Τι μοτορι να αγορασω??

Καθημερινές συζητήσεις σχετικα με μοτό , απόψεις , εντυπώσεις , νέα μοντέλα
Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Τι μοτορι να αγορασω??

Δημοσίευση από dimitrisfz »

niosoga εσυ κατεληξες σε fz1 μιας και ειναι μηχανακι που το ερωτευεσαι οταν το δεις κ το αγοραζεις. :mrgreen:

Rififi εσυ αποφασιζεις....

Στο καινουργιο σε 4-5 χρονια οταν θα το δωσεις θα εχεις χασει το 50% των χρηματων σου, θα το δωσεις τοτε 4-5000 περιπου....

Ενω ενα μεταχειρισμενο θα χασεις παλι 50%, αλλα θα το δωσεις τοτε 2000+ .

Το θεμα ειναι τι σου αρεσει και η χρηση,,...και αφου λες οτι φοβασαι τις χαζοπτωσεις, παρε ενα μεταχειρισμενο μην ποναει η καρδια σου καθε φορα. Που θα εχεις μια:/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
zisisx
Δημοσιεύσεις: 965
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 17:49
Model: -
Τοποθεσία: Πρεβεζα-Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Τι μοτορι να αγορασω??

Δημοσίευση από zisisx »

αν το πρωτο πραγμα που σκεφτεσαι πριν αγορασεις μηχανη ειναι τι κοστος εχει μια πτωση νομιζω οτι δεν ξεκινας καλα....
αν ειναι η μοναδικη σου προτεραιοτητα αγορασε ενα honda hornet 600 me 1500-2000 οταν με το καλο νοιωσεις ετοιμος αγορασε κατι αλλο....
εχω καταγαγη απο πρεβεζα κ ξερω πολυ καλα την διαδρομη που θελεις να κανεις για να πας στο χωριο σου...
παρε μηχνη με fairing...επειδη θα παιρνεις την εγνατια για πιο γρηγορα θα σου πω οτι η ευθει στην πτολεμαιδα απλα δεν τελειωνει με 120-130 στο κοντερ....


lyon ελατε εσεις με το καλο κ αφηστε τα αλλα πανω μας... :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
kroukelos
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 27 Μαρ 2015, 23:43
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Τι μοτορι να αγορασω??

Δημοσίευση από kroukelos »

Καλημέρα! Δές και την εναλλακτική της πιστωτικής κάρτας, εγώ έτσι την πήρα.. Γλυτώνεις και κάποια έξοδα δανείου απ΄την τράπεζα.. :/abwave::)

rififi
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ 17 Απρ 2015, 20:12
Model: Other
Model year: 2010
Επικοινωνία:

Re: Τι μοτορι να αγορασω??

Δημοσίευση από rififi »

Δεν περίμενα τόσες κατατοπιστικές απαντήσεις! Ειλικρινά σας ευχαριστώ όλους!

Στο οικονομικό θέμα τώρα, να μιλήσω λίγο προσωπικά για να είμαι ξεκάθαρος, από το μακρινό 2007 (ναι τότε που γινόταν το πάρτυ με τα δάνεια) είχαν πάρει ένα καταναλωτικό οι δικοί μου. Το δάνειο ξεχρεώθηκε, αλλά το κρατήσαμε ανοιχτό, μιας και όπως είπατε δεν δίνονται πλέον τέτοια, πληρώνοντας 100ευρώ το χρόνο σε περίπτωση που χρειαστούμε άμεσα χρήματα. Το κακό που έχει όμως είναι το 13% επιτόκιό του, που όσο να ναι είναι κλέψιμο...
Οι δικοί μου είναι συνταξιούχοι, βοηθάω και εγώ κάνοντας μικρές δουλίτσες αρκετά συχνά, επομένως δεν είναι ακατόρθωτο να βγάλω δάνειο (στο όνομά τους!). Με βλέπουν ότι δούλευα χρόνια για να μαζέψω το 2000ρο που έχω στην άκρη για αυτό το μοτόρι, καθώς και ότι πήρα μόνος μου τον εξοπλισμό από όταν έβγαζα το A1, έχουν πειστεί ότι μυαλά δεν πρόκειται να αλλάξω :twisted: Ά, επίσης η μοτό θα είναι γραμμένη στο όνομα του πατέρα μου, ώστε να αποφύγω το άλλο ληστρικό τεκμήριο διαβίωσης, που αν δεν κάνω λάθος είναι περι το 10% επί της αξίας της μοτο...

Για 13% επιτόκιο μου λένε και στις αντιπροσωπείες που πήγα, μετά από ψάξιμο βρήκα αυτό μέσω ΜΟΤΟΔΙΚΤΥΟΥ
http://www.motodiktio.gr/default.asp?static=15
Συνεργασία μεταξύ ALPHA BANK & MOTOΔΙΚΤΥΟ Α.Ε.

1. Ανταγωνιστικό Χρηματοδοτικό Πρόγραμμα για την αγορά Μοτοσικλέτας
Επιτόκιο: 7,9% πλέον εισφοράς – Σταθερό
Προκαταβολή: Από 0%
Διάρκεια: 6 – 72 μήνες
Ποινή Προεξόφλησης: Άνευ Ποινής
Ποσό Χρημ/σης: από € 800.00 έως και € 30,000.00
Σημειώνεται ότι για τη χρηματοδότηση δεν απαιτείται παρακράτηση κυριότητος και παρέχεται η δυνατότητα μερικής και ολική προεξόφλησης.

Μένει να κοιτάξω τα "ψιλά γράμματα", για το εάν είναι πραγματικά σταθερό καθόλη τη διάρκεια κτλ... Σύν αν μπορώ να το κάνω από την εδώ αντιπροσωπεία, χωρίς να κατέβω Αθήνα!

Σίγουρα από την κουβέντα εδώ μπήκε στη σκέψη μου και το ντυμένο. Θα κοιτάξω να τα βρώ κάπου και να τα ξανακαβαλήσω άλλη μία φορά.

Σε μετέχειρο γύρω στα 2000χιλιάρικα δεν βρίσκω τίποτα με abs οπότε αναγκαστικά κοιτάω πιο πάνω! Μου χει τύχει να μπλοκάρω μπροστινό, το έσωσα, αλλά δεν θα ήθελα να μου ξανατύχει.

Τα μανιταράκια της μαμάς yamaha κάνουν δουλειά; Είχε κανείς την (ατυχία) να τα δοκιμάσει;

/Offtopic Να σας κεράσω τσιπουράκι εδώ, αλλά το μερακλήδικο, αυτό χωρίς γλυκάνισο! :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης