Αλλαγη ελαστικων , διευκρινησεις...

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
Απάντηση
ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Αλλαγη ελαστικων , διευκρινησεις...

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Ηρθε κι εμενα η ωρα μου να αλλαξω λαστιχα στο 600αρι μου...και εχω καποιες βασικες αποριες για τις οποιες αδυνατω να βρω απαντησεις.

Αρχικα θα ηθελα να μου πειτε εν ετει 2017 ποια λαστιχα προτεινετε για τη συγκεκριμενη μηχανη ? (οδηγω κυριως εντος πολης , αλλα τα θελω και για κανενα ταξιδακι , και γενικα να ειναι καλα all around)

Ειδα οτι οι περισσοτεροι προτεινετε τα dunlop sportsmax 2 αλλα δεν ξερω μηπως υπαρχει κατι καλυτερο (Τα θεματα που κοιταξα ειναι αρκετα παλια)

Ο προβληματισμος μου εχει να κανει με την ημερομηνια κατασκευης των ελαστικων και θα ηθελα να σας ρωτησω , ποσο σημαντικη ειναι? Παρατηρω οτι σε πολλα μαγαζια που εχουν site , εχουν ελαστικα που αμα τους ρωτησεις τηλεφωνικα μπορει να σου πουν οτι ειναι απ το 2013 , και δε βρηκα κανενα που να γραφει "τα συγκεκριμενα ελαστικα ειναι φετινα" η κατι τετοιο.

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη λαστιχων , διευκρινησεις...

Δημοσίευση από pilotos7 »

Αναλογα την χρηση που κανεις.
Εγω π.χ που κανω το πολυ 3000 το χρονο βαζω οτι πιο τσιχλα υπαρχει δεν με ενδιαφερουν τα χλμ που βγαζει αλλωστε σε 2-3 χρονια με το ζορι θα εχει κανει 6000-7000 χλμ
Στην θεση σου θα εβαζα το σπορτ κοντακτ 3

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη λαστιχων , διευκρινησεις...

Δημοσίευση από Solomon »

Πολύ σύντομα γιατί έχει συζητηθεί εκτενώς πει ημερομηνίες ελαστικών. Του 2013 να τα βάλουνε στον πάτο τους όσο ιδανικά αποθηκευμένα κ να είναι. Προσωπικά κ περυσινες ημερομηνίες βάζω άνετα όπως κ έκανα στο πίσω ελαστικό μου που είναι του 2016 τοποθετημένο προ μηνών.
Από κει κ πέρα η πασπαρτου δοκιμασμένη πλειστακις λύση είναι τα brigdestone s21 που τα κάνουν όλα κ συμφέρουν με 220-230€ τοποθετημένα. Διάρκεια ζωής στο 600 με ταξίδια κ πόλη 10-13+ χιλιάδες χλμ. Τα είχα στο κτμ κ έβαλα ξανά τα ίδια. Όχι ότι είναι τα κορυφαία ελαστικά αλλά αυτή τη στιγμή είναι από τα καλύτερα value for money

Άβαταρ μέλους
necromanthus
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2011, 14:48
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη λαστιχων , διευκρινησεις...

Δημοσίευση από necromanthus »

220-230€ τα S21; Μήπως αναφέρεσαι στα S20evo; Τα S21 δεν τα έχω δει προσωπικά πουθενά τόσο. Πάντως και το s21 αν παίζει σε αυτή την τιμή σίγουρα είναι εξαιρετικό value for money

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη λαστιχων , διευκρινησεις...

Δημοσίευση από Solomon »

Ναι βρε ο GrDreamer τόσο τα έβαλε τα s21!

Άβαταρ μέλους
necromanthus
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2011, 14:48
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη λαστιχων , διευκρινησεις...

Δημοσίευση από necromanthus »

Τότε συμφωνώ απόλυτα οτι είναι η καλύτερη επιλογή σε οτι αφορά το δείκτη απόδοσης τιμής για μαλακό λάστιχο. +:Applause=+:=D>

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη ελαστικων , διευκρινησεις...

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας! Θα συγκρινω οσα λαστιχα μου προτεινατε και θα ενημερωσω αμεσα για το ποια εβαλα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες