Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από koulis »

το κανω αντιγραφη απο διπλανο forum(moto.gr) :mrgreen:

εδω θα παρακαλουσα να αναγραψουν οι ιδιοκτητες τη μαρκα των ελαστικων τους,ποση διαρκεια χιλιομετρικη ειχαν και κατω απο ποια χρηση..αυτο θα βοηθησει τα αλλα μελη να μαθουν αυτον τον σημαντικο παραγωντα για την τσεπη τους :wink:
ξεκιναω 1ος..

στο fz1 μου:

1)dunlop d221st-touring ελαστικο 1ης τοποθετησης απο μαμα yamaha,καλο κρατημα για oem ελαστικο(λιγο ακομη κ θα πλαγιαζε ολο το μπροστα :mrgreen: ),μεχρι κ τα 9500χλμ που αλλαχτηκε κραταγε πολυ καλα

2)στα 9500χλμ dunlop quallifier rr-hypersport ελαστικο,φοβερο κρατημα-αισθηση αλλα κρατησε μολις 5000χλμ(εχω ποσταρει κ αναλογο thread)

3)στα 14500χλμ κ μεχρι τωρα(18700χλμ) bridgestone bt 016-hypersport ελαστικο,καλο κρατημα αλλα δεν μου κανει αυτο το κλικ που μου εκανε το rr..

4)το επομενο θα ειναι το metzeler sportec m3 για το οποιο εχω ακουσει απο πολλα παιδια εδω μεσα πολυ καλα λογια απο θεμα διαρκειας-κρατηματος-αποδοσης


υγ:να τονισω οτι τα περισσοτερα χλμ γινονται σε στριφτερες διαδρομες επι το πλειστον-για την αποφυγη τετραγωνισματος στην εθνικη-με οσο γινεται πιο γραμμικο κ προοδευτικο ανοιγμα του γκαζιου για να μην σπινιαρει ο πισω τροχος κ χωρις παντιλικια φυσικα...

η σειρα σας!!!
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από ilias »

dunlop σε tdm 850 17000χιλ ευχαριστημενος
britzestone oxi bt 021 σουπερ 10000χιλ μετα εδωσα το μηχανακι
metzeler z6 se tdm900 απαραδεκτα..αυτα τα ολιγα :) :)
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από koulis »

ελα ρε ηλια,απαραδεκτο το z6? +:Think=+::-k :o
στο tdm που το ειχα πριν το fz1 ηταν σουπερ,κραταγε καλα στο δρομο(λιγο πριν το αλλαξω εχω κανει ταξιδι στυλιδα-αγρινιο με λινα πηγαινε ελα κ στο γυρισμο με φουλ βροχη),εβγαλε καμμια 10000χλμ αν θυμαμαι καλα...τεσπα...ελα να πουν κ αλλοι να εμπλουτισουμε τις γνωσεις μας :wink:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από ilias »

κουλη δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος....μα καθολου ...ομως..
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
AUDIOSLAVE
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 1346
Εγγραφή: Τετ 24 Αύγ 2005, 14:08
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από AUDIOSLAVE »

fazer 600
pirelli diablo 16.000 km μεχρι λινα.
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind.
Withering my intuition leaving opportunities behind.
Feed my will to feel this moment urging me to cross the line.
Reaching out to embrace whatever may come.

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από koulis »

κατατοπιστικος βρε audio :mrgreen:
πες κ κατιτις παραπανω απο πληροφοριες :wink:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
AUDIOSLAVE
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 1346
Εγγραφή: Τετ 24 Αύγ 2005, 14:08
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από AUDIOSLAVE »

Στο ερωτημα απαντησα +:Dancing=+:\:D/

Ευχαριστημενος μεχρι τελους. Ειδικα απο τη σχεση κρατηματος κ αντοχης.
Δεν ειμαι κ τυπος που χουφτωνει πολυ το γκαζι βεβαια.

Τωρα φοραω τα Diablo Rosso.
Πολυ ευχαριστημενος. Καλυτερο κρατημα σε ολεσ τις συνθηκες κ μεγαλη σιγουρια στο "πλαϊ"
Ηδη εχουν γραψει περι τα 7000χλμ κ εννοειται εχουν ακομα πολυ ψωμι.
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind.
Withering my intuition leaving opportunities behind.
Feed my will to feel this moment urging me to cross the line.
Reaching out to embrace whatever may come.

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από dimitrisfz »

Fazer 600 5/2003:

Dunlop της συμφορας απο το εργοστασιο.....Μακριαααααα.. μετα τα 3,000χλμ πατιναζ + στραβος σκελετος στο μπροστινο.
Metzeler m1 sporteck....πολυ καλα λαστιχα γρηγορη κορωνα και αντοχη, κρατημα απο τα πρωτα μετρα. 18,000χλμ
Britzestone Bt14 ή 16 (δεν θυμαμαι :oops: ) . Επισης καλο ελαστικο. Σκληρο και ηθελε ζεσταμα. Στην βροχη κραταγε καλυτερα απο το στεγνο !!! Ειχα κανει 16,000χλμ και μετα το πουλησα :( !!!

FZ1 Fazer 5/2008:

Dunlop απο το εργοστασιο. Μεχρι στιγμης ικανοποιητικο εως τα 6,500χλμ που εχω κανει....παρακατω Ειδωμεν!!

Δεν κανω ταρζανιες και δεν ματσουκωνω το γκαζι!!!
:mrgreen: :mrgreen:
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
Camel
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί 22 Μάιος 2007, 15:52
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από Camel »

Εγω κρατησα της μαμας 12500 χλμ στο Fz6 και στα πρωτα τουριστικα χλμ εξοικειωσης ημουν πολυ ευχαριστημενος.
οταν αρχισα να ζητω το κατι παραπανω ηταν πολυ λιγα...
επειτα εβαλα τα metzeler m3 και τα εχω ηδη 11500 χλμ.
ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!! πολυ καλο κρατημα και μεγαλη αντοχη αφου εχουν ακομα πολυ ψωμι και η γομα τους ειναι πολυ μαλακη και κρατα ακομα πολυ καλα.
Αυτα σε γενικες γραμμες. Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!!

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από Theod »

FZ1

"Μαμά" Michelin Power Road
Πολύ ικανοποιητικά σαν ταξιδιάρικα...Αργούσαν να ζεσταθούν και δεν τα πηγαίνανε καλά με γυαλισμένα οδοστρώματα, αλλά ήταν σταθερότατατα και δεν παρουσίασαν περίεργα τρέμουλα, κουνήματα κλπ ακόμα και όταν είχαν γεράσει και είχαν 3 ενέσεις πάνω τους....Έδειχναν ότι δεν θα φαγωνόντουσαν ποτέ...σχεδόν 2 χρόνια και 18.000 χλμ μετά είχαν πλέον γίνει "τούβλα" αν και από πέλμα είχαν ακόμα...Μιλάμε ότι είχαν φθάσει στο σημείο να γράφει η 3η....Αλλάχτηκαν με Μ3...Φυσικά η αλλαγή ήταν τεράστια στην αρχή...
Με τα Μ3 μέχρι στιγμής γύρω στα 6000 χλμ και 1+κάτι χρόνο (καταντησα να μην κυκλοφορώ σχεδόν καθόλου... :cry: ). Δεν με απογοήτευσαν πουθενά αλλά θα ήθελα να ζεσταίνονταν λίγο πιο γρήγορα....Πάντως σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος...

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από Frezas »

Theod έγραψε:FZ1

"Μαμά" Michelin Power Road
Θαναση Pilot Road, oxi Power.

Παρομοια και η δικη μου ιστορια με του Θανασεν. "Μαμα" Pilot Road στο Fz1 που θα κρατουσαν για πανω απο 20000, αλλα σαφως και τα αλλαξα νωριτερα, μιας και εκαναν μονο για ταξιδι στην Εθνικη οδο, και πουθενα αλλου αν ηθελες εστω και λιγο να πιεσεις το μηχανακι.

Μετα εβαλα Μ3 οπου και κρατησαν 12000κμ, με προσεκτικη χρηση (οχι πολλα σπινιαρισματα, παντιλικια). Ακομα και στα τελευταια τους η πρόσφυση τους, ιδιως στα πλαγια που ειχαν και περισσοτερο ψωμι, ηταν ικανοποιητικότατη.
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από douris7 »

τα dunlop221 μου εκαναν 12000 χλμ μαζι με ταξιδακι εξωτερικου απλα καλο λαστιχο για τουρισμο κρατανε αλλα βαρια παντοφλα βρε
παιδι μου αγορα στα 2ct michelin παρα πολυ καλο λαστιχο το πισω εκανε 7000 και εκει που θα το αλλαζα εγινε η γνωστη ανακληση για
το μπροστινο αλλα επειδη δεν ειχαν 2ct να μου δωσουν πηρα το race οποτε αλλαξα με pireli corsa3 μπρος πισω καταπληκτικο λαστιχο(55προφιλ) γενικα επιμενω σε αυτην την κατηγορια θεωρω οτι ειναι η καλυτερη επενδηση :wink: το πισω εκανε 7000 περιπου μετα εβαλα και το race μπροστα αφου στα 9000 τελειωσε το μπροστινο και επισης εχω για τουρισμο
ενα ζευγαρι dunlop221 :wink:
νους χανια και σωματι στρινγκ

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από jskf16 »

Ισχυει αυτο που λεγετε.....αν κατι λειτουργει σωστα δε το πειραζεις :mrgreen: ετσι λοιπον επειδη στη προηγουμενη μηχανη μου ειχα dunlop τα συνεχισα και σε αυτη..ποτε δε με τρομαξαν και ποτε δε εκαναν κιχ :mrgreen: ετσι εχουμε..

το FZ1 αγοραστηκε ..
με τα D221 πανω τα οποια για ταξιδι ειναι μια χαρα , στα 4000 τα εβγαλα και τα εβαλε ο Μπαρμα-Θοδωρας για το ταξιδι του..

τωρα εχω τα Qualifier με 5.000 πανω και μαλλον απο οτι βλεπω θα με βγαλουν για αλλα τοσα και τελος...η οδηγηση μου θα ελεγα ειναι προοδευτικα γρηγορη.

Άβαταρ μέλους
yiagt
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ 17 Αύγ 2006, 17:51
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από yiagt »

BT-020 μαμά. Άντεξαν 19.000km όπου κ βγήκαν τα λινά..

Εικόνα

Μετά τα 15.000km μέσα στην πόλη δεν πρόσφεραν σχεδόν τίποτα από άποψη ασφάλειας.
Όχι οτι πρόσφεραν πριν, απλά από το σημείο αυτό κ μετά η κατάσταση ήταν έως κ επικίνδυνη.
Δεν μπορούσαν να ζεσταθούν καθόλου και έγραφαν συνέχεια (όχι αναγκαστικά κατά λάθος.. +:Whistle=+::-)
Ωστόσο, εκτός πόλης σε επαρχιακό και εθνικό δίκτυο δεν είχαν πρόβλημα να ζεσταθούν και είχαν πάρα πολύ καλή απόδοση ακόμα κ στα 19.000km με την οδήγηση στο όριο.
Πολύ αργό λάστιχο από άποψη κορόνας με πολύ καλή σχέση απόδοσης-χρόνου.

Τώρα έχω το πιο εξελιγμένο μοντέλο της Bridgestone το BT-021.Είναι της ίδιας φιλοσοφίας τουριστικό λάστιχο με την ίδια αργή κορόνα.Πολύ καλή απόδοση απλά και αυτό θέλει την ώρα του για να ζεσταθεί και να αποδώσει.
Είμαι στα 5.000km μέχρι στιγμής, δεν με έχουν απασχολήσει καθόλου τα λάστιχα και αυτό το βάζω στα θετικά :)

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από Theod »

Frezas έγραψε:
Theod έγραψε:FZ1

"Μαμά" Michelin Power Road
Θαναση Pilot Road, oxi Power.
+:Brick wall=+:](*,) Γλώσεψα την μπέρδα μου... :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες