Τι πιεσης εχετε συνηθως στη μοτο σας?

Όσα θα θέλατε να μάθετε για τα ελαστικά της μηχανής σας!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η κατηγορία Ελαστικά αφορά γνώμες, προσωπικές επιλογές, τέστ, νέα μοντέλα,
γενικές τιμές τιμοκαταλόγων αντιπροσωπιών και γενικότερα πληροφόρηση για Ελαστικά και
ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ-ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ και τιμοκαταλόγους αυτών!!!
Απάντηση
Nikos988
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Κυρ 30 Αύγ 2009, 20:38
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Χρειάζομαι λάστιχα ή είναι η ιδέα μου ???

Δημοσίευση από Nikos988 »

Το δικό μου συμπέρασμα μετά από 49.000ΚΜ με το FZ1 FAZER, είναι ότι το μηχανάκι δουλεύει καλύτερα με τις πιέσεις του κατασκευαστή. Από τα 40.000ΚΜ, τα 23.000, έγιναν απροβλημάτιστα, με Μ3. Δοκίμασα μετά τα ΒΤ 016 και τώρα θα ξαναβάλω τα Μ3.
Επιμένω πάντως, ότι οι πιέσεις σου ήταν πολύ χαμηλές για να πας 200άρες στην εθνική.

988 8)
Με υπομονή στη βρύση, κάθεται ο γλάρος να γ...!!!

DeusEx
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τρί 26 Μάιος 2009, 23:44
Επικοινωνία:

Re: Χρειάζομαι λάστιχα ή είναι η ιδέα μου ???

Δημοσίευση από DeusEx »

και τα δικα μου τα corsa στο fz6 ετσι καπως ειχαν γινει και χανανε αερα στα 6-7,000 χλμ περιπου, συνοδευομενα με ταρακουνημα στα 140km/h

Άβαταρ μέλους
Alex
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιαν 2005, 19:36
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιουπολη-Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Χρειάζομαι λάστιχα ή είναι η ιδέα μου ???

Δημοσίευση από Alex »

36-42 βαζω και εγω και πιστευω οτι ειναι καλητερα ετσι.κατι ξερουν και αυτοι αλωστε οπως μαθαμε στο σεμιναριο
Yamaha R1-Scott voltage-?

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Χρειάζομαι λάστιχα ή είναι η ιδέα μου ???

Δημοσίευση από Frezas »

Nikos988 έγραψε:Λογικό είναι να σου καταστραφούν!!!! Η YAMAHA δίνει 36 μπροστά και 42 πίσω σε όλες τις συνθήκες!!! Με τις πιέσεις που έβαλες, σηκώνει θερμοκρασία το λάστιχο και καταστρέφεται πιο γρήγορα! Μόνο στην πίστα κατεβάζουμε πιέσεις. Ποτέ στο δρόμο!
Γιατι λες οτι καταστραφηκαν, μια χαρα ΚΜ εβγαλαν, ποσα ακομα να αντεξουν?

H Yamaha δινει αυτες τις πιεσεις, εχοντας κατα νου, κανονικους δρομους και οχι τους Ελληνικους.
Για Ευρωπη ειναι ιδανικες, για Ελληνικο επαρχιακο δυκτιο ΟΧΙ.
Θα συμφωνήσω οτι ειναι καλες πιεσεις για εθνικη οδο ή αν κανεις πολλα ΚΜ στην Αττικη οδο.
Και εγω αν θα ταξιδεψω δικαβαλλος ή περισσοτερο εθνικη αυτες θα χρησιμοποιήσω.

Αλλοιως για μικτή χρηση ειμαι μεταξυ 34μπροστα -38πισω, συν - πλην 1-2bar και τα δικα μου M3 εβγαλαν 11000+Κμ.
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Χρειάζομαι λάστιχα ή είναι η ιδέα μου ???

Δημοσίευση από Frezas »

Alex έγραψε:36-42 βαζω και εγω και πιστευω οτι ειναι καλητερα ετσι.κατι ξερουν και αυτοι αλωστε οπως μαθαμε στο σεμιναριο
Με αυτες τις πιεσεις στριβεις Αγιο και Επιδαυρο? :?:
show must go on....

Εικόνα

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Χρειάζομαι λάστιχα ή είναι η ιδέα μου ???

Δημοσίευση από Theod »

Frezas έγραψε: Γιατι λες οτι καταστραφηκαν, μια χαρα ΚΜ εβγαλαν, ποσα ακομα να αντεξουν?

H Yamaha δινει αυτες τις πιεσεις, εχοντας κατα νου, κανονικους δρομους και οχι τους Ελληνικους.
Για Ευρωπη ειναι ιδανικες, για Ελληνικο επαρχιακο δυκτιο ΟΧΙ.
Θα συμφωνήσω οτι ειναι καλες πιεσεις για εθνικη οδο ή αν κανεις πολλα ΚΜ στην Αττικη οδο.
Και εγω αν θα ταξιδεψω δικαβαλλος ή περισσοτερο εθνικη αυτες θα χρησιμοποιήσω.

Αλλοιως για μικτή χρηση ειμαι μεταξυ 34μπροστα -38πισω, συν - πλην 1-2bar και τα δικα μου M3 εβγαλαν 11000+Κμ.

:thumleft: :thumleft:
Σωστός...
Γενικά τα τελευταία χρόνια οι κατασκευαστές τείνουν σε μια καθιέρωση του 42-36 ως συνιστώμενη πίεση χωρίς να λαμβάνουν υπ' όψιν πολλούς παράγοντες.
Οι κυριότεροι λόγοι πίσω από αυτό είναι κυρίως νομικοί....Με τα μηχανάκια πλέον ικανά για πάνω από 240χλμ/ώρα συνεχόμενα, και τους κατασκευαστές ελαστικών να είναι πολύ ανελαστικοί στις πιέσεις των ελαστικών ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ, προτιμούν για να έχουν ήσυχο το κεφάλι τους και να είναι νομικά καλυμένοι σε κάθε περίπτωση να συνιστούν την μέγιστη πίεση που καλύπτει όλο το φάσμα χρήσης της μηχανής αλλά έχοντας κατά νου κυρίως αυτό το πάνω φάσμα....
Αν και ακόμα και σήμερα αρκετοί κατασκευαστές συνιστούν διαφορετικές πιέσεις για διαφορετικό εύρος χρήσης (το ίδιο έκανε ΚΑΙ η Yamaha άλλωστε σε αμέσως προηγούμενα μοντέλα και δεν βλέπω τι άλλαξε πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.... :roll: ), αυτό το 42-36 σιγά-σιγά θα γενικευθεί ως ένας "μπούσουλας" ανώτατου ορίου και από εκεί και κάτω ο καθένας θα πρέπει πειραματιζόμενος να βρίσκει την δική του χρυσή τομή...και η χρυσή τομή του καθενός έχει να κάνει με πολλά πράγματα όπως το μεταφερόμενο βάρος, η ταχύτητα κίνησης, η ποιότητα του οδοστρώματος, το πόσο γρήγορο ζέσταμα χρειαζόμαστε κλπ...
Προσωπικά στο FZ1 (εκτός της περίπτωσης πάρα πολλών χιλιομέτρων στην Εθνική με υψηλή μ.ω.τ. ή (και) δικαβαλλιάς...) έχω καταλήξει ότι οι πιέσεις που δουλεύουν καλύτερα είναι 32-33 μπ και 37-38 πίσω....Και ΠΡΟΣΟΧΗ...μετρημένες κρύα και με ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ πιεσόμετρο....

Άβαταρ μέλους
Alex
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιαν 2005, 19:36
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιουπολη-Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Χρειάζομαι λάστιχα ή είναι η ιδέα μου ???

Δημοσίευση από Alex »

Frezas έγραψε:
Alex έγραψε:36-42 βαζω και εγω και πιστευω οτι ειναι καλητερα ετσι.κατι ξερουν και αυτοι αλωστε οπως μαθαμε στο σεμιναριο
Με αυτες τις πιεσεις στριβεις Αγιο και Επιδαυρο? :?:

ναι!και μαλιστα εχω δοκιμασει στο R1 παντα ετσι?και αλλες πιεσεις και με αυτες ειδα οτι δουλευει μια χαρα!
αλλα και στο σεμιναριο για να μην λεμε εμεις οτι θελουμε ο νικος μας ειπε αντε 1 psi κατω οχι 5!
Yamaha R1-Scott voltage-?

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Χρειάζομαι λάστιχα ή είναι η ιδέα μου ???

Δημοσίευση από dimitrisfz »

Alex to 1 psi κατω σε σχεση με αυτο που βαζουμε ειναι για τον χειμωνα για να ζεστενεται πιο γρηγορα το λαστιχο.

Οσο για τα νουμερα 36-42 και σε σεμιναριο ασφαλους οδηγησης, μας ειχαν πει οτι ειναι η max πιεση πληρους φορτιου / μεγαλων ταχυτητων / δρομων ευρωπαικων και ο καθε αναβατης αναλογα τη χρηση που κανει πρεπει να βρει τις πιεσεις που του ταιριαζουν.
:/abwave::) :/abwave::) :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
Alex
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιαν 2005, 19:36
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιουπολη-Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Χρειάζομαι λάστιχα ή είναι η ιδέα μου ???

Δημοσίευση από Alex »

παντα για 1000cc λεμε ετσι?γιατι για 600 αλλαζει το πραμα.
Yamaha R1-Scott voltage-?

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Χρειάζομαι λάστιχα ή είναι η ιδέα μου ???

Δημοσίευση από koulis »

απο την αρχη που το πηρα το fz1 εβαζα 36-42...διαβαζοντας εδω μεσα για διαφορες πιεσεις καποια στιγμη δοκιμασα το "ιδανικο" που καποιοι προτειναν...33-34 εμπρος 38 πισω...αποτελεσμα?
χ**στηκα πανω μου :shock: ανεβαινα τον μπραλο σαν κοτα...ενιωθα το ελαστικο οτι ηταν πιτα κ το εβλεπα να ειναι πολυυυ ασταθες +:Brick wall=+:](*,) απο τοτε 36-42 ΠΑΝΤΑ :wink: ειτε μονος ειτε 2καβαλο κ το fz1 βεντουζαρει για πλακα :wink:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Χρειάζομαι λάστιχα ή είναι η ιδέα μου ???

Δημοσίευση από dimitrisfz »

Για 1000cc Alex.

To 33-34 με 38 πισω ειναι για την Αθηνα που ολοι οι δρομοι ειναι γυαλι και ισως σε καποιους επαρχιακους. Αν οδηγησεις με αυτες τις πιεσεις στην Αθηνα δεν προκειτε να ζεσταθει το λαστιχο και θα γλυστρας παντου.

Σιγουρα σε βολτα / εκδρομη θα πας στο 36-42!!!

Δεν ειπαμε οτι 36-42 δεν βαζουμε ποτε, αλλα οτι αναλογα την χρηση/συνθηκες προσαρμοζεις πιεσεις γιατι η ποιοτητα του οδοστρωματος ειναι ανεκδοτο στην Ελλαδα.
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Τι πιεσης εχετε συνηθως στη μοτο σας?

Δημοσίευση από jskf16 »

Το 36 / 42 ειναι αρκετο και σε περιπτωση φορτιων κατα την αποψη μου και μονο βρισκει ανταποκριση ή ταξιδιωτικες συνθηκες , ενα 35-36 μπροστα και ενα 38-39 πισω , στους μαματους δρομους μας :mrgreen: ειναι μια χαρα!

μιλωντας για το FZ1

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: Τι πιεσης εχετε συνηθως στη μοτο σας?

Δημοσίευση από Tigrisss »

κουλη αν κατεβασες 3 psi σε καθε τροχο ειναι δυσκολο εως αδυνατον να ενιωσεις φοβο.....απλα ειχες συνηθισει με τις ψηλες πιεσεις και καπως σου φανηκε ελαφρως διαφορετικο. αν καποιος στα ειχε ψιλοξεφουσκωσει στοιχημα δε θα καταλαβαινες απολυτως τιποτα.
Εννοειται οτι κραταει καλυτερα με μικροτερες πιεσεις, αυτο δεν τιθεται υπο συζητηση. Αλλιως δε θα βαζανε 30 - 32 στις πιστες.εκτος αν στριβεις ορθιος!!! +:Think=+::-k
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Τι πιεσης εχετε συνηθως στη μοτο σας?

Δημοσίευση από Frezas »

Αλεξ οπως στα λεει ο Δημητρης ειναι, μαλλον καπου μπερδευτηκες με τα λεγομενα του Περιστερα.
Σιγουρα με λιγο χαμηλοτερες πιεσεις θα δουλεψει καλυτερα το λαστιχο, μιας και θα εχει περισσοτερη επιφανεια επαφης με το δρομο, αρα και περισσοτερη θερμοκρασια και περισσοτερη πρόσφυση.

Κουλη το ιδιο ισχύει και για το μηχανακι μας. Με 2-3 bar λιγοτερα, σιγουρα δε θα καταλαβεις κατι σε αισθηση, οπως σου λεει ο Τιγρης και θα εχει και καλυτερη αποδοση στις στροφες.
Βεβαια στο Μπραλο που τα ΚΜ ειναι πολυ υψηλα και με μεγαλες πιεσεις δε θα εχεις μεγαλη διαφορα, αλλα πιο "ασφαλες" ειναι να βγαλεις λιγο.

Ξανα λεω ολα τα παραπανω ισχυουν για σβελτη οδηγησησε στροφιλικια, ΟΧΙ εθνικες, ταξιδια, φορτωματα, δικαβαλα.....κλπ...κλπ
show must go on....

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελαστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες