Τοποθέτηση ABS σε FZ6 Fazer (με φέρινγκ)

Καλωσόρισμα νέων μελών. Το πρώτο σας μήνυμα γίνεται υποχρεωτικά εδώ.
Απάντηση
dimitrism_1983
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί 22 Απρ 2014, 21:34
Επικοινωνία:

Τοποθέτηση ABS σε FZ6 Fazer (με φέρινγκ)

Δημοσίευση από dimitrism_1983 »

Γεια χαρά!
Όπως γράφω και στο θέμα (δεν βρήκα παρόμοιο αλλά αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο ας συγχωνευτεί) έχω ένα το συγκεκριμένο "μηχανάκι", μοντέλο 4ος του 2004 πριν βγει το s2, 98hp άλογα. Μπορώ να του τοποθετήσω ABS (καταπροτίμηση στην Yamaha και της μάνας του, δηλαδή γνήσια), κι αν ναι αξίζει τον κόπο σε τιμή και σε αποτελεσματικότητα. Το ρωτάω γιατί δεν έχω οδηγήσει ποτε μηχανή με ABS και δεν γνωρίζω.
Σας ευχαριστώ πολύ!


Edit: Παρότι είμαι γραμμένος στο forum από το 2014 αν είδα καλά, είναι το πρώτο μου ποστ και το συγκεκριμένο topic είναι σε λάθος κατηγορία <<Νέα μέλη>>. Δεν ξέρω αν μπερδεύτικα εγώ ή επειδή φαίνομαι ως νέο μέλος λόγω 0 ποστ μου άφηνε "περιθώριο" να γράψω μόνο στα <<Νέα μέλη>>. Ας μετακινηθεί το topic στη σωστή κατηγορία. Ευχαριστώ και πάλι και συγγνώμη για τυχόν ταλαιπωρία...

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση ABS σε FZ6 Fazer (με φέρινγκ)

Δημοσίευση από SoR_gr »

καλως ήρθες!

μιας και έκανες ποστ στα νέα μέλη θα σου άνοιξαν και οι υπόλοιπες ενότητες που θα μπορείς να δεις/ρωτήσεις οτι θέλεις


όσο για το ABS, πάει μακρυα η βαλίτσα κατά την άποψη μου. Ενδεχομένως να θες, μονάδα abs,καλωδίωση για ABS , εγκέφαλο, κοντέρ , γρανάζάκια abs τροχών και ίσως κατί που μου διαφεύγει. Δεν ξέρω αν αξίζει δηλαδή
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση ABS σε FZ6 Fazer (με φέρινγκ)

Δημοσίευση από Solomon »

Δυστυχώς δεν γίνεται retrofit εγκατάσταση abs σ όσα δεν έχουν. Είναι διαφορετικές οι γραμμές των φρένων, θέλει τοποθέτηση μονάδας, αισθητήρες στους τροχούς, καλωδιώσεις κ αλλαγή πίνακα οργάνων για να μπορεί να λειτουργεί το abs.
Δεν αξίζει να ασχοληθείς

Απάντηση

Επιστροφή στο “Νέα μέλη”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης