Καθαριστικό βενζίνης για σύστημα ψεκασμού?

Καθημερινές συζητήσεις σχετικα με μοτό , απόψεις , εντυπώσεις , νέα μοντέλα
Απάντηση
Anemos
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ 05 Ιουν 2015, 08:18
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Καθαριστικό βενζίνης για σύστημα ψεκασμού?

Δημοσίευση από Anemos »

Υπάρχουν κάποια στην αγορά, θα θελα να ξέρω από την εμπειρία σας,αν κανουν δουλειά στα μηχανάκια μας (600άρια) και αν είναι ασφαλές κάτι τέτοιο.
Βασικό σκεπτικό η φροντίδα - καθάρισμα στο σύστημα ψεκασμού.
thanks.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Καθαριστικό βενζίνης για σύστημα ψεκασμού?

Δημοσίευση από Solomon »

βεβαίως. μάρκα δε μπορώ να σου συστήσω . Για προληπτικη συντήρηση πχ μια δυο φορές το χρόνο ή ανά 5000 χλμ ή άνα κάποια λίτρα καυσίμου καλο κάνει κακό δε κάνει. Μόνη λεπτομέρεια βάζεις τη συνιστώμενη ποσότητα σε γεμάτο ρεζερβουαρ κ το καις το συντομότερο (πχ ταξιδάκι) μη το αφήσεις μέσα να κάτσει δηλαδή καμιά εβδομάδα, μπορεί να διάβρωσει σωληνάκια ή συνδέσμους. Τώρα αν κάνει ή όχι δουλειά είναι ένα άλλο θέμα. Από ψυχολογικής απόψεως έχεις τη συνείδηση σου καθαρή. Προσωπικά το χρησιμοποιουσα κ σ ένα παλιό καρμπυρατερατο αυτοκίνητο που είχα. πρόβλημα δεν μου είχε δημιουργήσει

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Καθαριστικό βενζίνης για σύστημα ψεκασμού?

Δημοσίευση από SoR_gr »

το μόνο που είχα χρησιμοποιήσει ήταν μάρκας wurth (απο βενζιναδικο το πήρα 8-12ε), καπου εκεί) και έγραφε πάνω ενισχυτικό βενζίνης/καυσίμου.

το χρησιμοποιήσα γιατί μου κράταγε ρελαντί στις 1.500-1.900 και ανεβοκατέβαινε.
με το που το έβαλα είδα βελτίωση ως προς την σταθερότητα του ρελαντί (στις 1.500). τελικά καθαρισα τα μπεκ και εστρωσε.

δεδομένου οτι μολις το εριξα σταθεροποιήθηκε το ρελαντί , λογικά θα έκανε κάποια δουλειά...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Anemos
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ 05 Ιουν 2015, 08:18
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Καθαριστικό βενζίνης για σύστημα ψεκασμού?

Δημοσίευση από Anemos »

ευχαριστω παιδες. :wink:

Άβαταρ μέλους
Thanasis_FZ1
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Σάβ 04 Φεβ 2012, 14:34
Model: FZ1
Τοποθεσία: Αστερισμος της Ανδρομεδας
Επικοινωνία:

Re: Καθαριστικό βενζίνης για σύστημα ψεκασμού?

Δημοσίευση από Thanasis_FZ1 »

Για κοιτα κ εδω: http://www.polytron.gr/
Χορος Ρουμπα κ ελια Θρουμπα!!

Anemos
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ 05 Ιουν 2015, 08:18
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Καθαριστικό βενζίνης για σύστημα ψεκασμού?

Δημοσίευση από Anemos »

Δεν έχω καμιά δυσλειτουργία προς το παρόν.. (χτύπα ξύλο)
αλλά σκέφτομαι ότι με τις κακές ποιότητας βενζίνες που έχουμε εδώ, καλό θα ηταν 1 -2 φορές το χρόνο να έριχνα λίγο.. σκεφτόμουν για όχι με γεμάτο ντεπόζιτο, αλλά μέση και κάτω, έτσι ώστε να καταναλωθεί γρήγορα, να μην επηρεάσει τίποτα άλλο η ισχύ του.
Έλεγα μάλιστα μετά απο το "ρίξιμο", να πάω μια μεγάλη βόλτα και χαλαρά, και μετά να γεμίσω να σπάσει η καυστικότητα του, γιατί την μηχανή δε την πιάνω κάθε μέρα.
Δε ξέρω αν προλάβει να καθαρίσει κάτι με μια βόλτα, εσείς τι λέτε?

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Καθαριστικό βενζίνης για σύστημα ψεκασμού?

Δημοσίευση από Solomon »

Έλεγα μάλιστα μετά απο το "ρίξιμο", να πάω μια μεγάλη βόλτα και χαλαρά, και μετά να γεμίσω να σπάσει η καυστικότητα του, γιατί την μηχανή δε την πιάνω κάθε μέρα.
Το ιδανικότερο είναι αυτό που λες

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Καθαριστικό βενζίνης για σύστημα ψεκασμού?

Δημοσίευση από SoR_gr »

Καλυτερα γεμισμα κ αδειασμα (εκδρομη πχ). Στο δικο μου γραφει να βαλεις 130-150 ml στα 40-50 λιτρα. Στα 10λιτρα...θα βαλεις δυο σταγονες;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
katboy
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί 26 Φεβ 2013, 15:02
Model: FZ6
Τοποθεσία: Ηρακλειο
Επικοινωνία:

Re: Καθαριστικό βενζίνης για σύστημα ψεκασμού?

Δημοσίευση από katboy »

Για ριξε μια ματια εδώ ,πολυ καλο το βαζω σε ολα μου τα οχηματα και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα, ισα ισα που μου κανει και συντηρηση. +:Dancing=+:\:D/

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Καθαριστικό βενζίνης για σύστημα ψεκασμού?

Δημοσίευση από theovivad »

SoR_gr έγραψε:το μόνο που είχα χρησιμοποιήσει ήταν μάρκας wurth (απο βενζιναδικο το πήρα 8-12ε), καπου εκεί) και έγραφε πάνω ενισχυτικό βενζίνης/καυσίμου.

το χρησιμοποιήσα γιατί μου κράταγε ρελαντί στις 1.500-1.900 και ανεβοκατέβαινε.
με το που το έβαλα είδα βελτίωση ως προς την σταθερότητα του ρελαντί (στις 1.500). τελικά καθαρισα τα μπεκ και εστρωσε.

δεδομένου οτι μολις το εριξα σταθεροποιήθηκε το ρελαντί , λογικά θα έκανε κάποια δουλειά...
Δεν είχα κάποιο θέμα με το ρελαντί απλά για συντήρηση και καθάρισμα του συστήματος τροφοδοσίας, πρόληψη με λίγα λόγια, αγόρασα και εγώ αυτό της wurth. Και με την προτροπή του μηχανικού μου έβαλα λοιπόν και ταξίδεψα 150 χλμ.

Δεν άδειασε το ρεζερβουάρ και τώρα θα λείψω για 4 μέρες με την οικογένεια και το αυτοκίνητο.

Λέτε να υπάρξει θέμα που θα μείνει μέσα αυτό το πράγμα? Να μου "κάψει" κάτι? (μεμβράνες, σωληνάκια, βενζιναντλία...)
Η αλήθεια είναι, γράφει στις οδηγίες του ότι η υπερδοσολογια (εγώ τήρησα τις αναλογίες) δεν προκαλεί πρόβλημα... και ούτε αναφέρει ότι θα πρέπει να καταναλωθεί σε κάποιο χρονικό διάστημα από την τοποθέτηση του. Να φύγω λέτε με ήσυχο το μυαλό?
(Ενημερώνω... καρμπιρατέρ έχω)

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Καθαριστικό βενζίνης για σύστημα ψεκασμού?

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αφου εκανες 150χλμ...ξαναγεμισε το...θα "αραιωσει" οτι εμεινε
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Καθαριστικό βενζίνης για σύστημα ψεκασμού?

Δημοσίευση από jskf16 »

Ολα αυτα τα χημικα προσθετα ειναι ακρως επιθετικα , που σημαινει οτι τις αναλογιες οχι μονο τις τηρουμε αλλα ειμαστε και προσεκτικοι στα παντα σε σχεση με τα προσθετα! Ειδικα σωληνακια , μεμβρανες και ολα τα συναφη την ακουν κανονικα.....προσοχη τιποτα αλλο!

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Καθαριστικό βενζίνης για σύστημα ψεκασμού?

Δημοσίευση από theovivad »

Όπως ακριβώς ρώτησα εδώ... ρώτησα και τηλεφωνικά σήμερα το πρωί έναν φίλο μου και πρώην συνεργάτη της wurth, (ήταν πωλητής στον τομέα χημικών που έχει η wurth) και μου απάντησε πως το συγκεκριμένο προϊόν ειχε πολύ καλές πωλήσεις και ότι δεν ήταν επιβλαβές για τα μέρη από τα οποία περνούσε. Καταφατικός και θετικός στην χρήση του (αν και πια δεν εργάζεται για την εταιρεία) έκρινε σωστό το ότι το έβαλα σε μια μοτοσυκλέτα την οποία αγόρασα μετ/σμενη και δεν ήξερα αν είχε γίνει ποτέ καθάρισμα σε καρμπιρατέρ ρεζερβουάρ κλπ. Συμφώνησε όμως στο ότι η συχνή χρήση τους δεν είναι απαραίτητη.

Σε αναζήτηση μου στον ιστό για το προϊόν έπεσα σ ένα βιντεακι το οποίο παραθέτω πιο κάτω.


Link


Για καλού κακού πάντως θα γεμίσω ξανά για να αραιώσει ότι εμεινε και θα το καταναλώσω πριν φύγω!!!
Ευχαριστώ για τις γνώμες σας παιδιά... :/abwave::)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες