Αξιζει να δωσω το fz6 για fz8-fz1;

Καθημερινές συζητήσεις σχετικα με μοτό , απόψεις , εντυπώσεις , νέα μοντέλα
Απάντηση
John_mat
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ 12 Οκτ 2019, 01:26
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Αξιζει να δωσω το fz6 για fz8-fz1;

Δημοσίευση από John_mat »

Εχω ενα προβληματακι αν και δεν ξερω πολλοι απο εσας αν θα με κοροιδεψετε γι αυτο που θα γραψω αλλα θα ηθελα την βοηθεια σας πραγματικα. Εχω ενα fz6 s2 και σκεφτομαι να το δωσω για να παρω fz8 ή fz1. Πιστευετε οτι αξιζει αν κανω αυτη την κινηση; Ισως με ξενερωνει σαν μηχανη το fz6 στο εξωτερικο κομματι. Οταν κοιταζω το fz1 μου αρεσει πολυ. Επισης αξιζει και αν γινεται βεβαια να του κανω μετατροπη στο πισινο κομματι δλδ να το κανω σαν το fz1;

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αξιζει να δωσω το fz6 για fz8-fz1;

Δημοσίευση από SoR_gr »

Κατα την γνωμη μου, απο θεμα αποδοσης, δεν αξιζει το φζ8 αν εχεις φζ6.

Η ομορφια, ναι ειναι παραγοντας να αλλαξεις μοτο... γιατι να καβαλας κατι και στο φαναρι να ερθει κατι αλλο που μεσα σου θα πεις "ενα τετοιο θα ηθελα". Μιλαμε παντα για λογικα πραματα αναλογα με τα βαλαντια μας.

Στις μετατροπες δεν θα ελεγα οχι...αλλα η ουρα του φζ8 θελει κ αλλη εξατμιση κ δν ξερω τι αλλο. Το κοστος θαναι αρκετο κ το αποτελεσμα αμφιβολο..

Εγω πχ εβαλα πλαινα φερινγκ γτ μαρεσαν....εχω κανει πανω απο 100.000χλμ κ ακομα καθομαι να πιω μια μπυρα κ το βλεπω κ το γουσταρω...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Αξιζει να δωσω το fz6 για fz8-fz1;

Δημοσίευση από Solomon »

Αντικειμενικά το 600 είναι το καλυτερο απ όλα.
Τ 800 ξέχνα το, άχρηστο μηχανάκι, ουτε η γιαμάχα δε ξερει γιατί το βγάλε.
Αν αξίζει το χίλια?
Οχι
Αλλά επειδή η μηχανή είναι πρωτίστως καβλα, στείλε κατευθείαν το 600 κ μην το σκέφτεσαι

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Αξιζει να δωσω το fz6 για fz8-fz1;

Δημοσίευση από kokobill »

Been there. Dona that.

Πρίν από ενάμιση χρόνο έδωσα το FZ6 (2005) με 90.000km και πήρα ένα FZ8 με 5000km.
Όχι FZ1 κυρίως γιατί το FZ8 μου άρεσε περισσότερο αισθητικά. Δεν θα συμφωνήσω με τον Solomon παραπάνω απλά γιατί το τί θέλεις να οδηγείς είναι προσωπικό θέμα. Το FZ8 και το FZ1 μοιράζονται πλάισιο και μπλόκ κινητήρα αλλά έχουν κάμποσες άλλες διαφορές. Αναρτήσεις, φρένα, απόδοση κλπ κλπ. Το δικό μου μοντέλο είναι το FZ8 Fazer 2011 σε ανθρακί matte (και προφανώς είναι το πιό ομορφο μηχανάκι του κόσμου ή τουλάχιστον ήταν μέχρι πρίν από μερικούς μήνες. χεχε)

Ο βασικός λόγος που το πήρα είναι τα κάμποσα km που είχα κάνει με το FZ6. Νομίζω άν μπορούσα να βρώ ένα FZ6 s2 με 5000km θα το ξαναέπαιρνα. Βρήκα όμως αυτό (το FZ8) και εκεί πήγε η καρδούλα μου.

Σε σχέση με το προηγούμενο FZ6 2011 (όχι το s2) όντως δεν παρατήρησα πολλές διαφορές (μου είχε απαντηθεί εδώ αυτό) ειδικά στο στήσιμο του κλπ. ΑΛΛΑ...
Σαφώς καλύτερα φρένα.
Λίγο καλύτερες αναρτήσεις (όχι καλύτερες από τις ohlins που του είχα φορέσει μπρός πίσω),
πολύ διαφορετικός κινητήρας χωρίς το νέυρο ενός 600 αλλά με την γραμμικότητα ("οριμώτητα" το ονόμασα ενός υποκυβισμένου 1000).
Λίγο βαρύτερο αλλά με λίγο χαμηλότερο κέντρο βάρους οπότε πολύ παρόμοια άισθηση στην ευελιξία.
Ίδιο τιμόνι σε πολύ όμοια θέση ίσως λίγο πιό μακριά παό το FZ6.
Μικρότερη εν τέλει κατανάλωση από το 600 (στα 120/140 km/h που ταξιδέυω εθνική)
Λίγο πιό άνετο για τον συνοδηγό.
Περισσότερη δύναμη/ροπή, πράγμα που το έκανε εν τέλει πιό βολικό για τα ταξίδια που το θέλω.
Παρόμοια κόστη στο συνεργείο μου (εξουσιοδοτημένο YAMAHA).
Ίδια αξιοπιστία με το FZ6 (εξαιρουμένου του γνωστού θέματος με το ΒΟΛΑΝ στα FZ8 κ FZ1)

Το κόστος του ήταν ίσως και λίγο μεγαλύτερο από το FZ1 (6000Ε+500Ε βολάν κολάν) αλλά ας θυμηθούμε ότι το βρήκα με 5000km.

Πάρε το 800 ή το 1000 για τους λόγους που κρίνεις εσύ και να είσαι σίγουρος ότι όπως δεν μετάνιωσες το FZ6 δεν θα μετανιώσεις και το επόμενο.
Αν θέλεις μιά εικόνα του FZ8 υπάρχει διαθέσιμο ένα στην Πάτρα (ίσως και για μια σύντομη βόλτα).

Αυτά πάνω κάτω από εμένα

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αξιζει να δωσω το fz6 για fz8-fz1;

Δημοσίευση από SoR_gr »

κατατοπιστικότατος...αν και το ΒΑΣΙΚΟ κίνητρο...ήταν τα 5.000χλμ...

βέβαια, αξιολογώντας και την σημερινή εποχή... ένα φζ6 κοσίζει περίπου στα 3.000€ ενώ ενα φζ1-φζ8 κοντά στα 4-5.000€....
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Αξιζει να δωσω το fz6 για fz8-fz1;

Δημοσίευση από kokobill »

Κι εγώ άν το πουλήσω τώρα με 20.000 km και αλλαγμένο βολάν για 5000Ε θα το δώσω.
Όμως (ενώ τελικά είναι άλλο το καλύτερο και ομορφότερο μηχανάκι του κόσμου) δεν πάει ακόμα η καρδούλα εκεί και μόνο με το FZ μπορώ να κάνω ταξίδι με 2 άτομα.
Καλύτερα όμως να συγκρίνουμε και την τιμή ενός FZ1 αντί για το FZ6 μόνο με το FZ8.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης