονάδων ELOUNDA BAY PALACE & ELOUNDA BEACH κλπ, συνολικού προϋπολογισμού 50,45 εκ. Ευρώ. Το ύψος της επιχορήγησης ανέρχεται στα 15,067 εκ Ευρώ.

Την υπαγωγή στις διατάξεις του Ν.3299/2004 της επιχείρησης «ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΙΟ ΠΑΤΡΑΣ ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑ» που αφορά στην ίδρυση αυτοκινητοδρομίου στην περιοχή Χαλανδρίτσα, του Δήμου Φαρρών, του Νομού Αχαΐας, συνολικού προϋπολογισμού 94,6 εκ. Ευρώ. Το ύψος της επιχορήγησης ανέρχεται σε 28,92 εκ. Ευρώ.
Από την υλοποίηση των συγκεκριμένων επενδυτικών σχεδίων, αναμένεται να δημιουργηθούν περισσότερες από 800 νέες θέσεις εργασίας.

Επίσης οι αρμόδιες υπηρεσίες του Υπουργείου επανεξετάζουν, τέσσερα (4) μεγάλα επενδυτικά σχέδια στον τομέα του τουρισμού και αξιολογούν ένα μεγάλο επενδυτικό σχέδιο στον κλάδο των Α.Π.Ε. για την κατασκευή Αιολικού Πάρκου.

Το Υπουργείο Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων είναι αποφασισμένο να στηρίξει έμπρακτα όλα τα έργα που μπορούν να συμβάλλουν αποφασιστικά στην κατεύθυνση της επανεκκίνησης της οικονομίας και την τόνωση της απασχόλησης.

Υπεγράφη λοιπόν η απόφαση και απλά μένει η τυπική έγκριση της Βουλής, για μια υπόθεση που έχει ήδη περάσει από την αρμόδια διακομματική επιτροπή του Υπουργείου Ανάπτυξης, εδώ και αρκετό καιρό.

Να τονίσουμε ότι πρόκειται για ένα ιδιαίτερα σημαντικό αναπτυξιακό έργο για την περιοχή και βέβαια να δώσουμε συγχαρητήρια σε όλους όσους υποστήριξαν σθεναρά την υπόθεση, όλα αυτά τα χρόνια και μαζί συγχαρητήρια στον Υπουργό που επιτέλους έχει την πολιτική βούληση να προχωρήσει πραγματικά σε αναπτυξιακά έργα.

Να σημειώσουμε ότι στο φάκελο του έργου υπάρχει η σχετική επιστολή της DORNA που εκδηλώνει το ενδιαφέρον της για την τέλεση του Ελληνικού Grand Prix Μοτοσυκλέτας στην Πάτρα. Επίσης να πούμε ότι το τελικό σχέδιο της διαδρομής της πίστας έχει ήδη εγκριθεί από την αρμόδια επιτροπή της FIM!

Μπράβο Πάτρα!!
.



και ετσι


Εικόνα


πηγη: on air 24.gr


βάι βάι βάι παναηα μου :mrgreen: :mrgreen:
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πάτρα circuit ???

Δημοσίευση από GrDreamer »

Τον τελευτάιο καιρό πολλά ακούγονται και γίνονται για πίστες στην Ελλάδα...

Πριν κανα χρόνο διαβάζαμε για πίστα το κερατσίνι και υποδομές για formula 1

Το καλοκαίρι έκαναν ανανέωση στην πίστα των Σερρών,

Και τώρα για το Πάτρα circuit....

Λές.....

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: Πάτρα circuit ???

Δημοσίευση από leras »

εγω το σκ εχω TD στον ορχομενο....... +:Boo hoo!=+::-({|=

για οσους θυμουνται η πιστα που θεμελιωσε κιολας ο ακατανομαστος οταν ηταν προθυπουργος +:Liar=+::---)
killed by death !!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Πάτρα circuit ???

Δημοσίευση από manos_mas »

Εγω παιδια παω στο Αιγινιο για TD. Αληθεια την θυμαστε την πιστα ? πλεον αγελαδες και προβατα μετρανε τους χρονους τους εκει ο


Link


δειτε το βιντεο ... λογω αντιδρασεων των οικολογων σταματησε να λειτουργει η πιστα ( ισχυριζομενοι οτι ειναι υγροβιοτοπος )
Αν δειτε τωρα πλεον που δεν λειτουργει , απο υγροβιοτοπος εχει γινει σκουπιδοτοπος .
Καποιος εχει αφαιρεσει και ενα τμημα απο τον ασφαλτοταπητα για μην μπορουν να μπαινει κανεις και να την χρησιμοποιει.

το ωραιο με την πιστα στην Πατρα ειναι οτι οι πινακιδες που σου δειχνουν τον δρομο προς την "πιστα" στην Χαλανδριτσα , υπαρχουν απο την δεκαετια του '80.
Ειναι τοσο παλιες , που αν παει κανεις αδαεις θα νομιζει οτι αυτοι εκει κατω εχουν πιστα F1 πιο παλια και απο την Μοντσα.
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Πάτρα circuit ???

Δημοσίευση από ilias »

ουτε ειχα ιδεα μανο για αυτο που εγραψες :shock: :shock: :shock:
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Thanasis_FZ1
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Σάβ 04 Φεβ 2012, 14:34
Model: FZ1
Τοποθεσία: Αστερισμος της Ανδρομεδας
Επικοινωνία:

Re: Πάτρα circuit ???

Δημοσίευση από Thanasis_FZ1 »

Πωωω πωωω!!!Ξεφτιλα,ρεζιλι κ καταντια μαζι!! Η πιστα ειναι μια χαρα,ενα καθαρισμα καλο θελει κ ειν'ετοιμη.Τωρα αυτο με τους "οικολογους" ειναι κακογουστο αστειο.Ποιος ξερει τι συμφεροντα κρυβονται απο πισω. :{)): :{)): :{}\/? :{}\/?
Χορος Ρουμπα κ ελια Θρουμπα!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πάτρα circuit ???

Δημοσίευση από jskf16 »

Aλλoι και αυτοι οι οικολογοι +:Brick wall=+:](*,) ....που ποιο πολλες ζημιες κανουν αυτοι παρα ολοι εμεις μαζι :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Πάτρα circuit ???

Δημοσίευση από Frezas »

χαχαχα.....την ειχα ξεχασει τη πιστα στο Αιγινιο, ειχα καιρο να ακουσω γι αυτη....αλλη μεγαλη παρωδια.....

Τεσπα, μη ψαρωνετε........τα εχουμε πει, πιστα στην Ελλαδα εκτος απο τις Σερρες....... ΔΕΝ θα γινει......
τωρα αν βρεθει τροπος να φαγωθει και απο εκει πολυ χρημα απο τους γνωστους - αγνωστους μεγαλοκαρχαριες, μονο τοτε μπορει να προχωρησει κατι......και θα εχει τη τυχη της Τουρκιας....δλδ χρεωκοπία απο τη κακη διαχειρηση.....
....ααα και δε ξερω ποσοι απο εσας εδω θα εχετε τα 200+ ευρω που θα ζηταει για ενα Track Day.....

....αντε γυρναμε τωρα πλευρο, και ονειρευομαστε οτι εγινε και πηγαινουμε καθε μηνα για track day, και συγκρινουμε τους χρονους μας με του Λορενθο, που τρεχει με τη M1, ενα ΣΚ πριν απο εμας.......
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: Πάτρα circuit ???

Δημοσίευση από Tigrisss »

:shock:

πω πω ρε αντρέα μου μαυρισες τη ψυχη....
μήπως να αυτοκτονησουμε όλοι?.......
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Άβαταρ μέλους
lari
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2009, 00:49
Model: FZ8
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Πάτρα circuit ???

Δημοσίευση από lari »

τρομερο καραγκιοζηλικι η ιστορια με την πιστα του αιγινιου!!!! εχω παει... υδροβιοτοπος...ναι...τοσο σκουπιδι δεν εχω δει μαζεμενο πουθενα αλλου!!!!!


οσον αφορα στην καινουργια πιστα που θα γινει...συμφωνω με τον φρεζα μεχρι εκει που δε παει!!!
θα γινω μοτοσυκλετιστης..

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Πάτρα circuit ???

Δημοσίευση από ilias »

Tigrisss έγραψε::shock:

πω πω ρε αντρέα μου μαυρισες τη ψυχη....
μήπως να αυτοκτονησουμε όλοι?.......

πες τα ενα ποστ εβαλα ο καημενος +:Whistle=+::- +:Whistle=+::- +:Whistle=+::-
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Πάτρα circuit ???

Δημοσίευση από Frezas »

Ηλια μου, δε τα βαζω μαζι σου, για το ποστ που ανεβασες...........απλα επειδη το θεμα πιστα με απασχολει απο το 2005 που εκανα το πρωτα μου sessions στα Μεγαρα, ηδη απο τοτε εμαθα για την ιστορια-πραγματικοτητα των πιστων απο τις αρχες τις δεκαετιας του 90, απο τους παλιοτερους.

Η πιστα στη Πατρα, ειναι παναρχαια ιστορια που ανακυκλωνεται, και μαζι με αυτη οι πιστες στον Ορχομενο, στο Ηρακλειο Κρητης, στο Αιγινιο, στη Θεσσαλονικη (βλεπε ΖΟΡΟ), στη Δραπετσωνα (circuit πολης.... :lol: ) και αλλες που ενδεχομενος ξεχναω......

Μπορει να ακουγομαι γκρινιαρης και να μου τη λεει ο Τιγρης καθε φορα :{}\ , αλλα οπως ενημερωθηκα και γω απο αντιστοιχα ποστς απο παλιοτερους, γι αυτο τα γραφω και γω αυτα τωρα για να μη παραμυθιαζονται οι νεοτεροι και να γνωριζουν τι γινεται.

Και τελος, πιστα στην Ελλαδα εχουμε και ειναι καταπληκτικη........και βρισκεται στις Σερρες, και τωρα με τη νεα ασφαλτο θα μαμει........καντε οικονομιες και βουρ για Σερρες......
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: Πάτρα circuit ???

Δημοσίευση από Tigrisss »

:D
εγώ βρε???
δεν λέω οτι δεν έχεις δίκιο, απλά όσο μπορούμε ας ήμαστε λίγο αισιόδοξοι.... :/abwave::)
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: Πάτρα circuit ???

Δημοσίευση από Tigrisss »

κύλισε ο τεντζερης.....

εσύ αγόρι μου δε ψαχνεις για επιχειρηματίες, για κορόιδα ψαχνεις :D
Δε μας είπες, μετά θα του καρφώσουμε και ενα 40% εφορία ε? εκτός απο το ΦΠΑ βεβαια.....
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: Πάτρα circuit ???

Δημοσίευση από Tigrisss »

Εσυ οραματιζεσαι....επιχειρηματιες που θα βαλουν 100% και και και....
εγώ απλά είπα οτι δεν υπάρχουν....

επίσης, επιφυλάσσομαι γιατι δε γνωρίζω αν οι πιστες (και γενικά τα μεγάλα αναπτυξιακά εργα) στις υπολοιπες ευρωπαικές χώρες γίνονται αποκλειστικά με ιδιωτικά κεφάλαια (που αμφιβαλω..) η και με ένα ποσοστο κρατικής / ευρωπαικής χρηματοδοτησης....

για την ώρα θα μέινω σε αυτή τη χωρα...
εσυ αν θες, μπορεις να μεταναστευσεις.
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πίστα-Track days”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης