Metzeler Sportec M5 Interact

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
Άβαταρ μέλους
fzmires
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 14 Οκτ 2011, 18:28
Επικοινωνία:

Re: Metzeler Sportec M5 Interact

Δημοσίευση από fzmires »

Παιδιά και εγώ τα φοράω εδώ και 6000 χιλιόμετρα στο fz6 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Δεν γλυστράει η μηχανή, γρήγορη κορόνα που μου βολεύει και σε στεγνό και σε βρεγμένο και στις στροφές τρένο. Πριν φόραγα τα Μ3 όπου και από αυτά δεν είχα κανένα παράπονο, αν και τα Μ5 τα θεωρώ καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
H Mikri LouLou
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Τετ 30 Νοέμ 2011, 17:41
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Το Εξωτικό...Μενίδι
Επικοινωνία:

Re: Metzeler Sportec M5 Interact

Δημοσίευση από H Mikri LouLou »

Ώπα και να΄μαι.

Εψές μόλις φορέσαμε καινούρια ''παπά'' βλέπε Μ5 ντειιιιιιιι.

Εντυπώσεις 0, καθότι το λαστιχάδικο είναι 500 μέτρα απο το σπίτι και δεν έχω προκάμει ακόμη τα βολταράκια μου περί στρωσίματος.

Πάντως και μόνο που τα βλέπω φορεμένα ψήνομαι τρελά προερχόμενος απο τα Μ3.

Μόλις βρω 1η ευκαιρία ΒΟΥΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ για βολτάκι ''εκκλησιαστικό'' για 150-200 χλμ............ +:Dancing=+:\:D/
Ο κόσμος όλος 1000 κυβικά..........FZ 1

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Metzeler Sportec M5 Interact

Δημοσίευση από GrDreamer »

Ετοιμάσου την Κυριακή..... :D

Άβαταρ μέλους
H Mikri LouLou
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Τετ 30 Νοέμ 2011, 17:41
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Το Εξωτικό...Μενίδι
Επικοινωνία:

Re: Metzeler Sportec M5 Interact

Δημοσίευση από H Mikri LouLou »

Πρώτες εντυπώσεις. Μ5 η χαρά του Στρίβινγκ...........

Πάντα σε σύγκριση με τα Μ3 η μέρα με τη νύχτα. Σήμερα την έκανα Λιμανάκια Βάρκιζα και πραγματικά χαιρόσουν να μπαίνεις στροφές . Σε βάζει γλυκά και άμεσα στην στροφή χωρίς μεγάλη προσπάθεια, τοποθετώντας το μηχανάκι εκεί ακριβώς που το θες. Εν αντιθέσει με τα Μ3 που ''έψαχνα'' να βρω τις γραμμές μου, με τα Μ5 σε πάνε σχεδόν μόνα τους.
Άψογη συμπεριφορά και στα πλαγιάσματα εμπνέοντας σιγουριά.
Τελικά είδα (και εγώ) πως αλλάζει συμπεριφορά το μηχανάκι με την αλλαγή ελαστικών.
+:Dancing=+:\:D/ </->/ss4
Ο κόσμος όλος 1000 κυβικά..........FZ 1

Άβαταρ μέλους
nikos_f3n
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ 15 Απρ 2015, 12:51
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Metzeler Sportec M5 Interact

Δημοσίευση από nikos_f3n »

Εγω παντως εβαλα τα Μ3 πριν ενα μηνα και ειμαι ευχαριστημενος, αν και τωρα αρχιζουν οι βολτες.
270ευρω τα βαλα, κανα 40αρι ποιο ακριβα εδω στην επαρχια αλλα τι να κανεις.
Απο τα qualyfier 2 που ειχα τα νιωθω ποιο καλα.
Φυσικοτατο, καθως παντα συγκρινουμε το παλιο λιωμενο, ξεραμενο λαστιχο με το ολοκαινουργιο, αρα παντα το νεο ειναι λαστιχαρα σε σχεση με το παλιο.

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Metzeler Sportec M5 Interact

Δημοσίευση από theovivad »

Στην αναζητηση μου αυτόν τον καιρό με στόχο μέχρι τα μέσα Μαιου ν αλλάξω λάστιχα βρέθηκα το πρωι μ εναν φίλο με ενα cbr 600 2003 και ο οποίος πριν 2μηνο φόρεσε τα εν λόγω λάστιχα Μ5. Αλλάξαμε μηχανές για να δοκιμάσω... τα λάστιχα... :lol: και μπορώ να πω ότι δεν ήταν καθόλου άσχημα... Ίσως όμως να είναι η εντύπωση μου αυτή διότι άλλη μηχανή το cbr και άλλη το fazer μου. Πάντως η 20λεπτη μου σχέση μαζί τους ήταν καλή... υπάκουα και άμεσα, χωρίς φυσικά να μπορώ να ¨ρισκάρω¨ μαζί τους για ευνοήτους λόγους, αλλά δεν μ άφησαν αδιάφορο.
Του άρεσαν και τα δικά μου... (σίγουρα παίζει το στυλ οδήγησης) και μάλιστα επέμενε πως είναι μια χαρά τα ΒΤ90 και δεν χρειάζεται να τ αλλάξω. Αντε βγάλε άκρη τώρα.... Τε σπα στο θέμα μας... Εχεις κανείς συνέχεια να προσφέρει εντυπώσεις πληρέστερες για τα Μ5?... Εκτός από ένα παπάκι που είχα παλιά και το φόρεσα metz, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ σε μεγάλες μηχανές... Dunlop, Brige, και μια φορά Michelen. Επίσης δεν υπάρχει 110 μπροστινό σε Metz μόνο 120?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Metzeler Sportec M5 Interact

Δημοσίευση από jskf16 »

Nαι ισχυει το 120 και αρκετοι πανε στο 120 για ποικιλια επιλογης .....

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Metzeler Sportec M5 Interact

Δημοσίευση από theovivad »

Ζαντάρει όμως καλά το 120αρι??? Μη κάνει μάγουλα φοβάμαι και παραμορφωθεί. Και αν ναι δεν θα γίνει βαρύτερο μπροστά? (θα μου πεις στο 1 εκατοστό παίζεις) Δεν ξέρω δεν μου πολύ αρέσει σαν ιδέα... :(

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Metzeler Sportec M5 Interact

Δημοσίευση από jskf16 »

Αν δε σου αρεσει :mrgreen: βαλε 110 τοτε , απλα στο λεω οτι ισχυει και οι διαφορες που θα εχεις θα ειναι ανεπαισθητες στην οδηγηση και στα θετικα και στα αρνητικα.Θα εχεις ομως οπως προειπα ποικιλια επιλογων.Βαρυτερο θα ειναι ποσο θα ειναι νομιζεις , αλλα θα εχει και μεγαλυτερη προσφυση :wink:

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Metzeler Sportec M5 Interact

Δημοσίευση από theovivad »

Κατάλαβα Γιάννη, λίγο πολύ μηδαμινές διαφορές στην αίσθηση. Τεχνικά όμως είναι σωστό για την συμπεριφορά και την απόδοση του ελαστικού?
Επίσης διαβάζω γενικά στην ενότητα ελαστικά εδώ, και βλέπω πώς αρκετοί από Metz το γύρισαν σε dunlop και λίγοι το αντίστροφο. Θα μου πεις ότι όλοι κρίνουν με τα δικά τους μέτρα και σταθμά και αρκετές φορές η ιδανική επιλογή του ενός είναι η χειρότερη για κάποιον άλλον.
Όλα παίζουν... πως οδηγάς, τι χρήση κάνεις, μονός ή διπλός, πόσα χλμ κάνεις τη χρονιά, τι τιμή ή προσφορά θα βρεις κλπ...
Οπότε, κάποιος που κράτησε τα Μ5 μέχρι το τέλος της ζωής τους τι μπορεί να πει γι αυτά όσο πιο αντικειμενικά γίνεται ? Τα ξανά έβαλε?

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: Metzeler Sportec M5 Interact

Δημοσίευση από leras »

θα τα ξαναβαζα ανετα αν δεν εβρισκα τα evo 20s ποιο φθηνα που ειναι ποιο καινουργιο λαστιχο και ηθελα να τα δοκιμασω :wink:

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Metzeler Sportec M5 Interact

Δημοσίευση από jskf16 »

Πιστευω κρινοντας απο εμενα και τους γυρω μου οσο ευχαριστημενος και να μεινεις απο ενα ελαστικο καποια στιγμη θες να δοκιμασεις ενα αλλο ειτε για λογους νεου μοντελου ειτε για αλλαγη.Ειναι και το λογικο αλλωστε για εμενα.

Οσο στο να πας απο το 110 στο 120 συζητα το και με τον λαστιχα σου εκει για τις οποιες φοβιες σου.Το να πας απο τα 110χιλιοστα στα 120χιλιοστα ειναι μια διαφορα 1 εκατοστου , σιγουρα κερδιζεις στη προφυση και χανεις ελαχιστα στην αισθηση του βαρους αυτα ειναι τα πολυ αμεσα που μπορουμε να αντιληφθουμε.Επισης τι παει να πει ζανταρει ? Αφου για βγαινει για τη διασταση του τροχου σου 120αρι , αυτο δε το συζηταμε.

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Metzeler Sportec M5 Interact

Δημοσίευση από theovivad »

Ok Leras... άρα θα τα επέλεγες και πάλι. Η γόμα τους για τους Ελληνικούς δρόμους πιστεύεις είναι κατάλληλη? Στο ρωτάω διότι είναι μια από τις σημαντικές ερωτήσεις πολλών (φυσικά και δική μου).

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Metzeler Sportec M5 Interact

Δημοσίευση από theovivad »

jskf16 έγραψε:
Κυρ 30 Απρ 2017, 21:08
Επισης τι παει να πει ζανταρει ? Αφου για βγαινει για τη διασταση του τροχου σου 120αρι , αυτο δε το συζηταμε.
Με το ζαντάρει, εννοώ πως θα πατήσει σωστά στη ζάντα? Η διαφορα του ενός εκατοστου δεν είναι σημαντική για την σωστή και ασφαλή τοποθέτηση του... Θα μιλήσω και με τον λαστιχά εννοείτε αλλά ξέρεις σχεδόν όλοι να πουλήσουν θέλουν και ίσως τέτοιες μικρές λεπτομέρειες τις προσπερνούν με μια φράση " το 'εχουν κάνει πολλοί και δεν είχαν πρόβλημα" ή "μην ανησυχείς δεν θα έχεις πρόβλημα"

-- Σε Αυστραλιανό φόρουμ για το fzs 600 από 98 έως 2003 αρνητικά έως επικίνδυνα χαρακτηρίζουν την αλλαγή αυτή ( από 110 σε 120). Και ποστάρανε και έγγραφη απάντηση τεχνικού ελαστικών γνωστής κατασκευάστριας η οποία δεν το εγκρίνει-- Όποιος θέλει το link του το στέλνω να το διαβάσει... για την ιστορία και μόνο.---

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: Metzeler Sportec M5 Interact

Δημοσίευση από leras »

κοιτα φιλε theovivad

το οτι ενα λαστιχο κανει σε μενα στο δικο μου στυλ οδηγησης κλπ
δεν παει να πει οτι θα κανει και σε σενα
οταν ειχα βαλει Μ3 ολοι τα εκστασιαζαν εγω τα σιχαθηκα
τα Μ5 τα καταφχαριστηθηκα και ολοι τα εβριζαν τοτε
ποτε μην ακους τυφλα τι λενε οι αλλοι ,εσυ οδηγας :wink:

ιτς απ του γιου μαι φρεντ :/abwave::)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες