Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από jskf16 »

1oν , δε βαζουμε ενα ελαστικο επειδη το προτεινε ο λαστιχας +:Brick wall=+:](*,)

2ον , αποφασιζουμε σε ποια κατηγορια ανηκουμε - τη χρηση που κανουμε -και μετα κανουμε επιλογη και ερωτησεις , και οχι οτι να ναι για 5 λαστιχα :shock: θα μπερδευτουμε περισσοτερο!!!!!!

3ον , το λαστιχο οταν τραβαει ειτε απο τη μια ειτε απο την αλλη εφοσον εχουμε σωστο αερα ή ελατωμματικο ειναι ή ζυγοσταθμιση δεν εγινε!

4ον , και τι εγινε αμα το ελαστικο ειναι περσινο :?: :roll: Αμα ειναι σωστα αποθηκευμενο δε παθαινει τιποτα!

5ον ,τα dunlop ειναι ετη φωτος μπροστα για τους ελληνικους καροδρομους.

6ον , δελεαστικες τιμες δινονται συνηθως μονο σε παλια μοντελα ελαστικων , βλεπε Μ3 κ.α!
:/abwave::)

kgram
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 23 Ιούλ 2016, 00:32
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από kgram »

Loukiack, Κι εμενα δεν μου φαίνεται λογικό να "αριστερίζουν". Το φαινόμενο δεν είναι τοσο εντονο. Συμβαίνει όταν αφίσω τα χέρια απο το τιμόνι. Αύριο πρέπει να πεταχτώ για μια δουλεια μέχρι τα Χανιά και πάλι πίσω 280Χλμ. άρα θα στρωθούν κάπως. Ελπίζω να έχει δίκιο και με το στρώσιμο να αρχίζει να βελτιώνεται και να μην οφείλεται σε κατασκευαστικό λάθος του ελαστικού.

jskf16,, Ζυγοστάθμιση έκανε, ήμουν μπροστά και είδα οτι έβαλε βαρυδάκι στον πίσω τροχο. Τον ρώτησα αν είναι καινουρια παρτίδα μου ειπε οτι ειναι του 16.

Τα Qualifier 2 τα επέλεξα κυρίως διότι έχω ακούσει καλά λόγια για τη συμπεριφορά τους και επειδή νομίζω οτι δεν χρειάζομαι κατι επιπλέον απο το λαστιχο, αφου ούτε σε πιστα τρέχω, ούτε οδηγω "επιθετικά", ούτε ποτε θα κινηθώ με μεγάλες γωνίες σε στροφή. Άρα γιατι να πληρώσω για κατι που δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ. Κυρίως κινουμαι στην πόλη και αν τύχει 1 Σαββατοκύριακο κάθε 1-2 μήνες θα κάνω μια διαδρομή των 100 - 200 χλμ.

Ελπίζω να μην έκανα λάθος επιλογή.... :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από SoR_gr »

να φανταστώ ζάντες-τιμόνια δεν είναι στραβά;
εάν φορέσεις νέα ελαστικά , δεν είναι τόσο "τετραγωνισμένα" και η μηχανή σε ωθεί απο μόνη της για πλάγιασμα..μήπως αυτό σου φαίνεται οτι "αριστερίζει";
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
loukiack
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 11:01
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από loukiack »

kgram έγραψε:
Ελπίζω να μην έκανα λάθος επιλογή.... :/abwave::)
No worries όλα καλά θα πάνε! Πες μας πως πήγες με το ταξίδι στην φοβερη εθνική οδό Ηρακλείου Χανίων :/abwave::) </->/ss4

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από manos_mas »

Πολλα 600αρια αριστεριζουν . Μην σε ανησυχει.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από jskf16 »

kgram έγραψε: jskf16,, Ζυγοστάθμιση έκανε, ήμουν μπροστά και είδα οτι έβαλε βαρυδάκι στον πίσω τροχο. Τον ρώτησα αν είναι καινουρια παρτίδα μου ειπε οτι ειναι του 16.

+:Shame on you=+:[-X
Kαι στο πισω να μην εβαζε δε θα καταλαβαινες τιποτα!!! Το μπροστα μας νοιαζει :!: Το 16 δε σημαινει οτι δε μπορει να προκυψει ελατωμματικο :wink: τσεκαρεις και βλεπεις....

kgram έγραψε: επειδή νομίζω οτι δεν χρειάζομαι κατι επιπλέον απο το λαστιχο, αφου ούτε σε πιστα τρέχω, ούτε οδηγω "επιθετικά", ούτε ποτε θα κινηθώ με μεγάλες γωνίες σε στροφή.
Τα ελαστικα που κυκλοφορουν υπερ-καλυβουν τις αναγκες μας εδω των περισσοτερων και ας ζουμε σε ενα τραγικο ποιοτικα οδικο δικτυο!

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από sakisart »

Παιδιά φοράω τα dunlop qualifier II και είμαι ευχαριστημενος. Σκέφτομαι τώρα αν θα βάλω πάλι τα ίδια ή να δοκιμάσω και τα sportmart 2. Επίσης και για τα s21 τα μεσαία τα hypersport και για τα pilot2 της Michelin κοιτάω.
H χρήση είναι κυρίως σε επαρχιακη πόλη και επαρχιακό οδικό δίκτυό με στροφές, γενικώς πλαγιάσματα .
Εχει δοκιμασει καποιος αυτά; Μια γνώμη σεβαστή :)
Στην αναζήτηση της dunlop για το μηχανακι μου προτείνει η εταιρεία τα qualifier1&2)και τα roadsmart(αυτά δε μ'ενδιαφέρουν)δε ξέρω γιατί δεν βγάζει πχ τα sportmart2 Μήπως είναι too much;

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από dimitris pap »

Μία χαρά είναι! :D
Aπο QUALIFIER όταν ειρθε ή ώρα τους, αλλαξα σε S20evo(ίδια με τα S21)
Αξιοσημείωτη η διαφορά (προς το κσλυτερο!) σε όλες τις συνθηκες και πολύ μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στο μπροστινό!
Τα S21 και SPORTSMART εχουν πιο τριγωνική κορωνα και πιο μαλακές γόμες από τα QUALIFIER.
Θα χεις καλύτερο κράτημα με λίγο περισσότερη φθορά.

Makman
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 23:03
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από Makman »

Καλημερα παληκαρια.Τα S21 και τα Sportsmart, θεωρουμε οτι εχουν την πιο μαλακη γομα απο οσα κυκλοφορουν ?Συμπεριφορα στο βρεγμενο ?
Ρωταω, γιατι πλησιαζει η ωρα να αλλαξω τα BATTLAX που φοραει η μηχανη (κατασκευη 35 εβδομαδα του '14) αφου ειναι ολο χαζογλυστριματα, ακομα και με πολυ λιγα χιλιομετρα.
Η οδηγηση μου ειναι μεικτη και σχετικα παντως καιρου, (ειτε βρεχει ειτε κανει ψοφωκρυο), δηλαδη πολη και μια-δυο φορες την εβδομαδα πηγαινε-ελα Λαυριο, και κανα 2 φορες το χρονο, Κοζανη.

Σημ: Σε καμμια περιπτωση δεν θεωρω τον εαυτο μου "γρηγορο" και "στριφτερο" :D :D :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Παρ 02 Δεκ 2016, 11:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Oxι στις αμεσες παραθεσεις!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από SoR_gr »

νομίζω για σ21 και σπορτσμαρτ υπάρχουν πληροφορίες σε αυτό το νήμα και σε αυτό http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... 29&t=23480

ρίξε μια ματιά και ότι αλλο το ρωτάς
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Makman
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 23:03
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από Makman »

Σε ευχαριστω.Απλα προσπαθω να δω, πιο ελαστικο ταιριαζει καλυτερα στις αναγκες μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Κυρ 04 Δεκ 2016, 21:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Οχι στις αμεσες παραθεσεις! Τα επομενα θα διαγραφονται!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αν καταλαβα καλα, εννοεις για κρυο κ βροχη...τωρα κρυο...εγω το ερμηνευω στεγνο δρομο...

Με τα σ21 κ σε στεγνο κ σε βρεγμενο δρομο ειμαι αρκετα ευχαριστημενος. Τα φοραω 4-5.000χλμ.
Περιμενω να δω διαρκεια τωρα...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από dimitris pap »

"Σημ: Σε καμμια περιπτωση δεν θεωρω τον εαυτο μου "γρηγορο" και "στριφτερο" :D :D :D"

Makman, ένα σπορ λάστιχο πιστεύω δεν καλύπτει μονο την ανωτέρω κατηγορία. Παρέχει ασφάλεια και καλυτερη συμπεφορα σε ολους και σε όλες τις συνθηκες κίνησης και ιδιαίτερα στην πολη, όπου επικρατούν συνθήκες ζούγκλας.
Το χω διαπιστώσει το τελευταίο διμηνο, εδώ Δυτικά Προάστια που κυκλοφορω, σε ελιγμούς αποφυγής και φρενα πανικού. Σε σύγκριση με τα QUALIFIER που είχα, τα S20evo σαν πιο σπορ λάστιχο, είναι μέρα με τη νύχτα!!

Makman
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 23:03
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από Makman »

Κρυο, το λεω λογω του οτι οποιοδηποτε λαστιχο, αργει να ζεσταθει εστω και ελαχιστα.Δεν με πολυνοιαζει προσωπικα η διαρκεια.

Που να δεις τι γινεται στα Νοτια Προαστια +:Whistle=+::- +:Whistle=+::- +:Whistle=+::-
Για το ιδιο ακριβως πραγμα μιλαμε.Πιασατε ΑΚΡΙΒΩΣ το τι ηθελα να μαθω.

Κατατοπιστικοτατες απαντησεις. Σας ευχαριστω πολυ ολους.
Αρα μιλαμε για S20evo η S21.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Κυρ 04 Δεκ 2016, 21:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Οχι στις αμεσες παραθεσεις! Τα επομενα θα διαγραφονται!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από SoR_gr »

Οταν με το καλο τα βαλεις κ τα δοκιμασεις πες μας κ εσυ την γνωμη σου...οσο περισσοτερες γνωμες τοσο καλυτερα
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης