continental road attack vs sport attack

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
fazero600akias
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ 14 Απρ 2012, 22:02
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: continental road attack vs sport attack

Δημοσίευση από fazero600akias »

Από μαγαζί στη Λάρισα θα τα πάρω.
Και εμένα πολύ καλή τιμή μου φάνηκε. Τηλεφωνικώς που ρώτησα μερικά άλλα μαγαζιά ήθελαν από 290 μέχρι 320.......Έτσι δεν επέμεινα και πολύ στο παζάρι αφού κατάλαβα ότι δε μπορούσε να κατέβει άλλο.
Ήταν που ήταν ξεραμένα τα λάστιχά μου και έπρεπε να τα αλλάξω, πάτησα και μια βίδα στο μπροστινό και πείρα τη μεγάλη απόφαση. +:Dancing=+:\:D/
Μου έβαλε και ένα κορδόνι μέχρι την τρίτη-τετάρτη που θα τα περάσει γιατί θέλω να φύγω εκδρομούλα Χαλκιδική 3ήμερο. Ελπίζω να μην έχω καμία λαχτάρα όπως με διαβεβαίωσε και ο ίδιος με το παλιοκορδόνι! +:Think=+::-k
- Ωχ, σου κάηκε η λάμπα!
-Όχι, καμία λάμπα δεν έχει καεί. Δεν έχω ανάψει τη μεγάλη σκάλα πανάθεμά σας.

Άβαταρ μέλους
manjokos
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ 11 Μαρ 2012, 15:51
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: continental road attack vs sport attack

Δημοσίευση από manjokos »

καλημερα παιδες...ως κατοχος των sport attack εχω να πω οτι για μενα απλα ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ! το λαστιχο ειναι αρκετο καιρο πανω στο μηχανακι αλλα για μενα δεν επιτρεπεται να ανοιγει το λαστιχο απο το πλαι :shock: :shock: ....αυτη την στιγμη το πισω και απο τις 2 πλευρες εχει ανοιξει +:Applause=+:=D> και δεν μιλαω οτι απλα μπορει να χασει αερα μιλαω οτι καποια στιγμη στο ζορισμα θα τα κλ@σει κατευθειαν +:Brick wall=+:](*,) ..δεν μιλαω για την ασαφεια του μπροστινου που και ζεστο θελει προσοχη,..δεν ξερω γνωμη μ ειναι οτι σε αυτα τα λεφτα μπορειτε να βρειτε αρκετα καλυτερα λαστιχα..γνωμη παντα

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: continental road attack vs sport attack

Δημοσίευση από koulis »

μηπως επεσες σε ελαττωματικο ελαστικο? δες εδω μια αντιστοιχη εμπειρια μου απο dunlop quallifier rr

Εβαλα τα Dunlop Sportmax Qualifier RR- εντυπωσες

γιατι εγω τα sport attack τα εχω πανω 9.000χλμ κ κρατανε μια χαρα.....
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: continental road attack vs sport attack

Δημοσίευση από jskf16 »

Δεν ειναι ελατωμματικο αυτο που δειχνεις , ειναι φθορα λογω χλμ πιεσης.

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: continental road attack vs sport attack

Δημοσίευση από koulis »

γιαννη σε μενα απευθυνεσαι?αν ναι θυμαμαι οτι το ειχαμε συζητησει κ τοτε το θεμα.....
τι εννοεις φθορα λογω χλμ πιεσης?
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

fazero600akias
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ 14 Απρ 2012, 22:02
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: continental road attack vs sport attack

Δημοσίευση από fazero600akias »

Έβαλα τα καινούρια παπουτσάκια με +20ε φέσι (στα 280ε τελικά). +:Brick wall=+:](*,)
Αύριο το πρωί ξεκινάω από Λάρισα για Πελοπόννησο κάτω προς τον Πύργο. Θα πάω μετά Πειραιά για να πάω Νάξο. Θα επιστρέψω προς Πύργο, θα πάω Κεφαλλονιά και μετά επάνω Θεσσαλονίκη. Είναι μπόλικα χιλιόμετρα και ελπίζω να ευχαριστηθώ τα λαστιχάκια και επιστρέφοντας να σας διηγηθώ καλές εντυπώσεις (αν και μετά από αυτά τα ξερικά που είχα όλα καλά θα μου φαίνονταν).
Ελπίζω πάλι ο φίλος ο manjokos να αναφέρει μια ελαττωματική περίπτωση και να μην είναι γενικευμένο το κακό καθώς έχουν ακουστεί αρκετά καλά λόγια για αυτά τα λάστιχα.... +:Think=+::-k
- Ωχ, σου κάηκε η λάμπα!
-Όχι, καμία λάμπα δεν έχει καεί. Δεν έχω ανάψει τη μεγάλη σκάλα πανάθεμά σας.

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: continental road attack vs sport attack

Δημοσίευση από koulis »

καινουρια παπα πλεον.......Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο? :)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
manjokos
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ 11 Μαρ 2012, 15:51
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: continental road attack vs sport attack

Δημοσίευση από manjokos »

παιδια για να μην γινει καμια παρεξηγηση τα λαστιχα εχουν αρκετα χιλιομετρα επανω και ειναι και παλιας χρονολογιας αλλα για μενα ειναι ΑΠΑΡΕΔΕΚΤΟ να ανοιξει το ελαστικο(εκτος και αν κανεις μπατιλικια με 10 Psi μεσα) τι να πω μακαρι μονο το δικο μ να ειναι ετσι!!παντως εγω εχω παραγγειλει τα ροσσο 2 με 270 ευρω γιατι αν κατι δεν σ καθεται καλα και ειδικα στα λαστιχα δεν ειναι να το ξαναδοκιμαζεισ!!! +:Brick wall=+:](*,) +:Brick wall=+:](*,)

fazero600akias
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ 14 Απρ 2012, 22:02
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: continental road attack vs sport attack

Δημοσίευση από fazero600akias »

Παιδιά καλησπέρα. :D
Μετά από 2 και κάτι μήνες και ύστερα από 4000+ km ( 90% εκτός πόλεως ) είπα να σας ενημερώσω για τις εντυπώσεις μου από τα λάστιχα. Δυστυχώς όμως η γνώμη μου έχει πολύ μικρή βαρύτητα αφού είναι τα πρώτα λάστιχα που αλλάζω αφού τα προηγούμενα που φορούσα ήταν τα μαμά και τα οποία είχαν ξεραθεί τελείως. Καθώς καταλαβαίνετε δεν υπάρχει κάποιο μέτρο σύγκρισης.
Περιορίζομαι λοιπόν στο να σας αναφέρω πως όντως πλέον νιώθω το μηχανάκι να στρίβει από μόνο του. Με βοήθησε πολύ να πλαγιάσω για πρώτη φορά ουσιαστικά το μηχανάκι και μάλιστα με αίσθημα ασφάλειας αυξημένο. Τα ελαστικά ζεσταίνονται και βεντουζάρουν γρήγορα και δε χρειάζονται πολλά km.
Χωρίς πατνηλίκια και απανωτά σκισίματα, το ελαστικό δεν φαίνεται να έχει παρουσιάσει φθορές και δείχνει να έχει πολλά χιλιόμετρα ακόμα. Αξίζει να σημειώσω ότι τα περισσότερα km έγιναν με το fazeraki φορτωμένο με μπαγκαζιέρα και σαμάρια.
Γενικά τα απόλαυσα σε εκδρομές και δε μετάνιωσα την επιλογή. Σίγουρα θα αλλάζω ελαστικά κάθε 2 χρόνια και όταν έρθει αυτή η στιγμή (αν και νωρίς για την απόφαση) μάλλον τα ίδια θα ξαναβάλω.
Τώρα το Fazeraki μου ετοιμάζεται να πέσει σε χειμερία νάρκη καθώς θα κουκουλωθεί στο γκαράζ με μικρά διαλείμματα λειτουργίας ( να δουλεύεται και λίγο). Θα το χαρώ πάλι την άνοιξη, όπου ελπίζω να βρω σχεδόν την ίδια μαλακή υφή των ελαστικών μου. :roll:
- Ωχ, σου κάηκε η λάμπα!
-Όχι, καμία λάμπα δεν έχει καεί. Δεν έχω ανάψει τη μεγάλη σκάλα πανάθεμά σας.

Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

Re: continental road attack vs sport attack

Δημοσίευση από JokeR »

σημερα κουμπωσα στο fazerακι μου τα sportatack 2 εκανα 20 χιλιομετρα να ερθω στο σπιτι μου, πρωτες εντυπωσεις... απλα δεν υπαρχουνε.... η μηχανη κολαγε κατω... βεβαια ειχα και λαστοιχα turing του 2009 κουτσουρα....
αλλα το κακο ητανε πως λογο στραβων ζαντων δεν εγινε ζυγοσταυθμηση και μου λεει ο λαστοιχας πως ειναι αρκετα στραβες στο ιδιο σημειο λογικα η ιδια "καλη λακουβα" οταν τις ισιωσεις φερτες να τις φτιαξουμε τσαμπα.... θα τις παω στον νικο στο νεο κοσμο... αλλα το θεμα ειναι που και πως θα αφησω τη μηχανη για να παω τις ζαντες εκει.... κοινως γνωστον εκατσα εδω :{)): :{)): :{}\/? :{}\/? :{}\/?

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: continental road attack vs sport attack

Δημοσίευση από leras »

SoniD

παραδιπλα απο το νικο υπηρχε λαστιχαδικο μοτο
ετσι το εκανα εγω
παρε ενα τηλ το νικο για επιβεβαιωση
killed by death !!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

Re: continental road attack vs sport attack

Δημοσίευση από JokeR »

@leras ναι τον πηρα αλλα βρε συ μπορω να αφησω εκει τη μηχανη για 2-3 ωρες και τα καινουργεια λαστοιχα σε αυτον εκει?

Άβαταρ μέλους
kokopete
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2012, 00:31
Model: FZ6
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: continental road attack vs sport attack

Δημοσίευση από kokopete »

Έβαλα τα conti sport attack 2 με 260, τα λάστιχα για fz6 γ@μάνε. Ζεσταίνονται γρήγορα και έχουν ωραία ποιότητα κύλισης για ταξίδι.
BMW F650 CS
Yamaha Fz6
Aprilia Caponord 1000 ETV

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες