Βάση action cam

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
Απάντηση
vitokous
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015, 22:05
Model: -
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Βάση action cam

Δημοσίευση από vitokous »

Καλησπέρα σε όλους,

σκέφτομαι με το καλό όταν θα μπορούμε(???) να κάνουμε καμιά εκδρομή ξανά να βάλω κάμερα στην fazer 600.
Η αλήθεια είναι ότι είναι "περίεργη" μηχανή για να βάλεις κάπου μια βάση (από την στιγμή που δεν έχει προστατευτικά σίδερα). Αρχικά δεν θέλω να βάλω στο κράνος, οπότε προσπαθώ να βρω καμιά εναλλακτική θέση πάνω στην μηχανή. καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Βάση action cam

Δημοσίευση από AndStuff »

Δεν εχεις πολλες λυσεις δυστυχως.
1) Ντεποζιτο με βεντουζα/αυτοκολλητη
2) Στο τιμονι που δεν εχει πολυ χωρο, και κουνιεται
3) Για πιο ιδιαιτερα πλανα, στους σωληνες του υποπλαισιου, κατω απο τη σελα. Βεβαια εκει θελει 15-20 ποντους "ματσουκι" για να δωσεις αποσταση απο τη μηχανη, αλλιως απλα θα κανεις διαφημιση στο παπουτσι σου, και θα κερνας γαμπα (παθωντας! :lol: )
4) Αναλογα την καμερα και την εφευρετικοτητα σου, ιιισως μπορεις να τη στριμωξεις ακριβως πισω απο τη ζελατινα.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Βάση action cam

Δημοσίευση από Solomon »

Δεν ασχολούμαι με το σπορ(κάμερες) οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω.
Ωστόσο τώρα τελευταία έχουν κυκλοφορήσει κάτι προειδοποίησεις στα διάφορα γκρουπακια του fb ότι οι κάμερες στο κράνος ή στο στήθος είναι επικίνδυνες σε ατύχημα κ ότι απαγορευτηκαν στους αγώνες ακόμη κ τους χωμάτινους.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Βάση action cam

Δημοσίευση από SoR_gr »

μιας και εχω action camera, εχω βολευει με βαση στο fairing ή στο στήθος.

στο στήθος ειναι λιγο μπελάς μιας και κουνιέται αμα εχει πολύ αέρα ή απο την κόντρα του αέρα.
Λήψεις τύπου:
https://www.youtube.com/watch?v=anX9Vbfw3q0

στο fairing μαρέσει πιο πολύ, κάνει λήψεις τέτοιου τύπου:
https://www.youtube.com/watch?v=Ulvm8girMBA&t=1066s

στο κράνος όταν την είχα ήταν σα να βλέπεις βίντεο σαν οδηγός απο τράκτορα.
Υπάρχουν φθηνές λύσεις και unversal. πχ ενα κιτ βάσεων μπορεί να κάνει 30 ευρώ και οι επιλογές που θα σου δώσουν θα είναι πολλές. Πχ να το θέσεις στη πίσω χειρολαβή, ή να το δέσεις σε κάνα μανιτάρι. Θέλει χρόνο,σκέψη και δοκιμή για το ποιό σημείο σου αρέσει να βάλεις την κάμερα για να έχεις αυτές τις λήψεις.

Όπως επίσης αρκετό χρόνο στο βιντεο edit για να βγει ωραίο το αποτέλεσμα...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: Βάση action cam

Δημοσίευση από leras »

στα καλαμια :/abwave::)

vitokous
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015, 22:05
Model: -
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Βάση action cam

Δημοσίευση από vitokous »

AndStuff έγραψε:
Τετ 10 Φεβ 2021, 20:56
Δεν εχεις πολλες λυσεις δυστυχως.
1) Ντεποζιτο με βεντουζα/αυτοκολλητη
2) Στο τιμονι που δεν εχει πολυ χωρο, και κουνιεται
3) Για πιο ιδιαιτερα πλανα, στους σωληνες του υποπλαισιου, κατω απο τη σελα. Βεβαια εκει θελει 15-20 ποντους "ματσουκι" για να δωσεις αποσταση απο τη μηχανη, αλλιως απλα θα κανεις διαφημιση στο παπουτσι σου, και θα κερνας γαμπα (παθωντας! :lol: )
4) Αναλογα την καμερα και την εφευρετικοτητα σου, ιιισως μπορεις να τη στριμωξεις ακριβως πισω απο τη ζελατινα.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου,

στο ντεπόζιτο είναι δυστυχώς μη πραγματοποιήσιμο γιατί και bagster έχω και σκούρα ζελατίνα, οπότε αχρηστεύεται.
Ναι στο τιμόνι έχεις δίκιο.
Για το 4 έχω πάλι το θέμα της σκούρας ζελατίνας. αν ήταν naked και δεν είχε ζελατίνα θα μπορούσα να την βάλω σε μια βάση που κουμπώνει στο πλαίσιο της θύρας του ντεπόζιτου....

vitokous
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015, 22:05
Model: -
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Βάση action cam

Δημοσίευση από vitokous »

Solomon έγραψε:
Τετ 10 Φεβ 2021, 21:55
Δεν ασχολούμαι με το σπορ(κάμερες) οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω.
Ωστόσο τώρα τελευταία έχουν κυκλοφορήσει κάτι προειδοποίησεις στα διάφορα γκρουπακια του fb ότι οι κάμερες στο κράνος ή στο στήθος είναι επικίνδυνες σε ατύχημα κ ότι απαγορευτηκαν στους αγώνες ακόμη κ τους χωμάτινους.
Σοβαρά; δεν έχω δει κάτι, αλλά θα το ψάξω. Ευχαριστώ πάντως

vitokous
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015, 22:05
Model: -
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Βάση action cam

Δημοσίευση από vitokous »

SoR_gr έγραψε:
Πέμ 11 Φεβ 2021, 09:06
μιας και εχω action camera, εχω βολευει με βαση στο fairing ή στο στήθος.

στο στήθος ειναι λιγο μπελάς μιας και κουνιέται αμα εχει πολύ αέρα ή απο την κόντρα του αέρα.
Λήψεις τύπου:
https://www.youtube.com/watch?v=anX9Vbfw3q0

στο fairing μαρέσει πιο πολύ, κάνει λήψεις τέτοιου τύπου:
https://www.youtube.com/watch?v=Ulvm8girMBA&t=1066s

στο κράνος όταν την είχα ήταν σα να βλέπεις βίντεο σαν οδηγός απο τράκτορα.
Υπάρχουν φθηνές λύσεις και unversal. πχ ενα κιτ βάσεων μπορεί να κάνει 30 ευρώ και οι επιλογές που θα σου δώσουν θα είναι πολλές. Πχ να το θέσεις στη πίσω χειρολαβή, ή να το δέσεις σε κάνα μανιτάρι. Θέλει χρόνο,σκέψη και δοκιμή για το ποιό σημείο σου αρέσει να βάλεις την κάμερα για να έχεις αυτές τις λήψεις.

Όπως επίσης αρκετό χρόνο στο βιντεο edit για να βγει ωραίο το αποτέλεσμα...
Στο στήθος όντως είναι μπελάς και όπως έγραψα και πιο πάνω έχω σκούρα ψηλή ζελατίνα και δεν θα φίνεται τίποτα.
Είχα στο κράνος από πάνω και όντως είναι λίγο ψηλά. Στο πλάι μπορεί να είναι λίγο πιο ωραία αν αποφάσιζα για κράνος.
Ωραίο το βιντεάκι από το fairing. είναι με βεντούζα? το εμπιστεύεσαι αν δεν είναι με σφιχτηρα?

Το μανιτάρι είναι καλή ιδέα και μπορεί να σφιχτεί

vitokous
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015, 22:05
Model: -
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Βάση action cam

Δημοσίευση από vitokous »

leras έγραψε:
Πέμ 11 Φεβ 2021, 16:06
στα καλαμια :/abwave::)
Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ. Καλή ιδέα και θα το ψάξω για εκεί. Ευχαριστώ για την ιδέα

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Βάση action cam

Δημοσίευση από AndStuff »

Τη ζελατινα μη τη σκεφτεσαι αν δεν ειναι κατραμι. Εχω τη σκουρο φιμε της Puig, και ναι μεν κοβει, αλλα με τον ελληνικο ηλιο, μη σου πω οτι λειτουργει και σαν ND φιλτρο απο μια αποψη :roll:

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Βάση action cam

Δημοσίευση από SoR_gr »

Στα καλαμια οπως κ στα καβαλετα εχει πολλους κραδασμους. Η καμερα μου σκεψου εχει ενα anti steady. Ειναι με ταινια 3μ κολλημενη η βαση κ εχω κατι σαν μπρατσακι. Στα 180+ κουνιεται. Αυτο φταιει το πανελ του φαιρινγκ που δν ειναι σταθερο σε εκεινο το σημειο
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Βάση action cam

Δημοσίευση από Solomon »

Τις προάλλες βγήκα δικαβαλο με ένα φίλο. Είχε την κάμερα αναρτημμενη στο λουρι της τσάντας πλάτης, στο ύψος του ώμου με μια πολύ απλη βάση, τύπου μανταλακι(πολύ πιο χοντρό βέβαια)
Σε γενικές γραμμές οι λήψεις ήταν πολύ ωραίες κ σταθερές. Θεματακι ότι εφόσον ήταν στον αριστερό ώμο, έχανες λίγο σε πλάνα της δεξιάς μεριάς..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης