Φορτιστης-συντηρητης μπαταριας

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: Φορτιστης-συντηρητης μπαταριας

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

Φίλε μου τον ίδιο φορτιστή έχουμε, αν και νομίζω οτι τον πήρες λίγο ακριβά.
Εγώ θυμάμαι πέρυσι τον είχα πάρει γύρω στα 50.
Σχετικά με αυτό που λες, διάβασε στο μάνιουλ την παράγραφο "Εκκίνηση Φόρτισης", αριθμό 5, όπου αναφέρει οτι:
"Αν οι λαμπτήρες αναβοσβήνουν για περισσότερα απο 60 λεπτά, αυτό υποδεικνύει οτι η μπαταρία είναι νεκρή και πρέπει να αντικατασταθεί. Αν ο λαμπτήρας αναβοσβήνει σε ενδιάμεσα διαστήματα μερικών λεπτών, η μπαταρία παρουσιάζει μια υψηλή αυτό-αποφόρτιση και μπορεί να χρειάζεται αντικατάσταση."

Άβαταρ μέλους
Jim_FZ6
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ 20 Δεκ 2013, 17:20
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Κρήτη - Λασίθι
Επικοινωνία:

Re: Φορτιστης-συντηρητης μπαταριας

Δημοσίευση από Jim_FZ6 »

Ε ήταν και τα μεταφορικά μέσα!! Τότε μάλλον η μπαταρία δεν κρατάει την τάση. Θα κάνω και μερικές μετρήσεις να δω τι παίζει... Έχω συναγερμό και φυσικά το Immobilizer τραβάνε λιγάκι ρεύμα φαντάζομαι αλλά και αυτή που είχα πάρει πριν από κανά 9μηνο ήταν με υγρά αν δεν κάνω λάθος, όχι Gel! Καλά την αφήνω τώρα επειδή πρόσφατα της είχα κάνει το service στις αναρτήσεις, φίλτρο αέρα και άλλαξα τα ρουλεμάν με κωνικά της Koyo και μου έτσουξε λίγο η 350άρα! Του χρόνου τα λάστιχα...

ΥΓ1: Τα zippakia είναι μεγάλη εφεύρεση!
ΥΓ2: Αμάν τα πλαϊνά πλαστικά σκαλώνουν στα πλάγια όταν μπαίνουν...

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Φορτιστης-συντηρητης μπαταριας

Δημοσίευση από pilotos7 »

Να ενημερωσω οτι υπαρχει 2.5 μετρα προεκταση για το φυσακι του φορτιστη με κοστος κανα 15 ευρω..Κωδικος 56-304.

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Φορτιστης-συντηρητης μπαταριας

Δημοσίευση από Jericho »

Και υπάρχει και χειροποίητη, με οδηγίες και υλικά μέσα στο παρόν θέμα με κόστος 2-3 €.
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: Φορτιστης-συντηρητης μπαταριας

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

Εγώ έχω την αναμονή της yamaha/ ctek με τα λαμπάκια και την έχω βγάλει στον λαιμό, μπροστά απο το ρεζερβουάρ.
Την έχω εκεί εδώ και 2 χρόνια και με έχει βολέψει πολύ, πραγματικά δεν ενοχλεί καθόλου, δε μετακινείται και είναι αρκετά διακριτική. Δε νομίζω οτι χρειάζεται προέκταση.

Άβαταρ μέλους
Jim_FZ6
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ 20 Δεκ 2013, 17:20
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Κρήτη - Λασίθι
Επικοινωνία:

Re: Φορτιστης-συντηρητης μπαταριας

Δημοσίευση από Jim_FZ6 »

Jericho έγραψε:Και υπάρχει και χειροποίητη, με οδηγίες και υλικά μέσα στο παρόν θέμα με κόστος 2-3 €.
Ναι και είναι απόλυτα κατατοπιστική! Απλά δεν μπορώ να βρώ τα υλικά αυτά εύκολα και ήθελα άμεσα να φορτίσω την μπαταρία γιατί η τάση της είχε κατέβει επικίνδυνα! Επίσης με βολεύει καλύτερα μπροστά μένει να ελέγξω ότι δεν κουνιέται με τις διαδρομές και είναι σταθερό.

JordanBikes84 βγάλε σε παρακαλώ μια φωτό όποτε μπορέσεις για να δούμε πού ακριβώς την έχεις τοποθετησει, το ίδιο θα κάνω κι εγώ σήμερα!!

Άβαταρ μέλους
Jim_FZ6
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ 20 Δεκ 2013, 17:20
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Κρήτη - Λασίθι
Επικοινωνία:

Re: Φορτιστης-συντηρητης μπαταριας

Δημοσίευση από Jim_FZ6 »

Λοιπόν ορίστε και οι φωτογραφίες που υποσχέθηκα, ίσως μπορούν να βοηθήσουν αργότερα κάποιον αναβάτη!
Απο μπροστά:
Εικόνα

Απο πλάγια:
Εικόνα
  • Βέβαια πρόσεξα ένα έντονο σφύριγμα στο ρελαντί και μάλλον προέρχεται απο τα σωληνάκια που θα πρέπει να μετακινηθηκαν λίγο κατά το τράβηγμα του ρεζερβουάρ, θα το τσεκάρω.

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Φορτιστης-συντηρητης μπαταριας

Δημοσίευση από lyon »

Προσπαθησε αυτή τη φισα να την <κρυψεις> από νερα βροχης ή πλυσίματος!
Βαλε τη καπου από κατω και με το σημειο εισοδου του ακροφυσιου να κοιταζει προς τα κατω.
Η ταπα που εχει δεν είναι αρκετη.
<Ο παλιος> :wink: :D <>3
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
Jim_FZ6
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ 20 Δεκ 2013, 17:20
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Κρήτη - Λασίθι
Επικοινωνία:

Re: Φορτιστης-συντηρητης μπαταριας

Δημοσίευση από Jim_FZ6 »

Ευχαριστώ για την συμβουλή αλλά βρίσκεται σε γκαράζ η μηχανή και την πλένω έτσι κι αλλιώς με πανάκι. Με βροχή σπάνια βγαίνω με αυτά τα λάστιχα.

Τελικά η αντλία ακούγεται να συρίζει μάλλον επειδή η μπαταρία δίνει το σωστό ρεύμα και γυρνάει το μοτεράκι με περισσότερη δύναμη. Θα πάρω και τον μηχανικό μου βέβαια να το επιβεβαιώσω!

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: Φορτιστης-συντηρητης μπαταριας

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

Sorry για την καθυστέρηση, εγώ εδώ την έχω την αναμονή (δεν την έβαλα μόνος μου, ήταν επιλογή του μαγαζιού).
Να επισημάνω οτι η παρατήρηση του lyon είναι πολύ σωστή σχετικά με βροχή/ νερά, αλλά κι εγώ δεν τη χρησιμοποιώ με βροχή και πλύσιμο μόνο με υγρό πανάκι, χωρίς λάστιχα/ πιεστικά. Γενικά στα 5 χρόνια που την έχω, ζήτημα είναι να έχει πέσει νερό στη μηχανή 2-3 φορές.
Επίσης η αναμονή με λαμπακι δε συστήνεται, καπώς πράσινο είναι μόνο το καλοκαίρι, χειμώνα είναι μονίμως κίτρινο/ κόκκινο, ενώ επειδή δε σβήνει όπως του immobilizer, τρώει και ρεύμα απο τη μπαταρία.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Φορτιστης-συντηρητης μπαταριας

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Εγώ την αναμονή της ctek την έβαλα κάτω από το κάθισμα για να μην είναι εκτεθημένη για διάφορους λόγους ..... :D
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
Jim_FZ6
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ 20 Δεκ 2013, 17:20
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Κρήτη - Λασίθι
Επικοινωνία:

Re: Φορτιστης-συντηρητης μπαταριας

Δημοσίευση από Jim_FZ6 »

Μακάρι να ήταν μακρύτερη η μαμίσια αναμονή να μπορούσε να έφτανε μέχρι το κάθισμα... Ίσως στο επόμενο service όταν ανέβει το ντεπόζιτο να του πώ του μάστορα να την τοποθετήσει κάπου καλύτερα!

fotaras85
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ 23 Σεπ 2013, 15:25
Επικοινωνία:

Re: Φορτιστης-συντηρητης μπαταριας

Δημοσίευση από fotaras85 »

Κυριοι , χαιρετω την ομορφη παρεα σας.
Κατοχος ενος fz6s μοντελο του 2006. Ακομα δεν αρχισαν τα φετινα κρυα , η μπαταρια βγηκε καπουτ. Συχνα πυκνα τον χειμωνα εχω θεματακια με τις μπαταριες λογω κρυου , υγρασιας και μικρων αποστασεων που κανω καθημερινα , αφου μενω και σε νησι. Αυτην την φορα την γλυτωσα την λυπητερη και βρηκα ιδια μαμισια μπαταρια απο fz6s του οποιου ο κατοχος επεμενε οτι ειχε προβλημα με την μπαταρια του και την αλλαξε , ενω ειχε προβλημα με την μιζα τελικα.

Προς το παρων ειναι μια χαρα. Τετοιες "μιζιες" που δινει η μπαταρια ειχα καιρο να ακουσω! Οποτε σκεφτηκα να επενδυσω τα χρηματα που θα εδινα σε καποιον φορτιστη/συντηρητη μπαταριων. Διαβασα ολο το θεμα και ειδα οτι πολλοι προτεινετε τους CTEK φορτιστες. Μετα απο σχετικη ερευνα στο ιντερνετ ,ειμαι αναμεσα στον MXS 3.8 ( περιπου 70 € ) και στον MXS 5.0 ( περιπου 80 € ). Σκεφτομαι να παω για τον δευτερο , αφου ακουσω και καποιες γνωμες απο εσας.

Οποιον και να παρω η εγκατασταση θα ειναι μονιμη στη μηχανη για να μην βγαζω το ντεποζιτο καθε φορα. Με λυπη ομως εχω δει οτι το καλωδιο με το βυσματακι που μπαινει μονιμα στους πολους ειναι πολυ μικρο και δεν φτανει για να βγει το βυσματακι κατω απο την σελα που το θελω. Σε αυτην την περιπτωση τι μπορουμε να κανουμε? Μπορω να παω σε καποιον ηλεκτρολογο να του πω να μεγαλωσει τα καλωδια ωστε να φτανουν? Μια λυση θα ηταν να παρω και το εξτρα καλωδιακι που ειναι κοντα στο εναμιση μετρο ( http://www.e-kiriazis.gr/ell/product/%C ... nel_M8_15m ) πλην ομως ανεβαινει και η τιμη. Αν γινει πατεντα και μεγαλωσουμε τα καλωδια , πρεπει να μπει και καποια ασφαλεια στα μεγαλυτερα καλωδια? Γιατι στα χαρακτηριστικα απο το εξτρα καλωδιακι λεει οτι εχει και Fuse: 15A ( ασφαλεια? )http://www.ctek.com/gr/en/chargers/Comf ... 8%201%2c5m .

Δευτερα λεω να τα παραγγειλω για να ερθουν μεσα στη βδομαδα , να γινει και η εγκατασταση και να βαζω τον φορτιστη ανα 15 , 20 μερες για να συντηρει και την μπαταρια. Ακουω γνωμες παιδια. Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Φορτιστης-συντηρητης μπαταριας

Δημοσίευση από Solomon »

Mxs5 όπου φορτίζει άνετα ότι μπαταρία υπάρχει αυτοκίνητο τρακτέρ σκάφος. Την πατέντα με Τα καλώδια μπορείς να την κάνεις κ μόνος σου απλά φρόντισε να είναι χοντρης διατομής κ σωστά μονωμενο στα ματισματα. Επίσης ασφάλεια Καλό είναι να βάλεις κι ας μην το έλεγε. 15αρα που λέει θα βάλεις κ εσύ( μη σου πω κ μικροτερη...) στη γραμμή του θετικού . Έτσι κι αλλιώς όταν όλα πάνε ρολόι δεν πρόκειται να καει. Για προστασία στο βραχυκύκλωμα είναι.
Στη θέση σου θα τα εφτιαχνα μόνος. Αλλά αν δεν πιάνουν τα χέρια σου καλυτερα σε επαγγελματία για αποφυγή πειραματισμων.
Απο κει κ περα ένεκα των συνθηκών που περιγράφεις όσο πιο συχνά τόσο πιο καλά για την μπαταρία. Αν είσαι σε γκαράζ ή κάπου που να έχεις πρόσβαση σε μπριζα εκεί που μένεις βάζε την συνέχεια κακό δε κάνει κ κυριολεκτικά δεν πρόκειται να έχεις θέμα ξανά με μπαταρία for the rest of your life :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Φορτιστης-συντηρητης μπαταριας

Δημοσίευση από jskf16 »

Eν συντομια!

-αν κανεις ταξιδια παρε τον ctek λογω μεγεθους, αν οχι παρε αυτον!.Δεν ειναι ογκωδης αλλα ειναι μεγαλυτερος απο τον ctek αλλα ως δουλεια τη κανει σουπερ 8) και δεν ειναι και ακριβος σχετικα!

-οσο για την επεκταση της καλωδιωσης , μη δωσεις με τιποτα τα λεφτα που λεει στο λινκ , επειδη εχω φτιαξει αρκετες τετοιες τα 10ευρω με το ζορι τα ακουμπας.Οποτε αν ψαξεις εδω εχουμε δωσει φωτο και υλικα που χρειαζονται για να φτιαξεις μια μονος σου οπως ακριβως θελεις.Αν δε το εχεις τοτε σε ενα ηλεκτρολογο θα κανεις τη δουλεια σου.Αλλα ξαναλεω μη παρεις αυτο που δειχνεις στο λινκ , ειναι υπερβολη!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες