μεταχειρισμενη μοτο τι πρεπει να προσεξω??

Καθημερινές συζητήσεις σχετικα με μοτό , απόψεις , εντυπώσεις , νέα μοντέλα
Απάντηση
niosoga
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 16 Απρ 2015, 14:41
Model: Other
Model year: 2007
Επικοινωνία:

μεταχειρισμενη μοτο τι πρεπει να προσεξω??

Δημοσίευση από niosoga »

καλησπερα στην παρεα! θα ηθελα μερικες συμβουλες για το τι πρεπει να προσεξω πριν κλεισω την αγορας της μοτο.. Fazer 1000 2007 timh 5500 χιλιομετρα 23000
Απο την εταιρεια μου ειπαν οτι θα μου δωσουν εγγυηση 1 χρονο και θα τις εχουν κανει σερβις πριν την παρω.

Ευχαριστω προκαταβολικα <>3 +:Think=+::-k

Άβαταρ μέλους
lefteris489
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Παρ 02 Δεκ 2011, 18:50
Model: Tiger
Model year: 2012
Επικοινωνία:

Re: μεταχειρισμενη μοτο τι πρεπει να προσεξω??

Δημοσίευση από lefteris489 »

φίλε η εν λόγω μοτοσυκλέτα είναι ερυθρού χρώματος??? +:Think=+::-k
Κοίτα εκεί που θες να πας.....αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς....

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: μεταχειρισμενη μοτο τι πρεπει να προσεξω??

Δημοσίευση από Solomon »

Αφιέρωσε λίγο χρόνο από τη ζωή σου κι αντί να ανοίγεις απλά ένα θέμα τι να προσέξω, κάτσε διάβασε τα σχετικά θέματα του φόρουμ σχετικά με την επιλογή που θέλεις να κάνεις. 23.000 χλμ για μοντέλο 8 ετων πως σου φαίνονται,πολλά ή λίγα? Κ για ποιο λόγο να είναι τόσα??? Από τιμή την βλέπεις οκ? Κανα αγγελιοsite ψαχουλεψες? Γιατί είσαι έτοιμος να δώσεις 1 με 1,5 χιλιάρικο πάνω από μοτοσυκλέτες με τα διπλάσια χλμ μόνο κ μόνο για την εγγύηση? Για την εγγύηση τι ακριβώς σου έχουνε υποσχεθει? 1 χρόνο τι? Λάδια φίλτρα? Άμα προκύψει κάνα μηχανολογικο θέμα ποιος σε καλύπτει? Το σέρβις που θα σου κάνουνε πριν την πάρεις τι θα περιλαμβάνει? Λαστιχα μήπως? Αλυσίδα? Λίγα λίγα τα χλμ αλλά άμα έχει πάρει να σφίγγει θέλει αλλαγή.Τακακια? Δεν ζούνε για πάντα κι αυτά. Μήπως να κατεβάσεις το τιμολόγιο αναλωσίμων να παίρνεις ιδέα για τα κόστη?

Άβαταρ μέλους
H Mikri LouLou
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Τετ 30 Νοέμ 2011, 17:41
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Το Εξωτικό...Μενίδι
Επικοινωνία:

Re: μεταχειρισμενη μοτο τι πρεπει να προσεξω??

Δημοσίευση από H Mikri LouLou »

1) Αν είναι του 2007 κάνε λεπτομερή έλεγχο του πλαισίου (σκασίματα, ψιλο ρωγμές κτλ) στις κολλήσεις.
2) Στην εγγύηση που σου προσφέρουν θα καλύπτουν και πηνία-βολάν ??????????? σε πιθανή βλάβη? (η συχνότερη και πιο ''τσουχτερή'' παιδική ασθένεια των FZ1) , να τους το τονίσεις.
3) Ζήτα βιβλίο service
4) Έλεγχος αριθμού πλαισίου με αυτόν που αναγράφει η άδεια και επ΄ ευκαιρίας τσεκάρεις εάν είναι Ελληνικής αντιπροσωπείας ή παραεισαγωγής (με ένα τηλέφωνο στην Μοτοδυναμική).

Αυτά για αρχή. :/abwave::)
Ο κόσμος όλος 1000 κυβικά..........FZ 1

niosoga
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 16 Απρ 2015, 14:41
Model: Other
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: μεταχειρισμενη μοτο τι πρεπει να προσεξω??

Δημοσίευση από niosoga »

:arrow: lefteris489
ναι ειναι κοκκινο μαυρο το χρωμα της.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5664599/

:arrow: solomon
καθισα και διαβασα αλλα αλλο η θεωρια και αλλο να σου πει καποιος που το εχει χειριστει στην πραξη το μοντελο, τι θα αντιμετωπισεις αν δεν το ψαχουλευα λιγακι θα ειχα προβει στην αγορα του. Τελος μπορει καποιος απο εσας παιδες μεσα απο την συζητηση να βγει οτι ξερει για την προϊστορια της συγκεκριμενης μοτο οποτε και να μαθω ακομη περισσοτερα... μπορει και οχι.

:arrow: Mikri Loulou
απο εναν πρωτο οπτικο ελεγχο που εκανα ειδα σκουρια στο σιδερο που κανει γωνια κατω απο το καντραν (οστοσο κοιταξα τα στοπ του τιμονιου αν ειναι χτυπημενα (αρνητικο)
τα δισκοφρενα μου φαινονται φθαρμενα αρκετα φισιολογικα για τα χιλιομετρα της (δικη μου υποθεση βαση του τι ειδα) ξεχασα να αναφερω οτι εχει κ ABS η κλειδαρια γυρω της δεν ειχε σημαδια φθορας (σημαδι αρκετης χρησης)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος niosoga την Δευ 25 Μάιος 2015, 23:48, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: μεταχειρισμενη μοτο τι πρεπει να προσεξω??

Δημοσίευση από Solomon »

Αμα έκατσες και διάβασες πάω πάσο. <>63
Αυτα τα κολάν που σου αναφέρει η μικρή λουλου παραπάνω έχεις καμιά ιδέα περί τίνος πρόκειται?

niosoga
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 16 Απρ 2015, 14:41
Model: Other
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: μεταχειρισμενη μοτο τι πρεπει να προσεξω??

Δημοσίευση από niosoga »

χαχαχαχα τα ρεστα μου... ναι διαβασα το αρθρο που μιλαει για το προβλημα που βγαζουν ολες οι fz1 2006+ θα το ρωτουσα σχετικα αν καλυπτεται απο την μαμα εταιρεια...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bill_ex την Τρί 26 Μάιος 2015, 11:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: οχι άμεσες παραθέσεις

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: μεταχειρισμενη μοτο τι πρεπει να προσεξω??

Δημοσίευση από Solomon »

χαχαχαχα τα ρεστα μου
Τα βλέπω.
Για πες, έτσι για την απορία δηλαδή τι θέματα βγάζουν όλα τα fz1 06+? Εγώ θα σου απαντάω αν καλύπτεται κάθε φορά αύτο που αναφέρεις από την γιαμαχα.

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: μεταχειρισμενη μοτο τι πρεπει να προσεξω??

Δημοσίευση από Tigrisss »

<>3
τι επαθες ρε συ και του τα χωνεις του ανθρωπου? +:Whistle=+::-
:lol:

παντως, 8 χρονια μηχανακι 27.000 χλμ δε βγαινει.
εμενα μου φαινεται περιεργο οτι υπάρχουν ανθρωποι που μπαινουν στο φορουμ, διαβαζουν, ψιλο ψαχνονται, και τελικά παιρνουν fz1 το 2015. (εξηγούμαι, αλλο να το εχεις 5 χρονια, και αλλο να πηγαινεις ΤΩΡΑ να το παρεις)


εδω ο άλλος στις αγγελιες θελει 6.500 για το fz1 επταετίας... +:Brick wall=+:](*,)
ούτε 5 δε πιανει.
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: μεταχειρισμενη μοτο τι πρεπει να προσεξω??

Δημοσίευση από jskf16 »

Tigrisss έγραψε: εδω ο άλλος στις αγγελιες θελει 6.500 για το fz1 επταετίας... +:Brick wall=+:](*,)
ούτε 5 δε πιανει.
:mrgreen: :lol: ...θα το καταλαβει οταν θα το βλεπει 2 χρονια ακομα :mrgreen: , και τοτε θα το δωσει 4000ευρω :lol:
Tigrisss έγραψε: παντως, 8 χρονια μηχανακι 27.000 χλμ δε βγαινει.
Ε αμα εχει κανα παπακι - αμαξι και τη βγαζει στο αραια και που...3000χλμ το χρονο , γινεται και εδω εχουμε 2-3 παρομοια , που ειναι κουκουλωμενα με 15-18.000χλμ

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: μεταχειρισμενη μοτο τι πρεπει να προσεξω??

Δημοσίευση από jskf16 »

niosoga έγραψε: Απο την εταιρεια μου ειπαν οτι θα μου δωσουν εγγυηση 1 χρονο και θα τις εχουν κανει σερβις πριν την παρω.
Το πρωτο ξεχνα το , οτι παπαρα θες λενε για να πουλησουν , πολυ θα ηθελα να δω πως θα σε αντιμετωπισουν αν χρειαστεις ομηγενητο κατι!Για να γινει αυτη τη καλυψη σιγουρα θα θελουν να της κανεις σερβις εκει.Που και παλι χλωμο το κοβω να σου δωσουν εγγυηση , ας ειμαστε ρεαλιστες!

Οσο για το δευτερο επισης ξεχνα το :mrgreen: , οχι για αυτο το μοντελο για οποιοδηποτε! Τσεκαρε αυτο που σου αρεσει , δες τι σου αρεσει αλλα απο εκει και περα οτι επιλεξεις θα τους κανεις ΣΕΡΒΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ εκει που εμπιστευεσαι ή εκει που πρεπει οπως πρεπει.Τα εχουμε δει απειρες φορες τα <<σερβις πως γινονται>>! Να τους πεις να μη της κανουν τιποτα , το κοστος του σερβις να στο αφαιρεσουν , θα το κανεις αλλου να τους πεις.Να δουμε ποσο θα σου αφαιρεσουν :?:

niosoga
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 16 Απρ 2015, 14:41
Model: Other
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: μεταχειρισμενη μοτο τι πρεπει να προσεξω??

Δημοσίευση από niosoga »

Πηγα σημερα και πηρα τη συγκεκριμενη μοτο για ελεγχο στην Yamaha (δεν εχω καποιον δικο μου μηχανικο ). Κατα την διαδρομη ακουγα ενα θορυβο σαν κροταλισμα (απο την αριστερη μερια του κινητηρα)ο οποιος και σε σταση ηταν εντονος. Τελος παντον ο τεχνικος μου ειπε οτι δεν του αρεσε αυτος ο θορυβος και οτι η συγκεκριμενη μοτο δεν εχει κανει το μεγαλο σερβις σιγουρα, επισης εβλεπε οτι εχει υγρασια και τελος τα παξιμαδια στις μπροστινες μπουκαλες ηταν φθαρμενα... . Τες πα επιστρεφοντας την μοτο κ λεγοντας οτι τελικα δεν με ενδιαφερει με ρωτησε γτι αλλαξα γνωμη και του επισημανα για τον θορυβο στον κινητηρα (μου αρχισε περι 3μηνης ακινησιας και πως τα λαδια θελουν χρονο να κινηθουν μεσα κτλ.... λεγοντας του πως ουτε ο μηχανικος μου την εγκρινε... μου αρχισε οτι να την παω σε οσο περισσοτερα συνεργεια γτι η μηχανη ειναι κομπλε πολυ καθαρη γιαυτο και μου δινει 1 χρονο εγγυησηκτλ κτλ κτλ... Τες πα λεω να χασω λιγο απο τον χρονο μου ακομη... την δευτερα.. και να παω να παρω ακομη μια γνωμη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jo.Da. την Παρ 29 Μάιος 2015, 16:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Όχι στις άσκοπες, επαναλαμβανόμενες παραθέσεις.

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: μεταχειρισμενη μοτο τι πρεπει να προσεξω??

Δημοσίευση από dimitrisfz »

αριστερα γουργουρισμα???? :mrgreen:

καλως το βολαν!! +:Boo hoo!=+::-({|=

πολυμετρο στη μπαταρια....λογικα δεν θα φορτιζει ή θα φορτιζει υποτυπωδες... ανοιξτε το βολαν και τσεκαρετε μαγνητακια....αν σου βαλει το καινουργιο βολαν και τα υπολοιπα στη μηχανη τα βρισκεις οκ ... αγορασε την :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

niosoga
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 16 Απρ 2015, 14:41
Model: Other
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: μεταχειρισμενη μοτο τι πρεπει να προσεξω??

Δημοσίευση από niosoga »

@dimitrisfz

ημουν σιγουρος!!! +:Dancing=+:\:D/ τις μπουκαλες του πιρουνιου ποτε τις ξεβιδωνουν απο την μηχανη...(ποτέ να υποθεσω...)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jo.Da. την Παρ 29 Μάιος 2015, 17:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Όχι στις άσκοπες, επαναλαμβανόμενες παραθέσεις.

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: μεταχειρισμενη μοτο τι πρεπει να προσεξω??

Δημοσίευση από leras »

φιλε μου μην χανεις το χρονο σου με το συγκεκριμενο μηχανακι
ο εμπορος για να το ξεφορτωθει παπαδες θα σου ταξει
εχε υπομονη και επιμονη και θα βρεις κατι να παρεις :/abwave::)
killed by death !!!!!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες