Σχετικά με λάστιχα ?

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

jdd έγραψε:φίλε hobo εγώ φοράω στην Janis μόνο metzeler (Z6)
θεωρώ ότι είναι τα καλύτερα και με διαφορά.
Βέβαια αυτή είναι προσωπική μου άποψη.
Όταν θα τα αλλάξω (κατα τα Χριστούγεννα μάλλον)
θα προτιμήσω τα Ζ4 τα οποία η metzeler έχει εξελίξει ειδικά για το FAZER.
απλά το θέμα των ελαστικών θέλει ψάξιμο, οχι μόνο στο θέμα μάρκα - τύπος αλλά και στο θέμα πιέσεων, συντήρησης κ.λ.π.
Εξαρτάται απο ένα σωρό παράγοντες όπως, στυλ οδήγησης, τρόπος χρήσης,
φορτίο, ποιότητα ασφάλτου, θερμοκρασία περιβάλλοντος κλπ.
Έχεις υπόψην σου τιμή?

Tzo

Δημοσίευση από Tzo »

Telika ti tha kanoyme me ta lastixa????

Άβαταρ μέλους
gediak
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 13:32
Model: -
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gediak »

Tzo έγραψε:Telika ti tha kanoyme me ta lastixa????
Καλημέρα σε όλους !!!!!

Για τα λάστιχα, όπως προείπα, θα μαζέψουμε ότι προσφορές μαζέψουμε (πλέον μιλάμε για 9 -10 ζευγάρια ) από καταστήματα, και θα τις συζητήσουμε στην πρώτη συνέλευση της λέσχης στις 06 Σεπτεμβρίου.
Εκεί θα αποφασιστεί η πιο συμφέρουσα προσφορά και θα προχωρήσουμε στην παραγγελία

Καλό θα είναι όσοι γνωρίζουν καταστήματα με λάστιχα που μπορεί να πετύχουμε καλές τιμές να το δούνε.
Να διευκρινήσουμε μόνο για τι λάστιχα πάει ο κάθε ένας, θα στείλω mail σε όλους.

Άβαταρ μέλους
sam46
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Κυρ 09 Ιαν 2005, 19:33
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sam46 »

καθησα και διαβασα το θεμα με τα λαστιχα και παρατηρησα οτι υπαρχει ενα μικρο κολλημα με τα pirelli.δεν ξερω ουτε ειμαι ο ειδικος για να κρινω πια ειναι τα καλυτερα για το μηχανακι μας.αλλα υπαρχουν και αλλες μαρκες εξισου καλες οπως τα continental - metzeler.

και ρωτω: προσφορες θα παρουμε μονο για τα pirelli η και για αλλες μαρκες?

δεν θελω να παρεξηγηθω με τα παραπανω και αν κανω λαθος η εχω καταλαβει λαθος να μου το πειτε.


υγ. καποιος εχει βαλει avon δεν θυμαμαι ποιος ας μας πει την γνωμη του

Άβαταρ μέλους
gediak
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 13:32
Model: -
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gediak »

sam46 έγραψε:καθησα και διαβασα το θεμα με τα λαστιχα και παρατηρησα οτι υπαρχει ενα μικρο κολλημα με τα pirelli.δεν ξερω ουτε ειμαι ο ειδικος για να κρινω πια ειναι τα καλυτερα για το μηχανακι μας.αλλα υπαρχουν και αλλες μαρκες εξισου καλες οπως τα continental - metzeler.

και ρωτω: προσφορες θα παρουμε μονο για τα pirelli η και για αλλες μαρκες?

δεν θελω να παρεξηγηθω με τα παραπανω και αν κανω λαθος η εχω καταλαβει λαθος να μου το πειτε.


υγ. καποιος εχει βαλει avon δεν θυμαμαι ποιος ας μας πει την γνωμη του
Καλημέρα Sam

Αυτό που είπαμε και νομίζω είναι το σωστότερο είναι ο κάθε ένας που θα δηλώσει ενδιαφέρον θα αναφέρει και για τι μάρκα ενδιαφέρεται.
Άλλωστε η έκπτωση έχει να κάνει με την ποσότητα που θα αγοράσουμε, όχι την μάρκα.

Εκτός αν πετύχουμε κάποια πάρα πολύ καλή τιμή με διαφορά από αποκλειστικό εισαγωγέα/έμπορο Pirelli οπότε εκεί το βλέπουμε...

Δεν αποκλείσαμε κανένα λάστιχο, ...
Τουλάχιστον εγώ τα επέλεξα βάση όσων έχω διαβάσει εδώ μέσα από παιδιά που τα έχουν δοκιμάσει και από κάποια άρθρα όπως αυτό που έχω παραθέσει παραπάνω
Κάπως έτσι φαντάζομαι σκέφτηκαν και οι περισσότεροι....
(παίζει πάντα το ενδεχόμενο ο ένας να παρέσυρε τον άλλον..... :roll: )

Πάντως ρε συ Sam δεν διάβασα και κάτι που να με πείθει ή να μου λέει κάτι για κάποια άλλη μάρκα.... :?

Μέχρι τελευταία στιγμή πάντως είμαι ανοικτός σε προτάσεις :wink:

mars
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Δευ 24 Ιαν 2005, 00:57
Model: -
Τοποθεσία: 2 έτη φωτός μακριά απ' τη φύση
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mars »

Δε νομίζω να έχει αναφερθεί πουθενά εκτεταμένα όσο τα άλλα, το λαστιχάκι της Bridgestone BT014. Ένας γνωστός μου λαστιχάς μου το πρότεινε ανεπιφύλακτα. Δεν πιστεύω ότι τον ενδιαφέρει το κάτι παραπάνω που - ίσως - βγάλει σε προμήθεια. Ανέφερε μάλιστα ότι το συγκεκριμένο λάστιχο ταιριάζει καλύτερα στο καινούριο Fazer, ακόμα καλύτερα και από το Diablo!!!

Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω;

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, είμαι κι εγώ υποψήφιος για λάστιχα μετά τα τελευταία - αρκετά - χιλιόμετρα άρχισαν να μη συμπαθούν το οδόστρωμα και έχουν σαφή σημάδια φθοράς (15700χλμ).
Τα 'χω μισήσει τα ολόχρυσα κλουβιά σας
μ' ακολουθούνε σ' όποιο μέρος και να πάω
να 'χετε υπ' όψιν σας μια μέρα θα σας φάω
όλους εσάς όπου κοιτάτε τη δουλειά σας (ΜΠ)


Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zaharakis »

mars έγραψε:Δε νομίζω να έχει αναφερθεί πουθενά εκτεταμένα όσο τα άλλα, το λαστιχάκι της Bridgestone BT014. Ένας γνωστός μου λαστιχάς μου το πρότεινε ανεπιφύλακτα. Δεν πιστεύω ότι τον ενδιαφέρει το κάτι παραπάνω που - ίσως - βγάλει σε προμήθεια. Ανέφερε μάλιστα ότι το συγκεκριμένο λάστιχο ταιριάζει καλύτερα στο καινούριο Fazer, ακόμα καλύτερα και από το Diablo!!!

Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω;

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, είμαι κι εγώ υποψήφιος για λάστιχα μετά τα τελευταία - αρκετά - χιλιόμετρα άρχισαν να μη συμπαθούν το οδόστρωμα και έχουν σαφή σημάδια φθοράς (15700χλμ).
το bt14 το φορανε τα 1000αρια περισσοτερο αλλα απο οτι συζητησα με κατι φιλους λειωνουνε... πολυ γρηγορα..

δεν θελω να επηρεασω αρνητικα κανεναν αλλα εγω τα diablo δυσκολο να τα αλλαξω....
μερικοι ξερουν λιγο πολυ πως οδηγω και γι αυτο και ειμαι και πολυ απαιτητικος με το θεμα λαστιχα.
δεν ειναι και τυχαιο που αλλαζω τουλαχιστον καθε ανοιξη λαστιχα ανεξαρτητως χλμ που εχω κανει με τα προηγουμενα.....

σιγουρα ειναι επιλογη του καθενος μας και δεν ειμαστε μικρα παιδακια να μας παρει απο το χερι ο αλλος να μας επιβαλλει τι θα κανουμε!!ειναι δικα μας και τα μηχανακια μας αλλα και τα λεφτα μας και ειναι δικαιωμα μας να τα ξοδεψουμε οπου και οπως θελουμε...

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
ολοι μας αγαπαμε αυτο που κανουμε....
ας κοιταμε να το κανουμε με ασφαλεια..
οχι αλλες απωλειες.
Δημητρης Χαλκιδα
http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum

Άβαταρ μέλους
sam46
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Κυρ 09 Ιαν 2005, 19:33
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sam46 »

εχεις δικιο δημητρη.ο καθενας κανει οτι νομιζει σωστοτερο για αυτον.

ελπιζω να μην παρεξηγηθηκα απλα την γνωμη μου ειπα.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zaharakis »

sam46 έγραψε:εχεις δικιο δημητρη.ο καθενας κανει οτι νομιζει σωστοτερο για αυτον.

ελπιζω να μην παρεξηγηθηκα απλα την γνωμη μου ειπα.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
γιωργο σοβαρεψου!!!

μεταξυ μας? αν ειναι ποτε δυνατον!!!

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
ολοι μας αγαπαμε αυτο που κανουμε....
ας κοιταμε να το κανουμε με ασφαλεια..
οχι αλλες απωλειες.
Δημητρης Χαλκιδα
http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum

Gallagher
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος 2005, 11:03
Model: -
Επικοινωνία:

καλο χειμωνα

Δημοσίευση από Gallagher »

Καλο χειμωνα παιδια κι απο εμενα...διαβαζω περιπου καμια ωρα το forum (ελειπα αρκετες μερες....) για λαστιχα ειμαι και εγω μεσα εχω κι εναν γνωστο θα ψαξω για καλυτερη τιμη..ελπιζω να μην αργησα και εχετε αλλαξει ηδη..
οταν μαθουμε ποσοτητα και μαρκεσ στειλτε μου ενα mail να ρωτησω.

rory_gallagher_22yr@hotmail.com


Υ.Γ Κι εγω μαλλον για pirelli παω τελικα..
Υ.Γ 2 η σωστη ερωτηση για σωστη επιλογη παντως ειναι "για τι χρηση τα θες"..

τα λεμε παιδες!! :D
s**t Happens...

Tzo

Δημοσίευση από Tzo »

Vasika psinete kai o aderfos moy gia lastixa opote ena zeygari akoma den pisteyo na einai provlima. Tha rotiso leptomeries gia ti lastixo akrivos thelei.


Pados exo akoysei apo polloys pos ta diablo einai kala gia to Fazer.

Me tin ligosti peira poy exo pisteyo pos einai sineto na vasisto stin gnomi kapioy pio ebiroy.

Gia tin istoria o brother exei z750 :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Apla to leo giati ksero poso ta sibathite.


Zaxaraki aytos o gnosto soy pio kato apo to magazi moy aristera tha boresei na mas efodiasei??? na rotiso timi???ksereis katholou?? i na kanonisoyme na pame mazi kameia mera?????

Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zaharakis »

killervolos έγραψε:Paidia aurio paw na perasw ta DIABLO edw sto Volo me 370 eura (anti 417 pou exoun ston katalogo) me perastika, zygostathmiseis klp. Ta Dunlop exoun hdh liwsei k den pane allo syn oti exoun mpolika skisimata apo ton katsikodromo arta-trikala kai genikws ta thewrw entelws epikidyna.

Tha erxomoun k gw athina na ta valoume oloi mazi alla gyrw sta 50 eurw mono einai benzines + diodia klp, alla to simantikotero psilofovamai ta Dunlop gia na katevw!

eseis pou gnwrizete einai kali timi ta 370?
εγω τολη τα αγορασα με τιμη καταλογου οσο λες(420ε του 2005 ο καταλογος)
310 κομπλε.
απο χαλκιδα απο μαγαζι που παιρνω παντα τα λαστιχα εδω και χρονια σε ολα τα μηχανακια μου.
ολοι μας αγαπαμε αυτο που κανουμε....
ας κοιταμε να το κανουμε με ασφαλεια..
οχι αλλες απωλειες.
Δημητρης Χαλκιδα
http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum

Άβαταρ μέλους
killervolos
Δημοσιεύσεις: 488
Εγγραφή: Δευ 09 Μάιος 2005, 16:07
Model: FZ1
Τοποθεσία: Παντού
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από killervolos »

ΜΗΤΣΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΘΑ ΚΑΤΕΒΩ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 4ΗΜΕΡΟ ΣΤΗ ΧΑΛΚΙΔΑ!!! ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ!!! ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!

ΦΘΗΝΑ DIABLO
ΓΥΑΛΙΣΜΕΝΕΣ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ
ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΚΑΛΟΥΔΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ
ΚΑΙ TELOS ΚΑΜΙΑ ΚΟΝΤΡΙΤΣΑ ΩΣ ΑΙΔΗΨΟ ΜΕ ΚΑΝΑ ΝΙΚΙΑΡΙΚΟ CEICENTO ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ Η' ΚΑΝΑ ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΥΠΕΡ TURBO NITRO FAST & FURIUS HYUNDAI G.E.T.Z. (ΜΠΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΦΤΑΣΟΥΝ ΚΑΝΑ 2ΗΜΕΡΟ ΑΚΟΜΑ!!!)

ΚΑΙ ΚΕΡΝΑΩ Κ ΠΡΑΤΙΝΑ 8) 8) 8) 8) 8) 8)
Carpe Diem

Θα μείνω πάντα ιδανικός κ ανάξιος εραστής,
των μακρυσμένων ταξιδιών και των γαλάζιων πόντων...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες