Dunlop Sportsmart Roadsmart II

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Dunlop Sportsmart Roadsmart II

Δημοσίευση από theovivad »

Επειδή το ετοιμάζω το ταξιδάκι, να σας κατέβω και να με θαυμάσετε :lol: ... προετοιμάζω και fazerακι να με πάει και να με φέρει ξεκούραστα. Και φτάσαμε στα λάστιχα... Κοιτάω στον ιστό... διαβάζω εδώ... το ψάχνω ακόμη. Σχεδόν όλα μου δείχνουν τα roadsmart II ή και ΙΙΙ.
Ρώτησα εδώ (Καβάλα) για τα roadsmart 2 και μου είπαν 400 ευρώ...+20 ευρώ τοποθ.. φυσικά ούτε νύξη για τα 3 γιατί θ άκουγα καμιά 500αρα... Και μου είπε πως αυτή η τιμή είναι για φρέσκα λάστιχα 2-3 μηνών και made in japan... Και τα ΒΤ 021 μου τα λέει 290 + 20 =310... Παίζει και αύξηση από Τρίτη 2/5 στα λάστιχα? Άκουσε κανείς κάτι...?
Εγώ τα Dunlop θέλω... αλλά οι τιμές καίνε όπως το λάστιχο... Τόσο πάνε τώρα?

Και αυτό το made in Japan το τόνισε ιδιαίτερα...

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Dunlop Sportsmart Roadsmart II

Δημοσίευση από theovivad »

Συνεχίζω... διότι πήρα την μηχανή πήγα σ ένα άλλο μαγαζί εκτός πόλης και ρώτησα για τα ίδια λάστιχα...Sportsmart Roasmart II τα οποία δεν είχε εκεί αλλά μπορούσε να τα παραγγείλει. Τιμή 240,00 ευρώ με τοποθέτηση και άζωτο αντι γι αέρα. Ρώτησα προέλευση κατασκευής και μου είπε Γαλλία και παραγωγή απο 6 εως 8 μηνών.
Δλδ αυτή η διαφορά τιμής (420 με 240) είναι τα μεταφορικά απο Ιαπωνία? Ή υπάρχει και άλλος λόγος?

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Dunlop Sportsmart Roadsmart II

Δημοσίευση από dimitris pap »

Αυτό με την αύξηση της τιμης μετά από κάποιες μέρες κλασικό κολπο :)
Ψάξε και στο net, μπορεί να τα βρεις και φτηνότερα, αφού την τοποθέτηση την χρεώνουν έξτρα και θα την πληρώσεις έτσι κι αλλιως.
Κυττα και για τα S20 -πιο μαλακη γομα-είμαι πολύ ευχαριστημένος και από θέμα φθοράς και πρέπει να τα εχουν γύρω στα 220 €.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Dunlop Sportsmart Roadsmart II

Δημοσίευση από jskf16 »

Τα ποσα που λες απλα δεν υπαρχουν :mrgreen: , ο λαστιχας που πηγες και σου εδωσε αυτη τη τιμη και ειδικα στις διαστασεις του fzs που δεν ειναι και κατι ιδιαιτερο ειναι το λιγοτερο πολυ #$!%$^^^%&%@& :evil:

Πες του , του ντρομπα :evil: οτι απο 2/5 ξεκινουν οι εκπτωσεις :mrgreen: , αντε....γιατι τα πηρα με τους καραγκιοζηδες που δινουν τετοιες τιμες!

Εκει στη Καβαλα υπηρχε ενας (δε λεμε ονοματα)
που ειχε γα... :mrgreen: ολη την αγορα , γνωστος , η μιση ελλαδα απο αυτον επαιρνε ειχε καλες τιμες σημερα δε ξερω , ειδικα τις καλες εποχες που οι πιστες και οι εκδρομες ηταν στο κοκκινο τα ζευγαρια εφευγαν αερα!Αν καταλαβες ποιον λεω...μηπως να πας απο εκει...?

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Dunlop Sportsmart Roadsmart II

Δημοσίευση από theovivad »

Δημήτρη ο προκάτοχος της μηχανής είχε βάλει Μάιο του 15 τα ΒΤ 90 pro τα οποία αυτά φοράω ακόμη και τώρα. Η αλήθεια είναι ότι τα δούλεψε εκείνο το καλοκαίρι... την έκλεισε όλο το χειμώνα του 16 και 10 βόλτες έκανε όλο το καλοκαίρι του 16 (λόγω δουλειάς) όπου αρχές Σεπτέμβρη πέρασε στην κατοχή μου. Το λάστιχο φαίνεται σε πολύ καλή κατάσταση οπτικά και οι δείκτες του έχουν ψωμί ακόμη αλλά πιστεύω ότι έχει ξεραθεί αρκετά...Δεν θα ήθελα πάλι Brigestone.
Είμαι και dunlpopκιας!!! Οπότε ή ερώτηση είναι... έχει βάλει κανεις τα συγκεκριμένα και σε τι τιμή περίπου και αν όντως τα Japan εχουν διαφορά απο τα Ζε σουι τρε μπιεν? (Γαλλικά) :roll:

Η δεύτερη τιμή που πήρα (240 από Γαλλία) είναι από αυτόν....
Και με παραξένεψε πολύ η διαφορά... και γι αυτο ρωτάω... Επισης στο νετ παιζουν εκει οι τιμές 250 με 260.

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Dunlop Sportsmart Roadsmart II

Δημοσίευση από dimitris pap »

Η τιμή που τα δίνει και με τοποθέτηση +άζωτο είναι λογική και καλή. Διαφορα στα Ιαπωνίας -Γαλλιας κατασκευής, δεν νομίζω να υπάρχει ουτε σε ποιοτητα ούτε σε χαρακτηριστικά. Παντως από Ιαπωνία δύσκολο να φέρνουν, μιας και υπάρχει η Γαλλία για την αγορά της Ευρώπης. Όσα sportmax είχα βάλει παλιότερα στο cbr που είχα, (2 η 3 ζευγάρια) ήταν Γαλλικής κατασκευής,

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Dunlop Sportsmart Roadsmart II

Δημοσίευση από theovivad »

Πιστεύω ότι αρχίζω και βγάζω εικόνα-εντύπωση και μάλλον συμφωνώ με τον Jskf και με Δημήτρη. Θα περιμένω λίγες μέρες ακόμη και θα ρωτήσω παράλληλα και σε ακόμη έναν... Ευχαριστώ προς το παρών. Θα ενημερώσω παρ αυτά.

Άβαταρ μέλους
Jim 95
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ 25 Μάιος 2017, 22:54
Model: FZ6 S2
Model year: 2010
Επικοινωνία:

Re: Dunlop Sportsmart Roadsmart II

Δημοσίευση από Jim 95 »

Γειά σας και απο εμένα. Και εγω είμαι έτοιμος να βαλώ το roadsmart 2.Είμαι άπειρος οδηγός και κάνω αρκετά χιλιόμετρα στην πόλη κατα την διάρκεια της εβδομάδας και το Σαββατοκύριακο βόλτες.Θα με βολέψει το ελαστικό? Και στην βροχή είναι σταθερό? Δεν θέλω να το βάλω και να με περιορίζει για καλές ημέρες μονο. <>60

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Dunlop Sportsmart Roadsmart II

Δημοσίευση από SoR_gr »

δεν τα έχω φορέσει ποτέ και δεν ξέρω απο πρώτο χέρι.

διαβάζοντας όμως εδώ

βλέπω οτι μάλλον θα σε βολέψουν.
έχουν γρήγορο ζέσταμα, διάρκεια χιλιομέτρων , διαφορετικές στρώσης γόμας που θα σε καλύψουν σε γρήγορο-στριφτερό ρυθμό αν θελήσεις.

ανάλογα σε τι τιμή τα βρεις (σε σχέση με άλλα) ίσως αξίζουν! ας μιλήσουν και όσοι τα έχουν βάλει!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Jim 95
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ 25 Μάιος 2017, 22:54
Model: FZ6 S2
Model year: 2010
Επικοινωνία:

Re: Dunlop Sportsmart Roadsmart II

Δημοσίευση από Jim 95 »

Τα έβαλα κοπέλια.Λοιπον τα προηγουμενα ηταν 5 χρονών(οχι πατημένα όμως).Σε μια μικρή βολτα που έκανα ένιωθα την μηχανή ας πουμε πιο 'ελαφρια΄. Πολύ χαρούμενος για αρχή.Θα σας πω μετα την Κυριακάτικη βόλτα!

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Dunlop Sportsmart Roadsmart II

Δημοσίευση από dimitris pap »

Καλοφορετα :D
Πάντα με τα καινούργια λάστιχα υπάρχει η αίσθηση του ελαφρού πατήματος, και η ευκολία πλαγιασματος στη στροφή. Καλά χιλιομετρα :)

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Dunlop Sportsmart Roadsmart II

Δημοσίευση από theovivad »

Μόλις προχθές τα έβαλα και εγώ... Εντάξει, καινούργιο είναι και η αίσθηση φυσικά πολύ ελαφριά... θα δουμε και στη συνέχεια.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Dunlop Sportsmart Roadsmart II

Δημοσίευση από SoR_gr »

Καλοφορετα!!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες