περι αλλαγης αναρτησης........

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

περι αλλαγης αναρτησης........

Δημοσίευση από koulis »

μαμα ή aftermarket?

μην βιαστειτε να απαντησετε....με τη μαμισια εμεινα κατευχαριστημενος....ειμαι στα 49k χλμ....κ μολις στα 40k κ μετα αρχισαν να φαινονται τα σημαδια καταπονησης της....2καβαλος ή solo ανταποκριθηκε επαξια....η μια σκεψη ειναι η τοποθετηση αναρτησης με γκρι ελατηριο που απο οτι εχουμε πει ειναι πιο σκληρο αρα κ ανταποκρινεται καλυτερα οταν τα περισσοτερα χλμ ειναι 2καβαλο....εχω βρει μαλιστα μια κομπλε αναρτηση του κουτιου(ολοκαινουρια) απο αγγλια με γκρι ελατηριο στα 250€ κομπλε....
απο την αλλη υπαρχει η σκεψη για τοποθετηση ohlins μιας κ μπροστα εχω ηδη ελατηρια-λαδια ohlins....
εδω πλεον ανεβαινει το budget....1000€....το θεμα ειναι το εξης....μηπως τελικα η τοποθετηση aftermarket αναρτησης ναι μεν ειναι κατι που αλλαζει προς το καλυτερο την αποδοση της μοτοσυκλετας αλλα αυτο φαινεται πιο πολυ στην πιστα που εκει θα προσπαθεις να οδηγεις τη μηχανη προς το οριο της?εγω προσωπικα πιστα δεν εχω μπει κ δεν εχω την ευχαιρεια να μπαινω συχνα....
δλδ που θελω να καταληξω.... :!: βαζοντας τα μπροστινα ohlins δεν καταλαβα κ μεγαλη διαφορα.....ενα κλικ καλυτερα μου φανηκαν αλλα αυτο μπορει να οφειλεται κ στο γεγονος οτι ειχαν περασει ηδη 40k χλμ οταν εγινε η αλλαγη αρα τα μαμισια μπροστινα ηταν πλεον σουπα....οποτε προκειμενου να βαλω ohlins πισω με 4πλασιο κοστος απο τη μαμισια κ να μην εχει ουσιαστικη διαφορα κ να κλαιω το χιλιαρικο μηπως ειναι καλυτερα να βαλω τη μαμισα ξανα.....ξαναλεω οτι μιλαω παντα για αναρτηση καινουρια με γκρι ελατηριο=πιο σκληρη απο αυτη με το κοκκινο VS aftermarket αναρτησης Ohlins....
γιααα πειτε :idea: :)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
critsman
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ 09 Ιούλ 2010, 09:45
Model: -
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: περι αλλαγης αναρτησης........

Δημοσίευση από critsman »

και πίστα νά μπαινες,πάλι πεταμένα λεφτά είναι.Δε λέω πώς δέν αξίζει,αξίζει και με το παραπάνω αλλα στις εποχές που ζούμε είναι περριτή πολυτέλεια.Η μαμίσια είναι μια χαρα,ακόμα και στη πίστα-εκτός πια αν σε λένε Συνιώρη-οπότε κράτα τα λεφτά σου.Αν θές πιό συγκεκριμένα πράγματα μίλα με τον dim 850 που φοράει ohlins.Εγώ πάντως τη μαμίσια θα βάλω
Την καλημέρα μου σε όλους!
Στην ευθεία είναι όλοι γΛήγοροι.....

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: περι αλλαγης αναρτησης........

Δημοσίευση από koulis »

μεχρι στιγμης......

μαμισια-ohlins
1 - 0


:lol: :lol:

next pls!!!!! :P :)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: περι αλλαγης αναρτησης........

Δημοσίευση από ilias »

το μοναδικο που με κολαει στην ohlins ειναι το οικονομικο ,γιατι θυμασαι τι τιμη πηραμε :wink: ,,αν εβρισκες καποιο τροπο να κατεβει η τιμη ,,,το σιγουρο ειναι οτι οι διαφορες με τη μαμα ειναι τεραστιες θα στο πουν και παιδια που την εχουν βαλει επανω ,κ ειναι κ το αλλο εχεις σχεδον 50000χιλ αν σκοπευεις να το κρατησεις βαλτη αν οχι βαλε τη μαμα :!: :!: :!:
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: περι αλλαγης αναρτησης........

Δημοσίευση από koulis »

λιακο πως να βρω τροπο να κατεβει η τιμη? +:Think=+::-k εκτος κ αν του κατσω του στ*μ*τη :lol: :lol:
οσον αφορα να το κρατησω ή οχι εννοειται οτι για τα επομενα 2 χρονια(μην πω κ παραπανω) σιγουρα το κραταω :wink: εκτος κ αν βγαλει κανα fz υπερτουμπανο η yamaha :mrgreen:
επισης οσον αφορα τις τεραααστιες διαφορες εκει ειναι που κολλαω....
δεν χρειαζεται να πω εγω κατι....τα λεει κ ο critsman.....φοβαμαι οτι θα κλαιω τα 1000€ κ οι διαφορες θα ειναι μετριες εως ελαχιστες για μενα τον μετριο αναβατη :P
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: περι αλλαγης αναρτησης........

Δημοσίευση από ilias »

οταν βαζεις μια τετοια αναρτηση θα πρεπει να παιξεις κ με τις ρυθμισεις σου για να δεις τη συμπεριφορα εχει, πραγμα για το οποιο δεν εχω καθολου γνωση !αν δεν το πιεζεις υπερβολικα τοτε ο crits εχει δικιο τα λ7 ειναι πολλα :!:
νομιζω οτι καλυτεροι αποψη θα εχουν οσοι την εχουν βαλει κ τηνε χουν δοκιμασει ,,κ υπαρχει κ το αλλο γιατι κολας στην ohlins υπαρχει κ η whitepower στις ιδιες δυνατοτητες με λιγοτερο ομως κοστος ε?
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: περι αλλαγης αναρτησης........

Δημοσίευση από dimitrisfz »

Αν θες οικονομικη λυση, κανεις επισκευη στο αμορτισερ σου και αλλαζεις και ελατηριο.
Βεβαια δεν ξερω αν δεχεται επισκευη το μαμισιο αμορτισερ!!! :mrgreen:

Λιγο πιο ακριβη λυση ειναι μια μεταχειρησμενη aftermarket (olhins, WP) πισω αναρτηση που θα την βρεις λογικα στα 500-600€.

Τωρα οσο αφορα την μαμα αναρτηση (μπρος - πισω) σε σχεση με aftermarket ειναι η μερα με την νυχτα μιας και περα απο τις ρυθμισεις, εχεις απιστευτα αλλη αισθηση του δρομου που κινησαι (και πιστεψε με δεν το εχω ζορισει καθολου :mrgreen: )!!!!

Το αν αξιζει τα λεφτα της ειναι καθαρα υποκειμενικο πραγμα, ασχετα αν εισαι ο Ροσι, μπαινεις πιστα ή εισαι συντηριτικος και απλα θελεις να εισαι πιο σιγουρος / ασφαλης!!!
:/abwave::) :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
johnmiry
Δημοσιεύσεις: 407
Εγγραφή: Τρί 20 Μάιος 2008, 19:31
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Kavala
Επικοινωνία:

Re: περι αλλαγης αναρτησης........

Δημοσίευση από johnmiry »

Κούλη μη μπερδεύεσαι....... :mrgreen:

...είναι δύο τελείως διαφορετικα πράγματα........

η ποιότητα της Ohlins δεν έχει καμία σχέση με τη μαμά ανάρτηση.....

στο δρόμο νομίζεις ότι οι εργολάβοι πλέον κάνουν καλά τη
δουλειά τους και φτιάχνουν σωστούς δρόμους...,
και στην πίστα σταματούν τα κουνίματα, τα χτυπήματα στα φρένα κλπ
και έχεις τη δυνατότητα να το φτιάξεις όπως θέλεις.....

το αν αξίζει αυτό τα 1000 εοροζ που κοστίζει τώρα είναι άλλο θέμα........
...και σίγουρα τα 250 που βρίκες τη μαμα καινούργια ή ακόμα και τα 100-150
για ένα revalving σ΄αυτήν που έχεις, είναι δελεαστική πρόταση......

για 'μένα...., σκέψου αν θέλεις να το κρατήσεις το μηχανάκι σου,
αν θέλεις να κάνεις μια ακόμα αναβάθμιση και με γνόμωνα αυτά αποφάσισε......
είναι πολλά τα λ7 και τόσο σχετικό το τι θέλει να πάρει ο καθένας μας από τη μηχανή του,
που τελικά γίνεται τελείως προσωπική η απόφαση........... :mrgreen:

:/abwave::)
Η ελευθερία είναι κάτι που πεθαίνει αν δεν το χρησιμοποιείς.
Ακριβώς σαν τη μοτοσυκλέτα...(Β.Κ.)
FZ1 SA..................... :vader: ................. </>5 </>5

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: περι αλλαγης αναρτησης........

Δημοσίευση από koulis »

dimitrisfz έγραψε:Αν θες οικονομικη λυση, κανεις επισκευη στο αμορτισερ σου και αλλαζεις και ελατηριο.
Βεβαια δεν ξερω αν δεχεται επισκευη το μαμισιο αμορτισερ!!! :mrgreen:

ναι,αυτο δεν το ξερω αν περνει επισκευη ή οχι..... +:Think=+::-k

Λιγο πιο ακριβη λυση ειναι μια μεταχειρησμενη aftermarket (olhins, WP) πισω αναρτηση που θα την βρεις λογικα στα 500-600€.

αν φτασω σε τετοιο ποσο τσονταρω κατι ακομη κ παω για καινουρια :P

Τωρα οσο αφορα την μαμα αναρτηση (μπρος - πισω) σε σχεση με aftermarket ειναι η μερα με την νυχτα μιας και περα απο τις ρυθμισεις, εχεις απιστευτα αλλη αισθηση του δρομου που κινησαι (και πιστεψε με δεν το εχω ζορισει καθολου :mrgreen: )!!!!

αυτο με προβληματιζει.....το οτι βαζοντας τα ohlins μπροστα δεν καταλαβα κ τη μεγαλη διαφορα...σχεδον ιδιο μου φανηκε με λιιιιιγο καλυτερη διαφορα απο οτι πριν

Το αν αξιζει τα λεφτα της ειναι καθαρα υποκειμενικο πραγμα, ασχετα αν εισαι ο Ροσι, μπαινεις πιστα ή εισαι συντηριτικος και απλα θελεις να εισαι πιο σιγουρος / ασφαλης!!!

το ενα δεν κολλαει με το αλλο....αν εισαι συντηρητικος με τη μαμισια δεν θα εισαι ασφαλης?αφου δεν θα πιεζεις τη μηχανη....εκτος αν εισαι ο rossi :mrgreen:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος koulis την Παρ 15 Οκτ 2010, 11:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: περι αλλαγης αναρτησης........

Δημοσίευση από koulis »

:arrow: johnmiry,
με προβληματιζεις..... +:Think=+::-k
αλλα ειναι πολλαααα τα λεφτα αρηηηηηηη............ :( :oops:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: περι αλλαγης αναρτησης........

Δημοσίευση από dimitrisfz »

koulis έγραψε:
dimitrisfz έγραψε:
Το αν αξιζει τα λεφτα της ειναι καθαρα υποκειμενικο πραγμα, ασχετα αν εισαι ο Ροσι, μπαινεις πιστα ή εισαι συντηριτικος και απλα θελεις να εισαι πιο σιγουρος / ασφαλης!!!

το ενα δεν κολλαει με το αλλο....αν εισαι συντηρητικος με τη μαμισια δεν θα εισαι ασφαλης?αφου δεν θα πιεζεις τη μηχανη....εκτος αν εισαι ο rossi :mrgreen:
Δεν ειναι θεμα αν κολλαει κομπαρε..... ειναι καθαρα υποκειμενικο.......

Αν καταλαβαινεις οτι το μηχανακι εχει μια ασαφια λογω αναρτησης...εισαι συντηρητικος, δεν πιεζεις, δεν νιωθεις ασφαλης.
Αρα κρινεις οτι χρηζει βελτιωσης στον συγκεκριμενο τομεα... και μετα οδηγεις πιο σιγουρα μιας και τα χαζοκουνηματα - ταλαντωσεις εντος στροφης δεν υφιστανται πλεον!!!
Δεν ειναι αναγκη να πηγαινεις ταπα για να το καταλαβεις.

:/abwave::) :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: περι αλλαγης αναρτησης........

Δημοσίευση από koulis »

κομπαρε εχω διαφορετικη γνωμη :mrgreen:
τα κουνηματα κτλ που λες θα τα νιωσω μονο οταν προσπαθησω να παω στα ορια...
να το κυνηγησω....πραγμα που δεν το πολυκανω πλεον....δλδ αν θα οδηγησω πραγματικα γρηγορα....σε normal ρυθμους δεν νιωθω κουνηματα ασαφειες κτλ....γι'αυτο κ λεω οτι κ η μαμα μια χαρα καλυπτει μεχρι αυτο το σημειο.... :wink:
υγ:μιλαμε παντα για καινουρια μαμισια αναρτηση,ετσι!!! :mrgreen: :P
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: περι αλλαγης αναρτησης........

Δημοσίευση από koulis »

αααααα!!!!!!!!ξεχασα!!!!!!!

μαμισια VS ohlins
1 - 3


:lol: :lol:

next pls!!!! :P
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Re: περι αλλαγης αναρτησης........

Δημοσίευση από douris7 »

εγω βαριεμαι να σου γραψω τελος :mrgreen: :mrgreen:
νους χανια και σωματι στρινγκ

Άβαταρ μέλους
dim850
Δημοσιεύσεις: 731
Εγγραφή: Κυρ 10 Φεβ 2008, 19:37
Model: -
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: περι αλλαγης αναρτησης........

Δημοσίευση από dim850 »

critsman έγραψε:Αν θές πιό συγκεκριμένα πράγματα μίλα με τον dim 850 που φοράει ohlins.
Την μαμα φοραω οχι ohlins ,και για τις δικες μου δυνατοτητες εντος και εκτος πιστας δεν με εχει προβληματισει πουθενα.
Επομενος ψηφος στη μαμα εκτος και αν περισευουν τα λ7 ή δεν σε καλυπτει η μαμα, οτι θα ειναι καλυτερη η αφτερ ειναι σιγουρο ιεραρχεις τις αναγκες σου και αποφασιζεις.
:/abwave::)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης