Metzeler Sportec M5 Interact

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Metzeler Sportec M5 Interact

Δημοσίευση από theovivad »

leras αυτό ακριβώς είπα στην πιο πάνω ανάρτηση μου, και συμφωνώ. Απλά ρώτησα εντυπώσεις για το metz διότι δεν το έχω δοκιμάσει καθόλου... (η δοκιμή στο cbr ήταν καλή... αλλά λίγη... και σαφώς άλλη μοτό)

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Metzeler Sportec M5 Interact

Δημοσίευση από dimitris pap »

Αφου έχεις ενδοιασμούς, καλυτερα κράτα την εργοστασιακη διασταση. Εξάλλου όλες οι εταιρείες βγάζουν λαστιχα και στην 110/70/17 και πίστεψε με οι διαφορές μεταξύ τους είναι πολύ μικρές σε αίσθηση, για τους περισσότερους από εμάς,,, :)
Άποψη μου να κινηθείς προς πιο sport λάστιχο, αν κινεισαι στην πόλη, κανεις μονοήμερες-διημερες εκδρομές και δεν σκοπεύεις σε μεγαλα η πολυήμερα ταξιδια,,,

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Metzeler Sportec M5 Interact

Δημοσίευση από theovivad »

Σίγουρα θα μείνω στα εργοστασιακά. Και σίγουρα θα έχω λιγότερες επιλογές μπροστά :?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Metzeler Sportec M5 Interact

Δημοσίευση από SoR_gr »

Το οτι καποιος δςν ξαναφορεσε το ιδιο ελαστικο, οφειλεται κ στο οτι μετα απο 2 χρονια που εκανε αλλαγη, ειχαν βγει καλυτερα ελαστικα.

Για το 110 η 120, κοιτα αν στον λασπωτηρα του υπαρχει περιθωριο στον χωρο.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
REM
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος 2008, 21:38
Model: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Metzeler Sportec M5 Interact

Δημοσίευση από REM »

SoR_gr έγραψε:
Τρί 02 Μάιος 2017, 07:33
Για το 110 η 120, κοιτα αν στον λασπωτηρα του υπαρχει περιθωριο στον χωρο.
Υπάρχει περιθώριο. 6 χρόνια 120 φοράω στο μπροστινό του FZS 600 μου!

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Metzeler Sportec M5 Interact

Δημοσίευση από theovivad »

REM το κοίταξα με τον λαστιχά μου και συμφώνησε καλύτερα σε 110. Ο χώρος που λες υπάρχει... οριακά, αλλά ναι, υπάρχει.
Αυτά που διαβάζω και σε ξένα φόρουμ είναι, πως αν και χωράει και ταιριάζει το 120 στο τροχό, την συμπεριφορά του στο δρόμο. Κάπως βαρύτερο, αλλά με καλύτερη επαφή. Αυτό που με ανησυχεί όμως δεν είναι η συμπεριφορά του υπό φυσιολογικές συνθήκες οδήγησης αλλά σε περίπτωση κάποιας δύσκολης κατάστασης που θα χρειαστεί να διαχειριστεί το ελαστικό.
Ποιά εταιρεία ελαστικών ή λαστιχάς θα σου εγγυηθεί και θα σου υπογράψει... απο το πιο απλό, αν για οποιοδήποτε λόγο παραμορφωθεί το λάστιχο και θα πρέπει να αλλαχθεί ή στη χειρότερη, σε περίπτωση ατυχήματος το πως θα συμπεριφερθεί το λάστιχο σου... Όλοι θα πουν δεν φορούσε το σωστό ελαστικό. Έχουμε ακούσει και έχουμε δει ουκ ολίγα... Ποιος ο λόγος να ρισκάρεις.
Θα μου πεις κάνουμε τόσες μόντες πάνω στις μηχανές μας αυτό σε πείραξε? Απλά πιστεύω ότι κάποια πράγματα δεν θα πρέπει να τα πειράζουμε-αλλάζουμε, ένα από αυτά είναι τα λάστιχα... Ας σκεφτούμε πως αυτά είναι που έρχονται σε επαφή με τον δρόμο... και από δρόμους εδώ στην Ελλάδα είμαστε για :crybaby:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες