Προβλημα με ζελατινα

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
xalis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ 11 Φεβ 2010, 23:30
Επικοινωνία:

Προβλημα με ζελατινα

Δημοσίευση από xalis »

καταρχας καλησπερα, πριν απο ενα μηνα εβαλα μια ζελατινα mra double bublle racing στο 1000 και περιμενα να ειμαι καλυμενος απο θεμα αερα,
(τουλαχιστον απο αυτα που ειχα διαβασει) αλλα τελικα καταλαβα οτι πανω απο 150 σταθερα για πολυ ωρα δεν μπορω να παω
διοτι κουραζομαι και με ποναει ο αυχενας μου.Δεν ειμαι ψηλος (1,76) και το κρανακι που φοραω ειναι shoei xr 1000.
λοιπον η λυση πια ειναι? να παρω μεγαλυτερη ζελατινα, θα κανει δουλεια η θα δωσω τζαμπα λεφτα?
κατι αλλο που σκεφτηκα ειναι να φιαξω μια ζελατινα ιδια με αυτην που εχω αλλα 10 ποντους πιο ψηλη.
η χρηση της μηχανης ειναι καθαρα εκτος πολης!
λιγη βοηθεια θα την εκτιμουσα....

Άβαταρ μέλους
Sephiroth5
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τετ 20 Μάιος 2009, 00:56
Model: -
Τοποθεσία: mos espa
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με ζελατινα

Δημοσίευση από Sephiroth5 »

Γιατί δεν σκύβεις λίγο?
Μπορεί να είναι ίσως πιο κουραστικό αλλά γλυτώνεις.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Vatraxos
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 23:23
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με ζελατινα

Δημοσίευση από Vatraxos »

δυστυχως για fz1 fazer 1000 η μονη λυση, ειναι η ψηλη πινακιδα που δινει η YAMAHA...με τα αυτακια για να καλυπτει τα κενα :?
και ειναι σαν να οδηγεις βεσπα μετα, δλδ, πολυ ασχημη... :cry:
ΔΕΝ υπαρχει κατι καλυτερο για την καλυτερη προστασια απο τον αερα, και ανετο ταξιδι...

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με ζελατινα

Δημοσίευση από koulis »

εγω φοραω την mra db κ ειμαι ικανοποιημενος πααααρα πολυ σε σχεση με τη μαμα ζελατινα
πολλες φορες εχω ταξιδεψει εθνικη με 170-180 κ ειμαι ΟΡΘΙΟΣ ουτε καν ελαφρως σκυμμενος
αλλα παρ'ολα αυτα ουτε στροβιλισμους νιωθω ουτε τπτ...αυτα με υποφερτο αερα γιατι εχω ταξιδεψει
κ με αρκετα boffor κ δεν μπορουσα να παω πανω απο 130-140
με λιγα λογια ισως δεν εχεις σωστη σταση οδηγησης ισως εχεις τυχει σε μερες που εχει πραγματικα πολυυυ αερα
ισως παιζει ρολο κ το κρανος...γενικα το αν θα σου κανει δουλεια αυτου καθ'αυτου η ζελατινα παιζουν κ τα πιο υπολοιπα που σου εγραψα ρολο....αν παρ'ολα αυτα δεις οτι δεν σου κανει πλεον η mra ριξε μια ματια εδω http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... 37&t=12029 ειναι σαν καινουρια :wink: :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με ζελατινα

Δημοσίευση από jskf16 »

xalis , να σου πω εγω τι ξερω ? , οτι σα τη μαμα ζελατινα δεν υπαρχει!

Εχω αλλαξει ζελατινες και ζελατινες η καθε μια υποφερε και σε διαφορετικα σημεια , απο κουβεντα και χρηση περι ζελατινων με φιλους για διαφορα μηχανακια , καταλαβαμε οτι ειναι μονο για τη μοστρα :mrgreen: απο ουσια σχετικα μηδεν!

Ακομα και οι touring ισως σου κοψουν τον αερα στο κρανος , ισως , αλλα θα τρως αρκετη πιεση στους ομους και τα χερια στη συνεχεια λογω κουρασης!

Απο την αλλη υπαρχει και ο συμβιβασμος εισαι οπως εισαι και κινησαι ως εχει , ποση ωρα και ποσες φορες πας 200 σταθερα :?: :roll:

Και κατι ακομα και σημαντικο και λεγετε λαθος και γραφεται συνεχεια , δε μας νοιαζει το υψος ολοι σε αυτο αναφερονται και λογικο , αλλα ο κορμος σου , το υψος δηλαδη απο την ωρα που καθεσαι και πανω..... :wink:
Αν παλι παρουμε εστω και ετσι λοιπον οτι εισαι 1.76 , εισαι πολυ νορμαλ για να εχεις θεματακια!

Οταν λες να φτιαξεις , ελπιζω να μη λες την mpf :?: :mrgreen:

βαλε τη μαμα παλι στις ιδιες διαδρομες και ταχυτητες/συνθηκες και βγαλε τα συμπερασματα σου , ειδικα τωρα που εχεις κοντα τις εικονες απο την mra , ασε που η mra εχει αγωνιστικο τυπο db!

Μακαρι να μπορουσες να βρεις καμια μηχανη με διαφορετικη ζελατινα και να μπορουσες να την εκανες ενα test ride :wink: :!:
:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
kazaboo
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Πέμ 13 Μαρ 2008, 17:47
Model: -
Τοποθεσία: Νεα Περαμος
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με ζελατινα

Δημοσίευση από kazaboo »

Γεια και χαρα.Εγω εχω μια AirMax οχι αυτη που ειχα αγορασει απο τον παλικαρο που την πουλαγε στο Forum γιατι εκεινη μου εσπασε οταν την καθαριζα,απο βλακεια μου, αλλα επειδη ημουν πολυ ευχαριστημενος ετρεξα και αγορασα μια ιδια.Παιδια ειναι πολυ καλη εχω κανει πολλα ταξιδια και δεν εχω το παραμικρο προβλημα ακομα και σε ταχυτητες των 170 χλμ, αλλα δεν παω σαν κονιορδος.Για παντελης καλυψει απο αερα θελει παρμπριζ απο βεσπα.Ακομα και ο συνεπιβατης μου ειδε διαφορα.Τωρα δεν παιζει μονο το μεγεθος ρολο αλλα και η αεροδυναμικη σε σχεση και με το συνολο της μηχανης.Να σημειωσω οτι εχω και τα fering της yamaha.
Και ένα παπι σε πάει στη άκρη του κόσμου..... Απλα Ξε-Κίνα..

Άβαταρ μέλους
Vassilis
Δημοσιεύσεις: 1128
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2007, 17:35
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με ζελατινα

Δημοσίευση από Vassilis »

Η ζελατίνα βρίσκεται τόσο μακρυά από τον επιβάτη που ότι και να βάλεις.. Επίσης είναι ιδιαίτερα κάθετη ΚΑΙ στενή και συμπληρώνει την σχεδιαστική ανοησία της Yamaha.

Αυτό που ψάχνεις σε μια μηχανή είναι να τρως τον αέρα αλλά ομαλά και χωρίς στροβιλισμούς ΚΑΙ να μην σε χτυπάει στα χέρια-όμους γιατί σε αποσταθεροποιεί.

Κατά γενική ομολογία όσων την έχουν δοκιμάσει την παρακάτω ζελατία προσφέρει όλα τα παραπάνω.
Τσέκαρε μερικές φωτό.
Εικόνα

Εικόνα

http://www.copperdawg.com/screen.htm
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με ζελατινα

Δημοσίευση από koulis »

γεια σου ρε vassili με τον copperdawg.... :mrgreen:
μπας κ σε εχει βαλει για αντιπροσωπο του στο ελλαντα?
γιατι πολυ promo βλεπω του κανεις.... :lol: :mrgreen: :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
Vassilis
Δημοσιεύσεις: 1128
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2007, 17:35
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με ζελατινα

Δημοσίευση από Vassilis »

Τα ωραία πράγματα τα επικροτούμε Κούλη :/abwave::)

Εάν διαβάσει το μύνημα ο Αποστόλης ας μας μεταφέρεις τις εντυπώσεις του από την συγκεκριμένη ζελατίνα :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vassilis την Σάβ 13 Μαρ 2010, 10:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με ζελατινα

Δημοσίευση από koulis »

ναι ρε μπιλ...το ξερω...πλακα σε κανω κ τσιμπας πολυ τελευταια :mrgreen: :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

xalis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ 11 Φεβ 2010, 23:30
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με ζελατινα

Δημοσίευση από xalis »

το προβλημα επειδη δεν το προανεφερα ειναι οτι επειδη εχω σχεδον παντα συνοδηγο μαζι μου αναγκαζομαι να καθομαι σε ορθια σταση,
και ετσι τρωω πολυ αερα. ισως να εχετε δικιο και να βγηκα εξω μερες που ειχε πολυ αερα ...
απλως περιμενα απο την στιγμη που αλλαξα ζελατινα να ειμαι τελειως καλυμενος αλλα απο
οτι καταλαβα αυτο δεν συμβιβαζεται με την ομορφια....

Άβαταρ μέλους
aspan
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Τετ 13 Μάιος 2009, 23:21
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με ζελατινα

Δημοσίευση από aspan »

Βασιλη σε εχω κανει fan χωρις να το δοκιμασεις καν !!! χαχαχαχα
Απόστολος

Άβαταρ μέλους
andreas x
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ 27 Φεβ 2008, 12:33
Model: -
Τοποθεσία: kalamata
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με ζελατινα

Δημοσίευση από andreas x »

Στην τελευταια βολτα που εκανα προχθες λογο του οτι εχω ενα τρεμουλο στα πολλα οπως εχω αναφερει σε αλλο θεμα αλλαξα μηχανη με ενα φιλο που εχει fz1 για να δοκιμασω τις ζελατινες (εγω φοραω την τουριστικη της yamaha και αυτος τη στανταρ)!!!
Αυτο που ειδα ειναι οτι μπορει η τουριστικη να σε καλυπτει καλυτερα στο κρανος (ειμαι 1.87) αλλα φερνει πολλους στροβιλισμους στους ομους και στο στηθος!! :!:
Πραγματικα σκεφτομαι αλλαγη και γρηγορα!! +:Think=+::-k +:Think=+::-k
Εικόνα

xalis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ 11 Φεβ 2010, 23:30
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με ζελατινα

Δημοσίευση από xalis »

Δηλαδη προτιμας την μαμα αν καταλαβα καλα Ε? οσο για την mra τελικα δεν ειναι ασχημη αν σκυψεις ελαχιστα.
και μια ερωτηση, επειδη οδηγησες αλλο μηχανακι μηπως καταλαβες αν εχει και εκεινο τρεμουλο?

Άβαταρ μέλους
aspan
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Τετ 13 Μάιος 2009, 23:21
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με ζελατινα

Δημοσίευση από aspan »

Μηπως φταιει ο εξοπλισμος σου?

Φορας δερματινο μπουφαν εφαρμοστο ή μηπως αυτο που φορας ειναι χαλαρο στους ώμους ?
Τωρα το καλοκαιρι με το καλοκαιρινο διατρητο μπουφαν το οποιο δεν ειναι εφαρμοστο στους ωμους στην ΑΟ πανω απο 160-170 κουνιεμαι ολοκληρος.
Εκτος πολης φορω το δερματινο και δεν εχω τετοιο θεμα. Μηπως φταει και το κρανος σου ?

Το οτι δεν μπορεις να σκυψεις λογω συνεπιβατη ειναι σιγουρα μειονεκτημα. Και εγω πανω απο 180 190 πρεπει να σκυβω.
Απόστολος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης