Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
geo1986
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2015, 03:27
Model: FZS600
Model year: 2003
Τοποθεσία: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από geo1986 »

Καλημέρα σε όλους!Εχω ένα fzs 600 και είμαι σε αναζήτησή ελαστικού!Φοραω Dunlop sportmaxx και μπορώ να πω πως είμαι αρκετά ευχαριστημένος από το ελαστικό ειδικά σε βρεγμένο οδόστρωμα.Σκεφτομαι όμως να αλλάξω και να δοκιμάσω το Pirelli Angel gt.Γνωμες κανείς;Να τονίσω πως η μηχανή χρησιμοποιείται για καθημερινή χρήση αλλά και για μικρά ταξίδια τα Σαββατοκύριακα.

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από lyon »

Αν εισαι ευχαριστημενος απο τα ελαστικα που ηδη <φορας> γιατι να τα αλλαξεις?
Τα ελαστικα δεν ειναι παπουτσια για να βαλουμε αλλα επειδη τα βαρεθηκαμε.
Οι αναγκες και η χρηση της μοτοσυκλετας οταν θα χρειαστει θα σε αναγκασουν να αλλαξεις
σε αλλο πιο σκληρο ή πιο μαλακο. Ως τοτε μεινε εκει που εισαι αφου το ξερεις και εισαι ευχαριστημενος.
Αλλωστε το sportmax θεωρειται κορυφαιο στην κατηγορια.
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
swtirakos600
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί 19 Φεβ 2008, 13:23
Model: FZ6
Τοποθεσία: Αθήνα - Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από swtirakos600 »

Jo.Da. έγραψε:45.000 χλμ ( :shock: ) α-πο-κλεί-ε-ται να έβγαλες. Εκτός αν μιλάμε για 2 πίσω λάστιχα σε συνδυασμό με ένα μπροστινό.
Κιόμως Γιάννη! Δεν τρολάρω.. :lol:
Έβγαλαν 45k χιλιόμετρα!! Ένα ζευγάρι. Που το είχα βάλει Μάρτιο του 2008. (βλ. σχετικό topic http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... 6&start=15)
Απλά για την χρήση που τους έκανα τα τελευταία χρόνια μέσα στην πόλη δεν υπήρχαν και πολλές απαιτήσεις (τα ταξίδια Αθήνα-Θεσσαλονίκη σταμάτησαν καλοκαίρι του 2010 που τελείωσα). :wink:

Όπως φαίνεται και στην παρακάτω φωτογραφία, η φθορά ήταν μεγάλη και το πίσω είχε λίγο τετραγωνίσει. :oops:

Εικόνα


Και ορίστε τα καινούρια!! :D

Εικόνα
labisnik έγραψε:σκεπτομαι για dunlop sportsmart 2 μιας και εχω διαβασει τα καλυτερα σχολια.
...
επισης ειναι διγομα τα συγκεκριμενα?
τα βρισκω 260ευρω.ειναι οκ σαν τιμη?
Ναι, είναι δίγομα. Τουλάχιστον το πίσω. Το μπροστά δεν έχω καταλάβει..
260 ευρώ μου ακούγονται καλά! Εγώ τα έβαλα 270.

:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από InversionOfControl »

7 χρόνια και 45κ χιλιόμετρα...
μονο επικινδυνο ακούγεται.
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

labisnik
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ 02 Οκτ 2014, 20:31
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από labisnik »

τελικα με δεικτη w μου βγαινουν 290ευρω τα sportsmart.too much για την χρηση πολης που του κανω και σκεπτομαι για τα dunlop qualifier2 που μου βγαινουν 60 ευρω φτηνοτερα (230 ευρω).τι λετε? αξιζει?
ειναι και αυτα μαλακά σαν τα sportmax?

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από lyon »

εδω θα δεις πως κατηγοριοποιει η Dunlop τα ελαστικα της
http://www.dunlopmotorcycle.eu/dunlop_e ... /index.jsp

προσωπικα δεν τα εχω δοκιμασει αλλα συμφωνα με τον πινακα δεν δειχνουν να εχουν μεγαλη διαφορα
στη χρηση.
Νομιζω αξιζει η επιλογη που ανεφερεσαι αφου ερχονται και τοσο φθηνοτερα,
μονο προσεξε τις ημερομηνιες παραγωγης πριν τα αγορασεις γιατι δεν πολυκινουνται τα συγκεκριμενα
και μην ειναι τιποτα παλια. Αν ειναι μεχρι ενος ετους κατασκευη ειναι οκ. (προσωπικη αποψη)
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

labisnik
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ 02 Οκτ 2014, 20:31
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από labisnik »

ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις πληροφοριες!

labisnik
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ 02 Οκτ 2014, 20:31
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από labisnik »

Τα περασα χθες και πραγματικα μου φαινεται σαν να αλλαξα μηχανακι!εκανα γυρω στα 30 χιλιομετρα,αλλα θελω να τα "πατησω" για 100-150 χιλ.για να καταλαβω την συμπεριφορα τους.
ειναι τα dunlop qualifier 2 με δεικτη w και ημερομηνια παραγωγης 0815

Adulescens_1
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τετ 04 Νοέμ 2015, 11:30
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από Adulescens_1 »

Καλησπερα παιδια εχω καποιες αποριες με τα λαστιχα οπως τα διγομα κ τα μονογονα και η γρηγορη κορονα που εχω διαβασει συντομα θα αλλαξω και θελω να ξερω περι τινος προκειται το καθε ευχαριστω....

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από manos_mas »

διαβασε αυτο το thread απο την αρχη και θα ενημερωθεις αρκετα με διαφορες γνωμες.
Αλλα θα πρεπει να ξερεις και εσυ τι ζητας απο ενα ελαστικο . Διαρκεια ή επιδοσεις ? Που κινησαι συνηθως ? Πολη ή Εθνικη ? Κανεις μακρινα ταξιδια ή γρηγορες βολτες ? για να καταληξεις πρωτα σε ποια κατηγορια ελαστικων θες να πας και μετα σε ποια μαρκα και σε ποιο μοντελο .
Τουρισταδικο ή σπορ ελαστικο
Συνωπτικα
Το Τουρισταδικο αργει να ζεσταθει ( ειναι πιο σκληρο ) , εχει πιο αργη κορωνα ( δυσκολευεται στις γρηγορες αλλαγες κλισης ) , αλλα μεγαλυτερη σταθεροτητα στην ευθεια ( για ταξιδια ) και μεγαλυτερη διαρκεια ζωης ( περιπου 20.000 χλμ )
Το σπορ ζεσταινεται πιο γρηγορα ( μετρια προς μαλακη γομα ) , εχει γρηγορη κορωνα ( αλλαζει γρηγορα κλισεις , πλαγιαζει ευκολα ) αλλα στις μεγαλες ευθεις μπορει να ειναι ασταθες ( ευελιξια και σταθεροτητα δεν πανε μαζι ) και μικροτερη διαρκεια ζωης ( 15.000 χλμ)
Μπορεις να βαλεις και πιο soft ( γομες ) ελαστικα εως και σλικ με καλυτερο σημειο τους το κρατημα , αλλα θα αλλαζεις λαστιχα πιο συχνα ( 5000 με 10000 χλμ ) .
Ρωτα τον εαυτο σου πρωτα τι ζητας εσυ απο ενα λαστιχο να κανει και μετα μπορεις να ακουσεις γνωμες

Διγομα ( η και 3γομα ) ειναι τα λαστιχα που εχουν διαφορετικης σκληροτητας γομα στο πελμα τους
Σκληρα στην μεση - μαλακη γομα στο πλαι .
τα τριγομα εχουν σκληρη γομα στην μεση , μετρια στους ωμους και μαλακη στις ακρες
Προσπαθουν να συνδυασουν αντοχη στα μεγαλα ταξιδια οπου το μηχανακι παει με πολλα χιλιομετρα και για πολλα χιλιομετρα ευθεια και μονο , οποτε "τρωνε" την μεση του ελαστικου και χρειαζεται σκληρη γομα για να μην φθιρεται , αλλα εχει μαλακη γομα στο πλαι για να εχει καλυτερο κρατημα στις στροφες.

δες αυτο

http://global-infrastructure-for-cdn.br ... chnology-3

Adulescens_1
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τετ 04 Νοέμ 2015, 11:30
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από Adulescens_1 »

Ευχαριστω πολυ για την καθοδηγηση αν και εχω καταληξει σε dunlop sportsmart sportmax θελω να ζεσταινονται γρηγορα γιατι κινουμαι μεσ την πολη κυριος απλα θελω να ξερω αν ειναι διγομα αυτα η τριγομα τουλαχιστον να μην θελω παλι αλλαγη σε ενα χρονο

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από manos_mas »

αν θα θελεις αλλαγη σε εναν χρονο εξαρταται το ποσα χιλιομετρα κανεις .
Εμενα μου εβγαλαν 16.000 χλμ ( τα αλλαξα πριν 3 μηνες ) και ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος. τωρα εχει βγαλει τα sportsmart2 . Ειναι διγομα και ζεσταινονται σχετικα γρηγορα .

Adulescens_1
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τετ 04 Νοέμ 2015, 11:30
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από Adulescens_1 »

Ε για μενα τα 16 ειναι 1.5 χρονος θα κοιταξω για τα αυτα που μ πες μπας και βγαλουμε παραπανω....

valadis89
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 12 Ιαν 2016, 16:19
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από valadis89 »

Παιδια καλησπερα... αγορασα ενα fazer600 του 2005 κ ο τυπος που το αγορασα μ ειπε πως χρειαζεται αλλαγη ελαστικων και γρηγορα. Το μηχανακι που το κοιταξα φοραει λαστιχα με dot 41/2010 οποτε καταλαβαινετε... <>63 ειμαι νεος οδηγος οποτε ουτε θελω αλλα ουτε και ξερω να το πλακωσω σε γκαζια και τετοια μεχρι να μαθω να το οδηγαω καλα. Το μηχανακι το πηρα για να μετακινουμε στην πολη χαλαρα στη δουλεια μουκαι να πηγαινω κανα σκ το καλοκαιρι για μπανιο. Οχι ταξιδια πιστες κλπ. Με ενδιαφερει το λαστιχο που θα βαλω να μην γλιστραει αλλα και να κρατησει για 12.000-15000χλμ. Απο ολα αυτα που εχω διαβασει πιστευω πως το dunlop sportmax ειναι το ιδανικο.. καλα σκεφτομαι για τη χρηση που θελω?? +:Think=+::-k

Δεν ξερω αν το λεω και σωστα το ονομα του.. ειμαι λιγο ασχετος απο λαστιχα μηχανων αλλα θα μαθω..! +:Dancing=+:\:D/

Άβαταρ μέλους
necromanthus
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2011, 14:48
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από necromanthus »

Οτι και να βάλεις μέσα στην πόλη με την ανύπαρκτη πρόσφυση των δρόμων που έχουμε θα γλυστρήσει. Γενικά να θυμάσαι οτι οποιοδήποτε λάστιχο για να αποδώσει πρέπει να ζεσταθεί. Πάντως πολύ σωστά σκέφτεσαι για σπορ λάστιχο και νομίζω το συγκεκριμένο είναι καλή επιλογή χωρίς να το έχω δοκιμάσει όμως. Εγώ στην ίδια κατηγορία ελαστικών φοράω τα continental sport attack 2 και έχω ήδη 10000χλμ. Το λάστιχο δεν είναι ξερό, ούτε τετράγωνο και με βάση το πέλμα που έχει βγάζει άνετα ακόμα 4-5000χλμ. Οπότε θα σου έλεγα να δεις και αυτά αν και έχω την εντύπωση οτι έχουν πιο γρήγορη κορόνα από τα dunlop sportmax :/abwave::)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες