Μετά το FZ6 …FZ1 vs Tiger 1050

Καθημερινές συζητήσεις σχετικα με μοτό , απόψεις , εντυπώσεις , νέα μοντέλα
Απάντηση
MikeG
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2021, 09:34
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Μετά το FZ6 …FZ1 vs Tiger 1050

Δημοσίευση από MikeG »

Καλησπέρα και καλή χρόνια σε όλους .
Θα ήθελα μια βοήθεια από κατόχους κυρίως για το παρακάτω δίλλημα !

Έχω ένα Fz6 και το έχω βάλει για πώληση γιατί είμαι ανάμεσα στην αγορά Fz1 ή Tiger 1050 (budget δηλαδή περίπου 5500€)

Η χρήση που κάνω είναι μικτή (800 χλμ-1000χλμ) εντός και εκτός για μακρινές βόλτες απλα θα ήθελα να έχω κάτι πιο γρήγορο
Η απορία μου είναι ποιο από τα 2 (fz1-tiger1050) θα είναι συνολικά πιο αξιοπρεπές και καλύτερο σε σχέση με το fz6 στη χρήση που αναφέρω (κατανάλωση/αίσθηση βάρους /ευκινησία κλπ) λόγω του ότι είμαι 1.72 και ενώ έχω οδηγήσει τα παραπάνω δεν μπορώ να έχω άποψη διότι τα οδήγησα λίγο .
Κάθε άλλη πρόταση /συμβουλή δεκτή για άλλο Μηχανακι στα 1000cc

Ευχαριστώ

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Μετά το FZ6 …FZ1 vs Tiger 1050

Δημοσίευση από Solomon »

Δεδομένου ότι πρόκειται για διαφορετικά μηχανάκια, το yamaha με τον 4κυλινδρο με τονισμένη την σπορ πλευρά της οδήγησης, το triumph με 3κυλινδρο κ σαφώς πιο τουριστικά χαρακτηριστικά, η επιλογή μάλλον είναι θέμα προσωπικών προτιμήσεων.
Κ τα δύο έχουν βγάλει θεματακια κατά καιρούς, αλλά φθηνότερα, αλλά ακριβότερα.
Εγώ προσωπικά σε ενδεχόμενη αλλαγή θα γούσταρα να δοκιμάσω ενα τρικυλινδρο μοτέρ, έτσι για την εμπειρία.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μετά το FZ6 …FZ1 vs Tiger 1050

Δημοσίευση από SoR_gr »

όπως είπε ο απο πάνω, με την διαφορά οτι εγώ θα προτιμούσα 4κύλινδρο κινητήρα. Μου αρέσει το οτι χαμηλά είναι πιο ήπιο και στα ψηλά αποδίδει καλύτερα.

Και τα δυο ειναι ωραία για οδήγηση,φόρτωμα με μπαγκάζια και εκδρομές.

Χώρια απο το 4κύλινδρο κινητήρα, θα προτιμούσα το fz1 για τα λίγα παραπάνω του άλογα. Έχοντας ενα μηχανάκι περίπου 100 αλόγων, όταν θα άλλαζα μοτοσυκλέτα θα προσέγγιζα κάτι με +20 30 ή παραπάνω άλογα... (αν και η επόμενη επιλογή είναι μονόδρομος :twisted: :twisted: :twisted: για κατι σαν τα προεδρικά μηχανάκια )
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Μετά το FZ6 …FZ1 vs Tiger 1050

Δημοσίευση από Solomon »

Τα προεδρικά θέλουν να είσαι γερό τιμόνι... Σου φεύγει από τα χέρια!!

MikeG
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2021, 09:34
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Μετά το FZ6 …FZ1 vs Tiger 1050

Δημοσίευση από MikeG »

Αν δεν βάλουμε το θέμα διαφοράς ιπποδύναμης μεταξύ των δυο, για χρήση ακόμα και καθημερινή (ευκινησία / κατανάλωση / θερμοκρασίες ) από τα 2 ποιο είναι συνολικά καλύτερο είναι η απορία

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μετά το FZ6 …FZ1 vs Tiger 1050

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ειναι λιγο ανομοια μηχανακια. Καλυτερο για εμενα, ειναι αυτο που μαρεσει περισσότερο. Ετσι κ αλλιως κ τα δυο απο τεχνολογια ειναι injection κ εχουν abs..αν ξεχναω κατι,διορθωστε με.

Απο εκει κ περα, αλλη θεση οδηγησης,αλλα αλογα..
Και τα δυο ειναι καλα κ ωραια. Καποιος θα σου πει οτι το 4κ ειναι ψοφιο για μεσα στην πολη. Αλλος θα σου πει οτι το 3κ αρπαζει καλυτερα απο χαμηλα. Αλλος (εγω) θελει μεσα στην πολη ενα ψοφιο μεσα στην πολη.

Παρτε κατι, που οταν ερθει διπλα σας στο φαναρι ενα tiger,fz1 r1 ή οτιδηποτε, δεν θα το ζηλεψετε να γυρισετε να το κοιταξετε...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Μετά το FZ6 …FZ1 vs Tiger 1050

Δημοσίευση από Solomon »

Ευκινησία μόνο, το triumph λόγω πιο όρθιας θέσης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης