Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
giwrgos2012
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ 27 Αύγ 2009, 15:37
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από giwrgos2012 »

Απλά αν και δεν εχω αλλάξει τα λάστιχα μου ακόμα, απλά θέλω να πω ότι είχα βάλει τα Dunlop SportSmart τον δεκέμβριο του 2010 από τότε έχω κάνει καμια 11500χλμ ε ρε παιδιά όχι απλά κρατάνε το ίδιο είναι και σχεδόν σαν καινούρια, παρόλα αυτά σκέφτομαι να τα αλλάξω σε κανένα εξάμηνο το πολύ. Αλλά η απορία μου είναι πως στο καλό εμφανίζνονται τα λινά στα λάστιχα όπως αναφέρεται μερικοί, οι δρόμοι μας τουλάχιστον εδώ στα βόρεια σε πολλά κομμάτια είναι σαν γυαλί και δεν φαγώνονται με τίποτα.

Άβαταρ μέλους
m-power
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Τρί 25 Ιαν 2005, 11:51
Model: Other
Model year: 2015
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από m-power »

Εγώ έχω τα Rennsport το πρώτο ζευγάρι μου έβγαλε 10.000km χειμώνα όμως και κυρίως Αθήνα.
Με το δεύτερο ζευγάρι άλλαξα ένα πίσω στα 5000km τον Ιούλιο και με το δεύτερο πισινό δεν νομίζω να βγάλω πάνω από 6.000km.
Τα λάστιχα είναι πολύ καλά τον χειμώνα με τις βροχές αλλά τώρα το καλοκαίρι με 35+βαθμούς έχουν πρόβλημα γλιστράνε και τρογοντε για πλάκα.
Πάντως δεν είναι και πολύ φθηνά μιας και για 10.000km θες ένα μπροστινό και 2 πισινά περίπου 300+ ευρώ.
Τα επόμενα αν αλλάξω θα είναι τα continental sport attack 2

πάντως με το fzs 1000 δεν έχω βγάλει πάνω από 13.000km με κανένα λάστιχο (bridgestone bt20/bt21, Rennsport, Danlop RR kai Metzeler M3)
Aprilia Caponord 1200 '15

Άβαταρ μέλους
xenos
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 17:56
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από xenos »

Eγώ σε 600άρι με renn, έχω κάνει ήδη 7000 χλμ κ φαίνονται οκ σε πέλμα ακόμα.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από SoR_gr »

στο φαζερ φοράω Pirelli angel , έχω κάνει 9.000κμ και είναι σαν καινούρια στο πέλμα. μέσα στην πόλη για τους δρόμους που έχει η αθήνα... δεν τρέχω και είμαι προνοητικός .. κάνα μπαντιλίκι του κάνω μερίκές φορές. σε ταξίδι και με ζεστό το λάστιχο ήμουν αρκέτα ευχαριστημένος.. καμια στροφούλα, πάλι νορμάλ θα έλεγα και σε μεγάλες ταχύτητες 1-2 φρεναρισματα που έκανα ικανοποιημένος έμεινα..

στον κινέζο (παπι) Michelen m45 έχουν κάνει 35.000 κμ με κακή χρήση, φρεναρίσματα φουλ κλπ κοντεύει να γίνει slick... λέω σε 1-2.000 να αλλαχτούν πρίν πιάσουν οι βροχές! :-p
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

PEIRAIWTHS

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από PEIRAIWTHS »

Xenos εχοντας διαβασει αρκετες αποψεις τα ρενσπορτ τελικα δεν κρατανε καλα στα 1000ρια. Υστερα τα 5000χιλ αρχιζουν τα προβληματα.Στα 600ρια ειναι πολυ καλα.

Άβαταρ μέλους
eddiekayak
Δημοσιεύσεις: 317
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιαν 2011, 17:01
Model: FZ8
Τοποθεσία: Κάπου στην Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από eddiekayak »

FZ8 17.382χλμ (ακριβώς) τα μαμά Bridgestone.... και συνεχίζουμε!
FZ8S
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από SoR_gr »

Peiraiwths , πιστεύω είναι ανάλογα την χρήση που κάνει ο καθένας...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από dimitrisfz »

και συνεχιζουμε Metzeler M3 -> 10,000χλμ και ειχαν και αλλα.....ικανοποιητικο ελαστικο δεν γλυστρισε πουθενα!!

Metzeler M5 -> 12,000χλμ και εχει και αλλα (θα μαθουμε εν καιρο :mrgreen: ) ...δεν μου ταιριαξε, με χαζογλυστριματα του μπροστινου και εντονο γλυστρημα σε καθε εξοδο στροφης στο πισω.

τωρα δοκιμαζουμε ContiSportAttack 2 με 55αρι προφιλ... :mrgreen:
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από koulis »

dimitrisfz έγραψε:
τωρα δοκιμαζουμε ContiSportAttack 2 με 55αρι προφιλ... :mrgreen:
θα το λατρεψεις κομπαρε.....θελω μισο ποντο να τερματισω το πισω κ 1 για το μπροστινο..... :lol:
σε επερχομενο bralo cirquit θα γινει <>1 αν θες πες κ σε πμ ποσο τα εβαλες.....
αααα,κ μιας κ ειναι 55αρι να περιμενεις καμμια 1000 χλμ λιγοτερο σε διαρκεια απ'οτι το 50αρι που φοραω εγω :wink:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από Theod »

koulis έγραψε:κ μιας κ ειναι 55αρι να περιμενεις καμμια 1000 χλμ λιγοτερο σε διαρκεια απ'οτι το 50αρι που φοραω εγω :wink:
Για βόηθα λίγο... Γιατί αυτό ? +:Think=+::-k

Άβαταρ μέλους
zisisx
Δημοσιεύσεις: 965
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 17:49
Model: -
Τοποθεσία: Πρεβεζα-Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από zisisx »

εαν δεν κανω λαθος εχει να κανει με το μικροτερο πελμα που εχει το 55αρι...
ειναι πιο φηλο αρα παταει λιγοτερο στην ασφαλτο με αποτελεσμα να τετραγωνισει πιο γρηγορα...
εαν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος...
Χαμογελατε......κανει τους αλλους να ανησυχουν.....!!!!!

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από koulis »

καπως ετσι οπως τα λεει ο zisis ειναι.....μου το ειχε επισημανει ενα παιδι απο αλλο moto-forum σε μια εκδρομη που ειχαμε παει.....εκεινος φοραγε για αρκετες αλλαγες ελαστικων 55αρι απο 50αρι που ειχε μαμα το μηχανακι του......
λογω του οτι ειναι πιο κορωνατο το 55αρι απο το 50αρι εχει αυτο το μειον.....βεβαια αυτο το βλεπεις πιο πολυ σε μηχανακια οπως το δικο μας ή κ μεγαλυτερης ιπποδυναμης κ σε συνδυασμο με ταξιδια σε εθνικες οπου τα χλμ ειναι 160-170+.....με πιο normal χρηση κ σε πιο επαρχιακο δικτυο λογικα δεν θα εχει αυτη τη διαφορα.....
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από Theod »

ok...Πιθανόν να έχει βάση αυτό...

Μην ξεχνάτε όμως ότι παίζει και το αντίστροφο σενάριο. Που λέει ότι λόγω μεγαλύτερης περιμέτρου ένα 55άρι για τα ίδια διανυθέντα χιλιόμετρα θα έχει κάνει λιγότερες περιστροφές από ένα 50άρι - προφανώς αυτό θα αντιστοιχεί και σε μια ελαφρώς λιγότερη φθορά...

Αν και μάλλον οι όποιες διαφορές θα είναι στα όρια του στατιστικού λάθους, προσωπικά τείνω να πιστέψω ότι οι μικρές διαφορές στα χιλιόμετρα ζωής που πιθανόν βλέπουν κάποιοι τελικά αντανακλούν κυρίως την "αόρατη" διαφορά οδομέτρου-κοντέρ μετά την αλλαγή από 50 σε 55... :/abwave::)

Newron[FZ6s]
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ 08 Νοέμ 2012, 20:05
Model: FZ6
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από Newron[FZ6s] »

Παιδια τι γνωμη εχετε για τα Michelin Pilot power?
1.000 χιλιομετρα εχω πανω με αυτα και δεν νιωθω πολυ ανετος. Εχω την εντυπωση οτι αργουν πολυ να ζεσταθουν και σε στροφες , με νορμαλ ταχυτητες παντα , μου κανει κατι χαζογλυστριματα..
/Κωστας

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από GrDreamer »

@NewRon Ο αδερφός μου έχει τα ίδια λάστιχα σε Gsxr 1000. Απ όσο μου έχει πει δεν έχει παράπονο με τα κρατήματά του, ούτε ότι αργούν να ζεσταθούν. Βόλτα που το πήρα και κατέβηκα την περιφεριακή Υμιττού λίγο σβέλτα :twisted: δεν μου έκανε κιχ.
Αλλά φορεμένα σε άλλο είδος μηχανής, διπλάσιο γκάζι και μεγαλύτερη διάσταση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες