AFRICA TWIN

Καθημερινές συζητήσεις σχετικα με μοτό , απόψεις , εντυπώσεις , νέα μοντέλα
Άβαταρ μέλους
bill_ex
Moderator
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Παρ 25 Ιουν 2010, 19:34
Model: FZ1
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: AFRICA TWIN

Δημοσίευση από bill_ex »

Δεν θα πας να ανεβεις τον Ολυμπο αλλα δε χωματοδρομο με κροκαλες και νεροφαγωματα θεωρω θα ειναι πολυ καυτερο απο το Gs ή το super Adventure που στοιχιζουν κοντα στα 20.000.

Για τον Ολυμπο θες ενα KTM EXC 450 SIX DAYS :mrgreen: :mrgreen:
Ο φλώρος (Carduelis Chloris) είναι ένα μεγαλόσωμο με αγέρωχο παράστημα στρουθιόμορφο πουλί που ανήκει στην οικογένεια των σπιζών. Είναι ένα ιδιαίτερα αγαπητό πουλί λόγω του εύηχου και γεμάτου τρίλιες κελαηδήματός του.

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: AFRICA TWIN

Δημοσίευση από Frezas »

αναμενομενα ακριβο, ισως οχι τοσο για γελια τιμη......
στην Ελλαδα αν πουλησει 5 - 10 μηχανακια θα ειναι ευχαριστημενοι.....

Αλλα οπως ειπα πιο πανω, εδω πουλανε τα 55 αλογα 9Κ.....λογικα τα 95 να πανε 16Κ.......
βαση παντα λογικης Honda και Σαρακακη...... Δε πειραζει ομως και οι Ευρωπαιοι εχουν τις δικες τους προτασεις....
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: AFRICA TWIN

Δημοσίευση από dudukas »

Μα δεν συγκρίνεται με το gs το 1200 γι'αυτό η honda έχει το crosstourer Αυτό το έχει σαν πιο χωματερή είναι ένα μεγάλο εντουρο όπως κ να εχει δύσκολα θα ποιασει λόγο συνθηκών στη χώρα μας τουλαχιστον......

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: AFRICA TWIN

Δημοσίευση από Jericho »

Πήγα και το έκανα test ride. Το μηχανάκι δεν δείχνει καθόλου ότι είναι 230 κιλά. Εξαιρετικό ζύγισμα και εξαιρετική λειτουργία κινητήρα, τραβάει ωραιότατα από πολύ χαμηλές στροφές. Ναι, τα 15 χιλιάρικα είναι πολλά τη σήμερον ημέρα, αλλά πριν 10 χρόνια, όλοι θα τα έδιναν χωρίς σκέψη.

Άβαταρ μέλους
kokopete
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2012, 00:31
Model: FZ6
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: AFRICA TWIN

Δημοσίευση από kokopete »

Περικαλώ πολύ, βάλτε λίγες παραπάνω λεπτομέρειες στο thead.
Κραδασμούς είχε ?
Τα φρένα ένιωθαν ?
Φτάνει ο μέσος αναβάτης ή είναι σαν το MTS 1200 που πατάω 1.81 με τις μύτες κάτω?
Είναι υπερβολή ο 21" στην άσφαλτο ?
Ο συμπλέκτης τι έλεγε ?
Ωραία, τραβάει από τις χαμηλές, σκορτσάρει όμως ?
Έχω δει φωτογραφίες χωρίς χούφτες, στην βασική έκδοση τι έχει μόνο ρόδες ?
Τέτοια θέλω. Νταξ το ζύγισμα είναι και αυτό μια πληροφορία, σιγά μην έχει το ζύγισμα του boxer βέβαια, αλλά λέμε.
BMW F650 CS
Yamaha Fz6
Aprilia Caponord 1000 ETV

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: AFRICA TWIN

Δημοσίευση από Jericho »

Ζύγισμα απίστευτο, δεν νιώθεις τα 230 τόσα κιλά, ούτε σταματημένο. Ο συμπλέκτης έχει υποβοήθηση, τον δουλεύεις με ένα δάκτυλο, μετά το συμπλέκτη του FZ6 ειδικά. Τα φρένα λίγο σφουγγάρια, αλλά σταματάνε και το ABS μπαίνει εκεί που πρέπει, δεν ειναι πολύ ευαίσθητο. Προορισμένα για χώμα θα λεγα. Είμαι 1.91 και ΜΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΚΟΥΤΙ. Κραδασμούς τίποτα, επίσης το μηχανάκι δεν βήχει, δεν σκορτσάρει, τραβάει υποδειγματικά. Ο 21 δε με χάλασε, ίσα ίσα, καταπίνει τα πάντα.

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: AFRICA TWIN

Δημοσίευση από Frezas »

Jericho έγραψε:Ναι, τα 15 χιλιάρικα είναι πολλά τη σήμερον ημέρα, αλλά πριν 10 χρόνια, όλοι θα τα έδιναν χωρίς σκέψη.
Δε νομιζω οτι ολοι θα τα εδιναν χωρις 2η σκεψη οταν στα ιδια λεφτα και τοτε υπηρχαν πολυ ανταγωνιστικες προτασεις.
Δεν ειναι θεμα απολυτης τιμης, αλλα τι παιρνεις με αυτα τα λεφτα, και τι σου δινει και ο ανταγωνισμος.
Πολυ καλα ζυγισμενα ειναι σχεδον ολα τα μηχανακια της κατηγοριας, και με παραπανω κιλα. Περασαν οι εποχες του Varadero που ηταν καραβι ασηκωτο στα λιγα Κμ.

Τεσπα,σημερα πολυ δυσκολα τα 15Κ ειδικα για αυτα τα τεχνικα χαρακτηριστικα, για Honda και Σαρακακη.
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: AFRICA TWIN

Δημοσίευση από SoR_gr »

το έχω κάνει test ride 2 φορές στο Οδοιπορικό του Λεωνιδίου. Μπορώ να πω οτι το δοκίμασα σε φρεναρίσματα και κατεβάσματα που με το fazer πιθανότητα να έπεφτα. Μάρεσε σαν οδήγηση,θεση οδήγησης,αίσθηση οδήγησης, το φορτώνεις φούλ.
Οδήγησα και την έκδοση adventure όπου σαν 1.85 που είμαι, πάταγα με τις μύτες σχεδόν!

στα 15Κ.... μου φαίνεται ακριβό. Αν και το dct κάνει αλλαγές όπως τις σκέφτομαι...το manual μου άρεσε περισσότερο...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες