Επιλογή της επόμενης....ευλόγησον ; )

Καθημερινές συζητήσεις σχετικα με μοτό , απόψεις , εντυπώσεις , νέα μοντέλα
mintsos_ka
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Σάβ 18 Απρ 2015, 15:17
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αφρουντία
Επικοινωνία:

Επιλογή της επόμενης....ευλόγησον ; )

Δημοσίευση από mintsos_ka »

Γειά σας σύντροχοι,

Έπειτα από αρκετά χλμ με το fazerάκι (600 s2), ~4 χρόνια, ταξίδια και παιχνίδια ήρθε η ώρα....
Το μηχανάκι ήταν τόσο τίμιο, τόσο αξιοπρεπές, σου προσφέρει ότι έχει να δώσει και με το παραπάνω, που το δίνεις με πολλές τύψεις.....αλλά η ώρα για μια άλλη έφτασε....μεγαλύτερη.....διαφορετική....να σε ξυπνάει ξανά.....; ) ; ) ; )

Αφού τελείωσα τη μινι εξομολόγηση και έφυγε ένα βάρος από μέσα μου +:Whistle=+::- συνεχίζω!

Εχουμε και λέμε:
Κριτήρια: ~1000cc +, γύρω στο 10'+, ροπή, φόρτωμα, αποδεκτή αξιοπιστία, budget στα 8 ιδανικά.

Εκείνη που με "ξύπνησε" λοιπόν ήταν η Κ1300 BMW. Έχω οδηγήσει την R. Πολύ ευκολοδηγητη, δυνατό μοτερ, q.sifter όνειρο, καλή ανεμοκαλυψη για γυμνό μέχρι 180....αλλά BMW! Φόβοι για ακριβά προβλήματα (άξων-άραξον κλπ), περίεργο μπροστινό (φαντάζομαι συνήθεια είναι). Τα γνωστά. +:Brick wall=+:](*,)

Zzr1400: πολύ δυνατό, άνετο, αξιόπιστο, καλή ποιότητα επίσης.....αλλά μου φαίνεται ογκώδες γενικά και δύσχρηστο ίσως σε κλειστά κομμάτια, που είναι και τα περισσότερα εδώ Ελλάδα. Δεν το έχω οδηγήσει δυστυχώς!

S1000XR, MULTI 1200: ιδανικά αλλά ακριβά : (
Z1000SX: ενδιαφέρον, λίγο ακριβό ακόμα, δεν το έχω οδηγήσει.
Tiger 1050....NO, Hayabusa....NO, fz1......NO, fz6 (lalakia που το πούλησα κλπ)......NO
SS: γρήγορα, στριφτερα αλλά. ....
Πραγματικά έχω μπερδευτεί νομίζω!

Αυτά


Υ.Γ. Έχω πάρει απόφαση να μην βιαστώ, να μπει κ τπτ στην άκρη ;), ε 2-3 μηνακια αντέχονται! (Ε?) +:Liar=+::---)
Υ.Γ. Ο καιρός περνάει βασανιστικά αμήχανος.....προχθές έκανα τεστ μέχρι και harley +:Boo hoo!=+::-({|= +:Brick wall=+:](*,)

:/abwave::)

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή της επόμενης....ευλόγησον ; )

Δημοσίευση από Solomon »

Απ'όλα που προτείνεις πας για Καβασάκι

Bmw Κ1300 κ γ@μώ. Tiger το ίδιο. 1000xr κ multi ακόμη καλύτερα αλλά πανάκριβα

Hayabusa κ zzr1400 εντελώς άλλη κατηγορία από μόνα τους. Όχι ιδανικά για Ελλάδα ίσως, αλλά όσοι τα έχουν, έχουν κλείσει σαν μοτοσυκλετιστες. Οτιδήποτε άλλο ακόμη κ σύγχρονα φορτωμένα ηλεκτρονικά μοτορια φαντάζουν πολύ λίγα. Γνήσιο ανόθευτο γκάζι κ balls...

Πάρε κ την εμπειρία μου εδώ από την 14αρα κυρία
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=149622

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή της επόμενης....ευλόγησον ; )

Δημοσίευση από SoR_gr »

εγω πιστεύω οτι η επόμενη μου θα ειναι ζζρ14αρι. πλέον η ελλάδα έχει εθνικά δίκτυα που με το 600 αμα θες να πας με 200 θα καις ολο το ντεπόζιτο...

Οι ευθείες όμως δεν με συγκινουν και τα κλείστα επαρχιακά κομμάτια ίσως να με δυσκόλευαν. αλλά η μπουταλίστικη δύναμη που έχει είναι άλλο πράμα...

Σαν κόστος συντήρησεις θα ανέβει λίγο μιας και θα θες τακακια-λαστιχα-αλυσιδρογράναζα καλύτερα απο οτι στο 600...

τι θες και τα ανοίγεις αυτά τα θέματα ????
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

mintsos_ka
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Σάβ 18 Απρ 2015, 15:17
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αφρουντία
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή της επόμενης....ευλόγησον ; )

Δημοσίευση από mintsos_ka »

Solomon έχω διαβάσει την εμπειρία σου και μάλιστα πολλές φορές +:Dancing=+:\:D/ Γνήσια μοτοσικλετιστή ιστορία, γραμμένη και ραμμένη στα μέτρα του ζζρ! Τα σέβη μου ; )

Το tiger το έχω οδηγήσει επίσης(2015μοντ.)....παρα πολύ καλό μοτέρ, ροπάτο, ποιοτική κατασκευή, ανετοτατη θέση σέλα-τιμόνι, αλλά σε στροφές μου φάνηκε ασαφές (ηταν μαμα) και μαζί με το ονοφαδικο που σου βγάζει διακριτικά, μου χάλασε το πακέτο. (+καγκουρομηχανακι συνήθως).

Προχθές έκανα βόλτα το street triple 756....άψογο για την κατηγορία του παιδιά! (Θα πήγαινα μονο για speed). Εύγε στην triumph! Σφιχτό στήσιμο, ωραίο μοτέρ για τα κυβικά του, σούπερ ήχος, φοβερή tft οθόνη εγχρωμη!! και μου άρεσε η ανεμοκάλυψη για γυμνό. (1.80, 85κλ μέχρι 180/h κύριος)!

SoR_gr συμφωνώ! Ωραίες οι ευθείες αλλά και το στροφιλικι είναι άλλη χαρά, ας μην το αναλύσουμε όμως : Ρ. γούστα αυτά ; )
Φυσικά ανεβαίνεις στη συντήρηση (αν κ δεν ακούω μεγάλες διαφορές με του φζ6 εκτός απο ελαστικά), αλλάζει όμως κ η χρήση...δεν μιλαμε για ενα καθημερινό όχημα. Μιλάμε για μια κυβισμού μοτοσυκλέτα, μια ιεροτελεστία να την οδηγείς. Θα αρνείται να βγει απο το γκαράζ της για να παει απλά μέχρι.....το φούρνο απέναντι. Θα σου προσφέρει ταξίδια και κυριακάτικες βόλτες με τον δικό της τρόπο. Ένας ψυχολόγος με 2 ρόδες ; )....Έτσι το βλέπω.
Δεν είμαι κανένας χερας +:Boo hoo!=+::-({|= αλλά με τα στραβά οικονομικά δεδομένα της εποχής που δύσκολα θα αλλάξουν αμεσα....+ οτι τα 1α αντα φτάσανε......δεν είναι ωραίο να μείνεις με απωθημένα.......και στα 50+ να καταλήξεις με 1200gs! :lol:

Για το Κ ξερετε κατι αλλο? Κάποια άλλη πρόταση?
Σόρρυ που κουράζω. Τουλάχιστον να λέμε τον πόνο μας +:Dancing=+:\:D/

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή της επόμενης....ευλόγησον ; )

Δημοσίευση από SoR_gr »

εγω θα απέφευγα ευρωπαικό (οχι οτι και οτ φζ1 δεν εχει κανα δυο ελαττώματα...) εαν επιλεξεις μοτο στα 1000-1400cc... νομίζω η καβάσω εχει το καλύτερο πακέτο :P. Ετσι όπως λες... ενα παπι για μέσα στην πόλη σου λύνει τις κοντυνές μετακινήσεις.

αν και πιστεύω με το ζυγισμά που έχουν αυτές οι μοτό, σε sport touring ρυθμό δεν θα σε δυσκολέψουν ακόμα και στα κλειστά κομμάτια.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

mintsos_ka
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Σάβ 18 Απρ 2015, 15:17
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αφρουντία
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή της επόμενης....ευλόγησον ; )

Δημοσίευση από mintsos_ka »

Από χρονολογίες έχεις ακούσει θέματα? Υπάρχουν 2007- 10' σε καλές τιμές αλλά μιλάμε για δεκαετία πλέον.... +:Think=+::-k

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή της επόμενης....ευλόγησον ; )

Δημοσίευση από SoR_gr »

χωρις να γνωρίζω πολλά πολλά, καλυτερα να κοιτάς απο 2008 και πάνω. (οχι απο άποψη 10ετιας).

δεν το θεωρω καγκουρομήχανο, οπότε πιστέυω τα περισσότερα είναι απο συνειδητοποιημένους "κάγκουρες".
οι τδμοτίγρηδες θα πήραν το μπούσα για την δουλειά που το θέλουν., οποτε σίγουρα θα είναι περισσότερα τα προσεγμένα ζζρ απο τα χρεπια..

επίσης, υπάρχει και το XR1000...

παρόμοιες σκέψεις/αποψεις θα βρεις εδώ:
viewtopic.php?f=27&t=22444
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή της επόμενης....ευλόγησον ; )

Δημοσίευση από douris7 »

μην τρελαίνεσαι η λύση θα βγει δια μαγείας όλοι λίγο πολύ περνάμε από αυτό το κομμάτι 8) :D :D

από το 13 κάτοχος bmw k 1300 r ότι θες ρώτα :wink:

mintsos_ka
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Σάβ 18 Απρ 2015, 15:17
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αφρουντία
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή της επόμενης....ευλόγησον ; )

Δημοσίευση από mintsos_ka »

Το xr SoR δυστυχώς ακόμα είναι πολύ ακριβό...αλλά ότι πρέπει για περίπτωση τέτοια! : (
Σε ευχαριστώ για το θεματάκι που έστειλες : )

douris7 συγγαυρε :P όπως έγραψα και παραπάνω αυτό ήταν το μηχανακιον που με έκανε και πούλησα το φζ αν και δεν τα πάω γενικά τα bmw. Αυτό έχει μια περιεργη ασχημη ομορφια. Κατι διαφορετικο. Πας κυριλε και οταν το θελησεις γινεται και θηριακι! Το εχω κανει μια βολτούλα το γυμνό. Είχε το μασκακι μπροστά και παλευοταν. Με προβληματιζει το θέμα γυμνο παρολα αυτα και, φυσικα το θέμα προβλήματα.
Το θεωρώ πιο παιχνιδιάρικο και στριφτερο απο ζζρ (χανει σε κάποια άλλα γνωστα φυσικα)

Θα μπορούσες να μου πεις εντυπώσεις συμβίωσης γενικα σε παρακαλώ? Το πήρες καινουργιο? Τι προσεχω στο μτχ κλπ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή της επόμενης....ευλόγησον ; )

Δημοσίευση από koulis »

απο ολα οσα ανεφερες(σεβαστα ολα τα μηχανακια καταρχην) σε ενα θα κατεληγα μετα το φζ...
αυτο με τους 4 προτζεκτορες στη μασκα κ τα 200 αλογα κατω απο τη σελα...chrismorb σε ζηλευω...
ξαναλεω σεβαστα ολα τα μηχανακια αλλα μωρη καβασω ελεος...τι σου φταιμε....πας κ βαζεις 200 αλογα κ δεν ξερω ποσα κιλα ροπη στο ζουζου κ νομιζεις οτι ακομη κ ενα airbus a380 να του κοτσαρεις στην πισω ροδα αυτο μια που θα ανοιξει το γκαζι κ μια που θα το απογειωσει...πραγματικα το μονο μηχανακι που μου ξυπναει συναισθηματα ΤΕΡΑΣ ειναι ο ζουζουρας 1400...ουτε μπουζες ουτε βουζες ουτε σουζες... :shootright: :shootright: :shootright:

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή της επόμενης....ευλόγησον ; )

Δημοσίευση από douris7 »

mintsos_ka έγραψε:
Δευ 16 Ιούλ 2018, 22:30
Θα μπορούσες να μου πεις εντυπώσεις συμβίωσης γενικα σε παρακαλώ? Το πήρες καινουργιο? Τι προσεχω στο μτχ κλπ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
viewtopic.php?f=27&t=22680

ένα πολύ μικρο δείγμα θα βρεις εδώ
Τώρα για την συμβίωση μετά από 4μίση χρόνια μόνο θετικά έχω στο γενικό αλλά και στο ειδικό επίπεδο 8)

Το πήρες καινούργιο? ναι και όχι είναι μοντέλο τού 11 το αγόρασα το 13 από θεσσαλονίκη με 37 χλμ.είναι φουλ με ότι έβγαινε το Κ13 συν την χαμηλή 790 και την ψηλή σέλα 820.
από αξιοπιστία ? Όταν οι περισσότερη αναφέρονται για bmw αναφέρονται για το gs(και με τα δίκια τους)
ξεχνώντας τα υπόλοιπα μοντέλα. +:Think=+::-k
όπως κάθε μοντέλο που βγαίνει έχει παιδικές ασθένειες έτσι και το κ13 δεν ξεφεύγει από αυτό αλλά με τις ανακλήσεις όλα λύνονται για το δικό μου πριν το πάρω στα χέρια μου είχε περάσει από όλες τις ανακλήσεις:οι διακόπτες-το μοχλικο-η τρόμπα βενζίνης-των δίσκο που βιδώνη διαφορικό ρόδα.Η αξιοπιστία του είναι σε πολύ καλά επίπεδα τώρα εάν είσαι άτυχος τι να πω,όπως σε εμένα που σε εκδρομή το 15 βαλκανια στην επιστροφή ξέρασε τα λάδια από το αμορτισέρ :{)): λόγω το ότι κ13 ήταν ακίνητο 2,5 χρόνια
παρόλο αυτά η bmw με κάλυψε (χωρίς εγγύηση είχε τελείωση 6 μήνες )με καινούργιο WP ESA +:Dancing=+:\:D/
και επίσης ανά 2 χρονάκια αδειάζουν οι μπαταρίες του συναγερμοί και καίγεται η λάμπα τίποτα δηλ.
για την συντήρησή τώρα δεν το πάω σε εξειδικευμένο συνεργείο και μου κοστίζει όσο το φζ1(μπορεί και λιγότερα εάν βαλουμε αλλαγές αλυσίδα γρανάζια λάδια μπροστινού κτλ) που είχα,είναι ένα ευρωπαικογιαπωνεζικο μότο θα έλεγα +:Whistle=+::-
οδηγικα τώρα έχει να κάνει με του που θα κινείσαι, μέσα στην πόλη μπαααα ψάχνεις την νεκρά είναι δύστροπο το Κ με πολύ κίνηση αλλά σε αποζημιωνη σε άδειο δρόμο φανάρι φανάρι καταλαβαίνεις έτσι?
Σε εθνική οδό στο 187 που είμαι δεν έχω θέμα μέχρι τα 170-180 χλμ μονός διπλός φορτωμένος(το αγαπάει το φόρτωμα) αν και τις αποφεύγω σαν των διάολο το λιβάνι.
Σε ανοικτό επαρχιακό αναπνέει ακούμπα και τα αφτιά σου σε κλειστό οκ έχει το μεταξόνιο αλλά με το που το συνηθίσεις και βρεις το ρυθμό δεν θα έχεις κανόνα θέμα
συμπέρασμα κάνει για όλους? ναι και όχι, σε σωματώδες αναβάτες κολά καλύτερα εάν θες απλά να βολτάρεις
οκ εάν όμως θες να του τα χώσεις τότε θα πρέπει να δουλεύεις πάνω στο κ και αυτό θα σε αποζημίωση τρελά.
Δεν είναι το γρηγορότερο μότο στο κόσμο υπάρχουν ελαφρύτερα ,δυνατότερα αλλά η διαφορά είναι ότι στον δρόμο βγάζει πολύ καλύτερα από τα περισσότερα την δύναμη του ,δεν θα το πιστεύεις αλλά έτσι είναι φίλε και όταν θες να σταματήσεις απλά φρενούκλες, τέλος

ότι άλλο θες εδώ είμαι :/abwave::)

mintsos_ka
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Σάβ 18 Απρ 2015, 15:17
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αφρουντία
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή της επόμενης....ευλόγησον ; )

Δημοσίευση από mintsos_ka »

Αυτή ακριβώς την εικόνα είχα στο μυαλό μου douris7. Και απο τη μικρη βολτα μαζι του επίσης ; ) Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια. (Θα ξαναενοχλησω ; ))

Αρα στην περίπτωση του Κ πέρα απο τα γνωστά που θα κοιτάξω σαν μεταχειρισμένο, τσεκάρω καλά συντήρηση και τυχόν ανακλησεις :P
Από μπροστινό πως παει? Συνηθίζεται?

Γενικότερα το βλέπω για ενα εκ των 2 λοιπόν όποιο προκύψει σαν ευκαιρία το επόμενο διάστημα (να μαζέψουμε και κανενα εουρο), συγκλινοντας στο Κ !!!

+:Boo hoo!=+::-({|=

mintsos_ka
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Σάβ 18 Απρ 2015, 15:17
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αφρουντία
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή της επόμενης....ευλόγησον ; )

Δημοσίευση από mintsos_ka »

Μόλις τωρα διάβασα και το παλαιότερο post για το Κ ; ) Πολύ κατατοπιστικό !

Να ρωτήσω κάτι παρακαλώ.....σε αγγελίες αυτή τη στιγμή παίζουν 9/10 μοντέλα του 09' και του 10' βαριά. Τα κοιτας του 09 ή αξίζει να περιμένεις για μετα του 10?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή της επόμενης....ευλόγησον ; )

Δημοσίευση από SoR_gr »

Χωρις να ξερω τα ελαττωματα του Κ... θα κοιταγα ποιο ειναι πιο προσεγμενο..εκτος αμα απο το ψαξιμο σου, βρηκες αμα εχουν διαφορες απο χρονολογια σε χρονολογια...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή της επόμενης....ευλόγησον ; )

Δημοσίευση από douris7 »

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος από το 13 και μετά έχουν wp αναρτήσεις
Τώρα κοιτάς τα πάντα όπως σε ένα οποιοδήποτε μότο ..........όσο για την χρονολογία όσο ποιο λιγότερο ηλικιακά ίσως και καλύτερα :!:
Για το μπροστινό καταρχήν δεν έχει καμιά σχέση με το telelever ,Ναι συνηθίζεται και γρήγορα τώρα εάν είναι λιγότερο καλό η καλύτερο από συμβατό υπάρχει αρκετό θέμα το σίγουρο είναι ότι στον δρόμο δουλεύει καλά και σωστά(με esa)και το μεγάλο μείον εάν είναι μείον(για έμενα είναι οκ) είναι ότι τρώει το μπροστινοί λάστιχο σε σχέση με τα συμβατά όπως και ένα συν μέσα στην στροφή φρενάρεις δυνατά δεν σε σηκώνει το γυροσκοπικό :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες