ταινια στην ζαντα

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
Άβαταρ μέλους
romeo-g
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Πέμ 28 Απρ 2011, 18:09
Επικοινωνία:

ταινια στην ζαντα

Δημοσίευση από romeo-g »

καλησπερα ,ηθελα να σας πω για τις γνωστες σε ολους αυτοκολλητες ταινιες για τις ζαντες.δεν ημουν ενθερμος υποστηρικτης της ιδεςα αλλα δοκιμασα μια ασημι και ταιριαζε υπεροχα στο μοτορι.ομως εχω ξοδεψει 44 ευρω σε 4 ταινιες και καμια δεν μενει πανω απο 5 χιλιομετρα.εχετε να μου προτεινετε καπου που γνωριζετε οτι τοποθετουν και ειναι σιγουρες οτι δεν θα φυγουν?ακουσα για κολληση με καμινετο οτι ειναι η καλυτερη αλλα το κανει λεει καποιος στον κορυδαλλο.περιμενω τις απαντησεις σας

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: ταινια στην ζαντα

Δημοσίευση από leras »

βρε φιλαρακι εχω βαλει εδω και 2 χρονια εχει φαει απειρα πλυσιματα με πιεση η ζαντα και απειαρ χημικα για καθαρισμα και δεν εχει κανει κιχ
μηπως κανεις κατι λαθος στην τοποθετηση? απλο αυτοκολητο ειναι
killed by death !!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
romeo-g
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Πέμ 28 Απρ 2011, 18:09
Επικοινωνία:

Re: ταινια στην ζαντα

Δημοσίευση από romeo-g »

να φανταστεις οτι ποτε δεν το εβαλα εγω.απο εκει που τις επαιρνα και μετα απο καθαρισματα και τα σχετικα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: ταινια στην ζαντα

Δημοσίευση από jskf16 »

...ή κανα ξεχασμενο rim tape ηταν με πολυκαιρισμενη κολλα ή το εβαζαν λαθος αφηνωντας τον αερα μεσα!

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: ταινια στην ζαντα

Δημοσίευση από ilias »

ριξε μια ματια εδω

rim tapes
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: ταινια στην ζαντα

Δημοσίευση από Theod »

leras έγραψε:βρε φιλαρακι εχω βαλει εδω και 2 χρονια εχει φαει απειρα πλυσιματα με πιεση η ζαντα και απειαρ χημικα για καθαρισμα και δεν εχει κανει κιχ
μηπως κανεις κατι λαθος στην τοποθετηση? απλο αυτοκολητο ειναι

Παρόμοια εμπειρία και από εμένα... Να υπερθεματίσω μάλιστα ότι η κόλλα που έχουν είναι τόσο δυνατή που δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα αν θελήσεις να τις αφαιρέσεις κάποια στιγμή...

Άβαταρ μέλους
spiroslfc
Δημοσιεύσεις: 609
Εγγραφή: Παρ 02 Μάιος 2008, 00:39
Model: -
Τοποθεσία: Αγ.αναργυροι
Επικοινωνία:

Re: ταινια στην ζαντα

Δημοσίευση από spiroslfc »

καλο καθαρισμα τις ζαντας,και με καθαρη βενζινη καλυτερα.και αν η ταινια ειναι καλη δε θα εχεις προβλημα
Ολα ειναι δρόμος

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: ταινια στην ζαντα

Δημοσίευση από dudukas »

Εγω που τις εχω απο τα χριστουγεννα δεν εχω κανενα προβλημα το μονο που θελει προσοχη ειναι η ενωση εκει που ειναι τελος-αρχη εκει αρχιζει να ξεκολαει αν το προλαβεις εκει εισαι οκ εμενα φευγει μαζι με το χρωμα της ζαντας (ξαναβαμενες απο τον προηγουμενο) 8) 8)
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: ταινια στην ζαντα

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

@leras

Τρία χρόνια τις έχω πάνω και δεν έχουν κάνει κιχ. Μάλλον είσαι τόσο γκαντέμης που έχεις βρει όλους τους ανίκανους της αγοράς.

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: ταινια στην ζαντα

Δημοσίευση από koulis »

Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

DeusEx
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τρί 26 Μάιος 2009, 23:44
Επικοινωνία:

Re: ταινια στην ζαντα

Δημοσίευση από DeusEx »

Τις εχω βαλει μονος μου πριν απο 2 χρονια και δεν εχουν κουνηθει απο την θεση τους, με απειρα χλμ σε βροχη και πλυσηματα με σαπουναδες κτλ

εγω απλα τις ειχα καθαρησει καλα πριν την τοποθετηση με σφουγγαρι πιατων και σαπουναδα, και μετα το αφησα να στεγνωσει ....

μηπως αυτοι που στις βαζουν, χρησιμοποιουν κανενα δραστικο χημικο για το καθαρισμα, και μετα δεν κολαει πανω η ταινια?

Do it yourself, δεν ειναι κ κατι τοσο δυσκολο! Παρε μια που να εχει κ τον οδηγο μεσα...

ή ελα να στις βαλω εγω, κορυδαλλο μενω :mrgreen:

tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Re: ταινια στην ζαντα

Δημοσίευση από tonis »

Γνωριζει κανεις με τι τροπο τις αφαιρουμε απο τις ζαντες για να αλλαξουμε χρωμα?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: ταινια στην ζαντα

Δημοσίευση από jskf16 »

Καλο ειναι η ζαντα να ειναι ελευθερη , χωρις το λαστιχο πανω αν γινεται! Τωρα οτιδηποτε βαλεις που θα σπασει τη κολλα απο κατω θα φυγει.Οτιδηποτε σε αλκοολ τη ξεπατωνει τη κολλα , τωρα αν θες να ξεκινησεις απο ενα ποιο ηπιο βημα ειναι το μπιστολακι των μαλλιων .Το βαζεις σε τερμα καυτο και προχωρας σιγα σιγα , μετα πας σε θερμικα πιστολια αλλα εκει θες σιγουρα αφαιρεση του ελαστικου.Αν μεινει λιγη κολλα πανω μπορεις να την αφαιρεσης εξισου ηπια με παραφινελαιο ή το wd40.Αν επιμενει , με τη ζεστη συνεχιζεις και ενα μαλακο πανακι τριβωντας :wink: , υπομονη 8)

Επισης υπαρχει και το της 3M adhisve cleaner , θα το βρεις λογικα στα αξεσουαρ αυτοκινητου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Κυρ 13 Σεπ 2015, 23:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Re: ταινια στην ζαντα

Δημοσίευση από tonis »

Γιαννη το 3M adhisve cleaner ξεκολλαει την ταινια χωρις να επηρεασει το χρωμα της ζαντας?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: ταινια στην ζαντα

Δημοσίευση από jskf16 »

Οι ζαντες ειναι ηλεκτροστατικα βαμενες , αυτα τα χημικα για αυτο προοριζονται αλλωστε , δεν διαβρώνουν τις επιφάνειες, δεν επηρεάζουν το χρώμα το αναφερουν κιολας.Αυτο της 3Μ εχει αλκοολικη συνθεση οπως αναφερα , ακομα και ασετον να βαλεις σχεδον το ιδιο ειναι! Το κοστος δε θυμαμαι , νομιζω οτι ειναι ακριβο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες