Dunlop Sportsmart MK3

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stavrosben
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ 22 Ιούλ 2019, 22:49
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Dunlop Sportsmart MK3

Δημοσίευση από Stavrosben »

Καλημερα!

Σε λιγες μερες θα γινω κατοχος του Fz6 fazer 2006 και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση οσον αφορα τα ελαστικα. Εχω φορεσει στο προηγουμενο μηχανακι μου (Yamaha XT 600E) τα Dunlop sportsmart καθως και το επομενο μοντελο (Sportsmart 2 Max) και εμεινα απιστευτα ευχαριστημενος (τελειο κρατημα, εμπιστοσυνη στο πλαγιασμα κλπ). Τωρα στο καινουριο λεω να φορεσω κατευθειαν τα καινουρια sportsmart, το μοντελο MK3 που βγηκε πριν λιγο καιρο. Εχει φορεσει καποιος το συγκεκριμενο ελαστικο; Αν οχι μου προτεινετε καποιο διαφορετικο; Η χρηση που θα το κανω ειναι σε μικρη πολη, καθημερινες αποστασεις (θελω να ζεσταινεται γρηγορα δηλαδη) και καποιες φορες ταξιδια.

Ευχαριστω πολυ!

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Dunlop Sportsmart MK3

Δημοσίευση από kokobill »

Ετοιμάζομαι να φορέσο το ίδιο λάστιχο σε ένα Ducati 848 και ψάχνοντας το (και με τον λαστιχά μου που τον εμπιστεύομαι) φαίνεται μια χρά για την δουλειά που το θέλεις.
Αν μιλάμε για ΛΙΓΑ ταξίδια.
Αν πάλι σε ενδιαφέρει κάτι με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής ρίξε μια ματιά στο Michelin Pilot Road 5 (ή και το παλιότερο 4) που και με το FZ6 και με το FZ8 μου έχει αποδειχθεί εξαιρετικό σε διάρκεια ζωής και κράτημα μέχρι το τέλος της. Σίγουρα υπολείπεται κρατήματος σε σχέση με το ΜΚ3 αλλά μπορεί να βγάλει τα διπλάσια+ χιλιόμετρα και έχει επιδείξει (ειδικά το road pilot 5) εξαιρετική συμπεριφορά σε ταξίδι με βροχή. Είναι και τα δύο διπλής γόμας με μαλακές άκρες και σκληρότερη μέση και περίπου στο ίδιο κόστος 300Ε +/-
Σε περίπτωση που τα επιλέξεις τελικά ρίξε και μια γνώμη εδώ να ξέρουμε και οι υπόλοιποι.

Άβαταρ μέλους
loukiack
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 11:01
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Dunlop Sportsmart MK3

Δημοσίευση από loukiack »

Καταρχάς συγχαρητήρια για την αλλαγή και καλοτάξιδη η νέα συντρόφισσα. Κι εγώ άλλαξα απο το XT στο Fazer πριν αρκετά χρόνια και είμαι σούπερ ευχαριστημένη!
Στο fazer έχω δοκιμάσει αρκετά λάστιχα περισσότερο μ αρέσανε τελικά τα Continental sport attack 3 (είχα βάλει και τα 2). Ζεσταίνονται γρήγορα κι έχουν καλό κράτημα σε βρεγμένο δρόμο αλλά είναι κάπως τσιμπημένα σε τιμή.
Αν θες να τα δεις μετά από 9.000χλμ μέσα στην πόλη, μου λες.

Καλές βόλτες και πάντα όρθιος!

junior
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ 2015, 21:02
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Dunlop Sportsmart MK3

Δημοσίευση από junior »

Που να δωκιμασης τα 3 είναι καλύτερα και στο βρεγμένο οδόστρωμα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες