Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από ilias »

σχετικο ειναι ,,,,,αναλογα τη χρηση, τη φθορα ,τα φρεναρισματα ,,αν εισαι δικαβαλια ας εχεις μπαγκαζιερες ρουχα βαλιτσες ,ολα παιζουν το ρολο τους :/abwave::)
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
vaskar
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 12:54
Model: -
Τοποθεσία: ΠΥΛΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από vaskar »

vaskar έγραψε:Πισω λάστιχο στο Χονδα Bridgestone Batlleaxe BT45 κάτι με ημερομηνία κατασκευής 1991 !!!!! Μπορει να ήρθε και από Ιαπωνία. Μαμά λάστιχο στο Χονδα !!!!! +:Think=+::-k
και έχει και 51.000 χλμ !!!
Η απουσία αισθητή.

antonis_FR
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Παρ 18 Απρ 2008, 13:35
Model: -
Τοποθεσία: Kallithea-Athens
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από antonis_FR »

Dunlop Sportsmart με 10.000 χλμ και 9 μηνες στο μηχανακι.
ΑΨΟΓΟ!!
Πολυ ψωμι ακομα και υποδειγματικη συμπεριφορα και ολα αυτα με 2000 χλμ σε Ιταλικη ασφαλτο και τα υπολοιπα χλμ με αρκετα '' καγκουριλικια''.
Aναμεσα στο Μichelin 2ct , Metzeler M3 , Dunlop RR , Bridgestone 016 που εχω δοκιμασει, μακραν το καλυτερο!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από jskf16 »

...αυτο ακριβως σκεφτομαι καιρο τωρα , οτι το dunlop αυτο πρεπει να ειναι πολυ πολυ καλο! Και το εχει στο site η εταιρια μεταξυ των αλλων ως προτεινομενο για το FZ1!

antonis_FR
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Παρ 18 Απρ 2008, 13:35
Model: -
Τοποθεσία: Kallithea-Athens
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από antonis_FR »

jskf16 έγραψε:...αυτο ακριβως σκεφτομαι καιρο τωρα , οτι το dunlop αυτο πρεπει να ειναι πολυ πολυ καλο!
Μη το σκεφτεσαι καθολου!!
:wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από jskf16 »

thanks :D

50.000 - 60.000 παιδια δεν ειναι παρα πολλα χλμ για λαστιχα μηχανης ?? Αμα ηταν αυτοκινητο ισως να ηταν και παλι οριακα οκ.Εδω ψαχνουμε να εχουμε οσο γινεται ποιο φρεσκα ελαστικα και να βαζουμε καινουργια επισης <<αμεσα>> μεσα σε ενα ευλογο χρονικο διαστημα βεβαια οπου ειναι σχετικο αναλογα το ελαστικο και τον αναβατη βεβαια συμφωνα με τις απαιτησεις του , αλλα απο εμπιστοσυνη γενικοτερα πως παμε ? Αλλα και για στριφτερη οδηγηση εκει τι γινετε ?Δε λεμε να πηγαινεις 60-100 χλμ ορθιος που και παλι ενα αγχος θα το εχεις ασχετα με το πως πας .

antonis_FR
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Παρ 18 Απρ 2008, 13:35
Model: -
Τοποθεσία: Kallithea-Athens
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από antonis_FR »

Εγω παντως δεν μπορω να καταλαβω , πως γινεται να ζει ενα λαστιχο μηχανης με 50-60.000 χλμ.
Και ποτε να μην εχει κακαποιηθει ή στριψει, δεν μπορει, θα πρεπει να ειναι φτελια.. +:Think=+::-k
Εδω ενος μπαρμπα μου το ΤΜΑΧ, με τουρισταδικα Metzeler και χωρις να μπορει να στριψει ουτε 2 μοιρες, στα 25.000 χλμ λιγο θελαν να φτυσουν κομματια..Του τα αλλαξα με το ζορι γιατι θα σκοτωνοταν..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
tsaves
Δημοσιεύσεις: 2403
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 10:05
Model: MT09
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από tsaves »

δεν ξερω τi να κανω να γελασω η να κλαψω +:Brick wall=+:](*,) +:Brick wall=+:](*,) δεν μπορω να καταλαβω τι ανθρωπως υπαρχει που θα αφησει στη μηχανη τα λαστιχα πανω απο 20.000 οχι 50.000 κ 60.000,
εγω αλλαζω λαστιχα παντα ζευγαρι κ μια φορα αφησα το μπροστινο χωρις να το αλλαξω κ μετα απο 15.000
δεν ηταν εμπηστοσυνης...για αυτο προσεχετε τι κανετε γιατη η ζωη σας ειναι πιο ακριβη απο ενα ζευγαρι λαστιχα...
ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ
ΚΑΤΣΕ ΕΔΩ ΧΑΜΟΥ......
ΑPRILIA TUONO Κ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ .......
JAPAN ΜΠΛΙΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ,,,,,,,,,,,,,
Ciao, Super Sic

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από ilias »

+ οσα στο γιωργο ,,,,ετσι ειναι ρε φιλε ,,,,,,χωρις πολλες κουβεντες :oeoeoe: :oeoeoe: :oeoeoe: :oeoeoe:
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Alex
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιαν 2005, 19:36
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιουπολη-Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από Alex »

νταξει παιδια μεταξυ μας....μερικους παιζει να σας περναει ο σπυρος με το ποδηλατο...αλλιως δεν εξηγειτε!! :lol: :lol:
Yamaha R1-Scott voltage-?

Άβαταρ μέλους
vaskar
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 12:54
Model: -
Τοποθεσία: ΠΥΛΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από vaskar »

Να σας λύσω απορίες λοιπόν .
Το Χονδα το πήρα 300€ πριν από καιρό. Δεν το κυκλοφορουσα γιατι δεν ειχα ασφάλεια.
Μόλις έκανα την επόμενη μου το πάτησε ένα αγροτικό. Μπηκε συνεργειο και το πηρα 3 μηνες μετά. Αφου το πηρα πρόσεξα την κατασταση των ελαστικών, αφου τότε ασχολήθηκα για ψιλομαζέματα. Απο τότε πέρασε 1 με 1,5 μήνας που κυκλοφορω με το λάστιχο αυτο, κάνοντας 1 χλμ το πρωί και 1 το βραδι με 40 χλμ μαξ ταχύτητα (άλλωστε για αυτη τη χρηση το πήρα).
Λεφτα αυτη τη στιγμη για καινουργια λάστιχα δεν έχω. Βρηκα ενα μεταχειρο μπροστινο και το εβαλα. Περιμενω να μου βρει ένας φιλος και για πίσω να βολευτω. Γνωρίζω την επικινδυνότητα της απόφασης μου να χρησιμοποιώ ενα τέτοιο ελαστικό και δεν θα το έκανα κάτω απο άλλες συνθηκες (οικονομικές) ούτε συμβουλευω καποιον άλλο να κανει το ίδιο.

Δεν υπάρχει καποιος άνθρωπος περίεργος ή οτιδοιποτε άλλο που δεν αλλάζει λάστιχο. Απλα δεν υπάρχουν λεφτα, και το εμπιστευομαι για την χρηση που του κάνω.

Άλωστε (μεταξύ σοβαρου και αστείου) ο τίτλος του ποστ δεν είναι "Στα ποσα χλμ αλλάζετε λάστιχα?" ή "Μεχρι ποσα χλμ ειναι ασφαλές το ελαστικό σας ?" αλλά "Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?"
Το δικό μου ακομη κρατάει και την δουλεια του την κάνει.
Αυτά.

Ολα τα παραπάνω με άκρως φιλικό υφος και τόνο.
Δεν με ενοχλει η κριτική που ειναι πάντα ευπρόσδεκτη ούτε το να μου πει κάποιος οτι κανω καπου λάθος, αλλά με στεναχωρεί και με απογοητευει το οτι όλοι μιλούν και ρωτουν γενικά για τα 50.000, χωρίς κανεις να μου απευθύνει προσωπικά τις απορίες του.


Καλο βραδυ.
Η απουσία αισθητή.

Άβαταρ μέλους
savvas
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2006, 20:12
Model: FZ1
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από savvas »

vaskar έγραψε:........Το δικό μου ακομη κρατάει και την δουλεια του την κάνει.
Αυτά.

........ όλοι μιλούν και ρωτουν γενικά για τα 50.000, χωρίς ..........
Καλο βραδυ.
Άμα το βαρεθείς, ενδιαφέρομαι... :mrgreen: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
vaskar
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 12:54
Model: -
Τοποθεσία: ΠΥΛΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από vaskar »

Θα το κρατήσω γιατι έχει έρθει απο Japan !!!!! :mrgreen: +:Whistle=+::- :mrgreen: +:Whistle=+::-
Η απουσία αισθητή.

petros_fz6
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τρί 15 Μαρ 2011, 19:08
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από petros_fz6 »

καλησπερα σε ολους! εγω στο δικο μου fazer s2 εχω χρησιμοποιησει τα εξης λαστιχα:
1.bridgestone 020 (ανθυμαμαι καλα)-->ηταν τα πρωτα λαστιχα τοποθετησης και τα κρατησα μεχρι τα πρωτα 18.000 km χωρις να εχει βγει ο δεικτης. πολυ ικανοποιητικα λαστιχα για καποιον που θελει να απολαμβανει τη μηχανη του χωρις ομως να εχει υπερβολικες απαιτησεις καθως το λαστιχο ειναι περισσοτερο τουριστικο.
2.metzeler m1-->οταν τα πρωτοφορεσα επαθα πολιτισμικο σοκ!!!πολυ καλο κρατημα και φρεναρισμα, πολυ καλο στην εναλλαγη κατευθυνσης και γενικοτερα πολυ καλο!!το αρνητικο στην ολη κατασταση ειναι πως συμπεριφερθηκε φοβερα μεχρι τα 6.000-7.000 km (πολυ λιγα κατα τη γνωμη μου). παρολαυτα το κρατησα για 11.000 km με προσοχη!
3.bridgestone 016-->αρκετα ικανοποιητικο ελαστικο με πολυ καλα καρατηματα αλλα χωρις να εχω την εναλλαγη κατευθυνσης και το πλαγιασμα τοσο ευκολα οσο με τα m1.τα κρατησα 12.000 km και γενικα συμπεριφερθηκαν πολυ τιμια.με αυτα εμπαινα και στα μεγαρα οποτε δε θα μπορουσα να πω ποσο θα κρατουσαν σε φυσιολογικες συνθηκες.
4.michelen pilot power 2ct-->τα φοραγε ενας φιλος σε r1 και μου ειπε καλα λογια και αποφασισα να τα δοκιμασω.για την ακριβεια ακομα τα δοκιμαζω.εχωντας κανει λοιπον περιπου 6.000 km (τα περισσοτερα σε ταξιδια σε ορεινο στροφιλικι και μια φορα πιστα) εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος. αφενος φαινεται οτι ακομα εχουν ψωμι αν και ειναι 9 μηνων, εχουν πολυ καλο κρατημα μονοκαβαλο η διπλος με καλη εναλλαγη κατευθυνσης (καλη κορωνα) και ανταποκρινονται πολυ θετικα!

γενικα προσπαθω οσο μπορω (χαλεπες οικονομικα οι εποχες) να αλλαζω ελαστικα καθε χρονο η καθε 12.000 km περιπου θεωρωντας πως αξιζει να δωσεις 300 ευρω για την παθητικη ασφαλεια της μηχανης μου.
φυσικα βεβαια και πιστευω οτι τα ελαστικα μπορουν να κρατησουν ακομη περισσοτερο αλλα τοτε θα πρεπει να ειμαστε ακομα πιο προσεκτικοι και φειδωλοι στον τροπο που οδηγουμε.

καλες βολτες και αφαλη χιλιομετρα σε ολους!

Άβαταρ μέλους
fzmires
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 14 Οκτ 2011, 18:28
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από fzmires »

Μπορεί να καθυστέρησα να πω για τα δικά μου λάστιχα αλλά τώρα ήρθε ο καιρός να τα αλλάξω.
Οπότε έχουμε και λέμε στο Fazer 600 τα Μ3 τα φοράω για 18000 χλμ. Τα περισσότερα έγιναν στους επαρχιακούς δρόμους της Κρήτης άρα μιλάμε για μέσες ταχύτητες των 100 έως 130 χλμ/ώρα (όπου βρούμε όμως ευθεία τα χώνουμε) χωρίς απότομα ανοίγματα του γκαζιού αλλά με δύναμη στα φρένα και πολλές στροφές και περίπου 3000 χλμ έχουν γίνει εντός πόλης. Μπαντιλίκια και τέτοια δεν κάνω ούτε τρελά στροφιλίκια γιατί δεν υπάρχουν δρόμοι. Αρκετά έχουν γίνει και με δεύτερο άτομο. Πέλμα έχουν ακόμα αρκετό αλλά έχουν και χρόνια πάνω τους με αποτέλεσμα να είναι σκληρά σαν τούβλα με ότι αυτό συνεπάγεται. Τώρα πάμε για τα Μ5 και ελπίζω να μείνω ικανοποιημένος σαν τα Μ3.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες