Πρωτες εντυπωσεις Yamaha Mt-09 Tracer

Καθημερινές συζητήσεις σχετικα με μοτό , απόψεις , εντυπώσεις , νέα μοντέλα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
lari
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2009, 00:49
Model: FZ8
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Πρωτες εντυπωσεις Yamaha Mt-09 Tracer

Δημοσίευση από lari »

Επιτελους μετα από καμποσο καιρο εχω καταφερει να κανω καποια χιλιομετρα στο μηχανακι και μπορω να πω 2-3 πραγματακια..

Review δεν εχω κανει ποτε οποτε συγχωρηστε με αν υπαρχει καποια ψιλοσυγχυση στα γραφομενα μου και στις σκεψεις μου. Θα γραψω όλα οσα θελω και αν δεν αναφερω κατι μπορειτε να με ρωτησετε ετσι..?

Λοιπον ξεκινωντας θελω να πω ότι στην ΄΄κατω΄΄ κλαση (όχι στα μηχανακια 16+ χιλιαδων ευρω) πιστευω ότι δεν υπαρχει κατι καλυτερο..τουλαχιστον για εμενα..

Επισης να πω ότι ειμαι 1,70 με φυσικη κατασταση ανω του μετριου οποτε καποια πραγματα που ισως δεν ενοχλουν εμενα σιγουρα θα ενοχλουν καποιον αλλον..ισως καποια πραγματα δεν τα εχω καν προσεξει..θεωρω σημαντικο ότι πρεπει να το αναφερω..

Με τιμη 9990 ευρω παιρνεις ένα τρικυλινδρο, καινουργιο αρκετα μοτερ με ένα καινουργιο πλαισιο και αρκετα πραγματα που σε άλλες μηχανες θεωρουνται εξτρα όπως χουφτες, κεντρικο σταντ και traction control.
Τα οσα θα γραψω πιο κατω θα αναφερονται στο μηχανακι σε σχεση με τα υπολοιπα ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΤΟΥ..

Ξεκινωντας, βρισκω την ποιοτητα των πλαστικων, τη συναρμολογηση και το φινιρισμα αρκετα καλο...τυπικο γιαμαχα θα ελεγα.. Μελανο σημειο τα σφουγγαρακια που εχει αναμεσα στα φαναρια και στα πλαστικα για να μην ακουμπαει πλαστικο με πλαστικο και τριζει ή οτιδηποτε..το ιδιο συμβαινει και κατω από το τεποζιτο..δε λεω..μην περιμενουμε να εχει ποιοτητα μπεμβε αλλα όχι και να βλεπω τα σφουγγαρακια!!!

Ταξιδευοντας βραδυ σε επαρχιακο μπορω να πω ότι τα φαναρια φεγγουν πολύ καλα (είναι LED). Πολύ δυνατα είναι και το πισω φαναρι το οποιο είναι πολύ ευδιακριτο. Τα φλας το ιδιο! (τυχαινει να μπορω να το πω αυτό διοτι ειμαστε 2 στην παρεα με το ιδιο μηχανακι οποτε το εχω δει να ταξιδευει μπροστα μου..)

Η ζελατινα είναι ΑΘΛΙΑ!!!! Ενας ανθρωπος του αναστηματος μου μπορει να ταξιδεψει ανετα μεχρι τα 130-140 χωρις στροβιλισμους..απο κει και περα..ΑΣΤΟ ΦΙΛΕ!!! ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ θελει aftermarket!! Είναι όμως ρυθμιζομενη σε 2 θεσεις..

Χουφτες- οι πιο διαστημικες , ομορφες και μεγαλες χουφτες που εχω δει..απορω ρε φουστη μου πως γινεται κατι τοσο μεγαλο να μην προστατευει ΚΑΘΟΛΟΥ από τον αερα?? Και να θες, δε το καταφερνεις ρε φιλε..

Χειριστήρια- τυπικα γιαμαχα..τιποτε μεμπτο, τιποτε αξιο αναφορας..

Κοντερ-Οθονη- πληρως ευδιακριτες ενδειξεις ακομα και κατω από φωτεινο ηλιο. Εχει ολες τις κλασικες πληροφοριες. Επισης εχει τρεις χαρτες, χαρτης Α ο οποιος είναι φουλ γκαζια (ταπα τεζα μπαλαντεζα), χαρτης STD ο οποιος το λεει και η λεξη είναι ο στανταρ χαρτης και ο χαρτης Β ο οποιος είναι μειωμενης αποδοσης. Επισης όταν πατας λιγο το γκαζι αναβει μια ενδειξη eco (κλαιν μαιν). Το TCS (τραξιον κοντρολ) βγαινει κρατωντας πατημενο ένα κουμπι για καποια δευτερολεπτα. Εχει 2 μερικους χιλιομετρητες, έναν ολικο, θερμοκρασια περιβαλλοντος, θερμοκρασια μοτερ, καταναλωση στιγμιαια και συνδυασμενη(average) και δεικτη σχεσης στο κιβωτιο. Όταν κλεινεις το διακοπτη γραφει see you next time..

Τιμονι- αρκετα μεγαλο και ανοιχτο, μεσα στην κινηση δεν εχω διαπιστωσει κανενα προβλημα με το μεγεθος. Προσωπικα θα το ηθελα λιγο πιο κοντα σε μενα..θα το φτιαξω με αποστατες..

Φρενα- ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλα για την κατηγορια του!!! Αρκετα προοδευτικο το μπροστινο, αν και εχει χρειαστει να φρεναρω καμποσες φορες δυνατα και αποτομα δεν εχει μπλοκαρει.. Αντοχη σε γρηγορη οδηγηση δεν εχει δοκιμαστει.. Το πισω κλασικο φρενο μοτοσυκλετας..αρκετα καλο όμως..!!!! δεν είναι τοσο ανυπαρκτο όπως σε άλλες μοτοσυκλετες..Το ABS είναι στανταρ..

Σελα- για μακρινα ταξιδια πιστευω θα κουρασει..Ειναι ρυθμιζομενη σε 2 θεσεις. Ισως αν δεν ειχα ανεβει σε gel σελα να μην ηξερα το καλυτερο και να μη το σκεφτομουν. Ο πισω καθεται αρκετα ορθιος με καλη γωνια κλισης στα γονατα!! Πολύ καλη!! Πιστευω ότι μια σελα με gel και για τΗν πισω και δε θα γκρινιαξει πουθενα!!!

Μαρσπιεδες- ε όχι ρε κολογυφτοι να μη βαλετε ένα λαστιχακι και να παταμε σε σκετο σιδερο!!! Δηλαδη γαμωτο..! Το ιδιο και για τον συνεπιβατη..

Λαβες συνεπιβατη- πολύ μεγαλες και στιβαρες!

Μιλωντας για την οδηγηση της μοτοσυκλετας εχω να γραψω τα εξης:

Η μοτοσυκλετα θεωρω ότι δεν εχει υψηλη καταναλωση για την ιπποδυναμη που εχει. Έχοντας μεικτο κυκλο 6,4/100km με σβελτη οδηγηση εντος και εκτος πολεως είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!!!!!!
Η αισθηση της μοτοσυκλετας είναι ΠΟΛΥ ελαφρια!! Την κανει παιχνιδι μεσα στην πολη ακομα και για έναν ανθρωπο των δικων μου διαστασεων!!!

Αναρτησεις- για την κατηγορια της παντα οι αναρτησεις είναι σουπερ!! Εχουν μπρος-πισω ρυθμιση συμπιεσης και επαναφορας αλλα και προφορτιση!!(9990 ευρω) Ψιλοσκληρες μεσα στην πολη αλλα όχι τοσο που να σε ενοχλησει..μαλλον να το πω καλυτερα είναι τοσο σκληρες που δε σε ενδιαφερει διοτι βγαινοντας σε εθνικη με υψηλες ταχυτητες είναι ΒΡΑΧΟΣ! Σε σφιχτο ορεινο στροφιλικι δεν είναι ουτε σουμιεδες αλλα ουτε και φουλ σκληρες..ειναι μια μεση λυση η οποια είναι ακρως αποδεκτη αν σκεφτουμε την τιμη της μοτοσυκλετας.. Πηγαινοντας πολύ πολύ γρηγορα θα ηθελα λιγο σκληροτερη την πισω αναρτηση..η μπροστα ηταν καλη!! Ουτε ασαφειες, ουτε κουνηματα, ουτε τιποτα.. Δε ξερω τι θα γινει το καλοκαιρι αν πιεζεις για ωρα το μηχανακι..μπορει να τα ψιλοφτυσουν..αλλα γι αυτό, ειδωμεν..
Αλλαζοντας ένα ζευγαρι στο μηχανακι αυτό πραγματικα εχουν να κλαψουν πολλα ss σε σφιχτο επαρχιακο.. Αυτά που εχει δε μου αρεσουν καθολου!!!

Μοτερ- πραγματικα το μοτερ αυτό οποιος δε το εχει οδηγησει δε μπορει να καταλαβει..(δεν εχω οδηγησει ποτε triumph). Μιλαμε για γκαζι..ΠΟΛΥ ΓΚΑΖΙ!!! ΠΟΛΛΗ ΡΟΠΗ!!!! ΤΡΟΜΕΡΟ ΜΟΤΕΡ!!! Τραβαει δυνατα με 6η και 40 χιλιομετρα χωρις σκορτσαρισματα!!! Είναι δυνατον?? Εκτος από το μουλτι, το 1190 και το xr της μπεμβε, και το 1050 που δεν εχω πετυχει ποτε, από όλα τα υπολοιπα είναι αλλου στο θεμα γκαζι..(απλα για να καταλαβετε που παιζει μπαλα το εγραψα το τελευταιο..)

Αυτά ειχα να πω, συγχωρεστε με αν ξεχναω κατι, μπορειτε να με ρωτησετε ΟΤΙ γουσταρετε!
Φιλακια ρουφηχτα..
θα γινω μοτοσυκλετιστης..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες