bt016 vs bt016 hypersport pro

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

bt016 vs bt016 hypersport pro

Δημοσίευση από JokeR »

επειδη απο βδομαδα θα παω για παπουτσακια και εγω μιας και ειδα τα ελαστικα μου σημερα (ημερομηνιες) και ειναι μεσα του 2009 (ξερω... φονιας εντελως) ειπα να του βαλω ελαστικα και ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 αλλα δε ξερω πιο απο τα 2 να διαλεξω.
συμφωνα με το τροπο οδηγησης μου εχω καταληξη σε αυτα τα 2 αλλα δε ξερω ποιο???

μπορειτε να σχολιασετε εντυπωσεις απο αυτους που τα εχουνε βαλει???


Υ.Γ. και κατι για αυτους που ψαχνονται για brigistone λαστοιχακια που ολοι ξερουμε πως καθηστερουν να ερθουνε οι τωρινες ημερομηνιες(2013) τα κοντεινερ με τα λαστοιχα ειναι ηδη τελωνειο απο την επομενη εβδομαδα στην αγορα θα υπαρχουνε

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: bt016 vs bt016 hypersport pro

Δημοσίευση από GrDreamer »

Και τα 2 είναι σπορ ελαστικά που δεν θα πούνε όχι σε ένα trackday. Το bt16 pro είναι αντικαταστάτης του bt16. Εκτός ότι το bt16 είναι 5γωμο και το pro 3γωμο, οι διαφορές τους είναι μικρές, με βελτιώσεις στο pro ως μεταγενέστερο. Για αντοχή στα χιλιόμετρα μην περιμένεις μεγάλη αφού δεν είναι το σπορτουρινγκ ελαστικό της εταιρίας(bt023).
Στη θέση σου αν η διαφορά τους είναι 10-15ε θα έβαζα τα pro.
Αν είσαι χιλιομετροφάγος σιδερόκωλος (βλέπε jo.da :lol: ) κοίτα και τα bt023 από brigistone. Αυτά :wink:

standgeo
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Παρ 16 Απρ 2010, 20:28
Επικοινωνία:

Re: bt016 vs bt016 hypersport pro

Δημοσίευση από standgeo »

Οπως τα ειπε ο απο πανω. :mrgreen:
Εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις και τον αντικαταστατη του BT016 pro που ειναι τα S20. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια απο οσους τα εχουνε βαλει και μολις με το καλο κυκλοφορησει το μηχανακι μου παλι, κατα εκει με βλεπω. :/abwave::)

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: bt016 vs bt016 hypersport pro

Δημοσίευση από GrDreamer »

s20 φοράω τώρα στο cbr, από τα λίγα χιλιόμετρα που έχω κάνει και ένα ταξίδι δικάβαλος με βαλίτσες έχω μείνει ευχαριστημένος από την πληροφόρηση και την πρόσφυση που προσφέρει. Αν με το οικονομικό δεν παίζει θέμα κοίτα και το s20.

Διάβασε και κάτι που βρήκα στο FAQ της εταιρίας
What is the difference between the BT-016 and the BT-016 PRO?

Most notably the BT-016 PRO has a dual compound rear tyre as apposed to the 5 zone compound. The PRO also has the latest MotoGP technology in it so the all round performance is much improved, especially in the wet. Despite having much improved wet performance; durability and outright dry grip has not been compromised.


Δες και το σχεδιάκι παρακάτω :/abwave::)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

Re: bt016 vs bt016 hypersport pro

Δημοσίευση από JokeR »

δηλαδη τα bt16 ειναι κατι μεταξυ πιστας και και τουρισταδικο.... εγω θελω γενικα 1 λαστιχο και να βγαλει αρκετα χιλιομετρα (15-20.000 χλμ) και και να με κραταει χωρις να το φοβαμαι....

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: bt016 vs bt016 hypersport pro

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Ντίνο αυτό που θές ουσιαστικά δεν γίνεται...Πάντως το bt-023 μοιάζει με αυτό που περιγράφεις (ή τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έδωσε σε εμένα για τα km που το είχα στο fz6)... :/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: bt016 vs bt016 hypersport pro

Δημοσίευση από dudukas »

Φοραω στο 400 τα bt023 εδω κ 2 χρονια εχουν κανει γυρω στις 20.000 κ θα τα αλλαξω γιατι εχουν αρχισει κ δεν πατανε οπως πριν οχι οτι με φοβιζει πουθενα απλα οταν οι ρυθμοι ανεβενουν δεν κραταει οπως παλια στις στροφες πχ νιωθεις ενα ελαφρο βγαλσιμο που σε καμια περιπτωση δεν τρομαζει κ παντα ερχεται γραμμικα χωρις νευρικοτητες αν θα τα ξαναεβαζα εννοειται αν εβγεναν στον δεικτη ταχητητας μου....Ζεστενονται το ιδιο γρηγορα με τα Μ3 που φοραει ο captain οποτε για καποιον που θελει χιλιομετρα χωρις ακραια στριψηματα το λαστηχο ειναι κορυφη.....
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: bt016 vs bt016 hypersport pro

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

Φίλε μου φοράω στο s2 τα pro εδώ και δύο χρόνια, αλλά δυστυχώς έχω κάνει πολύ λίγα χιλιόμετρα για να σου πω εντυπώσεις σε θέμα διάρκειας ζωής.
Η αλλαγή έγινε μετά απο τα bt020 που φορούσε απο το εργοστάσιο, και για να σου πω την αλήθεια δεν παρατήρησα καμια τρελή διαφορά σε θέμα γεωμετρίας, γενικά μου δίνει την αίσθηση οτι δεν πέφτει το μηχανάκι εύκολα στις στροφές (βέβαια δεν αποκλείεται και το γεγονός να είμαι και γω κομματάκι κουλομαρία... :lol: ).
Τώρα λένε οτι τα s20 αρέσουν σε πιο πολύ κόσμο και υποθέτω οτι τα έκαναν με πιο γρήγορη γεωμετρία, αλλά να σου κρατήσουν 15.000-20.000 χλμ μου φαίνεται λίγο απίθανο.
Αν αντέχεις οικονομικά τις συχνότερες αλλαγές, πας για πιο σπορ λάστιχο, αν είσαι και συ όπως όλοι μας, το sport touring είναι μονόδρομος.

Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

οποτε παμε για τουρισταδικο

Δημοσίευση από JokeR »

οποτε αλλαζουμε κατηγορια απο sport ελαστικο παμε σε τουρισταδικο

αφου ακουσα πολλες γνωμες ειμαι αναμεσα σε

METZELER Z8 320 €
ΜΕΤZELER Z6 250
BRIDGISTONE BT 21 250
BRIDGISTONE BT 23 300

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: bt016 vs bt016 hypersport pro

Δημοσίευση από dudukas »

Δεν ξερω για τα metzeler αλλα σε bridgestone μακρια απο το 21 βαλε το 23 ειναι κατα πολυ ανωτερο.
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες