Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από koulis »

χθες κ μετα απο 9.000χλμ το conti sport attack περασε στην ιστορια.....
απολυτα ικανοποιημενος.....στριψιμο ξυραφι,διαρκεια αρκετα καλη.....
αναλογιζομενος οτι το 70-80% των χλμ εγιναν 2πλος κ εθνικη με ταχυτητες 170αρες+
αλλα κ το γεγονος οτι ηταν 55αρι προφιλ το πισω αρα πιο γρηγορο φαγωμα στο κεντρο υπο αυτες τις συνθηκες μιαααα χαρα τα πηγε......
αντικαταστατης τους τα sport attack 2.....50αρι προφιλ πλεον......σαν 1η εντυπωση......
πλαγιαζει με το νου κ μονο :shock: σε σημειο που φοβασαι αλλα κ χαιρεσαι ταυτοχρονα......
μαλλον τα προηγουμενα ειχαν 4γωνισει για τα καλα κ ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα.....
χωρις πλακα μου θυμισαν το αποτομο πλαγιασμα των dragon supercorsa pro που ειναι γομες χαραχτες.....
τεσπα ας μην τα πολυλογω.....περιμενω με την 1η ευκαιρια να κανω ενα περασμα δομοκο ή μπραλο ή γαλαξιδι/αγ.νικολαο :mrgreen: για πιο λεπτομερεις εντυπωσεις :) :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
george343
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί 06 Απρ 2010, 00:15
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από george343 »

Pirelli diablo angel....24000χλμ.. (το ξεφτίλησα λίγο?) Αρκετά ταξίδια, επαρχία, νησιά, πολλά μέσα στην Αθήνα, κανένα πρόβλημα αλλά δεν αποπνέουν εμπιστοσύνη πια :P
Μάλλον τα ίδια θα βάλω πάλι τον άλλο μήνα

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από koulis »

:arrow: george,

συγνωμη που θα το πω....αλλα οχι απλα το ξεφτιλισες......αλλα εδω κ πολλες χιλιαδες χλμ μεχρι να φτασεις στα 24.000χλμ εισαι ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ!!!!!!!!!!δεν παιζουν με αυτα τα πραγματα φιλε......κ αν δεν σκεφτεσαι τον εαυτο σου σκεψου τους γυρω σου οταν σε ενα φρενο πανικου ή σε μια στροφη σε προδωσουν κ μετα αναρωτιεσαι τι μπορει να εφταιξε.....συγνωμη που τα λεω με ενταση αλλα πλεον εν ετει 2012 κ με τοσα ατυχηματα/δυστυχηματα στα οποια εμπλεκονται μοτοσυκλετιστες να λες εχω τα ιδια ελαστικα εδω κ 24.000χλμ ειναι σχεδον δολοφονικο......

ΟΧΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ......ΑΥΡΙΟ ΤΡΑΒΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ Κ ΑΛΛΑΞΕ ΤΑ!!!!
εχεις δεν εχεις χρημα.....αλλιως αν δεν εχεις απλα μην καβαλας μεχρι να τα αλλαξεις....

φιλικα,
koulis

:) :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

Ντάξει...3 ζευγάρια Μ3 και 6-7 ContiSportAttack μου έχουνε βγάλει από 7000χλμ μέχρι 8000χλμ να έχουνε βγεί τα λινά στο πίσω. Μάλιστα χωρίς μπαντιλίκια και τα ρέστα... Τα εμπρός από 8500 μέχρι 9500χλμ βγάζουνε αλλά ήδη από τα τα τελευταία 1000χλμ φαίνεται η φθορά και στο κέντρο αλλά και στα πλάγια, 2 με 3 δάκτυλα μέσα από το τέρμα άκρη, εκεί δηλαδή όπου δουλεύει η μηχανή το 95% σε πραγματικές συνθήκες πλαγιάσματος. Τα πρώτα ΒΤ021, τα 1η τοποθέτησης ξεκίνησαν να βγάζουνε λινά στα 11000χλμ και στα 12000χλμ το πίσω, άλλαξα το πίσω με ένα μεταχειρό πιρέλι και τελικά στα 18000χλμ το μπροστά ήτανε για πέταμα.... Τώρα τα χιλιόμετρα που λέτε...ούτε στα όνειρά μου...πώς τα καταφέρνετε...ρε μαγκές...?
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από koulis »

:arrow: bala,

σκεψου οτι τα 9.000χλμ που μου εβγαλαν εμενα τα conti τα θεωρω ικανοποιητικα χλμ....θα ηθελα βεβαια να πιασω 10-11.000χλμ αλλα οκ.....βασικα παιζουν ρολο πολλα στο να καταφερεις να κρατησεις χλμ στο πισω ελαστικο.....
κοιταγμα τακτικο στις πιεσεις....2καβαλος.....εθνικη πολυωρη οδηγηση με ταχυτητες 170+ τα τρωνε πιο γρηγορα.....
κ μερικα ακομη......εγω αυτο που κανω ειναι.....ομαλο ανοιγμα στο γκαζι κ προτιμηση σε επαρχιακο δικτυο.....
βεβαια ολα αυτα 2πλος.....γιατι solo κ σε διαδρομη τυπου μπραλο-γραβια-γαλαξιδι-ναυπακτο αγριευουν καπως τα πραγματα......... :twisted: +:Whistle=+::- :lol:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Επειδή τις τελευταίες μέρες κοιμάμαι και ξυπνάω με μια μόνιμη γκρίνια να με συμπαθάτε, ΑΛΛΑ το να στρίβεις στις ''γρήγορες'' (δημόσιες) διαδρομές ανά τη χώρα με 200τόσα δεν σε κάνει δημόσιο κίνδυνο;;;
Το λέω αυτό (όχι μόνο προς τον Κούλη) γιατί μας έχετε κάνει τα καμπανέλια ΝΑ με τη διάρκεια ζωής των ελαστικών... :/abwave::)

edit: και μην μου πει κανείς πως με φρέσκα λάστιχα το κάνεις με περισσότερη ασφάλεια, διότι αυτό δεν σε κάνει πιο υπεύθυνο εν συγκρίση με κάποιον που έχει ξερά/τελειωμένα ελαστικά...σε κάνει απλά πιο ''ψιλιασμένο''...
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
petros fz
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Τρί 20 Οκτ 2009, 11:54
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από petros fz »

Εδέησε και χθες έβαλα τα Μ3 με 290 ευρώπουλα.
Ήταν η 1η αλλαγή ελαστικών που κάνω, και έγινε μετά από 20.000χλμ (μη με μαλώσετε...τα ξέρω και τα χουμε πει!....)
Η δικαιολογία μου είναι οτι οδηγώ τουριστικά και χρησιμοποιώ τη μηχανή κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες.

Να πώ οτι το Dunlop που είχε από τη μάνα του το ...τετραγώνισα αλλά τα λινά δε φάνηκαν.
Το παλικάρι, μου είπε να τα πάω πολύ συντηρητικά στα πρώτα 100χλμ μέχρι να φύγουν τα συντηρητικά που βάζουν.
Επίσης να τα θεωρώ χειρότερα από αυτά που έβγαλα μέχρι να γίνει αυτό, διότι αν τα εμπιστευθείς ως καινούργια αλλά δεν αφήσεις
να φύγουν τα συντηρητικά, ενδέχεται να προδοθείς.

Εντυπώσεις εν καιρώ.
Καλούς δρόμους.
H οδήγηση μοτοσυκλέτας είναι συμμετοχή σε ένα απρόβλεπτο πόλεμο, τον οποίο ποτέ δε θα νικήσεις.
Γι' αυτό κοίτα να κερδίζεις τις μάχες...

Nenvirus_ecus
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2011, 16:51
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από Nenvirus_ecus »

FZ6- Metzeler M-1 sportec: Τα έχω από το 12/2009 και έχω κάνει 22,000 χλμ.

Ακόμα είναι σαν πρώτα, σε θέμα κράτημα στο στεγνό. Στη βροχή τώρα όσο να’ ναι θέλει προσοχή γιατί οι αυλακιές δεν είναι πλέον βαθιές... Ζεσταίνονται αρκετά γρήγορα. Αν και κρατάνε ακόμα πιστεύω 1000 – 1500 χλμ σύντομα θα τα αλλάξω λόγω ηλικίας, βροχών που έρχονται, ο τετραγωνισμός ακολουθεί και επειδή παρουσίασαν κάποια μικρά/επιφανειακά ανοίγματα δίπλα στη κορώνα (δείγμα ότι αρχίζει να χάνει την ελαστικότητά του φαντάζομαι).

Γενικά χαλαρή οδήγηση με ελάχιστες ολισθήσεις (μπατιλίκια που λέμε) καμιά 10αριά ταξιδάκια και σε (εξωτερικό) γκαράζ να μην τα τρώει ο ήλιος.

Τα επόμενα, αν δεν βρω τα ίδια, θα είναι ή τα Rennsport ή τα Μ-3 sportec.

Άβαταρ μέλους
nionios
Δημοσιεύσεις: 1144
Εγγραφή: Δευ 23 Μαρ 2009, 13:42
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Charming N.California
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από nionios »

22.000? KAI 3 χρονια?? :shock:
και μας γραφεις και εντυπωσεις?
προσεχε ρε φιλε,παιζεις με την τυχη σου..
Και ρωτάει ο τροχύλιας
-Ήντα γινε?Πραμααααα του απαντάει ο καργιάτζουλας.....

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από koulis »

+:Brick wall=+:](*,) +:Brick wall=+:](*,)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
Sub1911
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Παρ 21 Νοέμ 2008, 15:10
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αμμόχωστος
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από Sub1911 »

μένω έκπληκτος με αυτά που βλέπω να γράφετε.. :shock: :shock:
Οδηγώ μηχανή εδώ και 18 χρόνια σχεδόν.έχω αλλάξει 4 μηχανές , άπειρες φορές ελαστικά.Ένα έχω να πω..
Κάνω 1200 - 1300 χμ το μήνα δ.λ.δ περίπου 16000 το χρόνο και αλλάζω 2 σετ λάστιχα το χρόνο.Θεωρώ πως εαν δεν μπορείς να συντηρείς σωστά τη μηχανή και να την έχεις πάντα λειτουργικά σε άριστη κατάσταση καλύτερα να μην πάρεις...
Και το κορμί να λιώσει θα μπούμε στο Βαρώσι
Χώμα που περπάτησα, γη που νοσταλγώ, χώμα που μ΄ανάστησες ..Αμμόχωστος

Nenvirus_ecus
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2011, 16:51
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από Nenvirus_ecus »

Ναι, ήμουν σίγουρος τι επρόκειτο να ακολουθήσει αλλά παρ’ όλα αυτά το έγραψα γιατί μου έκανε εντύπωση, οπότε πρέπει να διευκρινίσω κάποια πράγματα.

Πράγματι είναι πολλά τα χρόνια και πολλά τα χιλιόμετρα για λάστιχα μηχανής. Ωστόσο τα λάστιχα που φόραγα για κάποιο λόγο (που μάλλον είναι η ήπια και ορθολογική χρήση μπορεί και όχι όμως – απλά έτυχε) ήταν ακόμα καλά.

Με το καλά εννοώ ότι είναι καλοδιατηρημένα έχουν αρκετό και μαλακό πέλμα (τόσο στη κορώνα όσο και στα πλάγια) και καλό κράτημα (δεν με φόβισαν καθόλου με νορμάλ οδήγηση, ούτε στις στροφές του Δομοκού, ούτε του Μπράλου ούτε στη Λαμπεία,- όχι ότι τα ζόρισα γιατί ξέρω ότι τα έχουν τα χρόνια τους).

Τα είδε φιλαράκι μου μηχανικός που τον ρώτησα τι να βάλω και αν δεν διάβαζε την ημερομηνία δεν θα καταλάβαινε την παλαιότητα- έτριβε τα μάτια του. Μετά από αυτά γιατί να αλλάξω λάστιχα; Θέλω να πω ότι δεν είναι θέμα άγνοιας ούτε τσιγκουνιάς. Δεν πρόκειται να ρισκάρω ούτε τη ζωή τη δική μου ούτε των συνοδηγών μου ούτε των τριγύρω μου. Αυτό μου φαίνεται αρκεί.

Από εκεί και πέρα καλά κάνετε και τονίζετε τη σημαντικότητα της έγκαιρης αλλαγής ελαστικών.

Φιλικά

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από koulis »

:arrow: nenvirus ecus αλλα κ προς τους υπολοιπους,

το να πεισεις καποιον να παει χαλαρα στον δομοκο,μπραλο,αγιο,επιδαυρο ειναι κατι ευκολο.....
αν ειναι νοημων ανθρωπος θα καταλαβει οτι πηγαινοντας με ταυτοτητα στο στομα σε δημοσιο δρομο καποια στιγμη θα του σκασει η κακια στιγμη.....προσωπικα αν θες επειδη αναφερθηκε πιο πανω εχω ηρεμησει παρα παρα παρα πολυ....
ειδικα 2πλος παω σαν κοτουλα σχεδον......

το να πεισεις καποιον να αλλαξει ελαστικα οταν αυτα ειναι ξυλο,κουτσουρο σκετο μετα απο πολλες πολλες χιλιαδες χλμ μαλλον ειναι πιο δυσκολο τελικα.....κ εξηγουμαι.....ο μηχανικος σου οσο εμπειρος κ αν ειναι δεν ειναι μεσα στο ελαστικο στην συσταση του ελαστικου για να καταλαβει τι καταπονηση τρωει οταν πλεον εχει φαει τα ψωμια του ακομη κ αν αυτο ειναι ενα τουριστικο ελαστικο.......γιατι δεν θα το καταλαβεις καν οταν ερθει η κακια στιγμη....απλα θα ερθει κ μετα θα σου φταιει ο κακος ο δρομος,ο κακος ο μπροστινος που δεν εβγαλε φλας κ ουτω καθε εξης....
προσωπικα ακομη κ τουριστικο ελαστικο να βαλω δεν προκειται να το αφησω πανω απο 12-15.000χλμ.....max 15.000χλμ......τεσπα,για να μην μακρυγορησουμε....
κρατα τα ελαστικα σου στη μηχανη εφοσον ομως δεν την κινεις σε δημοσιο δρομο......γιατι αν δεν σκεφτεσαι εσενα σκεψου τους γυρω σου οταν αυτο το ξεραμενο-κουτσουριασμενο ελαστικο των 22.000 θα σε προδωσει κ θα καρφωθεις αθελα σου σε καποιο αυτοκινητο/πεζο ή κ εγω δεν ξερω τι αλλο μπορει να βρεθει μπροστα σου.....κ οταν πλεον εισαι σε οικονομικη θεση τα βαζεις κ εισαι αρχοντας.....αλλα μεχρι τοτε μαλλον θα πρεπει να την παροπλισεις.....

φιλικα,
koulis

:) :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Nenvirus_ecus
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2011, 16:51
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από Nenvirus_ecus »

:arrow: Koulis (ζητώ άδεια να χρησιμοποιώ το βελάκι!)

Πατριώτη σου περιέγραψα την κατάσταση των ελαστικών όπως επίσης ξεκαθάρισα ότι δεν θα ρίσκαρα, όχι τη ζωή, τραυματισμό κάποιου 2ου-3ου και ότι δεν είναι οικονομικό το θέμα. Στα άλλα που λες έχεις δίκαιο και τα κατανοώ πλήρως (μπορεί να φαίνεται καλό αλλά να μην είναι αυτό που δείχνει --> σωστός) . Δεν διαφωνούμε στο ότι ένα ελαστικό 22,000 χλμ θέλει αλλαγή απλά εγώ περιέγραψα την τόσο καλή κατάσταση του, που μου έκανε εντύπωση, μετά από τόσο χρόνια. Επίσης ξέρω ότι όσο το κυνηγάς θα σου τύχει, αν όχι οι πιθανότητες λιγοστεύουν αλλά πάλι ποτέ δεν ξέρεις.

PEIRAIWTHS

Re: Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?

Δημοσίευση από PEIRAIWTHS »

Yστερα απο 3χρονια κανεις δεν προκειται σε "κατηγορησει" εαν βαλεις με 220ευρ τα ρενσπορτ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες