Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από theovivad »

Makman έγραψε: Αρα μιλαμε για S20evo η S21.
Αυτοί οι κωδικοί είναι για brigestone?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ναι..

θεωρητικά τα S20 evo είναι το μοντέλο των ελαστικών της Bridgestone και τα S21 είναι σαν "facelift" αυτού του μοντέλου. Τα πλασάρουν σαν +36% διάρκεια. αυτά φοράω τώρα. Σε διάρκεια θα δείξουν....
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από theovivad »

Την δική μου όταν την αγόρασα είχε ήδη καινούργια σχεδόν λάστιχα (αλλαγμένα τον Απρίλιο 2016) brigestone battlax bt 090 pro... Το επίσημο site της Brigestone μου αναφέρει πως το ελαστικό αυτό δεν είναι κατάλληλο για την συγκεκριμένη μότο... μου προτείνει τα S21, τα Τ30 και ΒΤ021 και ΒΤ023...
Τα s21 για σπορ οδήγηση και τα υπόλοιπα για τουρισμού.
Ίσως όταν έρθει η ώρα τους γι αλλαγή να δω και σε Dunlop.

Makman
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 23:03
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από Makman »

Makman έγραψε:
Κυρ 04 Δεκ 2016, 20:13
Κρυο, το λεω λογω του οτι οποιοδηποτε λαστιχο, αργει να ζεσταθει εστω και ελαχιστα.Δεν με πολυνοιαζει προσωπικα η διαρκεια.

Που να δεις τι γινεται στα Νοτια Προαστια +:Whistle=+::- +:Whistle=+::- +:Whistle=+::-
Για το ιδιο ακριβως πραγμα μιλαμε.Πιασατε ΑΚΡΙΒΩΣ το τι ηθελα να μαθω.

Κατατοπιστικοτατες απαντησεις. Σας ευχαριστω πολυ ολους.
Αρα μιλαμε για S20evo η S21.
Απο αυτο το ποστ, περασαν 7 μηνες και κατι λιγοτερο απο 11.000km.
Τα λαστιχα αλλαχτηκαν στις 7/8/17 αφου πλεον, μετα απο ενα φρεναρισμα, που ειχα, βγηκαν τα "ατσαλια" εξω.
Πλεον φοραω τα S20 Evo, με τα οποια εχω κανει 1400km. Εντυπωσεις σαφως θετικοτατες. Σχετικα γρηγορο ζεσταμα (κανω καθημερινα την διαδρομη Ν.Σμυρνη - Λαυριο και επιστροφη, δηλαδη 123km). Δεν τα εχω πιεσει ακομα, αλλα σε στροφες μου βγαζουν μια εμπιστοσυνη, οσο μπορουμε βεβαια να το πουμε αυτο. Ησυχο λαστιχο, θα ελεγα. Περιμενω να δω συμπεριφορα στο βρεγμενο.

tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από tonis »

Καλημερίζω την παρέα.
Ήρθε η ώρα να αντικαταστήσω και τα δικά μου λάστιχα μετά από 4 χρονάκια, και περίπου 2,500 χιλ.
Γενικά στο νησί δεν την πολύ βολτάρω και το αποτέλεσμα είναι ότι ψιλοσκάνε από το καθισιό.
Επειδή δεν κάνουμε πειράματα με το θέμα ασφάλειας,
θα ήθελα να ρωτήσω τι καλό παίζει αυτό το καιρό και από που μπορώ να τα παραγγείλω.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από SoR_gr »

οταν λες νησί; αν είσαι Κρήτη ή Κέρκυρα, έχει διαδρομούλες.

αλλιως αν ειναι μικρό νησί και απλά φθείρονται απο τον χρόνο, θα έβαλα ελαστικά με σχετικά μαλακή γόμα για γρήγρορο ζεσταμα και καλή πρόσφρυση γύρω στα 200ε

τώρα ελαστικά και τιμές....οτι εχεις δει στα site τους..
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από tonis »

Και τη Λέσβο δεν την λες μικρό νησί, αλλά γενικά χρησιμοποιώ την καλή μου μόνο τα καλοκαίρια και σχετικά οι βόλτες είναι λίγες λόγου έλλειψης χρόνου.
Το ερώτημα μου είναι το εξής. Τι μάρκα λάστιχα να φορέσω έστω και μαλακά όπως λες.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από SoR_gr »

Εεεε οσο ναναι οι επωνυμες 5-6 ειναι.

Μετζελερ, μπριτζεστον, κοντινενταλ, ντανλοπ, μισελεν, πιρελι. Εφοσον η χρηση σου ειναι οπως λες. Λιγες βολτες κ κυριως καλοκαιρια....

Νομιζω ολα τα ιδια πραγματα σου προσφερουν. Θα κοιταγα με κριτηριο την τσεπη... Αρκει η ημερομηνια παραγωγης τους ναναι μεταξυ 6-12 μηνων..
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από tonis »

Σ'ευχαριστώ φίλε SoR_gr για τις πληροφορίες σου.
Κάθε άλλη άποψη δεκτή για μάρκα ελαστικών.

tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από tonis »

Καλημέρα στην παρέα.
Λοιπόν... Έκατσα ρώτησα από δω και από εκεί.
Διότι εδώ στο forum δεν είδα και πολύ ανταπόκριση από τους πιο έμπειρους, ή ίσως να μην θέλει κάποιος να πει την γνώμη του γιατί κατά κάποιο τρόπο τα ελαστικά είναι κάπως προσωπική άποψη του καθενός.
Βέβαια, εξαιρείται το μέλος SoR_gr που είπε την γνώμη του από την αρχή και τον ευχαριστώ.
Επειδή πρέπει να τα αλλάξω άμεσα διότι έχουν σκασίματα και δεν να βρεθώ σε αυτή την κατάσταση <>63
με τον πάτερ από πάνω, μου πρότειναν αυτά.
Έτσι λοιπόν κατέληξα στα παρακάτω με αυτές τις τιμές συν τα περαστικά.

Metzeller m3 220€
Metzeller z6 220€
Metzeller m5 250€
Pireli diabollo sport 220€
Pireli diabollo rosso II 280€

Δεν γνωρίζω αν οι τιμές που μου είπαν για αγορά είναι καλές εδώ στο νησί, αλλά ακόμα δεν ξέρω σε ποιο να καταλήξω και από που να το προμηθευτώ.
Κάθε απάντηση και άποψη δεκτή.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από jskf16 »

tonis έγραψε:
Κυρ 01 Ιούλ 2018, 13:13
Διότι εδώ στο forum δεν είδα και πολύ ανταπόκριση από τους πιο έμπειρους, ή ίσως να μην θέλει κάποιος να πει την γνώμη του γιατί κατά κάποιο τρόπο τα ελαστικά είναι κάπως προσωπική άποψη του καθενός.
Οι <<εμπειροι>> αλλαζαν 4 ζευγαρια λαστιχα το χρονο , και οχι 1 καθε 4 χρονια οπως εσυ.Και σε μερη μικροτερα απο τη Λεσβο.Οπως επισης , η κριση ξερεις οοολους αυτους που λες εσυ εμπειρους τους αναγκασε ειτε να πουλησουν τη μηχανη τους , ειτε να κανουν βολτες πολυ επιλεκτικα σημερα , ειτε να αλλαξουν ενδιαφεροντα.Και βεβαια υπαρχουν και οι εξαιρεσεις.Με αποτελεσμα και οι γνωμες οσο αναφορα τα ελαστικα να ειναι περιορισμενες.Αυτο λοιπον οσο αναφορα τα γραφομενα περι ανταποκρισης και να μη θελει καποιος να πει τη γνωμη του.

Καλη συνεχεια και καλες βολτες με οποιο απο τα ελαστικα επιλεξεις.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη ελαστικων σε 600αρι

Δημοσίευση από SoR_gr »

Τιμες μπορεις να συγκρινεις με καποιο σαιτ ελαστικων. Αναγραφουν τιμες οποτε θα εχεις μια εικονα.

Σχετικα με την χρηση που κανεις, ολα θα σε βολεψουν. Οποτε νομιζω αναλωνεις αρκετο χρονο στο να επιλεξεις. Οκ ειναι σεβαστο οτι το κοστος τους ειναι τετοιο που το ψαχνεις, αλλα πολλοι εχοντας αλλαξει αρκετα ζευγαρια ελαστικων, ξερουν ποιο τους ταιριαζει. Ετσι κ εσυ μετα απο μια δυο αλλαγες θα δεις ποιο σε καλυπτει
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες