Παπουτσακια τελος στο fazer , τι ομως ?

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
Άβαταρ μέλους
nimdaGR
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 09 Ιαν 2013, 19:10
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: KIPSELIcity
Επικοινωνία:

Παπουτσακια τελος στο fazer , τι ομως ?

Δημοσίευση από nimdaGR »

Χαιρετω το community :D Υστερα απο μια καλη μακαροναδα που εχει καταντησει το πισω ποδαρακι της καλης μου,και υστερα απο ταξιδι 250 χλμ,σημερα πηγα σε ενα φιλαρακι και καθως κοιταζει το πισω βλεπει τα 3 μακαρονακια , με αποτελεσμα να φαω κραξιμο..σταρχιδιαζολ ολα!!Με ρωτησε τι λαστιχα θελω?μετα απο search που εκανα εδω,κατεληξα στα metzeler M5 καθως τα εχετε εμπιστευτει πολλοι πανω στις καλες σας.Ομως ειδα οτι ο καθενας εχει το δικο του τροπο που μεταχειριζεται τη καλη του.Ετσι και γω δν ξερω με τη χρηση που της κανω αν ειναι σωστη η επιλογη μου.

Στα ξεκινηματα της πινω λιγο το αιμα,πχ στα φαναρια 1η 2η τις κοφτιαζω,νεοκαβλος καταλαβαινετε αλλα τα pirelli diablo που φοραει δν την κρατανε εκει που πρεπει,οποτε 1 ειναι αυτο που θελω.
Λογο του οτι εχουμε και ενα ικανοποιητικο βαρος στις στροφες τη πλαγιαζω,σε κατι στενακια την εχωνα εμπαινε,στο ταξιδι με 130 δν ηθελε να μπει,με αποτελεσμα να κοβω ταχυτητα και να μπαινει. (1ο ταξιδι ανχος και 2καβαλο γυναικα πισω..).Με λιγα λογια πορεια δν στριβει καλα..και εχω ανχωθει..
Θελω λαστιχα που να μενουν κατω στο δρομο,να μην ξεφευγουν και να με βγαλουν και καμποσο καιρο οσο λετε 10000χλμ,και το σημαντικο ΝΑ ΣΤΡΙΒΟΥΝ .
Ολες οι απαντησεις καλοδεχουμενες και ευπροσδεκτες..νεος οδηγος ΜΗΧΑΝΗΣ ειμαι,μην με φατε για αυτα που εγραψα.τα λεω χυμα και δν με ενδιαφερει που δν ξερω πολλα για αυτο ηρθα εδω ψαχνοντας να λυσω τις αποριες μ και αν δν γινει αυτο,κομπλε εχω δει πολυ εμπειρους αναβατες με καλες γνωσεις και ΑΛΗΘΕΙΣ και μπραβο για αυτο.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!
Ξάνιγε οθέ που ξαμώνει του FAZER η μουρη!

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΙΑ ΣΤΟ FAZER,ΤΙ ΟΜΩΣ?

Δημοσίευση από Jericho »

Dunlop Sportmax Sportsmart.

Και μια που είσαι νέος οδηγός απ' ότι λες, χαλαρά και προσεκτικά λιγάκι, δεν είναι κακό. Φιλικά πάντα στο λέω.
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

Άβαταρ μέλους
nimdaGR
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 09 Ιαν 2013, 19:10
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: KIPSELIcity
Επικοινωνία:

Re: Παπουτσακια τελος στο fazer , τι ομως ?

Δημοσίευση από nimdaGR »

καλα τα λες.προσεκτικα με τα λαστιχα ή γενικα το νου μου?κοιταξε να δεις,στη μηχανη ειμαι νεος..μιας και στα 23 μου χρονια περασα κατευθειαν στα 600,αυτο για πολλους λογους.Απο 11 χρονων οδηγαω αμαξι,οχι ειχα μια επαφη με το αμαξι και μετα εβγαλα διπλωμα και το παιρνα."Εκλεβα" το αμαξι του πατερα μου και πηγαινα βολταρακια και οχι σε επαρχια..ατένα..το οποιο σημαινει ΞΕΣΑΛΩΜΑ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΑΠΟ ΑΠΡΟΣΕΧΤΕΣ ΓΚΟΜΕΝΕΣ,ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ,ΑΔΕΞΙΟΥΣ ΜΗΧΑΝΟΒΙουΣ κ.ά. Με την εμπειρια που απεκτησα στους δρομους με το καρο,και με τα σκηνικα που εχω δει LIVE στουσ δρομους της αθηνας εχω "χεστει" με το τι μπορεις να πα8εις απο τη μηχανη και ας εισαι το καλυτερο τιμονι,οδηγας απο 2 χρονων παπι και τετοια.Το θεμα ειναι οι αλλοι τι κανουν και αν σε προσεχουν.Για αυτο και εγω την καβλα μ την βγαζω ετσι λιγο στα φαναρια με τα κοφτιασματα και λιγο σε ευθειες χωρις τυφλα στενα αλλα μην φανταστεις ταχυτητα υπερβολικη..
Για αυτο και σας ρωταω τι να φορεσω,ουτος ωστε αμα τυχον πεσω χτυπησω,που να μην γινει ουτε σε μενα ουτε σε κανενα,να ξερω οτι χτυπησα εξαιτιας των λαστιχων που της φορεσα,καλυτερα ας φταιω εγω ή ο αλλος.εχει σημασια αυτο για μενα,κατα την ταπεινη μου αποψη.
Ξάνιγε οθέ που ξαμώνει του FAZER η μουρη!

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Παπουτσακια τελος στο fazer , τι ομως ?

Δημοσίευση από dimitrisfz »

το καλυτερο ελαστικο ειναι αυτο που θα σου ταιριαξει....

και αλλα λαστιχα θα ταιριαξουν σε 600, αλλα σε 1000 και αλλα στα ιδια κυβικα σε αλλο μηχανακι....

οι 600αρηδες θα σου πουν την εμπειρια τους....

εγω προσωπικα στο 600 εμεινα ευχαριστημενος απο τα Μ3 οπως και στο 1000.
τα Μ5 δεν μου εκατσαν καλα....
τωρα με τα ContiSportAttack 2 νιωθω αλλο μηχανακι, ζεστενεται γρηγορα, κραταει, αλλα δεν ξερω ποσα χιλιομετρα μπορει να βγαλει!! :/abwave::) :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Παπουτσακια τελος στο fazer , τι ομως ?

Δημοσίευση από Frezas »

Με 1ες & 2ες κοφτες, μη περιμενεις λαστιχα που θα σου κρατανε πανω απο 5-6000Κμ, εκτος μονο απο τουριστικα.

Ολα τα λαστιχα στο επιπεδο εμπειριας και γνωσεων που εχεις ειναι καλα. Επελεξε για μενα ενα value for money,
και μαζευε λεφτα να κανεις ενα σχολειο οδηγησης τωρα που ειναι νωρις, να τα μαθεις σωστα τα πραγματα,
και μετα πιο εμπειρος θα κρινεις απο μονος σου και θα επιλεγεις και τα λαστιχα.

Φιλικα παντα, και το νου σου εκει εξω..... :/abwave::)
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
george metzalis
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Πέμ 31 Ιαν 2008, 09:58
Model: FZ6
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Παπουτσακια τελος στο fazer , τι ομως ?

Δημοσίευση από george metzalis »

Dunlop Sportmax Sportsmart.
Γρήγορο ζέσταμα, φοβερό κράτημα.
Ξέρεις από vespa???

Άβαταρ μέλους
fazeremalo
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Τετ 07 Οκτ 2009, 00:55
Model: -
Τοποθεσία: λαρισα
Επικοινωνία:

Re: Παπουτσακια τελος στο fazer , τι ομως ?

Δημοσίευση από fazeremalo »

καλησπερα αγορινα...
σου συστηνω ανεπιφυλακτα dunlop τα βαζω για 3η φορα..
εγω βαζω τα roadsmart αλλα οπως τα λες μαλλον χρειαζεσαι sportmax........
!!!!!
nothing is impossible... live your moto-life!!

Άβαταρ μέλους
nimdaGR
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 09 Ιαν 2013, 19:10
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: KIPSELIcity
Επικοινωνία:

Re: Παπουτσακια τελος στο fazer , τι ομως ?

Δημοσίευση από nimdaGR »

Επανερχομαι και παλι αφου εδω και ενα μηνα εχω πανω στη καλη μου τα sportmax sportsmart.Μεχρι στιγμης εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος,ειδικα στην αρχη που μονο και μονο με την αισθηση (ειδικα στο φρεναρισμα) λες οτι εβγαλε τα λεφτα του.Βεβαια δν ειμαι σε θεση ακομα να το πω αυτο καθως εχουν κανει γυρω στα 500 χλμ.Αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση, οταν ζεσταθουν (που πολυ γρηγορα ζεσταινονται δν ξερω γτ ισως το πιεζω λιγο στη πολη) μενουν-κολλανε στο δρομο,οσο βαρος δν νιωθουν.Για αυτο τα συστηνω ανεπιφυλακτα.
Ξάνιγε οθέ που ξαμώνει του FAZER η μουρη!

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Παπουτσακια τελος στο fazer , τι ομως ?

Δημοσίευση από lyon »

xaxaxaxa
Akομα δεν τα εβαλες και τα συστηνεις κιολας....χαχαχαχα

καλοταξιδα και καλα φαναρο-στοπ-ξεκινηματα ενεκα νεοτητος (χαχαχαχα :D )
Ετσι ειναι το γκαζι οταν το γνωριζεις, γλυκο... το νου σου!!!
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
nimdaGR
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 09 Ιαν 2013, 19:10
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: KIPSELIcity
Επικοινωνία:

Re: Παπουτσακια τελος στο fazer , τι ομως ?

Δημοσίευση από nimdaGR »

:) :) :) :) :)
Λογω σπουδων εκτος αθηνας τα γλιτωνω τωρα αυτα,τωρα μονο ευθεια,εκτος αυτου θα ηθελα να με βγαλουν καμποσα χλμ (πιστευω).Οταν την κατεβασω παλι αθηνα 8α τα σβησω εκει :lol:
με προσοχη παντα εννοειται :)
Ξάνιγε οθέ που ξαμώνει του FAZER η μουρη!

Άβαταρ μέλους
stavros_25
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Δευ 29 Αύγ 2005, 16:13
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: TOΛΟ, ΝΑΥΠΛΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Παπουτσακια τελος στο fazer , τι ομως ?

Δημοσίευση από stavros_25 »

nimdaGR έγραψε:Επανερχομαι και παλι αφου εδω και ενα μηνα εχω πανω στη καλη μου τα sportmax sportsmart.Μεχρι στιγμης εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος,ειδικα στην αρχη που μονο και μονο με την αισθηση (ειδικα στο φρεναρισμα) λες οτι εβγαλε τα λεφτα του.Βεβαια δν ειμαι σε θεση ακομα να το πω αυτο καθως εχουν κανει γυρω στα 500 χλμ.Αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση, οταν ζεσταθουν (που πολυ γρηγορα ζεσταινονται δν ξερω γτ ισως το πιεζω λιγο στη πολη) μενουν-κολλανε στο δρομο,οσο βαρος δν νιωθουν.Για αυτο τα συστηνω ανεπιφυλακτα.
Γεια σου φιλαράκι, μπορείς να μου πείς πόσο τα έβαλες και που γιατι ενδιαφέρομαι και εγώ για αλλαγη;
family goes....first!!!

fontas
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί 25 Οκτ 2011, 00:32
Model: -
Τοποθεσία: 8essalonikh
Επικοινωνία:

Re: Παπουτσακια τελος στο fazer , τι ομως ?

Δημοσίευση από fontas »

Dunlop Sportmax Sportsmart.
απίστευτα λάστιχα και κανουν τα παντα τα εχω στο 600αρακι εδω κ 9.000 χλμ κ εχουν ακομα να πανε αλλο τοσο, και με πιστα μαζι τα χλμ τους... 300e εδωσα με περαστικά κ γωνιακές βαλβίδες

Άβαταρ μέλους
vassilis_s2
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ 2011, 08:16
Επικοινωνία:

Re: Παπουτσακια τελος στο fazer , τι ομως ?

Δημοσίευση από vassilis_s2 »

Καλησπερα παιδια! Ηρθε η ωρα να αλλαξω τα μαμα λαστιχα(ΒΤ020) με τα οποια δεν εμεινα καθολου ικανοποιημενος!
και ειμαι σε μεγαλο διλημα ! Σκεφτομουν και σχεδον ειχα καταληξει στα Conti sport attack 2 ,μεχρι που μου προτειναν τα Bridgestone BT030 ,και διαβασα εδω κριτικες αριστες για τα dunlop sportmax sportmax....
Δεν οδηγω πολυ επικίνδυνα σε γενικες γραμμες, αυτα που 8ελω απο τα λαστχα ειναι να ζεστενονται σχετικα γρηγορα και να κρατανε οσο το δυνατα καλυτερα σε στροφες και φρεναρισματα! Δεν με νοιαζει ποσα χλμ θα βγαλουν ! Οποιος μπορει να βοηθησει τον 1000ευχαριστω ! :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
vassilis_s2
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ 2011, 08:16
Επικοινωνία:

Re: Παπουτσακια τελος στο fazer , τι ομως ?

Δημοσίευση από vassilis_s2 »

Καλησπερα και παλι! Επειδη εφαγα ακυρο για τα ΒΤ30, αν ηταν να επιλεξετε αναμεσα στα dunlop sportsmart και τα metzeler m5 ,ποια θα επιλεγατε?

Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

Re: Παπουτσακια τελος στο fazer , τι ομως ?

Δημοσίευση από JokeR »

εγω θα σου προτεινα οπως μου προτειναν τα continetal sport atack 2 τα metzeler μετα απο 7000 χιολιομετρα γινονται ολιγον κουτσουρα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες