Μετρητής πίεσης ελαστικών

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
Απάντηση
bak76
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ 01 Νοέμ 2019, 23:05
Model: FZ1
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Μετρητής πίεσης ελαστικών

Δημοσίευση από bak76 »

Γειά σε όλους. Ερώτηση για την πίεση των ελαστικών. Μέχρι τώρα μετρούσα την πίεση με ένα οργανάκι που είχε δώρο το ΜΟΤΟ πριν από χρόνια. Μετά πήρα ένα ψηφιακό κι έκανα τη δουλειά μου αλλά τα δύο είχαν απόκλιση περίπου 2 psi. Γι αυτό αποφάσισα να πάρω κάτι καλύτερο και ακριβείας. Μετά από έρευνα στο ίντερνετ κατέληξα να πάρω το αναλογικό της tiretek από Αγγλία που όλοι λένε ότι είναι ίσως το καλύτερο και με προσιτή τιμή (μου βγήκε κάνα 18αρι).Με το που το πήρα μέτρησα ένα sym που έχω για δεύτερο στα 20 psi. Την επόμενη το έριξε ο πιτσιρικάς από ύψος 1.5 μέτρο. Ξαναμετρησα το ίδιο λάστιχο και έδειχνε 16 psi. Ξέρει κανείς αν είναι τόσο ευαίσθητα στις πτώσεις και χαλάνε; Το παλιό του ΜΟΤΟ δείχνει το ίδιο με το βενζινάδικο ενώ το tiretek 3 με 4 psi παρακάτω. Σαν να μην έφτανε αυτό ο πιτσιρίκος έριξε κάτω και το παλιό έσπασε και τώρα έχω μόνο το καινούριο αλλά δεν ξέρω αν δείχνει καλά. Καμία ιδέα για μετρητή ακριβείας να αγοράσω μια και καλή και να μην ξανασχοληθω; ευχαριστώ

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Μετρητής πίεσης ελαστικών

Δημοσίευση από Solomon »

Δεν έχω να σε συμβουλεψω για μετρητή. Αρκετά σπάνια τον χρησιμοποιώ αυτόν που έχει ενα τρομπακι. Κ πάνω στις μετρήσεις του κινούμαι, προσθέτω ή αφαιρώ.

Δε ξερώ αν έχει πραγματική χρησιμότητα στην καθημερινότητα όλο αυτό... Πχ στο 36-42, στην χειρότερη να είσαι 32-38 που κ πάλι καλά είσαι.

Ψάξε μήπως υπάρχει καμία διαδικασία για calibration, κάνε κ μερικές συγκρίσεις με αλλους μετρητές κι ας μην είναι οι ίδιοι, για να δεις που κινείσαι

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες