συναγερμός με τηλεειδοποίηση

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

συναγερμός με τηλεειδοποίηση

Δημοσίευση από dimitrisfz »

σε λιγεσ μερεσ παραλαμβανω το νεο μου fz1 και σκεφτομαι να βαλω συναγερμο με τηλεειδοποιση.
στο προηγουμενο fz600 moy eixa για 5 χρονια συναγερμο "meta" χωρισ τηλεειδοποιηση και γενικα λειτουργουσε απροβληματιστα.

παλι "μετα" με κλειστα ματια θα εβαζα, ομωσ θελω τηλεειδοποιηση μαζι και δυστυχωσ στην "μετα" βαζουν ενα συστημα που σου στελνει sms στο κινητο. οκ πολυ καλο συστημα, αλλα 1) δεν κουβαλαω παντα κινιτο μαζι, 2) αμα χωθεισ σε κανα μαγαζι τρυπα σιγα μην εχει σημα το κινιτο, 3) αντε να θυμασαι να βαζεισ μοναδεσ στην sim του συναγερμου!!!!!

απο τηλ αλλη εχω δει ενα συναγερμο τησ "elser" με τηλεειδοποιηση ασυρματη (pager) me embeλεια 1000 - 1500 μετρα περιπου, αλλα δεν εχω ακουσει εμπειρειεσ, αποψεισ για αυτη την μαρκα.

θα εκτιμουσα λιγη, πολυ, αρκετη βοηθεια απο οποιον εχει προσωπικη εμπειρια πανω στο θεμα 'η εχει ακουσει σχολια απο φιλουσ κτλ. γιατι εχω αρχισει να καιω φλατζα!!!

ευχαριστω εκ των προτερων

keep riding!!!
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΜΕ ΤΗΛΕΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από dimitrisfz »

επειτα απο 4,5 μηνεσ συμβιωσησ με το φρειζερακι :lol: , εβαλα και συναγερμο με τηλεειδοποιηση (εχει αρκετο καιρο)!!!!! :mrgreen:

λειτουργει μια χαρα, εχει καλη εμβελεια (στο παρκινγκ τησ δουλειασ απο το -2 στο +2 δινει σημα απροβληματιστα, σε εξωτερικουσ χωρουσ δυο τετραγωνα ανετα) και αν χτυπησει δινει σημα στο τηλεκοντρολ του. επισησ εχει περιμετρικο ρυθμιζομενο αισθητηρια και αν καποιοσ πλησιασει και επιμεινει να στεκεται απο πανω αρχιζει να χτυπαει. :{}\/

το τηλεκοντρολ σου δειχνει αν χτυπαει το κραδασμικο, μετακινηση 'η το περιμτερικο. +:dancing=+:\:d/

σε γενικεσ γραμμεσ ειναι μια χαρα αν θεσ να εχεισ το κεφαλι σου λιγο πιο ησυχο γιατι τελειωσ ησυχο δεν το βλεπω. +:brick wall=+:](*,)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
Ipnobatis
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 30 Απρ 2008, 09:54
Model: -
Τοποθεσία: Αττική - Ραφήνα
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΜΕ ΤΗΛΕΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Ipnobatis »

Που?
Πως?
(τον πήρες, τον έβαλες.. κτλ κτλ) :D :D
Για πες πληροφορίες γιατι ειμαι και εγω στο ψάξιμο και μέχρι στιγμής δεν με εχουνε διαβεβαιώσει για το -2 +2...
____________
Χρήστος.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΜΕ ΤΗΛΕΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από jskf16 »

Ειναι ο συναγερμος της ELSER που σου στελνει SMS στο κινητο που ειναι καθε στιγμη το οχημα σου .
Υπαρχει και για μηχανες .
κοστιζει καμια... 600αρα!!!

Δορυφορικά Συστήματα Εντοπισμού Οχημάτων Elser
Εικόνα
ΕικόναΕικόνα

ELSER SATELITE 5040
ELSER

Ο Satelite 5040 MOTO από την ELSER είναι ένα πραγματικά πρωτοποριακό αδιάβροχο
αυτοτροφοδοτουμένο αντικλεπτικό υψηλής τεχνολογίας που έχει ενσωματωμένο δέκτη
GPS και Modem GSM με δυνατότητα αποστολής & λήψης μηνυμάτων SMS και σε
συνεργασία με δορυφόρους και το data base της εταιρείας κάνει γνωστή τη θέση της
μοτοσικλέτας μας σε επίπεδο δήμων ,δρόμων και αριθμών ακόμα και σε μορφή χάρτη
σε παγκόσμια γεωγραφική κάλυψη .
Η όπλιση και αφόπλιση επιτυγχάνεται αυτόματα με ένα ενεργό διαβιβαστή κυλιομένου
κωδικού κάρτα ACT (Automatic card transponder) .Όταν απομακρύνεται η πλησιάσει
το όχημα ο χρήστης ενημερώνεται αυτόματα το σύστημα για την όπλιση η την αφόπλιση

Επεκτείνεται σε πλήρες σύστημα συναγερμού με λειτουργίες εκφοβισμού και ακινητοποίησης
με διάφορα extra όπως αισθητήρα σέλας ,σειρήνα , ρελέ μπλοκαρίσματος μοτέρ , που μπορεί
να δοθεί από οποιαδήποτε απόσταση εντολές όπως , να ενεργοποιήσετε την κόρνα η σειρήνα ,
τα φλας , ακόμη και το μπλοκάρισμα του κινητήρα από ένα σταθερό η κινητό τηλέφωνο.

Δυνατότητες:
-Αμφίδρομη επικοινωνία απο κινητό με μήνυμα SMS για λειτουργία
(ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ, ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ & ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΥ).
-Σε περίπτωση ανίχνευσης παραβίασης λήψη SMS στο κινητό.
-Ενσωματωμένο αυτορυθμιζόμενο shock sensor.
-Λειτουργία sleep mode (1mA κατανάλωση).
-Εξοδος για την κόρνα η για σειρήνα.
-Εξοδος για φλας.
-Είσοδος για extra αισθητήρα.
-Είσοδος για μπουτόν σέλας.
-Μπλοκάρισμα κινητήρα.

Περιέχονται στην συσκευασία:
-Κεντρική μονάδα αυτοτροφοδοτούμενη.
-Ενα τηλεχειριστήριο A.C.T.
-Ενα τηλεχειριστήριο (πληκτρολόγιο).
-Κεραία GPS.
-Κεραία GSM (ενσωματωμένη).
-Καλωδίωση & ενδεικτικό Led..
Εικόνα

εγω προσωπικα εχω ενα spyball που εχει τη δυνατοτητα <<χτισιματος>> συμφωνα με τις αναγκες σου!


Υ.Γ.dimitrisfz , γραφε με μικρα :!: :wink:

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΜΕ ΤΗΛΕΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από jskf16 »

Ipnobatis έγραψε:Που?
Για πες πληροφορίες γιατι ειμαι και εγω στο ψάξιμο και μέχρι στιγμής δεν με εχουνε διαβεβαιώσει για το -2 +2...
σωστα ...πολυ χλωμο ειδικα το -2!!!!

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΜΕ ΤΗΛΕΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από dimitrisfz »

τελικα εβαλα τον scorpio kai oxi ton elser.

δειτε εδω: http://www.moto-accessories.gr/greek/pr ... sition=388

ειναι στην καλλιθεα και συνεργαζεται με ενα συνεργειο εκει κοντα. τον πηρα 320 + 40 τοποθετηση αλλα βλεπω οτι τωρα τον δινει 300. τοποθετηση δεν ειναι κατι δυσκολο αλλα αρκει να ξερεισ 2-3 πραγματα και να εχεισ χρονο!!!

παιδια το μηχανακι καθε μερα ειναι στο γκαραζ τησ δουλειασ -2 και εγω ειμαι στο +2 και εχει ενδειξη το σημα στο χειριστηριο. οταν βγεισ εκτοσ εμβελεια χανετε η ενδειξη.

οτι αλλο θελετε εδω ειμαστε!! :lol:
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
Ipnobatis
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 30 Απρ 2008, 09:54
Model: -
Τοποθεσία: Αττική - Ραφήνα
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΜΕ ΤΗΛΕΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Ipnobatis »

dimitrisfz έγραψε:..... ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ.
Με θέμα εγγυησεων κτλ κτλ? Πρέπει να πας σε original συνεργειο yamaha να τον περάσουνε? Γιατι κάτι θυμάμαι που μου είπανε να μην πειράξω τα ηλεκτρικα αλλα δεν θυμάμαι ακριβώς τι.

Πάντως για το -2, έχω ακούσει πολλά τρελά.. αμα την αφήσεις και έχει κοντα σε εξαερισμό κτλ κτλ, ή να αφήνω την μηχανή εκεί που ψιλοπιάνει το ραδιόφωνο (στο -2 παντα).. με βλέπω στο τέλος να την αφήνω στην ράμπα για να ειμαι σιγουρος :lol:

Δημήτρη, thanx για τις πληροφορίες θα πάω να τους βρω απο κοντά.
____________
Χρήστος.

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΜΕ ΤΗΛΕΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από dimitrisfz »

σε οτι αφορα την εγγυηση δεν τον εβαλα σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο.

δεν κανει και καμια περιεργη συνδεση.

1)καλωδιο ρευματοσ στην μπαταρια (εχει κλιπακι και μπαινει μαζι με το καλωδιο τησ μηχανησ στην βιδα τησ μπαταριασ)
2)καλωδιο στο πισω φαναρι
3)καλωδιο στα φλασ

σε ολα βαζει ασφαλεια και ετσι δεν επηρεαζει σε κατι ο συναγερμοσ το κυκλωμα τησ μηχανησ και αντιστροφα.

σε οτι αφορα το παρκινγκ την μηχανη την αφηνω σε σημειο που διαλεξα κατα τυχει, οποτε δεν ξερω αν αλλαξω σημειο τι γινεται. θα το δοκιμασω και θα σου πω.
:/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

The Great
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: Τετ 04 Οκτ 2006, 14:48
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Aθηνα-Αιγαλεω
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΜΕ ΤΗΛΕΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από The Great »

Εγω εχω βαλει με τηλεειδοποιηση τον steelmate 886,
αλλα επειδη τραβαγε πολυ ρευμα(στις 3-4 μερες δεν επερνε μπροστα η μηχανη),
εχω αναγκαστει και τον εχω αποσυνδεσει.. :(

Μονο αμα πηγαινω καπου 'επικυνδινα' τον βαζω...
Aλέξανδρος.


Άβαταρ μέλους
Summertent
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ 07 Οκτ 2016, 20:21
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: συναγερμός με τηλεειδοποίηση

Δημοσίευση από Summertent »

Καλησπερα φιλε μου ,το ειχα στο παλιο μου μηχανακι ακριβως τον ιδιο αλλα της Spy που το μονο που αλλαζει ειναι το τηλεχειριστηριο (Σε εμφανιση μονο) και για τα χρηματα του ειναι αρκετα καλος και σε εμβελεια και σε ευαισθησια.Επισης εχει επιλογή συνδεσης cold start να το βαζεις μπρος τις κρυες μερες του χειμωνα ασυρματα απο το κοντρολ.Ουσιαστικα ειναι μια φθηνιαριλη αντιγραφη του αντιατοιχου scorpion,αλλα μην περιμενεις την αξιοπιστια ενος ακριβου.Ενα ελαφρως value for money θα το χαρακτηριζα. :)

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: συναγερμός με τηλεειδοποίηση

Δημοσίευση από theovivad »

Σε άλλο θέμα ("κλοπή μούτρου") είχα αναφερθεί στο συγκεκριμένο συναγερμό για τον οποίο ρωτάς. Επειδή ο,τι κάνω προσπαθώ να το ψάχνω πάρα πολύ καλά (σημ, δεν τον έχω βάλει προσωπικά τον συναγερμό) σου λέω ότι όντως είναι μια αντιγραφή του spy :shock: κακή ή καλή δεν το γνωρίζω.
Μετα όμως απο ερευνουλα και αρκετό μπλα μπλα περί αυτού του συναγερμού κατέληξα στο ότι με τα ίδια χρήματα μπορείς να βάλεις τον Spy 5000m moto alarm. (πάνω κάτω τα ίδια κινεζο πράγματα)
Έχω διαβάσει ότι στους παραπάνω 2 θα πρέπει να "χακαρεις" τα ηλεκτρικά σου και κατι θέματα με την μπαταρία!!!
Προσωπικά φίλε μου βάλε κάτι επώνυμο, Scorpio SR-i900, 300+eur ή αν δεν βγαίνουν τα λεφτά πάνε σε Gorilla 9100 140 eur...
Και εγώ το ψάχνω ακόμη...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Τετ 02 Νοέμ 2016, 22:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Οχι στις αμεσες παραθεσεις! Τα επομενα θα διαγραφονται!

Giannis87
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 20:13
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: συναγερμός με τηλεειδοποίηση

Δημοσίευση από Giannis87 »

Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα στελνω εδω. Επειδη η ωρα της αποκτησης ενος fazer πλησιαζει επικίνδυνα θα ηθελα τη βοηθεια σας με συναγερμο. Δεν εχω βαλει ποτε και δεν ξερω τι παιζει. Μπορειται να μ προτείνεται καποιον? Ευχαριστω!

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: συναγερμός με τηλεειδοποίηση

Δημοσίευση από Solomon »

Η έως τώρα εμπειρία μου , μου έχει δείξει ότι αν είναι να στο κλέψουν ο συναγερμός δεν θα τους αποτρέψει. Οπότε keep your money , πάρε κάτι φθηνό να κάνει τσίου τσίου και επένδυσε σε κάτι τέτοιο
Εικόνα
https://upsidedown.gr/index.php?route=p ... stprice.gr

το οποίο δρα αποτρεπτικότερα απο τον συναγερμό. Όχι ότι θα είσαι 100% εξασφαλισμένος, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερο.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: συναγερμός με τηλεειδοποίηση

Δημοσίευση από SoR_gr »

μιας και η κλοπή είναι ένα θέμα που μου ανεβάζει την πίεση, με θυμώνει, με βγάζει εκτός εαυτού...

πριν αποφασίσεις τι θα κάνεις διάβασε αυτό:
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=123246

μετά αποφάσισε τι θα κάνεις.

σωστά λέει ο solomon αν το κάνεις με το σωστό τρόπο. Κλείδωμα απο σταθερό σημείο και όχι μόνη της τη ρόδα...

να κλειδώνεις την ρόδα μόνη της είναι για να το αφήσεις για καφέ ενώ την βλέπεις....
--> να το γιατί https://www.youtube.com/watch?v=x2j2jJyp1aw
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης