Φθηνος αλλα αξιοπιστος συναγερμος.

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
Απάντηση
panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Φθηνος αλλα αξιοπιστος συναγερμος.

Δημοσίευση από panos088 »

Λοιπον εχω το 600 αρι του 04 το οποιο απο τοτε εχει εναν συναγερμο cycle lock απο Yamaha.
Τα προβληματα μετα απο δεκα χρονια λειτουργιας αρκετα...
1ον :Ακυροι συναγερμοι (βαραει στα καλα καθουμενα χωρις κανενα λογο , διαπιστωμενο αυτο που λεω)
2ον : καθε τρεις και λιγο σταματαει να δουλευει το χειριστηριο με αποτελεσμα να μην μπορω να τον αφοπλισω - οπλισω .
Εχω μαθει απ εξω την διαδικασια επαναπρογραμματισμου , αλλα πιανει οποτε θελει.
Πχ χθες που τα ξαναεπαιξε ,προσπαθησα 4 φορες και τπτ.
Το παρατησα και σημερα το πρωι ηταν κομπλε εγινε μονο του!
Εννοειται μπαταρια ειναι ελεγμενη.
3ον : ο ατιμος ειναι ρυθμισμενος ετσι , ωστε να οπλιζει αυτοματα καποια δευτερολεπτα αφου βγαλω το κλειδι απο τον διακοπτη , αλλα και να αφοπλιζει αυτοματα ,εφοσον ξαναγυρισω το κλειδι στο on.
Ελα ομως που τις μισες φορες δεν αφοπλιζει αυτοματα. Και αν τυχει να εχει νταγκλαρει και το χειριστηριο ας τα! ( και δυστηχως αυτο συμβαινει συχνα)
Αρα για να καταληξω επιτελους , θελω να νιωσω την ικανοποιηση να τον ξηλωσω και να τον βαλω κατω και να τον παταω 2 μερονυχτα μεχρι να μεινουν μονο ψυχουλα!! ( ναι τοσο πολυ μου την εχει δωσει)
Και για να γινει αυτο πρεπει να μμου προτεινεται πρωτα εναν αλλο αξιοπιστο και οικονομικο !
Δεν με ενδιαφερει να ειναι τελευταιας τεχνολογιας με τηλεειδοποιηση και λοιπα , εναν τιμιο συναγερμο θελω να κανει καλα αυτο που λεει.
Ευχαριστων εκ των προτερων και sorry για την εκθεση που εγραψα αλλα ηθελα να μοιραστω αυτο το μαρτυριο που τραβαω με τον παλιοσυναγερμο !!

Άβαταρ μέλους
tsialis
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ 26 Οκτ 2009, 20:46
Model: FZ8
Model year: 2014
Τοποθεσία: Λευκωσία, Κύπρος
Επικοινωνία:

Re: Φθηνος αλλα αξιοπιστος συναγερμος.

Δημοσίευση από tsialis »

Καλημέρα και καλό μήνα!
Τον συγκεκριμένο συναγερμό δεν τον ξέρω αλλά καλό θα ήταν να πας σε ειδικό για να ελέγξει το χειριστήριο.
Συνήθως αυτά παθαίνουν πρόβλημα από κτυπήματα και τον καιρό. Ηλεκτρονικά είναι, συμβαίνει. Ένας τεχνίτης που φτιάχνει τηλεοράσεις, ηλεκτρονικά κλπ, θα μπορούσε να του ρίξει μια ματιά.

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Φθηνος αλλα αξιοπιστος συναγερμος.

Δημοσίευση από panos088 »

Καλο μηνα και σε σενα!
Εχω ηδη παει σε καποιον , γιατι το ενα χειριστηριο απο τα 2 δεν δουλευει εδω και ενα χρονο.
Αλλα δεν φτιαχνεται μου ειπε.
Τωρα προφανως χαλασε και το αλλο γτ ξαναμετρησα με πολυμετρο την μπαταρια του και ειναι κομπλε.
Προσπαθω να το επαναπρογραμματισω , επιασε μια φορα αλλα στο καπακι ξαναχαλασε.

Μαλλον θα πρεπει να τον βγαλω εντελως μεχρι να βρω μια λυση γτ αμα αρχισει να χτυπαει την εκατσα.

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Φθηνος αλλα αξιοπιστος συναγερμος.

Δημοσίευση από panos088 »

Τελικα ο συναγερμος δεν φτιαχνεται.
Αναγκαστηκα να τον βγαλω.
Ειμαι αναμεσα σε αυτους τους δυο , πειτε αν θελετε γνωμες να προχωρησω αμεσα σε αγορα.
Scorpio-i800
Spyball6507

Άβαταρ μέλους
tsialis
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ 26 Οκτ 2009, 20:46
Model: FZ8
Model year: 2014
Τοποθεσία: Λευκωσία, Κύπρος
Επικοινωνία:

Re: Φθηνος αλλα αξιοπιστος συναγερμος.

Δημοσίευση από tsialis »

Πάνο, εγώ έχω τον Scorpio SR-i900 με το περιμετρικό και το ignition disable (το οποίο δεν εγκατέστησα) μαζί με pager και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν δεν κάνω λάθος, η μόνη διαφορά με το SR-i800 είναι το χειριστήριο με οθόνη και pager. Πολύ εύκολος στην τοποθέτηση και χωρίς προβλήματα. Απλά χρειάζεται να προσέξεις λίγο με την ρύθμιση του περιμετρικού ώστε να μήν ενεργοποιείται από μεγάλη απόσταση. Το περιμετρικό έχει 3 στάδια προειδοποίησης και εξάλλου το ενεργοποιείς όποτε θές εσύ ώστε να μη κτυπά όταν σταθμεύεις σε τόπους που περνά πολύς κόσμος και είναι αχρείαστο. Ακριβός αλλά κατ'εμένα τα αξίζει τα λεφτά του. Τώρα για τον Spyball ακούω καλά σχόλια αλλα δεν έχω ιδία άποψη

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Φθηνος αλλα αξιοπιστος συναγερμος.

Δημοσίευση από panos088 »

Κοιτα ο St i900 θα ηταν το ιδανικο καθως τον εχουν 2 φιλοι και ειναι απλα υπερικανοποιημενοι.
Αλλα η τιμη του ειναι απαγορευτικη για μενα.
Καλυτερα να πληρωνω κανεναν ανθρωπο να μου την κοιταει το βραδυ απο το να δωσω 450€!
Γι αυτο λεω για το προηγουμενο μοντελο που ειναι σαφως πιο φθηνο χωρις να θυσιαζει ποιοτητα.
Ο ενδιασμος μου πλεον ειναι το οτι δεν υοαρχει καποιος να τον πουλαει εδω επαρχια που ειμαι.
Και λεω αν τον αγορασω , τον βαλει ενας καλος ηλεκτρολογος αλλα καποια στιγμη παθει κατι ?
Απο ποιον θα ζητησω ευθυνες? Απο τον ηλεκτρολογο η απο τον εμπορο?
Θα βγω μια γυρα απο βδομαδα που θα εχω χρονο να δω τι εμπορευονται οι εδω καταστηματαρχες και τι εγγυησεις παιζουν και θα δω τελικα τι θα γινει.

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Φθηνος αλλα αξιοπιστος συναγερμος.

Δημοσίευση από panos088 »

Παιδια sorry που σας ζαλησα , την βρηκα την ακρη μονος μου γτ αμα περιμενα απο τον καθε " μαστωρα" αστα.
Αφου μου εβγαλαν αχρηστο τον συναγερμο (απο τηλεφωνικη διαγνωση γτ δεν υπηρχε λογως να παω απο κοντα , ηταν σιγουρος οτι δε φτιαχνεται) , με συμβουλεψαν να τον απενεργοποιησω αν θελω να ειμαι σιγουρος οτι δε θα αρχισει να χτυπαει απο μονος του και δε θα κλεινει.
Ρωταω πως γινεται αυτο μαστωρα? Μου λεει αν τον σηκωσεις θα δεις οτι εχει μια ασφαλεια καπου εκει κατω , τραβα την και παυει να λειτουργει.
Καλως λεω κ εγω , ευχαριστω.
Ανοιγω και εγω τη σελα να κανω οτι μου ειπε αλλα πουθενα αυτη η ασφαλεια.
Ψαχνω καλυτερα μπας και δε την ειδα και τι να δω.το τρομερο προβλημα που εβγαλε αχρηστο τον συναγερμο μου ηταν πολυ απλα οτι καταλαθος η εγω η απο μονο του , το καλωδιο , η μαλλον η κεραια να το πω ετσι που εχει ο συναγερμος για να πιανει σημα απο το χειριστηριο ,ειχε στουμπωθει κατω απο εργαλειοθηκη , χαρτια μηχανης και πανακι καθαρισμου. Τον απελευθερωσα απο ολη αυτη τη σαβουρα ,το εβαλα καπου πιο ανετα και τωρα πιανει στα 200 μετρα, που πριν ουτε λογος.
Και ρωταω ρε γαμωτο.
Δεν επρεπε καποιος να το σκεφτει αυτο και να το κοιταξει η εστω να μου πει να το κανω εγω?
Πρεπει να ξερω εγω την καθε τεχνικη λεπτομερεια δλδ και να το κανω μονος μου?
Ξενερωσα πολυ ασχημα μολις καταλαβα οτι θα πετουσα 100 - 150€ γτ καποιος βαριεται να κανει τη δουλεια του.
Τελος παντων το εγραψα ολο αυτο για να το μοιραστω με σας και με καποιον που μπορει να του τυχει το ιδιο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες