FZS600 Αφαίρεση Μίζας και πρόβλημα με 2α

Καλωσόρισμα νέων μελών. Το πρώτο σας μήνυμα γίνεται υποχρεωτικά εδώ.
Απάντηση
KOSTAKIS_FZS
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2021, 00:00
Model: FZS600
Model year: 2001
Επικοινωνία:

FZS600 Αφαίρεση Μίζας και πρόβλημα με 2α

Δημοσίευση από KOSTAKIS_FZS »

Γεια και χαρά σε όλους.
Πριν 1,5 χρόνο αγόρασα ένα FZS600 του 2001 με 80.000χλμ.
Έχω κάνει αλλά 5Κ χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Μέχρι σήμερα. Πριν κάποιο καιρό μου είχε κοπεί η ντιζα ενώ ήμουν σε χωριό περίπου 50χλμ από το σπίτι, οπότε και σαν Έλληνας γνήσιος πήγα χωρίς συμπλέκτη στο συνεργείο έκανα την αλλαγή και όλα καλά. Μετά από ένα δίμηνο ξαφνικά άρχισε να μου πετάει την δεύτερα μόλις ανέβαζα στροφές. Δεν έδωσα σημασία στην αρχή γτ δεν έδωσα και τα τρελά λεφτά να την πάρω αλλά λέω να ασχοληθώ λίγο μπας φτιάχτει. Έχει κανείς εικόνα ή έχει πάθει κάτι παρόμοιο; Παίζει να είναι καμιά φουρκέτα ή πάμε για κινητήρα ή απόσυρση; Επίσης την έχω σε αναμονή ένα 2 μηνο και σήμερα πήγα να την βάλω μπρος. Αλλά τπτ. Μπαταρία κομπλέ, διακοπτης οκ άρα πάμε ηλεκτρονικη ή μίζα. Έχει κανείς εικόνα που είναι αυτή η ρουφιάνα η μίζα γτ ούτε σκαστο παίρνει μπροστά να το πάω στο συνεργείο; Μόλις λύσω αυτά τα βαριά έχω και άλλες πιο απλά απορίες για περισσότερη συζήτηση.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
ΥΓ Είμαι από Θεσσαλονίκη και η διαδρομή που έκανα χωρίς συμπλέκτη ήταν Καλλικράτεια-Σταυρουπολη.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: FZS600 Αφαίρεση Μίζας και πρόβλημα με 2α

Δημοσίευση από SoR_gr »

καλως ήρθες!
αφού έκανες το πρώτο ποστ μετα μπορείς να πας στις ενότητες για το μηχανάκι σου...


δεν νομίζω με 1 φορά να την άκουσαν οι φουρκέτες εκτος αμα άλλαζεις 500 φορές ταχύτητα αυτά τα 50χλμ. Σου πετάει την 2α γιατί μπορεί να έχουν φθαρεί μέχρι τώρα (αναλογα τι χρήση γινόταν και παλιότερα) ή μπορεί το σασμάν να ετοιμάζεται. Για να μη λέμε υποθέσεις όμως καλό θα ήταν να πας σε συνεργείο.

Μετά απο δίμηνο ακινησίας η μπαταρία θα ψόφησε. Πως θεωρείς οτι είναι κομπλέ; Αναβουν φώτα; έχει ζωηρή μίζα ή καθόλου; Βενζίνη έχει μέσα;
Αν δεν παίρνει ούτε σκαστό μπροστά κάτι θα φταίει. Πρέπει να δείτε αν έχει σπινθήρα η μηχανή.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Νέα μέλη”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες