Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
valadis89
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 12 Ιαν 2016, 16:19
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από valadis89 »

Οταν λες γρηγορη κορονα? +:Think=+::-k

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από Solomon »

Η γρηγορότερη κορώνα επιτρέπει ταχύτερες εναλλαγές κλίσης. Είναι ένα χαρακτηριστικο που για να το καταλάβεις κ να το εκτιμήσεις πρέπει να έχεις την αίσθηση του στριψιματος κ να το έχεις γενικά με το μηχανάκι. Ίσως στη περίπτωση σου να μην είναι απαραίτητο να ασχοληθείς με κορωνες. Έτσι κι αλλιώς δεν έχουν κ την χιλιομετρικη απόδοση που ζητάς

Άβαταρ μέλους
+WiSe
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 16 Νοέμ 2013, 17:58
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από +WiSe »

Καλημερα!

Εχει δουλεψει κανεις τα Michelen Pilot Power 3?

Άβαταρ μέλους
loukiack
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 11:01
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από loukiack »

Λοιπόν βγαίνει ο Ιούλιος κι αρχίζω να κάνω τα οικονομικά μου κουμάντα για λαστιχάκια το Σεπτέμβριο.

Από τα Metzeler M7RR που έβαλα στα 300€ δεν έμεινα ιδιαίτερα ευχαριστημένη. Μια αίσθηση αστάθειας και κάπως γλυστερά.

Σκέφτομαι να επιστρέψω στα continental από τα οποία είχα μείνει πιο ευχαριστημένη. Έχετε καμιά πρόταση; Η χρήση που κάνω είναι 80% πόλη 20% έξω όλο το χρόνο.

Την μηχανή δεν την πηγαίνω κομμάτια αλλά αν παίζουν ωραίες στροφούλες ένα παιχνίδι το κάνω...

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από Jericho »

Αφού κινείσαι κατά μεγάλο ποσοστό σε πόλη, εγώ θα διάλεγα κάτι που ζεσταίνεται γρήγορα και ως εκ τούτου θα έχεις ικανοποιητική - καλή πρόσφυση ακόμα και στα λίγα χιλιόμετρα.

Πόσα χιλιόμετρα κάνεις το χρόνο ;

Άβαταρ μέλους
FotisFz1
Δημοσιεύσεις: 595
Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 12:41
Model: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από FotisFz1 »

βαλε dunlop gp racer
αφου κανεις λιγα χλμ εκτος πολης
θα σου κρατησουν πολυ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitrisfz την Δευ 18 Ιούλ 2016, 13:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: παραθεση

Άβαταρ μέλους
loukiack
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 11:01
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από loukiack »

Jericho έγραψε:Αφού κινείσαι κατά μεγάλο ποσοστό σε πόλη, εγώ θα διάλεγα κάτι που ζεσταίνεται γρήγορα και ως εκ τούτου θα έχεις ικανοποιητική - καλή πρόσφυση ακόμα και στα λίγα χιλιόμετρα.

Πόσα χιλιόμετρα κάνεις το χρόνο ;
Χμμμ γύρω στις 6.000 το χρόνο. Ναι σίγουρα για κάποιο που να ζεσταινεται γρήγορα!!! Καλημέρα!

kgram
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 23 Ιούλ 2016, 00:32
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από kgram »

Παιδιά Καλησπέρα, μετά από 22.000 χλμ νομίζω ότι έφθασε η ώρα να αλλάξω τα (μαμίσια) Dunlop και είμαι σε δίλημμα. Επειδή δεν ταξιδεύω πολύ, κάνω περίπου 3000 χλμ το χρόνο και κινούμαι στην πόλη (Ηράκλειο) περισσότερο, σκέφτομαι για sport λάστιχα. Ο λαστιχάς μου προτείνει τα εξής:
Bridgestone BT16,
Michelin Pilot Street
Pirelli Diablo,
Metzeler M3,
Η τιμή είναι δελεαστική 200 Ευρώ μαζί με τα περαστικά. Έχει κάποιος εμπειρία από τα λάστιχα αυτά; Έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε; Ευχαριστώ !!!

kgram
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 23 Ιούλ 2016, 00:32
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από kgram »

....Επίσης το Site: http://mototirereviews.com/sportbike-st ... e-reviews/
εμφανίζει πρώτο το Continental Sport Attack 2.
Διαβάζω στο επίσημο site της Continental, οτι το Sport Attack 2 από το 3 διαφερει στο οτι το 3 είναι καλύτερο στη βροχή.
Τι πιστεύετε καλό είναι; Έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε; :?: Ευχαριστώ !!!

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από pilotos7 »

Με τοσα λιγα χλμ που κανεις το λαστιχο το πετας καινουριο..για μενα βαλε γομα τουλαχιστον οσο θα παιρνεις την μηχανη θα παταει καλα..να φανταστω οτι σε βροχη δε βγαινει ετσι;

kgram
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 23 Ιούλ 2016, 00:32
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από kgram »

Ευχαριστω pilotos7. Δεν βγαινει με βροχη η αν βγει θα βγει μεσα στην πολη. Δεν θα ηθελα να βαλω αγωνιστικα γομα για το ενδεχομενο που χρειαστει να οδηγησω πολλα χλμ σε βροχη <>60 μετα απο αλλαγη καιρου. Σημερα κοιταζα τα Βridgestone Battlax s21 και τα Dunlop q3. Τα εχει δοκιμασει καποιος αυτα;

Άβαταρ μέλους
loukiack
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 11:01
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από loukiack »

kgram έγραψε:Ευχαριστω pilotos7. Δεν βγαινει με βροχη η αν βγει θα βγει μεσα στην πολη. Δεν θα ηθελα να βαλω αγωνιστικα γομα για το ενδεχομενο που χρειαστει να οδηγησω πολλα χλμ σε βροχη <>60 μετα απο αλλαγη καιρου. Σημερα κοιταζα τα Βridgestone Battlax s21 και τα Dunlop q3. Τα εχει δοκιμασει καποιος αυτα;
Continental Sport Attack 2 Από αυτά ήμουν ευχαριστημένη πολύ μαλακή γόμα με καλό πάτημα...

kgram
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 23 Ιούλ 2016, 00:32
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από kgram »

Ευχαριστώ loukiack, μολις έβαλα τα Dunlop SportMax Q2. Τα πρότεινε ο λαστιχάς και ήταν σε προσφορά 230 Ευρώ. Άλλο είναι το θέμα τώρα. Παρατηρώ ότι, μετά την τοποθέτηση, έχει τάση να στρίβει αριστερά. Ο λαστιχάς λέει οτι πρέπει να τα πατήσω πρώτα. Τι μπορεί να συμβαίνει;

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από pilotos7 »

Απο οταν εβαλα τα ντανλοπ σπορτσμαρτ 2 η μηχανη τραβαει αριστερα
Δεν θα εβαζα ξανα ντανλοπ γτ δεν μου αρεσαν καθολου..θα δοκιμαζα κοντι σπορτ ατακ 2 ή 3 τα καινουρια

Άβαταρ μέλους
loukiack
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 11:01
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από loukiack »

kgram έγραψε:Ευχαριστώ loukiack, μολις έβαλα τα Dunlop SportMax Q2. Τα πρότεινε ο λαστιχάς και ήταν σε προσφορά 230 Ευρώ. Άλλο είναι το θέμα τώρα. Παρατηρώ ότι, μετά την τοποθέτηση, έχει τάση να στρίβει αριστερά. Ο λαστιχάς λέει οτι πρέπει να τα πατήσω πρώτα. Τι μπορεί να συμβαίνει;
Δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι παρόμοιο με κανένα λάστιχο που έχω δοκιμάσει...Από την άλλη δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό αυτό που λέει ο λαστιχάς. Δλδ αριστερίζουν τα λάστιχα μέχρι να στρώσουν;Για ποιό λόγο;

Θεωρώ πως ημερομηνίες κατασκευής κλπ τα είδες ε?Δεν σου έβαλε κάνα προπέρσυνο stock ε?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης