Νέος μεσήλικας

Καλωσόρισμα νέων μελών. Το πρώτο σας μήνυμα γίνεται υποχρεωτικά εδώ.
Απάντηση
pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Νέος μεσήλικας

Δημοσίευση από pa46nos »

Κυρίες και Κύριοι... (και μικρά παιδιά)

Βασικά καλησπέρα σας :/abwave::) (που έλεγε και ο <>63)
ή καλημέρα σας τέτοια ώρα που αξιώθηκα να μπω....

Λέγομαι Πάνος, 42, κάτοχος Aprilia Pegaso 650ie 2004.
Βρισκομαι λοιπόν προ της αγοράς ενός Fazer 600.
Μέχρι εδώ.
Τώρα το μόνο που μπορώ να σας πω σίγουρα για το μοντέλο ει αι τα εξης:
1. Ειναι μετά το 2004
2. Εχει μαύρο πλαίσιο και κινητήρα και είναι μπλε χρώμα και έχει και καρίνα.
3. Δεν έχει ABS
4. Δεν θυμάμαι τι όργανα έχει, νομίζω ότι είναι αναλογικό το στροφόμετρο του.
5. Από εσάς εάν μπορείτε θα ήθελα κάποιες κατατοπιστικές πληροφορίες για την επικείμενη αγορά.
6. Αν μπορείτε να βγάλετε άκρη από αυτά που σας είπα για το τι μοντέλο είναι.
7. Τι πρέπει να προσέξω από παθογένειες και παιδικές ασθένειες της φυλής.
8. Τι κόστη παίζουν για service, αναρτήσεις, φρένα, αν μπορεί να δεχτεί ABS, αξεσουάρ που κυκλοφορούν.


Υ.Γ. Αν το ποστ βρίσκεται σε λάθος σημείο, μη με διορθώσετε, κράξτε ελεύθερα...


Καλώς ήρθα και ελπίζω να τα λέμε συχνά πλέον εφόσον προχωρήσει η αγορά.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νέος μεσήλικας

Δημοσίευση από SoR_gr »

καλώς ήρθες!!! το fz6 το έχουμε αναλύσει εδω πέρα περισσότερο και απο τους κατασκευαστές του!!! Αν ρίξεις μια ματιά στην κατηγορία για το 600 θα βρεις πολλά. Με το καλό να το πάρεις και να περάσεις για καφέ απο τη λέσχη μας αν είσαι απο Αθήνα (όταν με το καλό ξανα-ανοίξει!!!)

Για αρχή ξεκίνα απο εδώ:

viewtopic.php?f=25&t=21406&p=232849&hil ... B9#p232849

πολύ περιληπτικά:
το fz6 2004-2006 = s1 (στρογγυλό ψηφιακό στροφόμετρο,2πίστονα εμπρός φρένα, πατάκια συνοδηγού ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ στο πλαίσιο)
fz6 2007+++ = s2 (στροφόμετρο με βελόνα, 4πιστονα εμπρος, πατακια συνοδηγου ΒΙΔΩΜΕΝΑ στο πλαίσιο)

όσο για τα προβλήματα τους:

viewtopic.php?f=25&t=2703&hilit=%CF%80% ... E%B1+fazer

το σ1 ειχε θεματα με το τπς και την ασφάλεια του εμπρός γραναζιού
το σ2, όπως και το σ1 , κάποια στιγμή θα χαλάσει το Kill switch και θα σου σπάσει το stand.

για αναλυση όλων κάνε μια ψακτική στις ενότητες!!!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Νέος μεσήλικας

Δημοσίευση από pa46nos »

Από μια ματιά που έριξα περισσότερο σήμερα, το μηχανάκι είναι S1 αλλά με μαύρο πλαίσιο και κινητήρα και στρογγυλό ψηφιακό όργανο. Άρα παίζει να είναι από 04 έως 06.
Σωστά;🤔



Εγώ θα μπω στα links που βάλατε για λεπτομέρειες να μάθω πολλά πολλά πολλά πράματα....😁

Μένω Χαλκίδα, οπότε και εγώ θα έρθω στο στέκι, αλλά και εσείς εκδρομές και θα βρεθούμε...καλοκαιρακι γαρ 😉

Το έχω κατά 90‰ κλείσει.... 👌👍🏻👌👍🏻👌


Ευχαριστώ για τα καλωσορίσματα και ας μην είμαι yamahakias ακόμα...

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νέος μεσήλικας

Δημοσίευση από SoR_gr »

οι εκδρομές είναι αυτονόητες...

Επειδή αποχρώσεις έχουν να κάνουν κ με το μοντέλο κ ακριβώς την χρονολογία παραγωγής του, σου έγραψα τα βασικα που είναι στανταρ ανεξαρτήτου χρώματος.

αμα πχ δεις στροφόμετρο με βελόνα και μαρσπιέδες συνοδηγού κολλημένους στο πλαίσιο (υποπλάισιο) τότε έχει αλλαξει κοντερ...

απλα στο σ1 να κοιταξεις 1-2 πραματακια παραπανω.
πχ να δει ο μηχανικος το εμπρος γρανάζι (μπορεί κάνας λεβέντης να το εχει κολλήσει με κόλληση για να μη φεύγει)
και το tps που έχει ανάκληση...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Νέος μεσήλικας

Δημοσίευση από pa46nos »

SoR_gr σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τη βοήθεια σου.


Εννοείται πως μόλις πραγματοποιηθεί η αγορά θα ενημερώσω σχετικά και με φωτογραφικό υλικό αλλά και με λεπτομέρειες για τυχόν δυσάρεστα ευρήματα.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Νέος μεσήλικας

Δημοσίευση από Solomon »

Θα μπορούσες με αριθμούς πλαισίου κ κινητήρα να απευθυνθείς σε μια αντιπροσωπεία, όπου θα σου πούνε σίγουρα τι θα έπρεπε να είναι.

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Νέος μεσήλικας

Δημοσίευση από pa46nos »

@solomon αυτό σίγουρα θα γίνει, ήδη το μηχανάκι το παίρνω από φίλο που έχει αντιπροσωπεία και θα το ψάξουμε. Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή.

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Νέος μεσήλικας

Δημοσίευση από pa46nos »

Το πήρα!!!!! 😍😍😍

Λοιπόν....
Πρώτες βόλτες με τα παλιά ελαστικά Continental sport attack 3 μέχρι να έρθουν τα καινούργια METZELER SPORTEC M3...
Ακόμα και με τα παλαιά λάστιχα το ένιωθα βιδωμένο στην άσφαλτο. Ας δούμε και τα καινούργια που μπήκαν σήμερα...
Από λοιπές εργασίες μέχρι τώρα...
Τακάκια φρένων και ζουμιά, αλλαγή τσιμουχων εμπρός(καθόταν καιρό και ξεράθηκαν) και σέρβις μπροστινού με τα ζουμιά.
Λάδια, φίλτρο λαδιού, καθαρισμός ΚΝ αέρος, μπουζί και μπαταρία.
Νομίζω είμαστε σε καλό δρόμο για να ξεκινησει η γνωριμία μας...
Ο μηχανικός και φίλος μου λέει ότι το μηχανάκι είναι πεντακάθαρο και μαμά... Πολύ προσεγμένο... Με την καρίνα του, με τα xenon του και στις δύο σκάλες... Για την οδήγηση μου που με ξέρει, μου λέει δεν χρειάζεται να αλλάξω αναρτήσεις, απλά αν θέλω να μου φύγει η κάψα, να κάνω μια ανακατασκευή στην υπάρχουσα πίσω... Να μην πετάξω τώρα χρήματα... Να τα κρατήσω για βενζίνες για να κάνω βόλτες πολλές και από τον χειμώνα βλέπουμε αν χρειαστεί οτιδήποτε.
Φωτογραφικό υλικό εδώ δεν βλέπω να ανεβάζω γιατί δυσκολεύομαι, όμως θα βάλω μερικές στη σελίδα στο fb μετά το πλύσιμο... 😉
Θα κανονίσω να περάσω και από τη λέσχη για περαιτέρω γνωριμίες.... Φιλιά πολλά και όρθια ασφαλή χιλιόμετρα σε όλους μας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Νέα μέλη”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης